rok_2016/2017

Szczegóły

WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
I UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W SZEWNI GÓRNEJ
WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W NAUCE I ZACHOWANIU ORAZ SPORCIE
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 - zobacz więcej...


24 czerwca, w Jacni odbyła się impreza plenerowa zwana Nocą Świętojańską.

Uroczystości rozpoczęły się, tradycyjnie już, występami uczniów. W tym roku jako pierwsi wystąpili nasi uczniowie – na początku ci najmłodsi, następnie starsi. Mimo że widownia zapełniła się bardzo szybko, trema nie przeszkodziła występującym. Z uśmiechem na twarzach zaprezentowali przygotowany wcześniej program. Publiczność natomiast gromkimi brawami nagradzała talenty wokalne i taneczne naszych artystów.

            Po udanych występach dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji. Były zjeżdżalnie, trampoliny, zamki dmuchane.

            Całość imprezy można podsumować słowami Organizatora: Sobotnie popołudnie w Jacni to czas magiczny...            Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, podziękowań oraz pożegnań. Tak było też w naszej szkole.
W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice a także zaproszeni goście.

            Rozpoczynając uroczystość, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Uczniom wyróżniającym się w nauce, wręczyła nagrody książkowe oraz świadectwa z wyróżnieniem. Najlepsi uczniowie otrzymali również jednorazowe stypendia za osiągnięcia w nauce i sporcie, ufundowane przez Wójta Gminy Adamów. W tym roku, w imieniu Wójta, stypendia wręczyła Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy.

            Szczególne podziękowania przekazała Pani Dyrektor wszystkim Rodzicom, którzy przez cały rok aktywnie działali dla dobra społeczności szkolnej.

            Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich klas, na ostatnie przedwakacyjne spotkanie, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.

            Ten dzień, z całą pewnością, był najważniejszy dla absolwentów szkoły – uczniów klasy III gimnazjum. To przecież oni od kilku lat, każdego dnia, w murach tej szkoły czuli się ważni, potrzebni, doceniani. Bez wątpienia w ciągu tych lat stali się dojrzalsi, starsi, mądrzejsi. Teraz przed nimi nowy, nieznany świat. I dlatego dziś ich serca przepełnia radość z otrzymanego świadectwa ukończenia gimnazjum, ale też smutek z powodu rozstania, z tym, co tu, w tej szkole przeżyli.

            Absolwentom życzymy więc dostania się do wybranych szkół i sukcesów w nauce, życzymy też wytrwałości w realizacji marzeń.

            Wszystkim natomiast życzymy wspaniałych wakacji i zasłużonego wypoczynku.

Do zobaczenia 4 września!20 czerwca 2017r. dla przedszkolaków oraz ich rodzin był dniem wyjątkowym. Tego dnia bowiem odbyła się uroczystość dla najbliższych dzieciom osób, czyli Rodziców. Dzieci młodsze i starsze przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Chciały w ten sposób podziękować Mamusiom i Tatusiom za ich wielką miłość, cierpliwość i codzienną troskę. Po wspaniałych występach, na twarzach rodziców można było zauważyć tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech.

Na zakończenie programu przedszkolaki zaśpiewały ,,100 lat” i wręczyły swoim Rodzicom piękne kolorowe serca, na których widniał narysowany przez dzieci portret rodziny. Rodzice otrzymali też broszki ze zdjęciem swojej pociechy i jakże wymownymi słowami: Kocham Cię.

Po części oficjalnej każda grupa przygotowała słodki poczęstunek. Na wszystkich czekały słodkości przyniesione przez rodziców.

Był to jeden z najpiękniejszych dni w roku - pełen ciepła, uśmiechu i wzruszeń.


Poloneza czas zacząć …

            17 czerwca przeżyliśmy wydarzenie ogromnej wagi – Bal Gimnazjalny, który był uroczystym podsumowaniem lat spędzonych w naszej szkole.

            Zgodnie z tradycją, imprezę rozpoczęliśmy polonezem. Dziewczęta i chłopcy w strojach galowych – garniturach i eleganckich sukienkach dostojnie ruszyli do tańca, prowadzonego przez Panią Dyrektor.

