Aktualności

Szczegóły

Jan Paweł II – pamiętamy

            W październiku zbiegają się dwie szczególne daty związane z Papieżem – Polakiem, Św. Janem Pawłem II. Jest to rocznica wyboru na Papieża oraz rocznica uroczystego rozpoczęcia pontyfikatu.

            Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną poświęconą osobie Jana Pawła II. Dzisiejsze spotkanie dzieci i młodzieży było swoistą wędrówką przez życie tej niezwykłej postaci, wspomnieniem, które ożyło w naszych sercach i umysłach. Wspominaliśmy więc Człowieka bardzo skromnego, ale też otwartego na ludzi, spontanicznego, z poczuciem humoru.

            Jan Paweł II był patronem młodzieży. Potrafił jak nikt inny dotrzeć do młodych ludzi, być blisko nich w chwilach radosnych, był też blisko, kiedy przeżywali troski. Stąd zapewne nastrój skupienia i refleksji w czasie uroczystości.

            „Szukałem was, a teraz wy przychodzicie do mnie i za to wam dziękuję”.

            Jesteśmy z Tobą zawsze Ojcze Święty i to my dziękujemy. Dziękujemy za to, że byłeś i jesteś z nami!

 


Za trud, za serce, za uśmiech – dziękujemy...

            Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla trudnej pracy nauczycieli.

            Część oficjalną apelu rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, która serdecznie powitała wszystkich zebranych – uczniów, byłych i obecnych nauczycieli, Władze Samorządowe, przedstawicieli Rady Rodziców oraz pozostałych pracowników szkoły.

            Pani Dyrektor podziękowała za trudną pracę Nauczycieli i Wychowawców, za wskazywanie właściwej drogi do osiągnięcia najcenniejszego i najtrwalszego celu, jakim jest wykształcenie. Podziękowała również Władzom Samorządowym za obecność na uroczystości, za współtworzenie warunków pracy w szkole. Podziękowania skierowane były też w stronę Rodziców za to, że są wsparciem dla działań nauczycieli. Kończąc, Pani Dyrektor życzyła pedagogom, by ich aktywna, twórcza praca znalazła uznanie i wdzięczność w oczach uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji.

            Podobne życzenia złożyli: w imieniu Wójta - Pani Ewelina Droździel – Szykuła oraz w imieniu Rodziców - przedstawiciele Rady Rodziców.

            Jak każdego roku, szczególnie wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom obsługi, Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora. Skarbnik Gminy natomiast wręczyła Nagrodę Wójta.   Otrzymała ją Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma.  

            Ostatnią częścią uroczystego apelu był występ przygotowany przez uczniów. Duża doza humoru płynąca z ust naszych artystów sprawiła, że uśmiech na twarzach długo jeszcze tego dnia towarzyszył widzom.


Dziś, tj. 05.10.2017r. zaprezentowaliśmy pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie wiersze z akademii o Polsce Podziemnej. Pani Basia bez trudu rozpoznała wiersz K. Baczyńskiego „ Elegię o chłopcu polskim” oraz „Dziewczynę z granatem” z filmu „Czas honoru”. Po występie Pani Genowefa wspominała czasy okupacji i wywózkę do Niemiec, miała wtedy 8 lat.

Przy herbatce i ciastku odśpiewaliśmy żołnierskie pieśni zagrzewające naszych dziadków do walki.


2 października 2017 roku w Gminnej Bibliotece w Adamowie z siedzibą w Potoczku gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ze spektaklem promującym czytelnictwo pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Obejrzeli go uczniowie klas piątych i szóstych. Główna bohaterka opowieści dzięki starej, zaczarowanej książce, zgłębia tajemnice biblioteki, poznaje magiczny świat bajek i ich bohaterów, z którymi przeżywa niezwykłe przygody. Głównym celem dydaktycznym spektaklu było rozwijanie emocjonalnego stosunku i pozytywnej postawy do książek i czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości u dzieci oraz ukazanie, jak bardzo czytelnictwo wpływa na rozwój intelektualny człowieka. Dzieci dowiedziały się, że książki dostarczają nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają rozrywkę i przenoszą w odległy świat. Można dzięki nim przeżyć wiele niezwykłych przygód, które wydają się tak realne, jakby działy się naprawdę.

Dzieci bardzo żywo reagowały na przedstawione zdarzenia i wyrażały swoje emocje. Świetnie się przy tym bawiły. Spektakl bardzo się im podobał. Z niecierpliwością czekamy na kolejne widowiska.


Dziś, jak co roku, uczciliśmy pamięć o tych, którzy tworzyli 78 lat temu struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Nastrój tamtych trudnych chwil przybliżyły nam wiersze i filmy dokumentalne z Powstania Warszawskiego. O tym jak wielką cenę zapłacili nasi dziadkowie opowiedziały zdjęcia zniszczonej Warszawy Jerzego Tomaszewskiego.

Powstańcy pisali o sobie:

Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,

Walcząca w mroku, samotna i ciemna,

Moim powietrzem jest wicher bez nieba,

Moim pokarmem jest krew w garści nieba,

A moim światłem, co płonie z daleka,

Jest nasze prawo, prawo człowieka.


Dnia 19. 09. 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie z siedzibą w Potoczku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Tyszką. Pisarka za książkę pt. "Róże w garażu" otrzymała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie było okazją do poznania bogatej twórczości artystki. Wielu uczniów zdecydowało się zakupić wybraną książkę, by otrzymać autograf z dedykacją.


Wesele

lekturą Narodowego Czytania 2017!

            Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tej edycji zaplanowano na 2 września.

            Nasza szkoła przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie 8 września.

            Zdecydowaliśmy, że pokażemy jeden fragment dzieła. Młodzi aktorzy, w pięknej scenografii, stylowych kostiumach odegrali swoje role. Byliśmy więc świadkami między innymi, ciekawej   rozmowy Panny Młodej z Panem Młodym. Posłuchaliśmy, jak Radczyni przekonuje nowożeńca, że

                                                             topi się, kto bierze żonę...                                       

            Niepowtarzalny nastrój, jak to na podkrakowskim weselu, tworzyła muzyka góralska. Finałem wydarzenia były oczywiście tańce –

Jak wesele, to wesele!


Znowu razem !

            Upragnione wakacje, czas wspaniałych, beztroskich chwil dobiegł końca. Teraz nadszedł czas powrotu. Właśnie dlatego 4 września, ciche dotąd korytarze szkolne, zapełniły się gwarem uczniowskich wspomnień.

            Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się wprowadzeniem do sali gimnastycznej sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, serdecznie powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Adamów – Pana Dariusza Szykułę oraz Przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Krzysztofa Kanię. Następnie powitała rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły. Najgoręcej jednak Pani Dyrektor powitała uczniów.

            Po uroczystym powitaniu, ksiądz Krystian Kotulski odprawił Mszę Św. Rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni i zaproszeni goście modlili się o Boże błogosławieństwo na każdy dzień nowego roku szkolnego.

            Po Mszy Św. ponownie głos zabrała Pani Dyrektor. W tej części Pani Dyrektor przekazała wiele istotnych informacji na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Odczytała również list Pani Minister Anny Zalewskiej skierowany do całej społeczności szkolnej, w którym zawarte były życzenia dla uczniów, ich rodziców i wszystkich pracowników szkoły.

            Piękne życzenia skierował do nas również Pan Wójt – Dariusz Szykuła. I tak życzeniami dobrej, owocnej pracy w nowym roku szkolnym zakończyła się część oficjalna, po czym uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

            Dobrze znowu być razem!

           

   

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016