Szczegóły

 

aktualnoci3

 


NASI UCZNIOWIE TO MISTRZOWIE W CZYNIENIU DOBRA!

W dniach 6-7.06.2024 roku nasza szkoła wzięła udział w akcji dobroczynnej „Kilometry Dobra 2024. Zostań Mistrzem Świata w Dobroci!”.

Jest to stworzona w Polsce kampania międzynarodowa, która sprawia, że organizacje pozarządowe (jak fundacje czy stowarzyszenia) uzyskują pieniądze na realizację swoich celów. Już po raz 11. w Kampanii Kilometry Dobra bierze udział stowarzyszenie z Zamościa, czyli Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Stowarzyszenie to prowadzi edukację i terapię dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz inne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Trwa zbiórka funduszy na remont i adaptację budynku – nowej siedziby stowarzyszenia.

Kampania jest w pełni transparentna, bo każda wpłacona przez darczyńców złotówka jest natychmiast raportowana na stronie internetowej https://kilometrydobra.pl/.

            Uczniowie naszej szkoły również otworzyli serca na potrzeby rówieśników z niepełnosprawnościami.

Oprac. Aleksandra Kozyra, psycholog


Wycieczka do Sali zabaw „Nemo”

W środę, 12 czerwca 2024R. dzieci z naszego przedszkola 0A i 0B wyruszyły na długo wyczekiwaną wycieczkę do sali zabaw „Nemo” w Zamościu. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja grup przedszkolnych, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.

W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m. in. zjeżdżalni do basenu z tysiącem kulek, tuneli, trampolin, piłek do skakania, jeździć autami, wspinać się, budować obiekty z dużych klocków, a także poczuć się jak prawdziwi piraci na zabawkowym statku.

           Po szalonej zabawie przyszedł czas na „naładowanie akumulatorów”, czyli poczęstunek uwielbiany przez najmłodszych – pizzę. Zadowolone, nieco zmęczone, ale pełne wrażeń i szczęśliwe dzieci wróciły do przedszkola.

 


Mecz Polska – Turcja na Stadionie Narodowym

            10 czerwca 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w meczu Reprezentacji Polski z Turcją. Spotkanie obu drużyn odbyło się na PGE Narodowym w Warszawie. Marzenie uczniów zobaczyć na żywo reprezentantów naszego kraju i zaśpiewać hymn Polski na Stadionie Narodowym udało się spełnić. Była to niesamowita przygoda i ogromna zabawa! Pamiątka na całe życie!


Dzień Języków Europejskich

Różnorodność językowa jest narzędziem, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami. Jest ona również kluczowym elementem bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

W ramach promowania wielojęzyczności Europy, 14 czerwca 2024 r. świętowaliśmy Dzień Języków Europejskich. Uczniowie klas IV-VIII - przy wsparciu swoich wychowawców - przybliżyli społeczności szkolnej i przedszkolnej elementy kultury Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Nie zabrakło też miejsca na promocję naszego pięknego kraju. Najbardziej widowiskowym punktem programu było wykonanie tańca lub piosenki obcojęzycznej. Dzięki prezentacjom i pracom projektowym w formie plakatów, można było poznać ciekawostki dotyczące wybranych państw. Punktem kulminacyjnym była degustacja potraw kuchni europejskiej. Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i innym osobom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.


Zuzanna Greszta z oddziału przedszkolnego grupy „A” zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. Czas wesoło płynie w przedszkolnej krainie”. W tym samym konkursie III miejsce zdobył Hubert Skrzypa z oddziału przedszkolnego, grupa ,,A”.

Zarówno Zuzia jak i Hubert otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. W konkursie brały udział także Gabriela Cybura i Alicja Czop. Dziewczynki otrzymały dyplomy za udział i drobne upominki.

Życzymy dalszych sukcesów!