            Po części oficjalnej, w pięknie przystrojonej sali, młodzież wykazała się świetnymi umiejętnościami tanecznymi, bawiąc się w rytm muzyki do godziny 24.00. Zabawie tej towarzyszyła wspaniała atmosfera, dużo dobrego humoru oraz uśmiech na twarzach. Wszyscy zgodnie przyznają, że bal był wyjątkowo udany.

            W kulminacyjnej chwili, prze zgaszonym świetle, na salę wniesiono płonący ogromny tort, który, jak się później okazało, był bardzo smaczny.

            Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację imprezy należą się rodzicom uczniów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby ich dzieci czuły się wyjątkowo w ten szczególny wieczór.

            Bal przeszedł już jednak do historii. Pozostały piękne zdjęcia i wspomnienia. Przed młodzieżą klasy III dwa miesiące wypoczynku i nowy rozdział w ich życiu – szkoła ponadgimnazjalna, odpowiedzialne wybory...

            Powodzenia! Martyna Romaszko i Jan Radliński otrzymali wyróżnienia w IX edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych: „Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro”. zobacz więcej ....


Odhaczyliśmy na naszej turystycznej mapie kolejne przepiękne zakątki naszego kraju, Rabkę oraz Zakopane.

            Choć Rabkoland, to nie Energylandia, nie oferuje ekstremalnych przeżyć, okazuje się, że wielu uczestników naszej wycieczki, zachwyciło się możliwością spokojnych zabaw i z żalem opuszczało Rodzinny Park Rozrywki w Rabce- Zdrój.

            Jeszcze nie uskarżamy się na kłopoty z układem oddechowym, ale chętnie skorzystaliśmy z inhalacji solankowych dostępnych w tutejszej tężni.

            W drugim dniu wycieczki wspięliśmy się na stok Wielkiej Krokwi oraz Gubałówkę. Pokonanie wysokości 1129 m. okazało się niemałym wyzwaniem, ale dzięki pomocy chłopaków z III gimnazjum, którzy odciążyli słabszych kondycyjnie z ich plecaków, udało się osiągnąć szczyt. Tu czekała na nas nagroda. Z grzbietu Gubałówki podziwialiśmy przepiękną panoramę polskich Tatr i Zakopanego.

            Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oglądaliśmy niepowtarzalne dzieła sztuki, nagrobki wykonane w drewnie, metalu, kamieniu, z rzeźbionymi motywami podhalańskimi sławnych Polaków, m.in. St. Marusarza czy St. Witkacego. Na Krzeptówkach zwiedziliśmy Kościół Św. Rodziny oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

            Nasz pobyt zakończyliśmy zakupem pamiątek oraz nieodzownego oscypka..„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

8 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie II edycji międzyszkolnego konkursu fotograficznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy krajoznawczej i przyrodniczej wśród uczniów oraz promocja własnego regionu. Uczniowie poprzez fotografię, mogli pokazać piękno otaczającej nas przyrody i świata oraz rozwijać swoje zainteresowania fotografią. Na konkurs wpłynęło 76 prac z czterech szkół. Wszystkie prace były oryginalne i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury w składzie: pani Elżbieta Michałkiewicz, pani Marta Smoter, pani Krystyna Późniak oraz pani Urszula Polakowska, przyznało:

I miejsce Patrykowi Sopelakowi z Zespołu Szkół w Żdanowie

II miejsce Julii Kukułowicz z ZSK w Zamościu

III miejsce Oliwii Nawój i Kacprowi Selechowi z ZS w Szewni Górnej

oraz wyróżnienia:

Paulinie Listopad, Oskarowi Selechowi, Alicji Dudzińskiej, Malwinie Adamskiej

i Dominikowi Nieściorowi.

Cieszymy się, że tylu uczniów wzięło udział w naszym konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Elżbieta Michałkiewicz.Uczniowie klasy III ,,b” brali udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,Biało – Czerwoni – barwy narodowe w naszym życiu”. Honorowy patronat objęła Lubelska Kurator Oświaty. Prace trafiły doredakcji Dziennika Wschodniego.Tu oceniło je jury, któremu przewodziła p. Anna Staniak, nauczyciel plastykiw MDK2 w Lublinie. czytaj więcej ....


