Aktualności

Szczegóły


Najważniejsze informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych obowiązujące od 25 maja 2018 r. - zobacz....


Rozkład jazdy autobusów szkolnych od 04.09.2018 r. zobacz ...


Warsztaty świąteczne


Mikołajkowy Turniej Piłki Nażnej

06 grudnia w hali sportowej SP w Szewni Górnej odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyli uczniowie od klasy IV do VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie III klasy Gimnazjum. Do naszej szkoły przyjechali zawodnicy ze SP w Suchowoli. Łącznie w rozgrywkach uczestniczyło 120 sportowców- zawodników, którzy grali w swoich grupach wiekowych. Po oficjalnym otwarciu turnieju przez Panią Dyrektor Elżbietę Kuźmę, przystąpiliśmy do rozgrywek. Wszystkim uczestnikom turnieju przyświecał jeden wspólny cel, którym była świetna zabawa sportowo- integracyjna. Mikołajki sportowe odbywały się na zasadach gry fair play. Uczestnicy wspaniałej zabawy sportowej w nagrodę otrzymali czapki Mikołaja, a za osiągnięcia sportowe zostali wzmocnieni kaloriami, tak jak przystało w ten dzień, otrzymali czekoladowe mikołaje. Na zakończenie wspólnie bawiliśmy sie przy muzyce, tańcząc belgijkę oraz skrzypka.

Wszystkim uczestnikom turnieju sportowego bardzo serdecznie GRATULUJEMY, dziękujemy za wspólną zabawe i do zobaczenia za rok.


WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

„Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą. (…)
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci.”

Wizyta Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dzień w roku.
6 grudnia, od samego rana dzieci z oddziału przedszkolnego, grupy „B” z niecierpliwością wyczekiwały na „Staruszka z siwą brodą”, spoglądały w okna i na drzwi, nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyły o tym, że zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Ponieważ nie było śniegu, Mikołaj z workiem pełnym prezentów do wszystkich dzieci przybył piechotą. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie. Szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko
św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz worka pełnego prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i ciepłych słów. Rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał paczki. Oczekiwana cały rok wizyta
św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas raz w roku.... Zdjęcia zrobione
z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.


Koncert dla Niepodległej – to piękny patriotyczny koncert, który odbył się w naszej szkole 4 grudnia 2018 roku. Koncertem dla Niepodległej uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość została przygotowana wspólnie ze Szkołą Podstawową w Wólce Wieprzeckiej.

Po uroczystym wprowadzeniu pocztów sztandarowych obu szkół zebrani zaśpiewali Hymn Polski. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas – łącznie 21 par – zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Panie dyrektor obydwu szkół: Elżbieta Kuźma oraz Jadwiga Gorzała przybliżyły ideę wspólnego świętowania w roku Jubileuszu. Współpraca szkół, noszących to samo zaszczytnie imię Batalionów Chłopskich, rozpoczęła się już parę miesięcy temu. Jej celem jest kontynuowanie wspólnych działań podjętych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, a także integracja dzieci, uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców i władz samorządowych z naszych gmin. Uczestniczymy w lekcjach historii poprzez udział  w różnych formach patriotycznego wychowania Naszej Małej Ojczyzny. W październiku społeczności obydwu szkół brały udział w rajdzie pieszym „Szlakiem walk żołnierzy Batalionów Chłopskich”.

Pani dyrektor Elżbieta Kuźma podkreśliła, że poprzez dzisiejsze spotkanie razem będziemy przeżywać historię Polski, opisaną w poezji, pieśniach i piosenkach patriotycznych.

W koncercie wykorzystane zostały teksty: Kazimierza Wierzyńskiego „Zstąp, Duchu Mocy”, Marcina Wolskiego „Niepodległość”, Mariana Kawałki „Ta Polska”, „A jeśli…”, Antoniego Słonimskiego „ Polska”, Józefa Mączka „Wstań, Polsko moja”, Adama Asnyka „ Nad głębinami”, Marii Duławskiej „To oni”, „Niech szumią im”. Uczniowie zaśpiewali pieśni: Ta niepodległość, Dziewczyna z granatem, Żołnierski szlak, Taki kraj, Pierwsza kadrowa, Nie idź na wojnę, Ostatni mazur, Ostatni list, Biały krzyż.

Na zakończenie uroczystości patriotycznej wspólnie odśpiewaliśmy Rotę.

Kolejna część naszego świętowania dla Niepodległej to zabawa integracyjna. Muzyka i taniec nie mają granic – bawili się uczniowie, nauczyciele i wszyscy ci, którzy wyrażali swoją radość.