Gminny Dzień Dziecka

            5 czerwca 2024r. nasza szkoła uczestniczyła w obchodach Gminnego Dnia Dziecka. Tradycyjnie współorganizatorem był Urząd Gminy w Adamowie. Nasi uczniowie spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Suchowoli na boisku sportowym w Jacni.

            Impreza rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in.: ogromna zjeżdżalnia, dmuchany tor przeszkód, plac zabaw, park linowy.

            Dzięki uprzejmości Strażaków Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Bondyrzu i Suchowoli oraz Policjanta Komendy Policji w Zamościu, dzieci dowiedziały się jak na co dzień wygląda ich praca oraz jakim sprzętem się posługują. Mogły z bliska obejrzeć samochody strażackie i policyjne oraz ich wyposażenie. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii z funkcjonariuszami.

            W przerwie zabawy na dzieci czekały kiełbaski z grilla.

            Następnie został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami z naszej szkoły a uczniami ze szkoły w Suchowoli. Rozgrywki przebiegały w niezwykle przyjaznej i koleżeńskiej atmosferze i pomimo zaciętej rywalizacji, walczono z pełnym poszanowaniem przeciwnika.

            Imprezę zakończyła jedna z największych atrakcji, czyli „Piana Party”, podczas której dzieci i młodzież bawiły się w dużej ilości puszystej piany.

            Gminny Dzień Dziecka zakończył podsumowaniem i wręczeniem pucharów oraz nagród dla uczestników Wójt Gminy Adamów p. Krzysztof Pilip.

            Był to mile spędzony dzień w towarzystwie znajomych. Atmosfera dobrej zabawy sprawiła, że dzieci tryskały dobrym humorem a dzień ten należał do wyjątkowych i bardzo udanych.


Edukacja z Wojskiem

            Edukacja z Wojskiem to propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej na zajęcia z edukacji proobronnej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W naszej szkole zajęcia te odbyły się 7 czerwca 2024r. i były realizowane przez żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, por. Rafała Rzeszutka i szer. Piotra Krupę. W przedsięwzięciu brali udział uczniowie klasy V, VI oraz VII.

Celem szkolenia było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacji zagrożenia oraz nabycie praktycznych umiejętności, a także nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie.

Zajęcia bardzo uczniom się podobały, a szczególnie praktyczne ćwiczenia z pierwszej pomocy.

Liczymy na to, że w sytuacji zagrożenia nabyte umiejętności nam się przydadzą.


"Mama i Tata – najpiękniejsze słowa świata"

           29 maja, jak co roku, dzieci z obu grup przedszkolnych świętowały Dzień Rodziny. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości w kalendarzu imprez, bo to właśnie MAMA i TATA są najważniejszymi osobami w życiu małych przedszkolaków.

            Pan Dyrektor bardzo serdecznie powitał wszystkich zaproszonych gości. Atrakcji było wiele: przedstawienia, wiersze, wesołe piosenki oraz gra na instrumentach. Goście mogli również podziwiać umiejętności taneczne naszych przedszkolaków. Rodzice z wielkim zachwytem obserwowali swoje pociechy i nagradzali gromkimi brawami. Z niejednego oka popłynęła łza szczęścia i dumy. Rodzice nie ukrywali wzruszenia.

            Dzieci wyśpiewały i wytańczyły to, co jeszcze trudno wyrazić im słowami. Na koniec programu artystycznego rodzice otrzymali przygotowane przez dzieci upominki wraz z życzeniami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

            Bardzo dziękujemy rodzicom za tak liczny udział w akademii.

https://youtu.be/SnEH2I6XyKs

https://youtu.be/JIELUWqLv9E


Bal Ósmoklasisty

            Za nami osiem lat pracy, przygotowań do egzaminu ósmoklasisty, decyzja jaką wybrać szkołę ponadpodstawową, co robić w życiu… Nadszedł więc czas na zabawę - Bal Ósmoklasisty.

            W piątek, 24 maja sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w salę balową. Uczniowie klasy VIII przygotowali dekorację, co wywołało niepowtarzalny nastrój.