Konkurs CLICKONMANIAC

Dnia 13 czerwca 2017r. w Gminazjum nr 5 w Zamościu odbyła się uroczystość podsumowująca Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego CLICKONMANIAC organizowany przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość oraz Wydawnictwa Express Publishing dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Głównym celem ceremonii było uhonorowanie laureatów konkursu, a także okazania wdzięczności przygotowującym ich do zmagań nauczycielom.

Bardzo cieszymy się, że w gronie najlepszych znalazła się nasza uczennica Wiktoria Szykulska. Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego wyniku i czekamy na kolejne sukcesy.Święto tych małych i tych dużych, czyli Dzień Dziecka

            31 maja uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Dziecka. W tym roku był to Festyn Rodzinny pod hasłem Zdrowa Rodzina – zdrowo się trzyma, zorganizowany przez Urząd Gminy w Adamowie i miał charakter sportowy.

            Na boisku sportowym w Jacni, tuż po godzinie 9.00 spotkały się dzieci młodszych klas naszej szkoły i dzieci Zespołu Szkół w Suchowoli.

            Po wstępnych zabawach integracyjnych prowadzonych przez wykwalifikowanych animatorów, rozpoczęły się zawody sportowe, które do końca przebiegały w atmosferze radości i rywalizacji fair play. Do godziny 11.00 dzieci popisywały się umiejętnościami w takich konkurencjach jak: gra w dwa ognie, tor przeszkód, skok w dal, rzucanie do celu. Z uśmiechami na twarzy dzielnie pokonywały wszelkie trudności, a dopisywała im piękna, słoneczna pogoda.

            Po zmaganiach sportowych dzieci odpoczywały przy kiełbaskach z grilla.

            O godzinie 11.30 na płycie boiska spotkali się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum obu szkół. Oni mieli jednak mniej szczęścia, bowiem błękitne, słoneczne niebo zaczęły zakrywać ciężkie, ciemne, deszczowe chmury. Nie przeszkadzało to jednak w integracji grup. Niedługo potem zaczął padać rzęsisty deszcz i wszyscy musieli ze smutkiem w oczach opuścić boisko sportowe. Zdążyli jedynie zjeść smaczne kiełbaski i pyszne lody.

            No cóż, mamy nadzieję, że za rok pogoda dopisze wszystkim.


Australijski świat …

            We wtorek, 30 maja, odwiedziliśmy Australię..., nie opuszczając murów szkoły. Taką „podróż” zafundował nam niezwykły gość – absolwent naszej szkoły – Pan Czesław Teterycz, który od wielu lat na stałe mieszka w Australii.

            Podczas spotkania, na które czekaliśmy z niecierpliwością, dowiedzieliśmy się, jak żyje się w tym pięknym kraju, jakie są tam obyczaje, tradycje. Jednak najbardziej interesowały nas ciekawostki, przekazane przez Pana Czesława. Wiemy już, co robić w przypadku spotkania jadowitego węża czy jaszczurki. Jesteśmy świadomi, że korzystając z kąpieli morskiej, możemy w każdej chwili „spotkać” rekina.

            Obejrzeliśmy niezwykłe zdjęcia, prezentujące australijski pejzaż. Zobaczyliśmy drapacze chmur, ale też inne, zapierające dech w piersiach widoki. Dowiedzieliśmy się, jak żyją obecnie Aborygeni. Za pośrednictwem zdjęć i opowieści, poznaliśmy prawdziwą, nieznaną nam Australię. Ta forma poznania świata jest naprawdę absorbująca, co można było zauważyć, obserwując uczniów w trakcie spotkania.

            Nie zabrakło też pytań ze strony słuchaczy. Nasz Gość bardzo interesująco na nie odpowiadał. Pan Teterycz zasypał nas ogromem informacji i bez problemu nawiązał z nami kontakt, za co serdecznie dziękujemy.

            Było to bardzo ciekawe doświadczenie.


Dziś idę walczyć mamo …

w

hołdzie żołnierzom BCH

            Maj jest miesiącem szczególnym w historii naszej szkoły. W tym bowiem miesiącu, każdego roku obchodzimy rocznicę nadania szkole imienia połączoną z rocznicą bitwy pod Wojdą. Święto Patrona to Święto, do którego przygotowujemy się bardzo starannie. Tak było i tym razem.