W tym dniu szkoła nasza przybrała odświętny wystrój. Uczniowie ubrani byli w stroje galowe: białe bluzki, koszule, ciemne spódnice lub spodnie. Chłopcy z klas starszych założyli garnitury. Wszędzie dominował kolor naszych barw narodowych. Przypięliśmy piękne biało – czerwone kotyliony. To była wspaniała lekcja patriotyzmu, szacunku do Ojczyzny, lekcja historii naszego kraju.

Na Koncert dla Niepodległej zaproszenie przyjęli i wspólnie z nami świętowali:

  1. Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów
  2. Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów
  3. Piotr Koczułap – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość
  4. Krzysztof Kania – Przewodniczący Rady Rodziców
  5. Sołtys Szewni Dolnej – Stanisław Kobel
  6. Sołtys Szewni Górnej – Stanisław Lewusz
  7. Rodzice z obydwu szkół.

Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.

Koncert dla Niepodległej oraz zabawę integracyjną przepięknie prowadziła uczennica z klasy trzeciej gimnazjum Julia Małyszek – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Koncert przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej: Ewelina Kozyrska, Dorota Kozlowska, Zofia Nadra i Marta Smoter.

Dziękujemy bardzo dyrekcji, nauczycielom, rodzicom oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej za zaangażowanie i współpracę.


28 listopada 2018 r. odbyła się szkolna wycieczka do Zamościa, w której udział wzięli uczniowie klas I-III. W pierwszej kolejności dzieci wybrały się do Muzeum Fortyfikacji i BroniArsenał, w którym obejrzały wystawę „Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku”. Grupa mogła zobaczyć z bliska samoloty, czołgi i pojazdy, które były wykorzystywane w czasie drugiej wojny światowej.Podziwiały starą broń i oglądały umundurowanie żołnierzy w czasie trwania I i II wojny światowej. Następnie dzieci pojechały do kina ,,Stylowy” na film ,,Misja Yeti”. Śledziły tam ciekawe przygody Simona i Nelly, którzy wyruszyli na poszukiwanie legendarnego stwora – Yeti.

Miłym akcentem kończącym wycieczkę było  udanie się do Mc'Donalda i pałaszowanie smakowitych przekąsek.

Wyjazd do Zamościa wzbudził wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych przeżyć, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci.


25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodzą swoje święto.

W piątek 23 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego grupy „B” przybyły do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Zasiadły one na specjalnie przygotowanym miejscu dla misiaczków, czekając cierpliwie na przebieg wydarzeń. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów, spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Dzieci prezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły, jak się nazywają, od kogo dostały i z jakiej okazji. Następnie maluchy obejrzały dobranockę „Miś Uszatek”. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem, tańce, zabawy oraz nauka piosenki, którą śpiewa Uszatek. Dzieci wspaniale radziły sobie w czasie wszystkich zabaw. Podczas wycinania, przyklejania i kolorowania sylwetek misiów, sprawdzone zostały także umiejętności manualne dzieci. Ważnym punktem naszej uroczystości była wizyta pani Agnieszki Dybioch, mamy Ani, która zaszczyciła nas swoją wizytą i przywiozła dla przedszkolaków słodką niespodziankę. Dzieci zostały zaproszone na „małe co nieco”.
To misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.


W związku ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 9 listopada w oddziale przedszkolnym – grupy „B” odbyła się wielka uroczystość.

Zrealizowany został moduł „100-lecie niepodległości. Pokaż radość, Przedszkolaku!”, międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Dzieci uczyły się hymnu Polski; poznały symbole narodowe; legendę, jak powstała Polska, w której żyjemy; wykonały flagi Polski i kącik patriotyczny; opanowały znaczenie pojęć „niepodległość” i „patriotyzm”. Podsumowaniem misiowych spotkań była uroczystość przedszkolna, którą uświetnili swoją obecnością rodzice i Pani Dyrektor, Elżbieta Kuźma. Podczas biesiady patriotycznej Mali Patrioci prezentowali wiersze i pieśni. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – techniczny „Sowa – mądra głowa”. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Najważniejszym celem tej uroczystości było stworzenie atmosfery radości i wyjątkowości Dnia Niepodległości! A o godzinie 11.11 dzieci wzięły udział w biciu rekordu w śpiewaniu Hymnu.

Cel zajęć – stworzenie atmosfery radości i wyjątkowości Dnia Niepodległości został osiągnięty.


14 listopada 2018 r. po raz kolejny uczciliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tym razem z Mieszkańcami Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie.

