Aktualności

Szczegóły


Najważniejsze informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych obowiązujące od 25 maja 2018 r. - zobacz....


Rozkład jazdy autobusów szkolnych od 04.09.2018 r. zobacz ...


„XXVI BIEGI PRZEŁAJOWE W MAJDANIE WIELKIM – „BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ”

4 października 2018 r., w Majdanie Wielkim odbyły się zawody w XXVI Biegach Przełajowych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem „Bieg dla Niepodległej” z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do rywalizacji w zawodach przystąpiło 5 szkół podstawowych: trzy z Gminy Krasnobród (Kaczórki, Krasnobród, Majdan Wielki) i dwie z Gminy Adamów (Suchowola oraz nasza szkoła). Rywalizowano w 8 kategoriach na różnych dystansach. Indywidualnie najlepsze miejsca spośród uczniów naszej szkoły zajęli: Przemysław Częścik – 1 miejsce (chłopcy kl. V), Wiktoria Kucner -1 miejsce (dziewczęta kl. V), Natalia Pura – 1 miejsce (dziewczęta kl. VIII), Wiktoria Guziak – 3 miejsce (dziewczęta kl. VII) oraz Dawid Kozłowski (chłopcy kl. VI). W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie wywalczyli 2 miejsce, przegrywając tylko ze szkołą w Krasnobrodzie. Wart dodać, że wszyscy nasi reprezentanci, a było ich 16 ukończyli swoje biegi (jako jedyna szkoła) i zdobywali punkty do klasyfikacji drużynowej. Oprócz w/w zawodników startowali również: Patrycja Nogas, Karol Wiatrzyk, Kamil Materna, Jakub Szczerbiński, Izabela Pakuła, Izabela Chadam, Julia Lewusz, Tomasz Michałuszko, Szymon Kania, Aleksander Wołowiec i Julia Kowalczuk.


Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów

W dniu 01.10.2018r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 36 uczestników z Suchowoli i Szewni. W każdej kategori wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników i zawodniczek. Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, życząc wszystkim młodym sportowcom  miłej zabawy oraz jak najlepszych miejsc w turnieju. A było o co walczyć. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów. czytaj więcej ...


WIZTYA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZEJ W ADAMOWIE

z s.w Potoczku 1 października 2018 r.

Tym razem Teatr Maska z Krakowa przyjechał do nas ze spektaklem Zadanie z patriotyzmu.

Dwójka młodych aktorów szukała odpowiedzi na pytanie, na czym polega współczesny patriotyzm oraz w czym się przejawia. Zgodnie z konwencją teatru interaktywnego prowadzący próbowali wywołać do odpowiedzi widzów. Jak zwykle nie była to łatwa rzecz. Jedna z naszych koleżanek z klasy VII świetnie weszła w rolę i towarzyszyła aktorom w poszukiwaniu odpowiedzi nt. współczesnego patriotyzmu.

Główni bohaterowie przedstawienia Szalik, Krawat i Antena próbując napisać pracę domową zadawali głośno pytania i zastanawiali się czy każdy może być patriotą? Czy wywieszanie flagi państwowej podczas świąt narodowych to patriotyzm? Czy patriotą jest tylko ten, kto się urodził i mieszka w Polsce?

Każdy z nas po obejrzeniu spektaklu tworzył w myślach własne definicje patriotyzmu, myślimy, że są one zbieżne z podstawową definicją, że patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie.


W Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK

im. Stanisława Prusa ps. Adam w Bondyrzu 03.10.2018 r.

Dziś wybraliśmy się do Muzeum w Bondyrzu. Muzeum sprawiło na nas jak najlepsze wrażenie, jest nowoczesne i bogato wyposażone w pamiątki z II wojny światowej. Podziwialiśmy 8 sal wystawowych, a w nich liczne informacje o Powstaniu Zamojskim, o wysiedleniu Zamojszczyzny, o akcji Burza. Jedna ze ścian prezentowała informacje o założycielu Muzeum w Bondyrzu Panu Janie Sitku, inna przybliżała postać Stanisława Prusa ps. Adam, dowódcy 9 pp AK Okręg Zamość. Podziwialiśmy listy pisane przez partyzantów do bliskich. Chłopcy interesowali się szczególnie bronią, a było jej pod dostatkiem, oglądali działka, moździerze, karabiny maszynowe, broń krótką. Każdy znalazł tu coś ciekawego, czym się bliżej zainteresował. Oglądaliśmy kompletny ołtarz polowy Wojska Polskiego sprzed 1939 r.

Kustosz muzeum, Pan E. Sitek zapowiedział, że już wkrótce zostanie uruchomiony panel multimedialny.

Naszych młodszych kolegów zachęcamy do zwiedzania muzeum, warto!


Pokaz ratownictwa medycznego - spotkanie ze strażakiem

We wtorek 2 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, Panem Danielem Gresztą. Na początku spotkania wyjaśnił on uczniom na czym polega praca w straży i w jakiego rodzaju akcjach uczestniczą strażacy. Przypomniał także, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, a także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Dzieci zostały zapoznane z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków. Przypomniał również numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112.

Następnie odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu zaproszonego gościa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy oraz podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja). Strażak zaprezentował również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, krwotoku, zranienia, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych na fantomach pod czujnym okiem Pana strażaka.

Podczas spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zakres odpowiedzialnej, wielozadaniowej i jakże pożytecznej pracy strażaków. Dodatkową niespodzianką ze strony Pana Daniela był pokaz ubioru strażaka, który mogli przymierzyć wszyscy chętni.

Strażakowi, Panu Danielowi Greszcie gorąco dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie naszym uczniom w ciekawy sposób wiadomości, które być może kiedyś pomogą im uratować życie innej osobie.