            O godzinie 18.00 zabrzmiały pierwsze dźwięki oraz rozpoczęła się prawdziwa zabawa przy muzyce. Nie zabrakło smacznego poczęstunku, kolorowych świateł, balonów oraz roześmianych twarzy uczestników. Zabawa zakończyła się wraz z wybiciem północy.

            Wspaniała atmosfera, radosne emocje i mnóstwo wzruszeń z pewnością na długie lata pozostanie dla jego uczestników cudownym wspomnieniem.


RAJD ROWEROWY POD WOJDĘ to …..

ostanie z zadań programu edukacyjnego „TRZYMAJ FORMĘ!”, które uczniowie klasy VII wyznaczyli sobie do realizacji w bieżącym roku szkolnym. Jazda na rowerze to pozornie łatwa sprawa, ale kiedy trasa wiodła pod górę, część z nas zeskoczyła z rowerów i je prowadziła. Pod Wojdę dotarliśmy wszyscy, choć po drodze przydarzyła się awaria. Jednemu z rowerów rozerwał się łańcuch. Dzięki życzliwości mieszkańców Szewni Dolne,j kontynuowaliśmy rajd, bo pożyczono nam rower. Pod Wojdą zapaliliśmy znicze, oglądaliśmy mapę bitwy i odpoczywaliśmy przed drogą powrotną. Tak było 29 maja 2024 r., ale część zadań z „TRZYMAJ FORMĘ!” rozpoczęliśmy już w październiku 2023r. Najpierw zgłębialiśmy wiedzę teoretyczną, przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego żywienia. Następnie przygotowaliśmy plakat ABC ZDROWEGO ŻYWIENIA. Dużą radość sprawiło nam przyrządzenie twarożkowych tostów oraz owocowych szaszłyków.

21 marca 2024 r. w ramach programu postanowiliśmy aktywnie witać wiosnę w Parku Trampolin.

Głównym celem programu „TRZYMAJ FORMĘ!” było kształtowanie prozdrowotnych nawyków, promocja aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Sądzimy, że cele zostały osiągnięte, a zachowania prozdrowotne będą nam towarzyszyły w życiu codziennym.


Dzień Patrona Szkoły

            24 maja 2024 r. nasza szkoła uroczyście, zgodnie z wieloletnią tradycją, obchodziła Święto Patrona Szkoły. W tym roku przypada 43. rocznica nadania imienia szkole Batalionów Chłopskich oraz 81. rocznica bitwy pod Wojdą.

            Uroczystą akademię rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie Pan Dyrektor – Adam Kozyra przywitał zaproszonych Gości, a swoją obecnością uroczystość zaszczycili:

ks. Józef Zwolak, Proboszcz Parafii Kosobudy;

ks. Wiesław Górniak, Wikariusz Parafii Kosobudy;

Pan Krzysztof Pilip, Wójt Gminy Adamów;

Pan Jerzy Chróścikowski, Senator;

Pan Piotr Zawiślak, Radny Powiatu Zamojskiego;

Pan Stanisław Misztal, Prezes Zarządu Okręgu Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Zamościu z pocztem sztandarowym;

Pan Tadeusz Pszenniak, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu z pocztem sztandarowym;

Pan Bogusław Dąbrowski, Wiceprezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu;

Pan Józef Zaśko, Pan Wiesław Turek, Pan Jan Gatka, Członkowie Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu;

Przedstawiciele Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym;

Pani Maria Sak, Dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z pocztem sztandarowym;

Pani Mariola Sirko – Głuchowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym;

Pani Elżbieta Kłyż, Kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Adamowie;

Pani Magdalena Dróżdż, Kierowniczka Centrum Integracji Społecznej w Jacni;

Pan Edmund Sitek, Kustosz Muzeum Armii Krajowej w Bondyrzu;

Pan Krzysztof Kania, Przewodniczący Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej;

Pan Lech Kostur, Pan Zbigniew Kościk, Pan Dariusz Palonka, Radni Gminy Adamów;

Pan Dariusz Skrzyński, Sołtys Szewni Dolnej;

Pan Czesław Szyper, Emerytowany Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej;

Pan Stanisław Kański, Ochotnicza Straż Pożarna w Szewni Dolnej.