Montaż poetycki przypomniał trudne, a jednocześnie wielkie chwile, które przeżyli nasi dziadowie na drodze ku wolności. Wspominaliśmy wybitnych Polaków, którzy o nią walczyli na różne różne sposoby, czy to w powstaniach, czy zachowując kulturę polską, wiarę i język, czy pukając do drzwi obcych mocarstw z prośbą o pomoc.

O tym, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach nasi słuchacze wiedzą dużo więcej. Część z nich przeżyła wojnę i piekło, które jej towarzyszy.

Duża część pensjonariuszy wzruszyła się słuchając patriotycznych wierszy i pieśni. Po oficjalnej części wspólnie śpiewaliśmy żołnierskie piosenki oraz wysłuchaliśmy wykładu o Józefie Piłsudskim.

Zadając sobie pytanie co my, żyjący w wolnej Polsce możemy uczynić dla Ojczyzny odpowiadamy:

Co ja uczynić mam Polsko dla Ciebie,
Ja, com nie walczył przeciwko niewoli
Com się wychował na wolnych zbóż chlebie
Dziś, gdy Twe skronie blask chwały okolił?
Już wiem! Przestrzennie pierś moją rozszerzę
By Cię objęła, i umysł poświęcę
Dla twego dobra – i te słabe ręce
Dla Ciebie, Polsko, składam dziś w ofierze.

Kładą tablicę na samotnym grobie,

Może ją kładą w blaskach słońca wschodu,

Ale, mogiło, zawsze stał przy tobie,

Zawsze pamiętał-wieczny duch Narodu

On jest skarbnikiem uczuć, które biegną

Z serc pamiętliwych, z pałaców, poddaszy

I nie zapomni z grobów tych żadnego,

Co nie mają…prócz pamięci naszej.


9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Apel rozpoczął się od uroczystego odśpiewania 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, przedstawiając w nim niezłomność narodu polskiego w dążeniu do niepodległości. Narrację przeplatały wiersze i pieśni patriotyczne, które ukazały uczestnikom akademii momenty trudne i tragiczne w naszej narodowej historii, ale pokazały też bohaterstwo i patriotyzm Polaków, którzy pomimo ciężkich czasów, nie zaniechali walki o Ojczyznę. To była bardzo piękna lekcja historii, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, oddajemy hołd tym, którzy swoje życie oddali, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce.


7 listopada 2018 r. nasi uczniowie próbowali swych sił z w teście wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100 –lecia odzyskania niepodległości pod nazwą „ Warto być Polakiem”.

Finał konkursu odbył się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, w Błękitnej Sali. Pytania dotyczyły naszej drogi do niepodległości i początków kształtowania młodego państwa polskiego. Cieszymy się, że mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę w niepodległościowych quizach.


Targi Edukacyjne Zawodowy strzał w 10!

            Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum mają przed sobą niezwykle ważny etap w życiu – przed nimi wybór szkoły średniej i ponadgimnazjalnej.

            Młodzież jest świadoma tego, że dobry wybór powinien być zgodny z predyspozycjami i zainteresowaniami. Uczniowie wiedzą, że przed podjęciem decyzji należy zdobyć jak najwięcej informacji o różnych typach szkół.

            Z pomocą w tym trudnym wyborze przyszedł Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu. Organizując Targi, dał przyszłym absolwentom możliwość poznania oferty szkół na terenie powiatu. Z tej możliwości skorzystali również uczniowie klasy VII.

            Głównym celem imprezy zawodoznawczej była promocja zawodów zgodnie z potrzebami rynku oraz zachęcenie uczniów do wyboru szkoły branżowej jako kolejnego etapu rozwoju. Z całą pewnością udział uczniów w Targach miał wymierne efekty. Zainteresowani mieli bowiem okazję spotkać się z przedstawicielami szkół, którzy chętnie podzielili się swoimi radami i spostrzeżeniami. Mieli też możliwość bezpośredniego zapoznania się z ofertą edukacyjną danej szkoły, otrzymania ulotek, broszur informacyjnych. Z przedstawicielami szkół mogli porozmawiać o zasadach rekrutacji na przyszły rok szkolny i programie nauczania.

            Okazuje się, że tego rodzaju przedsięwzięcia są przydatne, potrzebne. To bardzo ciekawa oraz postrzegana przez odbiorców jako atrakcyjna forma promocji oferty edukacyjnej, a tym samym realna pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły i zawodu.


5 listopada 2018 r. nasza szkoła gościła przedstawicieli Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Zaprezentowali oni sztukę na motywach dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas: VI, VII, VIII oraz III gimnazjum. Aktorzy w niezwykle sugestywny sposób pokazali fragmenty znanej historii o dziewczynie, która owładnięta żądzą władzy, dokonała wielu zbrodni i niegodziwości, a pierwszą z nich było zabicie siostry.