            W piątek, 12 maja, już od rana towarzyszył nam bardzo uroczysty nastrój. O godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości. Na wstępie Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma przywitała zgromadzonych Gości, zaznaczając, że ich obecność to dla nas wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt. Powitani zostali:

Doktor Stanisław Misztal – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCH – Zarząd Okręgu w Zamościu z pocztem sztandarowym,

Pan Marian Wojtas – Członek Prezydium Zarządu BCH – Zarząd Główny w Lublinie,

Pan Julian Strumiński, Pan Edward Harasim – Zarząd Główny Stowarzyszenia Żołnierzy BCH w Lublinie,

Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym,

Gminny Zarząd BCH w Krynicach z pocztem sztandarowym,

Pani Maria Sak i Pan Adam Flaga – Dyrekcja Zespołu Szkół w Suchowoli z pocztem sztandarowym

Delegacja Szkoły imienia Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym,

Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej,

Pan Andrzej Wojtyło i Pan Wojciech Bober – Dyrekcja RPN w Zwierzyńcu, Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów, współgospodarz uroczystości,

Pani Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów,

Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów,

Proboszcz Parafii w Kosobudach – ks. Józef Zwolak,    

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewni Dolnej,

Byli nauczyciele naszej szkoły, w tym dyrektor: Pan Mieczysław Grela oraz Pani Waleria Wiatrzyk,

Sołtysi: Pan Stanisław Lewusz – Sołtys Szewni Górnej,

             Pan Stanisław Kobel – Sołtys Szewni Dolnej,

            Pan Piotr Koczułap – Sołtys Wólki Wieprzeckiej,

Pani Teresa Gmitrzuk – pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Adamowie,

Rodzice uczniów Zespołu Szkół w Szewni Górnej,

Przedstawiciele Rady rodziców,

Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi.

            Pani Dyrektor odczytała e-maila od byłego ucznia naszej szkoły – Pana Kądzielewskiego z prośbą o złożenie wiązanki pod pomnikiem przy szkole podczas uroczystości. W hołdzie żołnierzom BCH, przybyłe na uroczystość delegacje również złożyły pod pomnikiem wieńce i zapaliły znicze.

            Kolejnym punktem była Msza Św. celebrowana przez proboszcza, Ks. Józefa Zwolaka oraz Wikarego Krystiana Kotulskiego.

            Po Mszy Św. głos zabrali zaproszeni Goście. W swoich przemówieniach zwracali uwagę na takie wartości jak patriotyzm, wolność. Przemówienia te stają się również źródłem wiedzy o zasługach żołnierzy Batalionów Chłopskich. My, społeczność szkolna, pamiętamy o nich i oddajemy im hołd, składając wieńce i zapalając znicze. Staramy się też na co dzień kierować wartościami, które były ważne dla żołnierzy BCH – honor, odwaga, miłość do Ojczyzny, drugiego człowieka, odpowiedzialność za losy Polski. Chcemy być spadkobiercami tej przeszłości.

            Usłyszeliśmy wiele ciepłych i wzruszających słów o naszej szkole i przygotowanej uroczystości. Słowa te znalazły się też w Kronice Szkoły i już na zawsze świadczyć będą o randze takich wydarzeń.

            Ostatnim, oficjalnym punktem obchodów była uroczysta akademia. Nie zabrakło tu wzruszających pieśni, wierszy i faktów z historii Batalionów Chłopskich.

            Tegoroczne Święto Szkoły w całości zostało przygotowane przez uczniów klas II gimnazjum, w ramach realizacji projektu edukacyjnego.

           Bóg Honor Ojczyzna

5 maja 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Aby upamiętnić te doniosłe święta, uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Akademię tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Krótkie informacje o powstaniu Konstytucji 3 Maja oraz ustanowieniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wzbogaciły naszą wiedzę historyczną, a zaangażowanie młodych artystów spowodowały, że ta lekcja historii i patriotyzmu przemówiły do serc i dusz zebranych.