            Uroczystą mszę w intencji poległych i żywych obrońców Ziemi Zamojskiej w latach 1940 – 1945 odprawił ks. Józef Zwolak, proboszcz Parafii Kosobudy.

            Po nabożeństwie, uczniowie naszej szkoły oraz zebrane delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych podczas bitwy pod Wojdą oraz mieszkańców Szewni, którzy oddali życie za Ojczyznę w czasie hitlerowskiej okupacji.

            Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia przygotowana przez dzieci i młodzież szkolną. Nie zabrakło wzruszających pieśni, wierszy i faktów z historii Batalionów Chłopskich. Wszystkich zachwycił taniec z szarfami w wykonaniu uczennic z drugiej klasy oraz taniec z flagami zaprezentowany przez uczennice z klasy czwartej. Program artystyczny był bardzo wzruszający, ponieważ wszyscy zebrani z ogromnym skupieniem wsłuchiwali się w wypowiadane słowa. Podziękowaniem zaś były gromkie oklaski.

            Następnie głos zabrali zaproszeni Goście, którzy, wygłaszając okolicznościowe przemówienia, podkreślali, że uroczystość ta, to doskonały przykład patriotyzmu, a zarazem żywa lekcja historii. Były to ważne słowa, ponieważ szkoła stara się przekazać uczniom te wartości, którymi kierowali się w swoim życiu i walce żołnierze Batalionów Chłopskich – Bóg, Honor, Ojczyzna.

            Uroczystość Święta Patrona, tradycyjnie już, zakończyła się poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości.

https://youtu.be/fgjJ-US2krE

https://youtu.be/GISqgBx0pbQ

https://youtu.be/_s69LA4Z668

https://youtu.be/mkHszUcUEs4

https://youtu.be/prS4p_8az1c

https://youtu.be/ln74JapBamQ

https://youtu.be/4iebk3UXsUE

https://youtu.be/twu_Obi9Rvo 

https://youtu.be/LXfS3JhER-A 


zkotem m 

,,Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji" - podsumowanie ogólnopolskiego projektu.

Zapraszamy do obejrzenia interaktywnej książki na temat realizacji projektu w oddziale ,,0A" i kl. II. Wystarczy otworzyć link i kliknąć Read now:

https://read.bookcreator.com/uNM9UhA3HXWz7X6UhPCkge94HXz2/XAX7Et81RXGAwlRdGOj8Uw


Bieg Wokół Twierdzy

            Zofia Leńczuk, uczennica klasy IV, zajęła III miejsce w XI Biegu Wokół  Twierdzy Zamość, który odbył się 2 maja 2024r.

            Serdecznie GRATULUJEMY!!!


Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja trudne słowo,

lecz z łatwością wytłumaczę:

prawa, wolność, obowiązki

to oznacza, nie inaczej.

To akt prawny

o najwyższej mocy prawnej.

Ustanawia, reguluje

ustrój i organizacje.

 

          29 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

         Była to dla uczniów bardzo ciekawa lekcja historii. Rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem pocztu sztandarowego, po czym wszyscy odśpiewali hymn narodowy.

            Następnie cała społeczność szkolna obejrzała część artystyczną, w której uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja, odgrywając scenkę historyczną nawiązującą do momentu uchwalenia konstytucji. Uroczysty nastrój podkreślały recytowane fragmenty poezji oraz piękne pieśni patriotyczne.

          Ta szkolna akademia na pewno spowodowała, że nikt z uczniów nie miał wątpliwości, jakie święto obchodzimy trzeciego maja i dlaczego jest dla nas tak ważne.