Atmosferę tajemniczości i grozy potęgowała odpowiednio dobrana muzyka. Dodatkowo, na wyobraźnię oddziaływały kolorowe kostiumy, rekwizyty i dekoracja. "Balladyna" to niezwykły utwór, łączy w sobie sceny mroczne i dramatyczne, refleksyjne i miłosne, a nawet groteskowe. Nasi uczniowie mogli więc doświadczyć bogatej gamy przeżyć i doznań artystycznych.

Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę dramatu, gdzie funkcjonuje jednocześnie dobro i zło.

 „Poprzez Niepodległą”- to tytuł naszego projektu w programie eTwinning,

Program ten oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) z jednego z krajów europejskich, które tutaj komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie. Akcja e-Twinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko-i długoterminowe partnerstwa.

W ramach tego projektu nauczyciele i uczniowie ze 100 miejscowości w Polsce postanowili stworzyć wspólny wirtualny przewodnik turystyczny, zachęcający do odwiedzenia ich miejsc.

W związku ze zbliżającym się 11 listopada wszyscy postanowiliśmy również wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. W tym celu uczniowie mieli za zadanie zrobić kartki o tematyce niepodległościowej i wraz życzeniami wysłać je pocztą. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów z klasy VIII powstały piękne kartki patriotyczne i część z nich została wysłana już do zaprzyjaźnionych szkół.

Z niecierpliwością czekamy też na kartki od innych.

Oddział przedszkolny – grupa „B”

           


Właśnie zakończyliśmy pierwszą część  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” pod tytułem „Mały Miś  uczy samodzielności”. Wybraliśmy swojego misia i nadaliśmy mu imię „Elegancik”, wspólnie  stworzyliśmy KODEKS PRZEDSZKOLAKA i przyrzekliśmy, że będziemy go przestrzegać. Dowiedzieliśmy się jakie obowiązki mają dyżurni oraz zaprojektowaliśmy kąciki zainteresowań i ustaliliśmy  zasady z ich korzystania.  

W kolejnych miesiącach będziemy realizować następujące  moduły projektu:

- 100-lecie niepodległości. Pokaż radość Przedszkolaku   (październik- listopad)

- Kulinarne warsztaty z Małym Misiem (grudzień)

- Kuferek Kreatywności Małego Misia (luty-marzec)

- Misiowe aktywności sportowe (kwiecień- maj)

W ciągu całego roku Miś będzie odwiedzał kolejno wszystkie dzieci w domu, gdzie zachęci do wspólnego czytania. Podczas swoich odwiedzin zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją dłoń. Mały Miś będzie również zapraszał   do przedszkola gości na wspólne czytanie.  Pierwszą zaproszoną osobą, która zainaugurowała projekt „Mały Miś – czytające przedszkolaki” jest Pani Elżbieta Kuźma. Pani Dyrektor przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Śpiąca królewna”.

"Mały miś uczy samodzielności"


Wycieczka do Warszawy

24 X 2018r uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Ze względu na złą pogodę spacer po Starym Mieście ograniczył się tylko do Placu Józefa Piłsudskiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz częściowo Ogrodu Saskiego. Natomiast resztę zabytków takich jak: Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki, Barbakan, Pałac Kultury i Nauki, gmach Teatru Narodowego, Muzeum Chopina czy Pałac Prezydencki uczniowie mogli podziwiać z okien autokaru.

Najciekawsza jednak dla większości uczestników okazała się wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Świetną zabawę gwarantowała możliwość oglądania, testowania, eksperymentowania,wykorzystania zasad fizyki w całkiem niekonwencjonalny sposób. 

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego PGE Arena. PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach.

            Z Punktu Widokowego nasi uczniowie mogli zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę najpopularniejszego miejsca w Polsce. Zwiedzili pomieszczenia strefy zawodniczej m.in. szatnię, w której do meczów przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski, strefę odnowy biologicznej oraz centrum medialne PGE Narodowego przeznaczone dla dziennikarzy.

         Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych chwil. Z całą pewnością na długo zostanie w ich pamięci.


Wojna oczami poety 26.10.2018 r.

         Na wieczorek poetycki uczniowie VIII klasy zaprosili Panią Emilię Margułę oraz rodziców. Oczywiście mamy przyszły w charakterze słuchaczy.

Nasz gość zaprezentował utwory, które pięknie wpisały się w listopad oraz 100. rocznicę obchodów niepodległości.