Na dobre i na złe …

            Zawarcie małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Wzruszające są wszystkie rocznice ślubu, jednak chyba najbardziej wzrusza ta, która nazywa się Złote Gody.   25 kwietnia mieliśmy niezwykłą okazję obserwować Dostojnych Jubilatów, którzy przeżyli w związku 50 lat. Z wielkim szacunkiem patrzyliśmy na pary i zastanawialiśmy się, jaki jest przepis na wspólne życie. Bo życie to przecież próba charakterów, to szukanie kompromisów, to wreszcie wrażliwość na drugiego człowieka, oddanie, zaufanie. Czy możliwe jest więc przeżycie wspólnie 50 lat? Okazuje się, że tak! Wystarczy miłość. I choć miłość jest trudna, jak mówiła jedna z uczennic, to ta prawdziwa nie odchodzi, nie jest niemożliwa.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w intencji Jubilatów przez księdza Józefa Zwolaka. Podczas wspólnej modlitwy pary odnowiły przyrzeczenia przysięgi małżeńskiej. Następnie Jubilaci zagościli w uroczyście przystrojonej sali gimnastycznej naszej szkoły. Były przemówienia, życzenia i upominki składane przez Wójta Gminy Adamów.

            Osoby, które przeżyły w jednym związku 50 lat, są nagradzane w naszym kraju specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Aktu dekoracji naszych Gości dokonał Wójt Gminy – Pan Dariusz Szykuła.

            Po części oficjalnej, Dostojni Goście otrzymali miły upominek od uczniów - obejrzeli przygotowaną przez nich część artystyczną. Pięknie, kolorowo ubrane dzieci, z uśmiechem na twarzy, radośnie rozpoczęły występy. Ich zaangażowanie, odwaga, szczerość sprawiły, że jubilaci nie kryli wzruszenia. Słowa wypowiedziane i wyśpiewane przez młodych artystów stworzyły niezwykły klimat. Okazało się, że łatwo się wzruszyć, kiedy słyszy się fragment Zaczarowanej dorożki Gałczyńskiego, czy słowa A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź … Te słowa docierają do każdego – do tych najmłodszych i do tych najstarszych. Podobnie zresztą jak teksty piosenek Złote obrączki czy Na dobre i na złe.

            Część artystyczną zakończyliśmy gromkim odśpiewaniem piosenki Wszystkiego najlepszego.

            Ostatnią zaś częścią uroczystości był wspólny poczęstunek przy akompaniamencie zespołu ludowego Adamowiacy. Nie zabrakło też przy tej okazji miłych wspomnień.Kolejna nowatorska interpretacja dzieła Wiliama Szekspira

            11 kwietnia, w Zamojskim Domu Kultury mieliśmy okazję obejrzeć po raz kolejny niekonwencjonalne ujęcie historii młodzieńczej miłości Romea i Julii. Była to interpretacja, podobnie jak nasza, przeznaczona dla młodego odbiorcy. Spektakl poruszał kwestie, które towarzyszą człowiekowi niezależnie od czasów, w których żyje. Ważnym atutem sztuki były prezentacje multimedialne, stanowiące ciekawe przejście pomiędzy poszczególnymi scenami. Wyjątkowo oryginalnym elementem była gra na gitarze elektrycznej jednego z aktorów. Przedstawienie poprzedzone było prelekcją na temat autora,w szczególności prezentującą dorobek literacki Szekspira oraz zagadnienia związane z teatrem.

            Była to ważna lekcja teatralna.


Pisanki skradły Słońcu

kilka złotych promieni,

teraz ich jasny blask świat rozpromienia.

Te słowa otwierały nasze życzenia skierowane do pensjonariuszy DOS w Krasnobrodzie. 10.04.2017 r. nasi wolontariusze odwiedzili mieszkańców osobiście, by złożyć wielkanocne życzenia tym, którzy spędzają tam jesień swego życia. Kartki świąteczne wykonane przez nasze czołowe plastyczki, czyli Oliwię Kozyrską, Sarę Rożynek oraz Justynę Romaszko i Olwię Nawój zachwycały swoim pięknem

Wolontariusze naszej szkoły przygotowali śpiewniki według listy ułożonej przez śpiewaków DOS. Pozytywnym zaskoczeniem spotkania okazał się solowy występ Pana Mariana, który zadziwił nas doskonałą pamięcią i zdolnościami wokalnymi. Wspólne śpiewanie uzmysłowiło nam, że pieśni ludowe, takie jak Lipka czy Pognała wołki, łączą pokolenia.06.04.2017r. uczniowie klasy V i IV uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym w Zwierzyńcu.