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja


W Zamojskim Domu Kultury

30 kwietnia uczniowie klasy IV, VI oraz VII obejrzeli spektakl teatralny „Sherlock Holmes” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru IN – ART.

Przedstawienie oparte na powieści „Sherlock Holmes”, wyreżyserował Kamil Kulda. Akcja utworu rozgrywa się w Londynie. Bohaterowie sztuki starają się rozwiązać zagadkę kilku zbrodni, które wydarzyły się w mieście. Scenografia spektaklu w pełni oddawała wiktoriańską atmosferę i architekturę Londynu.

Spektakl bardzo nam się podobał, część z nas, niczym detektywi, próbowała w trakcie przedstawienia typować rozwiązanie kryminalnej zagadki.


Sprawozdanie z przeprowadzonych działań w ramach

Akcji promującej selektywną zbiórkę odpadów”

w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich

w Szewni Górnej

W naszej szkole od 22 do 27 kwietnia 2024 roku zostały przeprowadzone w klasach

I - VIII oraz w dwóch oddziałach przedszkolnych zajęcia poświęcone ochronie naszego środowiska i nauce segregacji odpadów. Działania realizowane w ramach akcji zostały połączone z obchodami Światowego Dnia Ziemi.

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b uczestniczyły w zajęciach o tematyce ekologicznej, podczas których dowiedziały się co sprawia, że nasza planeta jest zanieczyszczona oraz co możemy zrobić, aby taka nie była. Ważnym punktem było stworzenie „Kodeksu Małego Ekologa” oraz poznanie zasad prawidłowej segregacji śmieci. Na koniec przedszkolaki określiły się mianem „Przyjaciół Ziemi - Ekoludkami”.

Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego, z grupy 0a, uczyły się piosenki o Ziemi, segregowały śmieci i obejrzały film o tematyce ekologicznej.

Klasa I realizowała zajęcia związane ze zmianami klimatycznymi na naszej planecie oraz robieniem „mądrych” zakupów. Poruszali tematy związane z odnawialnymi źródłami energii. Oglądali filmy edukacyjne o segregacji śmieci, dbaniu o rośliny i zwierzęta. Podczas zajęć wysłuchali nagrań z audiobooków: „Śmieciowisko”, „Sport to zdrowie”, „Małe jest piękne” i „Straszna zadyma”.

Uczniowie klasy II obejrzeli film edukacyjny, który dotyczył sposobów wytwarzania energii elektrycznej i konieczności jej oszczędzania. Obejrzeli również prezentację multimedialną o skutkach zanieczyszczenia wód. Filmom towarzyszyła pogadanka i wymiana doświadczeń. Na podstawie historyjki obrazkowej, uczniowie tworzyli w grupach hasła związane z ochroną najbliższego otoczenia. Powtórzyli wiadomości o sortowaniu odpadów, wykonali gazetkę pod hasłem "Nasze zobowiązania wobec Ziemi".

Uczniowie klasy III podczas zajęć edukacyjnych obejrzeli film pt. „Odpady - segregacja śmieci, recykling”. Dużo radości sprawiło im rozwiazywanie quizu związanego z ekologią.

Klasa IV realizowała na godzinie wychowawczej temat: „Rozmawiamy o segregacji śmieci, czyli recyklingu odpadów”. Obejrzeli związany z tematem film i wykonali prace plastyczne na gazetkę szkolną.

Uczniowie klasy V, podczas zajęć z wychowawcą, rozmawiali na temat właściwego postępowania ze śmieciami, wykorzystania surowców i recyklingu. Obejrzeli film edukacyjny „Segregacja śmieci dla dzieci”oraz wykonali plakat propagujący właściwą ich segregację.

Uczniowie klasy VI wybrali się na godzinie wychowawczej na spacer i zbierali śmieci pozostawione w przydrożnych rowach. Wszystkie odpady zostały posegregowane i trafiły do odpowiednich pojemników.