            Wiersze: Zniszczone młodzieńcze marzenia, Obrazek z wojny, List partyzanta do ukochanej dziewczyny z okazji urodzin przypomniały trudne chwile bliskich autorki z czasów II wojny światowej. Pani Emilia przybliżyła realia omawianego okresu pokazując zdjęcia rodzinne sprzed II wojny światowej.

            W drugiej części prezentacji Pani Emilia przedstawiła wiersze z humorem, opowiadające o aktualnych wydarzeniach, czyli o złotej jesieni, o dziurawej lokalnej szosie. Damy i wiśniaczki w zabawny sposób podkreśliły różnice miedzy tymi, które mieszkają w mieście oraz tymi, które żyją na wsi. Próbkę umiejętności Pani Emilia pozwoliła nam opublikować na stronie szkoły. Serdecznie dziękujemy za możliwość obcowania z wierszami.

List partyzanta do ukochanej dziewczyny z okazji urodzin

W dniu święta Twego

Życzę Ci wszystkiego najlepszego

Aby dni wolnością były

Słowa myśli marzenia się spełniły.

A te słoneczne promyki

Niewinne, niech przynoszą

Szczęście nasze, rodzinne.

Nie mogę być w chwili

Obecnej blisko Ciebie

Wróg napadł na Polskę-

Ojczyzna w potrzebie.

Ale kiedy wroga pokonamy

Wtedy w wolnej Polsce się spotkamy

Czekaj na mnie kochanie

To tylko chwilowe rozstanie.

                                                            ( Emilia Marguła )


Kolejni uczniowie w Muzeum w Bondyrzu 26.10.2018 r.

oglądają ekspozycję

Niezłomni Zamojszczyzny- walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953

Zachęcone recenzjami uczniów III klasy gimnazjum, do zwiedzania muzeum ruszyły klasy VI, VII i VIII. Największe zainteresowanie oglądających budziła broń z okresu wojny światowej. Naszą uwagę przykuły także, oryginalne świadectwa, a w nich nazwy przedmiotów, np. dzisiejsze wychowanie fizyczne dawniej nazywano „ćwiczeniami cielesnymi”.

Kustosz muzeum, Pan E. Sitek uzupełniał zwiedzanie muzeum ciekawostkami o zgromadzonych eksponatach, np. o barci w pniu drzewa, która trafiła do muzeum z Bliżowa.

W maju planujemy ponownie odwiedzić muzeum, chcemy wtedy obejrzeć jeden z filmów, może ten o „ Powstaniu Zamojskim”.


SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI NADLEŚNICTWA ZWIERZYNIEC

26 października w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz dzieci  z oddziałów przedszkolnych z przedstawicielami Nadleśnictwa Zwierzyniec, paniami: Izabelą Bełz Specjalistą Służby Leśnej do spraw Zagospodarowania Lasu i Moniką Tokarzewską Starszym Referentem.

Organizacji zajęć przyświecały następujące cele:

1. Uświadomienie dzieciom i uczniom ogromnego znaczenia lasów - gospodarczego, społecznego i przyrodniczego.

2. Pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie.

3. Uświadomienie uczestnikom prelekcji wielkiej roli leśników w pracy nad zachowaniem możliwie dużej różnorodności biologicznej polskich lasów.

Na początku spotkania panie przedstawiły dzieciom najpopularniejsze zwierzęta leśne i omówiły ich zachowanie w konkretnych porach roku. Pani Monika Tokarzewska podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować obyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Następnie uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Mogli też z bliska przyjrzeć się i dotknąć spreparowanego rysia, który kiedyś zginął pod kołami samochodu, a teraz służy jako eksponat.

Uczniowie poznali również nasiona podstawowych gatunków drzew leśnych; Panie z Nadleśnictwa Zwierzyniec zaprezentowały wiele rodzajów nasion, które dzieci mogły dotknąć  i obejrzeć.

Nasi uczniowie bardzo angażowali się w przebieg zajęć, chętnie odpowiadali na stawiane im pytania oraz sami zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a przekazane wiadomości i ciekawostki poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.

Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Bełz i Pani Monice Tokarzewskiej za owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.


Cześć Ich pamięci!

Przedszkolaki pamiętają…

            Jesienią, przed dniem Wszystkich Świętych wszyscy ludzie jednoczą swoje siły i wybierają się na cmentarze, aby tam oddać cześć swoim bliskim, którzy już odeszli. O zmarłych nie zapominają również przedszkolaki, które pod opieką swoich pań wychowawczyń złożyły pod krzyżem przed szkołą kwiaty, zapaliły znicze i uczciły chwilą ciszy pamięć o poległych.


W dniu 23 października przedszkolaki odwiedził miś Zenek i Pani Zofia Nadra, bibliotekarz naszej szkoły.