W dniu 06.04.2017r. klasy IV i V odwiedziły Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN
w Zwierzyńcu w celu odbycia zajęć dotyczących Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi okazami fauny i flory RPN. Zajęcia miały charakter terenowy. Uczniowie pod przewodnictwem pani Anny Tronkowskiej przeszli ścieżką edukacyjną na Bukową Górę.
Wędrówka zakończyła się  w miejscowości Sochy, gdzie uczniowie oddali hołd zamordowanym w czasie II Wojny Światowej.

Pracownikom RPN dziękujemy za zaproszenie oraz bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia.Rekolekcje Wielkopostne

            Do Świąt Wielkiej Nocy przygotowujemy się przez Wielki Post, w którym oczekujemy na Zmartwychwstanie Jezusa. To czas, kiedy się wyciszamy i zatrzymujemy na chwilę, by zastanowić się nad swoim życiem. To czas zadumy i refleksji. To również czas, w którym odbywają się rekolekcje.

            I właśnie 31 marca przeżyliśmy Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Przez cały dzień uczestniczyliśmy w spotkaniach i naukach prowadzonych przez Siostry z Domu Rekolekcyjnego Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach.

            Na koniec wzięliśmy udział we Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii św. Andrzeja Boboli w Kosobudach – Księdza Józefa Zwolaka.

            Wszyscy jesteśmy zgodni – te nauki to dobre przygotowanie do Świat Wielkanocnych.


„Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada, lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma, lecz przez to,

czym się dzieli z innymi”

Jan Paweł II

12 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Był z nami przez niemal 27 lat, szukał nas i pokazywał drogę Prawdy. Znał Go i cenił cały świat. Jan Paweł II – nasz Rodak. Zostawił po sobie piękny wzór życia i śmierci. Od Jego odejścia minęło 12 lat. A my wciąż pamiętamy.

            5 kwietnia 2017 r. uczestniczyliśmy w uroczystym apelu poświęconym rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, którego celem było wyrażenie wdzięczności za naukę, którą Ojciec Święty przekazał w czasie swojego pontyfikatu. On nieustannie wołał do chrześcijan o pokój i miłość, o odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o przyjęcie Go całym sercem, o sprawiedliwość, uczciwość i prawdę. Cytowane słowa przypomniały nam, jak szczególne miejsce w sercu Papieża zajmowała młodzież i jak wielkie nadzieje to właśnie w niej pokładał. Papież w prostych słowach wyznaczał cele dla wszystkich, którzy we współczesnym świecie pamiętają o Bożych przykazaniach.             Pamięć o niezwykłym, wielkim Polaku motywuje do pracy nad własnymi słabościami, pokonywania rozlicznych przeszkód i omijania pułapek współczesnego świata, dzielenia się dobrem ze wszystkimi.

Zaduma i skupienie towarzyszące zarówno młodym artystom jak i wszystkim zgromadzonym na apelu, świadczyły o tym, jaki był Święty, Wielki i Ważny dla nas wszystkich. Nastrój i podniosłość chwili dodatkowo potęgowały śpiewane piosenki i pieśni dla Papieża Polaka.

            Akademię zakończyliśmy odśpiewaniem piosenki oazowej „Barka”, która stała się swoistym hymnem papieskim.


SPEKTAKL „TOLERANCJA” TEATR EDUKACYJNY Z RZESZOWA
4 kwietnia 2017 r. gościliśmy aktorów z Teatru Edukacyjnego z Rzeszowa ze spektaklem pt. „Tolerancja". Obejrzały go dwie grupy uczniów. W pierwszej grupie w spektaklu uczestniczyły klasy I –III szkoły podstawowej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, natomiast   w drugiej klasy IV – VI. Przedstawienie przygotowane przez aktorki było bardzo inspirujące, a odegrane scenki wypełnione były dużą dozą wiedzy obejmującej swym zakresem i jednocześnie akceptujące osoby: niepełnosprawne, odmienne kulturowo, religijnie oraz te wyglądające inaczej. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy odgrywane scenki, w których następnie sami wzięliśmy udział, ucząc się akceptacji, tolerancji i asertywności. Nagrodą za występy były symboliczne upominki. Pomimo dużej ilości uczestników, oba spotkania przebiegały w atmosferze zainteresowania połączonego z aktywnością uczniów.Dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”. W grupie odbył się cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci składający się z 5 zajęć warsztatowych. Podczas odbytej wycieczki obserwowaliśmy źródła dymu, rysowaliśmy je oraz projektowaliśmy własny znaczek ,,Nie pal przy mnie”, który przedszkolaki mogły zawiesić na drzwiach swojego pokoju.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. Bardzo spodobała się im maskotka programu - zielony Dinek oraz piosenka o nim.