Spotkanie ze strażakiem

W dniu 2 października 2018 r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, panem Danielem Gresztą. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Pan strażak przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość przymierzenia stroju strażaka, co sprawiło im wiele radości.

W imieniu wszystkich dzieci i wychowawców DZIĘKUJEMY Panu Danielowi Greszcie za interesujące spotkanie i poświęcony nam czas.


28.09.2018r. uczestniczyliśmy w otwarciu ekspozycji Niezłomni Zamojszczyzny- walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953 w Muzeum w Bondyrzu. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Otwarcie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa ps. Adam uświetnili honorowi goście min. J.J.Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sławomir Zawiślak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, syn Józefa Frańczaka ps. Lalek, ostatniego Żołnierza Wyklętego, wójt Gminy Adamów, Dariusz Szykuła.

Zwiedzanie muzeum postanowiliśmy przełożyć na inny dzień, gdyż liczba gości chętnych do obejrzenia ekspozycji była zbyt duża, planujemy tu wrócić w środę.


DZIEŃ CHŁOPAKA W GRUPIE PRZEDSZKOLAKÓW

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy w naszej grupie 28 września 2018 r. W tym dniu dziewczynki z pomocą rodziców wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia. Wszyscy wykonali przygotowane przez wychowawcę uśmiechnięte balony, z którymi bawili się przy dźwiękach muzyki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla dzieci, który przygotowali rodzice. Radości, śmiechu i dobrego humoru w tym dniu było co niemiara.

Dziękuję wszystkim Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację Dnia Chłopaka.

 


Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

            21 września młodzież naszej szkoły obejrzała film, który nawiązuje do książki Arkadego Fiedlera. Ta historia legendarnych lotników z Polski zwanych asami przestworzy zachwyciła niemal wszystkich.

            Film był ciekawy mówi Izabela z klasy VI, bo ciekawe były walki w powietrzu – dodaje Patryk z tej samej klasy. Tomasz, również z klasy VI, zauważył znakomitą obsadę. Twierdzi, że efekty wspaniałej gry aktorskiej widać wyraźnie w scenach lotu samolotami.

            Milena z klasy III gimnazjum dostrzegła walory ścieżki dźwiękowej. Zdaniem Izy z tej samej klasy film z muzyką Łukasza Pieprzyka wywołał w widzach wiele emocji: strach, smutek, złość, szczęście. Konrada film bardzo poruszył. Wszystko wyglądało tak prawdziwie...

            Film warto obejrzeć. To świetna lekcja historii -dodają zgodnie Justyna i Dominika.


Wolontariusze naszej szkoły wsparci przez kolegów z klasy VIII udali się do DOS w Krasnobrodzie z akcją Narodowego Czytania. Wybrane
i zaprezentowane pensjonariuszom fragmenty „Przedwiośnia” spodobały się. Słuchacze uważnie śledzili losy głównego bohatera lektury, Cezarego Baryki. Podziwiali umiejętności czytających, którzy mimo dużej tremy czytali
jak wytrawni lektorzy. Poznaliśmy dwie nowe pensjonariuszki, Panie Krystynę i Marię. Mamy nadzieję, że szybko zaprzyjaźnimy się.


Narodowe Czytanie 2018

            Za nami już siódma edycja akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, autora, którego nazywano sumieniem polskiej literatury.

            Fragment, który odczytali uczniowie klasy ósmej, opowiada o życiu Cezarego Baryki w Baku. Przenieśliśmy się więc w czasie. Jest bowiem rok 1914, wybucha I wojna światowa, potem rewolucja w Rosji. Do władzy dochodzą komuniści. Bohater uczęszcza na ich spotkania, a hasła, które słyszy, uważa za słuszne …

            W niesłychany nastrój wprowadzają nas nie tylko słowa wypowiadane przez uczniów, ale też brzmiąca w tle muzyka Lorenca. Całości dopełniają kadry z wybranych scen adaptacji filmowej cytowanego utworu.

            Chwile spędzone z książką Żeromskiego były niewątpliwie chwilami refleksji nad istotnymi w historii naszego kraju wydarzeniami.


Witam!

            Tym słowem Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kuźma przywitała zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości: Panią Ewelinę Szykułę – Skarbnika Gminy Adamów i Ks. Józefa Zwolaka – Proboszcza Parafii Kosobudy.

            Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się Mszą Św., po której kolejny raz głos zabrała Pani Dyrektor. W swoim wystąpieniu przypomniała tragiczny moment w historii naszego kraju – wybuch II wojny światowej. Minutą ciszy, złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod pomnikiem upamiętniającym ten straszny aspekt historii, oddaliśmy hołd bohaterom.

            Pani Dyrektor odczytała też obszerne fragmenty listów od Pani Minister Oświaty oraz Kuratora Lubelskiego, w których nie zabrakło serdecznych życzeń dla uczniów i nauczycieli. Tym samym odbiorcom, Pani Ewelina Szykuła w imieniu Wójta Gminy Adamów życzyła sukcesów w nauce i pracy dydaktyczno – wychowawczej.

            Po części oficjalnej uroczystości uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.

            I choć to trudny czas, bo przecież oznacza powrót do nauki, a więc ciężkiej pracy, to również jest okazją, by spotkać koleżanki i kolegów, z którymi przez wakacje nie zawsze można było się zobaczyć, a to jest przyjemne ...

Gminnym Turniej Tenisa Stołowego

o Puchar Wójta Gminy Adamów

W dniu 01.10.2018r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 36 uczestników z Suchowoli i Szewni. W każdej kategori wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników

i zawodniczek. Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, życząc wszystkim młodym sportowcom  miłej zabawy oraz jak najlepszych miejsc w turnieju. A było o co walczyć. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów.

   

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016