Maluchy wysłuchały fragmentu „Kubusia Puchatka” o urodzinach Kłapouchego. Przypomniały zasady zachowania podczas uroczystości urodzinowych. Składały misiowi Zenkowi życzenia, śpiewały 100 lat, na koniec wykonały prezent dla jubilata.


Przybywam z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej...

Nie lękajcie się!

Otwórzcie drzwi Chrystusowi!

            Tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczystą akademię poświęconą 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę papieża Jana Pawła I. Prezentując przygotowane pieśni i wiersze, młodzież przypomniała widzom sylwetkę naszego Rodaka, Jego życie przepełnione radością, miłością do ludzi, ale też bólem i cierpieniem. Wypowiadanymi słowami uczciliśmy pamięć Polaka – Papieża, przyjaciela młodego pokolenia.

            Jan Paweł II każdego dnia dawał świadectwo wiary, miłości do Boga i człowieka. My zaś, uczestnicząc w akademii, daliśmy świadectwo pamięci i miłości do Papieża – Polaka, a co się z tym wiąże nierozerwalnie - miłości do drugiego człowieka.

            Uroczysty apel był też niewątpliwie dziękczynieniem za życie i posługę Papieża – Jana Pawła II.


Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.

( M. Twain)

            12 października w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, przedstawiciel Gminy Adamów oraz uczniowie, by wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej.

            To ważne Święto, Święto polskiej szkoły, Święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Właśnie tego dnia uczniowie mają okazję przekazać nauczycielom podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodych ludzi.

            Swoją wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny. W kierunku nauczycieli popłynęło wiele ciepłych, serdecznych słów.

            W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za pracę i wręczyła Nagrody Dyrektora. Do życzeń przyłączyli się rodzice oraz reprezentująca Wójta Gminy Adamów – Pani Anna Romaszko. Pani Anna przekazała wyróżniającej się w pracy dydaktyczno – wychowawczej nauczycielce Nagrodę Wójta. Uczniowie wyróżnionym pracownikom gratulowali głośnymi brawami.

            Ten dzień był ważny również dla uczniów klasy pierwszej. Dziś pierwszoklasiści złożyli na sztandar szkoły ślubowanie i zostali pasowani na ucznia. Tym samym zostali oficjalnie włączeni do społeczności szkolnej.

            Tradycyjnie, w tym dniu dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym programie artystycznym. Pierwszaki pokazały, że już wiele umieją. Ujawnione talenty wskazują, że niedługo wyrosną z nich doskonali artyści... Te chwile samym dzieciom dostarczyły wiele niezapomnianych przeżyć, rodzicom sporo wzruszeń, nauczycielom dumy z nowo przyjętych uczniów, pozostałym zaś uczniom radości z powiększonego grona koleżanek i kolegów. Przedstawienie wzbudziło tak wiele emocji, że gromkim brawom nie było końca!

            Drodzy Pierwszoklasiści!

Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce!

 


„XXVI BIEGI PRZEŁAJOWE W MAJDANIE WIELKIM – „BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ”

4 października 2018 r., w Majdanie Wielkim odbyły się zawody w XXVI Biegach Przełajowych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem „Bieg dla Niepodległej” z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do rywalizacji w zawodach przystąpiło 5 szkół podstawowych: trzy z Gminy Krasnobród (Kaczórki, Krasnobród, Majdan Wielki) i dwie z Gminy Adamów (Suchowola oraz nasza szkoła). Rywalizowano w 8 kategoriach na różnych dystansach. Indywidualnie najlepsze miejsca spośród uczniów naszej szkoły zajęli: Przemysław Częścik – 1 miejsce (chłopcy kl. V), Wiktoria Kucner -1 miejsce (dziewczęta kl. V), Natalia Pura – 1 miejsce (dziewczęta kl. VIII), Wiktoria Guziak – 3 miejsce (dziewczęta kl. VII) oraz Dawid Kozłowski (chłopcy kl. VI). W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie wywalczyli 2 miejsce, przegrywając tylko ze szkołą w Krasnobrodzie. Wart dodać, że wszyscy nasi reprezentanci, a było ich 16 ukończyli swoje biegi (jako jedyna szkoła) i zdobywali punkty do klasyfikacji drużynowej. Oprócz w/w zawodników startowali również: Patrycja Nogas, Karol Wiatrzyk, Kamil Materna, Jakub Szczerbiński, Izabela Pakuła, Izabela Chadam, Julia Lewusz, Tomasz Michałuszko, Szymon Kania, Aleksander Wołowiec i Julia Kowalczuk.


Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów

W dniu 01.10.2018r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 36 uczestników z Suchowoli i Szewni. W każdej kategorii wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników i zawodniczek. Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, życząc wszystkim młodym sportowcom  miłej zabawy oraz jak najlepszych miejsc w turnieju. A było o co walczyć. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów. czytaj więcej ...


WIZTYA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZEJ W ADAMOWIE

z s.w Potoczku 1 października 2018 r.

Tym razem Teatr Maska z Krakowa przyjechał do nas ze spektaklem Zadanie z patriotyzmu.

Dwójka młodych aktorów szukała odpowiedzi na pytanie, na czym polega współczesny patriotyzm oraz w czym się przejawia. Zgodnie z konwencją teatru interaktywnego prowadzący próbowali wywołać do odpowiedzi widzów. Jak zwykle nie była to łatwa rzecz. Jedna z naszych koleżanek z klasy VII świetnie weszła w rolę i towarzyszyła aktorom w poszukiwaniu odpowiedzi nt. współczesnego patriotyzmu.

Główni bohaterowie przedstawienia Szalik, Krawat i Antena próbując napisać pracę domową zadawali głośno pytania i zastanawiali się czy każdy może być patriotą? Czy wywieszanie flagi państwowej podczas świąt narodowych to patriotyzm? Czy patriotą jest tylko ten, kto się urodził i mieszka w Polsce?

Każdy z nas po obejrzeniu spektaklu tworzył w myślach własne definicje patriotyzmu, myślimy, że są one zbieżne z podstawową definicją, że patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie.


W Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK

im. Stanisława Prusa ps. Adam w Bondyrzu 03.10.2018 r.

Dziś wybraliśmy się do Muzeum w Bondyrzu. Muzeum sprawiło na nas jak najlepsze wrażenie, jest nowoczesne i bogato wyposażone w pamiątki z II wojny światowej. Podziwialiśmy 8 sal wystawowych, a w nich liczne informacje o Powstaniu Zamojskim, o wysiedleniu Zamojszczyzny, o akcji Burza. Jedna ze ścian prezentowała informacje o założycielu Muzeum w Bondyrzu Panu Janie Sitku, inna przybliżała postać Stanisława Prusa ps. Adam, dowódcy 9 pp AK Okręg Zamość. Podziwialiśmy listy pisane przez partyzantów do bliskich. Chłopcy interesowali się szczególnie bronią, a było jej pod dostatkiem, oglądali działka, moździerze, karabiny maszynowe, broń krótką. Każdy znalazł tu coś ciekawego, czym się bliżej zainteresował. Oglądaliśmy kompletny ołtarz polowy Wojska Polskiego sprzed 1939 r.

Kustosz muzeum, Pan E. Sitek zapowiedział, że już wkrótce zostanie uruchomiony panel multimedialny.

Naszych młodszych kolegów zachęcamy do zwiedzania muzeum, warto!


Pokaz ratownictwa medycznego - spotkanie ze strażakiem

We wtorek 2 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, Panem Danielem Gresztą. Na początku spotkania wyjaśnił on uczniom na czym polega praca w straży i w jakiego rodzaju akcjach uczestniczą strażacy. Przypomniał także, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, a także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Dzieci zostały zapoznane z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków. Przypomniał również numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112.

Następnie odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu zaproszonego gościa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy oraz podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja). Strażak zaprezentował również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, krwotoku, zranienia, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych na fantomach pod czujnym okiem Pana strażaka.

Podczas spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zakres odpowiedzialnej, wielozadaniowej i jakże pożytecznej pracy strażaków. Dodatkową niespodzianką ze strony Pana Daniela był pokaz ubioru strażaka, który mogli przymierzyć wszyscy chętni.

Strażakowi, Panu Danielowi Greszcie gorąco dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie naszym uczniom w ciekawy sposób wiadomości, które być może kiedyś pomogą im uratować życie innej osobie.


Spotkanie ze strażakiem

W dniu 2 października 2018 r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, panem Danielem Gresztą. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Pan strażak przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość przymierzenia stroju strażaka, co sprawiło im wiele radości.

W imieniu wszystkich dzieci i wychowawców DZIĘKUJEMY Panu Danielowi Greszcie za interesujące spotkanie i poświęcony nam czas.


28.09.2018r. uczestniczyliśmy w otwarciu ekspozycji Niezłomni Zamojszczyzny- walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953 w Muzeum w Bondyrzu. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Otwarcie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa ps. Adam uświetnili honorowi goście min. J.J.Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sławomir Zawiślak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, syn Józefa Frańczaka ps. Lalek, ostatniego Żołnierza Wyklętego, wójt Gminy Adamów, Dariusz Szykuła.