Łatwo przyswajały informację na temat problemu dymu papierosowego oraz jak unikać przebywania dzieci w zadymionych pomieszczeniach. Dzięki temu programowi usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy.Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi,

zapachniało, zajaśniało…

Wiosna, ach, to Ty!

            21 marca, specjalnie przygotowanym programem pt. „Nasze talenty”, przywitaliśmy tak długo oczekiwaną wiosnę. I choć za oknem było szaro i ponuro, w naszej szkole zaświeciło słońce.

            Zaprezentowaliśmy talenty wokalne, recytatorskie, aktorskie, choreograficzne. Występom towarzyszyły różne nastroje – było romantycznie, melancholijnie i śmiesznie!

            Wszak wiosna to i miłość, i radość, i romantyczne westchnienia…


Dnia 20 marca uczniowie klas I –III wyjeżdżali do kina na film pt.”Piękna i Bestia”. Następnie w Zamojskim Domu Kultury uczestniczyliśmy warsztatach artystycznych, w trakcie których zostaliśmy zapoznani z różnymi dziedzinami sztuki. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje rzeźby oraz z jakich materiałów można ją wykonać. Zostaliśmy zaproszeni   do krainy „Turbotników” i tworzyliśmy formy przestrzenne. Humory dopisywały, było wiele radości i wspólnej zabawy.15.02.2017 r. nasi uczniowie wzięli udział w żywej lekcji przyrody, oglądali niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne w wykonaniu młodych naukowców grupy „Zaelektryzowani”. Poprzez zabawę z helem oraz propanem i butanem mogli doświadczyć bezpośrednio praw fizyki i chemii. Odważni śmiałkowie pozwalali rozpalać ogień na własnej dłoni i nie odnieśli oparzeń. O działaniu pola magnetycznego przekonali się w doświadczeniu z piłką i dmuchawą. Takie lekcje pełne doświadczeń przekonują nas, że prawa fizyczne są w przyrodzie wszechobecne.14 lutego, w Dzień Zakochanych udało nam się złapać ostatnie chwile zimowej aury, by wykorzystać je do wyjścia do kina i na lodowisko.

Kino „ Stylowy” prezentowało tego dnia słowacko-czeski film "Nauczycielka". Treści wybrzmiewane w filmie dotyczyły roku 1983, kiedy działał jeszcze komunistyczny system. Postawa głównej bohaterki, nauczycielki pokazuje mechanizmy działania ludzi w systemie totalitarnym.

Mamy szczęście, że obecnie żyjemy w czasach, w których nie ma tego typu nadużyć władzy. Dziś nauczyciel szanuje ucznia, a my jesteśmy aniołami, których nie da się nie lubić.

Po seansie filmowym, oczywiście udaliśmy się na lodowisko. Chyba nikogo nie musimy zapewniać, że jazda na lodzie to dla nas „prościzna”, lata treningów zrobiły swoje. Prezentowaliśmy wysoki poziom umiejętności, niejeden selekcjoner mógłby dostrzec wśród naszych łyżwiarzy talenty godne uwagi.

Zwieńczeniem wycieczki była konsumpcja ulubionej pizzy w Da GrassoRomeo i Julia w krzywym zwierciadle

            Tragiczną historię dwójki młodych kochanków z Werony zna chyba każdy. Uczniowie naszego gimnazjum postanowili ten dramatyczny tekst pokazać w formie groteski. Sami napisali scenariusz, zdecydowali o minimalistycznej scenografii oraz muzyce towarzyszącej aktorom – amatorom.