Uczniowie klasy VII w ramach działań ekologicznych przypomnieli sobie zasady selekcjonowania odpadów, czyli ABC recyklingu, oglądając filmy z serii „Niepotrzebni” oraz sprzątali okoliczny las w Szewni Dolnej. Wszystkie zebrane śmieci zgodnie z ich przeznaczeniem, trafiły do odpowiednich pojemników.

Natomiast uczniowie klasy VIII postanowili przygotować zdrowe posiłki. Uczyli się o wykorzystywaniu produktów spożywczych w różny sposób, tak aby nie marnować żywności.

W działaniach związanych z Akcją promującą selektywną zbiórkę odpadów” brało udział 137 wychowanków naszej szkoły, w tym 36 dzieci z oddziałów przedszkolnych i 101 uczniów z klas I - VIII. Wszystkie podjęte działania przyczyniły się do podwyższenia świadomości wśród naszych uczniów na temat właściwej segregacji śmieci, recyklingu i potrzeby dbania o przyrodę.


Rozstrzygnięcie konkursu

 

            26 marca 2024r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie jednej kartki wielkanocnej w formacie A5 wybranymi przez siebie technikami plastycznymi. Jury, w składzie Pani Marta Smoter oraz Pani Monika Bochen, oceniały wrażenie artystyczne, wkład i oryginalność pracy. Po krótkiej naradzie, komisja przyznała każdemu uczestnikowi drobny upominek.


„Dzień Dobra”

Już po raz kolejny wolontariusze z naszego SKC wzięli udział w „Dniu Dobra” –Patronalnym Święcie Caritas. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było #obDARowani.

            Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego – Mariana Rojka. Następnie uroczystość została przeniesiona do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, gdzie odbyły się konkurencje sportowe oraz wspólne tańce. Ostatnim punktem było podziękowania dla wolontariuszy, którzy przez cały rok niosą pomoc potrzebującym oraz wręczenie Złotych Medali, a także drobnych upominków.

 


Pierwszy dzień Wiosny

            21 marca każdego roku jest dla wielu ludzi dniem wyjątkowym. Tego dnia zaczyna się kalendarzowa wiosna. A wiosną wszystko wokół budzi się do życia, dni stają się cieplejsze i to napawa nas optymizmem.

            Ten dzień był również wyjątkowy dla uczniów z klas IV - VII, którzy razem z wychowawczyniami wybrali się do Parku Trampolin FORT JUMP w Zamościu, żeby aktywnie spędzić czas i wspólnie celebrować Pierwszy Dzień Wiosny.

            Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, który nie tylko przygotował wszystkich do zabawy, ale również przypomniał zasady bezpiecznego korzystania z obiektu, uczniowie mogli korzystać z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.

            Pobyt w Fort Jump sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił wszystkim, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.     Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale jakże zadowoleni.


Światowy Dzień Wody

„ Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)”

                                                                                                          Antoine de Saint Exupery

            Co roku, 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celebrujemy go także i my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. Z tej okazji, nasza szkoła wzięła udział w działaniach organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną „ Światowy Dzień Wody z PAH”.

            Uczniowie klas V- VIII wzięli udział w zajęciach na temat dostępu do wody oraz sposobów jej pozyskiwania. Mierzyli się z quizami, prezentacjami oraz filmami pokazującymi, jaki wpływ ma człowiek na zasoby wody na naszej planecie.

            Klasy I – III po zajęciach edukacyjnych na ten temat przygotowały plakaty przedstawiające wodne środowiska naturalnego. Dzieci wykonały także kolorowe mandale zwierząt, dla których woda jest domem i głównym źródłem życia. Ich prace można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

            Dużym zaangażowaniem wykazali się również uczniowie klasy piątej, którzy przygotowali bardzo ciekawe zajęcia dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Podczas spotkania, uczniowie opowiadali o zasobach wody na świecie. Przygotowali prezentację multimedialną, wzbogaconą o film edukacyjny „Sposoby oszczędzania wody”. Przedszkolaki odgadywały przygotowane przez starszych uczniów zagadki dotyczące form występowania wody w przyrodzie. Chętnie zaśpiewały piosenkę pt. „Pada deszcz” i obserwowały różne doświadczenia związane z właściwościami wody. Za aktywny udział w zajęciach „Królowa Wody” wręczyła dzieciom wodne kolorowanki, które sprawiły przedszkolakom dużo radości.