Zwiedzanie muzeum postanowiliśmy przełożyć na inny dzień, gdyż liczba gości chętnych do obejrzenia ekspozycji była zbyt duża, planujemy tu wrócić w środę.


DZIEŃ CHŁOPAKA W GRUPIE PRZEDSZKOLAKÓW

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy w naszej grupie 28 września 2018 r. W tym dniu dziewczynki z pomocą rodziców wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia. Wszyscy wykonali przygotowane przez wychowawcę uśmiechnięte balony, z którymi bawili się przy dźwiękach muzyki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla dzieci, który przygotowali rodzice. Radości, śmiechu i dobrego humoru w tym dniu było co niemiara.

Dziękuję wszystkim Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację Dnia Chłopaka.

 


Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

            21 września młodzież naszej szkoły obejrzała film, który nawiązuje do książki Arkadego Fiedlera. Ta historia legendarnych lotników z Polski zwanych asami przestworzy zachwyciła niemal wszystkich.

            Film był ciekawy mówi Izabela z klasy VI, bo ciekawe były walki w powietrzu – dodaje Patryk z tej samej klasy. Tomasz, również z klasy VI, zauważył znakomitą obsadę. Twierdzi, że efekty wspaniałej gry aktorskiej widać wyraźnie w scenach lotu samolotami.

            Milena z klasy III gimnazjum dostrzegła walory ścieżki dźwiękowej. Zdaniem Izy z tej samej klasy film z muzyką Łukasza Pieprzyka wywołał w widzach wiele emocji: strach, smutek, złość, szczęście. Konrada film bardzo poruszył. Wszystko wyglądało tak prawdziwie...

            Film warto obejrzeć. To świetna lekcja historii -dodają zgodnie Justyna i Dominika.


Wolontariusze naszej szkoły wsparci przez kolegów z klasy VIII udali się do DOS w Krasnobrodzie z akcją Narodowego Czytania. Wybrane
i zaprezentowane pensjonariuszom fragmenty „Przedwiośnia” spodobały się. Słuchacze uważnie śledzili losy głównego bohatera lektury, Cezarego Baryki. Podziwiali umiejętności czytających, którzy mimo dużej tremy czytali
jak wytrawni lektorzy. Poznaliśmy dwie nowe pensjonariuszki, Panie Krystynę i Marię. Mamy nadzieję, że szybko zaprzyjaźnimy się.


Narodowe Czytanie 2018

            Za nami już siódma edycja akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, autora, którego nazywano sumieniem polskiej literatury.

            Fragment, który odczytali uczniowie klasy ósmej, opowiada o życiu Cezarego Baryki w Baku. Przenieśliśmy się więc w czasie. Jest bowiem rok 1914, wybucha I wojna światowa, potem rewolucja w Rosji. Do władzy dochodzą komuniści. Bohater uczęszcza na ich spotkania, a hasła, które słyszy, uważa za słuszne …

            W niesłychany nastrój wprowadzają nas nie tylko słowa wypowiadane przez uczniów, ale też brzmiąca w tle muzyka Lorenca. Całości dopełniają kadry z wybranych scen adaptacji filmowej cytowanego utworu.

            Chwile spędzone z książką Żeromskiego były niewątpliwie chwilami refleksji nad istotnymi w historii naszego kraju wydarzeniami.


Witam!

            Tym słowem Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kuźma przywitała zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości: Panią Ewelinę Szykułę – Skarbnika Gminy Adamów i Ks. Józefa Zwolaka – Proboszcza Parafii Kosobudy.

            Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się Mszą Św., po której kolejny raz głos zabrała Pani Dyrektor. W swoim wystąpieniu przypomniała tragiczny moment w historii naszego kraju – wybuch II wojny światowej. Minutą ciszy, złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod pomnikiem upamiętniającym ten straszny aspekt historii, oddaliśmy hołd bohaterom.

            Pani Dyrektor odczytała też obszerne fragmenty listów od Pani Minister Oświaty oraz Kuratora Lubelskiego, w których nie zabrakło serdecznych życzeń dla uczniów i nauczycieli. Tym samym odbiorcom, Pani Ewelina Szykuła w imieniu Wójta Gminy Adamów życzyła sukcesów w nauce i pracy dydaktyczno – wychowawczej.

            Po części oficjalnej uroczystości uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.

            I choć to trudny czas, bo przecież oznacza powrót do nauki, a więc ciężkiej pracy, to również jest okazją, by spotkać koleżanki i kolegów, z którymi przez wakacje nie zawsze można było się zobaczyć, a to jest przyjemne ...

   

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016