            Uczniowie naszej szkoły łącząc zabawę z nauką, poszerzali swoją wiedzę na temat potrzeby ochrony i oszczędzania zasobów wodnych w środowisku lokalnym i globalnym.


Spotkanie autorskie

            11 marca do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III zawitał niezwykły gość. Była nim Pani Ewa Monastyrska, autorka bajek dla dzieci. Podczas spotkania pani Ewa weszła z dziećmi w dialog, za pomocą rysunków, wspólnej dyskusji, ale także ciekawych pytań. Wyczerpujące i pełne życzliwości odpowiedzi pozwoliły im zaspokoić swoją dziecięcą ciekawość. Przy okazji wizyty, Pani Ewa przeczytała nam jedno z jej autorskich opowiadań, znajdujące się w książce pt. "Niezwykła peleryna i inne opowieści".

            Na koniec spotkania Pan dyrektor Adam Kozyra podziękował naszemu gościowi za przybycie. Ten czas bez wątpienia zostanie dla nas ciepłym wspomnieniem.


Wielkanocne warsztaty

            14 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne- lepienia z gliny. Brały w nich udział dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz uczniowie klas II i III.

            Warsztaty poprowadził pan Mirosław Lipski z Roztoczańskiej Spółdzielni Socjalnej WartO z Krasnobrodu, który o glinie wie wszystko. Na wstępie spotkania pokazał dzieciom, jak ciekawe i piękne rzeczy można ulepić lub wyrzeźbić z gliny. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła, dzieci były zachwycone.

            Warsztaty były dopasowane poziomem i trudnością do wieku uczestników. Efektem twórczej pracy są piękne, wielkanocne ozdoby. które następnie zostaną wypalone w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. Po dokładnym wysuszeniu arcydzieła, wrócą do właścicieli i przyozdobią ich stoły podczas śniadania Wielkanocnego.

 


Dzień Dinozaura

            Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic. 26 lutego sala przedszkolna grupy 0b zamieniła się w niezwykły kącik - ,,Park jurajski", ponieważ maluszki obchodziły Dzień Dinozaura. Zorganizowano zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Dzieci brały udział w wielu ciekawych aktywnościach. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.


Trochę kina familijnego, trochę jazdy figurowej!

Choć za oknem prawie wiosna, postanowiliśmy skorzystać z atrakcji, które oferuje zima i wybraliśmy się na lodowisko. Szczęście nam dopisało, nie było deszczu tylko szlifowanie umiejętności łyżwiarskich. Jazda figurowa to drugi punkt wycieczki do Zamościa 21.02.2024 r.

Pierwszym punktem była wizyta w kinie „Stylowy” i oglądanie filmu „Emma i czarny jaguar”. Film opowiadał o przyjaźni głównej bohaterki z dzikim jaguarem. Więź, która się zrodziła między zwierzęciem a dziewczynką, przetrwała lata, mimo że nasza bohaterka opuściła przepiękne lasy tropikalne Amazonii i wróciła z tatą do Nowego Jorku. Kiedy Emma dowiedziała się o okrutnej eksploatacji amazońskich terenów, bez wahania ruszyła na pomoc czarnemu jaguarowi. W drodze do Amazonii towarzyszy Emmie jej nauczycielka biologii. Jeśli chcecie wiedzieć jak skończyła się walka o bezpieczeństwo czarnego jaguara, musicie się udać do kina. Polecamy ten film, który przypomina nam, że ochrona planety i jej ekosystemów należy do nas ludzi.


więcej z aktualnośći .....

 

   

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016