            Tak więc tę wzruszającą historię opowiedzieliśmy za pomocą współczesnej muzyki, dyskotekowych rytmów i współczesnych kostiumów. Dialogi zaskakiwały widzów i chwilami wywoływały salwy śmiechu. A były to dialogi, które przypominały nomen omen popisy aktorskie nastolatków. Humor w tej sztuce odegrał zasadniczą rolę. To właśnie groteskowość przedstawionych bohaterów pozwoliła zrozumieć grę aktorów. Zakończenie, jak w stopklatce – bohaterowie stają się być dalecy, obcy, ale razem! Szczęśliwi!

            A głęboka myśl utworu, przesłanie zostało bardzo wyraźnie zaakcentowane.

Miłość to wartość nadrzędna dla każdego z nas, ma charakter uniwersalny i ponadczasowy!

            Ciekawi jesteśmy, co powiedziałby Szekspir, gdyby zobaczył Romea i Julię w takiej aranżacji. Oto jest pytanie...


OTWARTE ZIMOWE IGRZYSKA LZS

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ MIESZKAŃCÓW ZAMOJSZCZYZNY

JACNIA, 10.02.2017

                                   W dniu 10.02.2017r w śnieżnej zimowej scenerii na stoku narciarskim w Jacni odbyły się Zimowe Igrzyska LZS. Organizatorem było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu przy współpracy z Gminą Adamów i Stokiem Narciarskim w Jacni. Uczestniczyło w nich ponad 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących gminy i szkoły z terenu powiatu zamojskiego i miasta Zamość.Naszą Gminę reprezentowały szkoły w Szewni Górnej i Suchowoli - w sumie 80 uczestników, którzy rywalizowali w poszczególnych konkurencjach. Celem Igrzysk była popularyzacja sportów zimowych i aktywnych form wypoczynku, zdrowego stylu życia, wyłonienie najsprawniejszych i najlepszych zawodników Zimowych Igrzysk LZS oraz promocja walorów krajobrazowych gminy Adamów.

Medale dla naszej Gminy zdobyli:

Zjazd na sankach – dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Gabriela Kusior (Suchowola)

Zjazd na sankach – chłopcy - szkoły podstawowe - III miejsce Kacper Wasiura (Suchowola)

Zjazd na sankach – dziewczęta – gimnazja - II miejsce Eliza Deryło (Suchowola)

Zjazd na sankach – dziewczęta - gimnazja - III miejsce Kamila Góra (Suchowola)

Zjazd na sankach – kobiety - III miejsce - Katarzyna Bosiak (Suchowola)

Wyścigi na sankach - dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Wiktoria Guziak, Justyna Romaszko (Szewnia Górna)

Wyścigi na sankach - dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Sandra Piskor, Aleksandra Babiuch (Suchowola)

Wyścigi na sankach - chłopcy - szkoły podstawowe - I miejsce Patryk Stropek, Kamil Materna (Szewnia Górna)

Wyścigi na sankach – chłopcy – gimnazja - I miejsce Bartosz Kudełka, Bartłomiej Teterycz (Suchowola)

Zjazd na desce – chłopcy – gimnazja - I miejsce Łukasz Lewusz (Szewnia Górna)

Zjazd na desce – chłopcy – gimnazja - II miejsce Konrad Pakuła (Szewnia Górna)

Zjazd na desce - mężczyźni - I miejsce Bartosz Bednarczuk (Jacnia)

Zjazd na desce - mężczyźni - III miejsce Piotr Buczek (Potoczek)

Slalom narciarski - kobiety - II miejsce Justyna Buczek (Potoczek)

Wyścigi na workach – chłopcy - szkoły podstawowe - II miejsce Stropek Patryk, Jakub Gromadzki (Szewnia Górna)

Wyścigi na workach - dziewczęta - gimnazja - I miejsce Patrycja Sarzyńska, Justyna Grela (Szewnia Górna)

Wyścigi na workach – chłopcy – gimnazja - II miejsce Bartosz Kudełka, Bartłomiej Teterycz (Suchowola)

Zjazd na byle czym - III miejsce Bartosz Bednarczuk, Tomasz Pakuła, Damian Sołtys (Jacnia)

Zawodnicy za miejsca I-III otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Beta Soap z Szewni Dolnej a najlepsi zawodnicy puchary Zimowych Igrzysk. W punktacji końcowej gmin za miejsca I-VI zostały wręczone puchary Starosty Powiatu Zamojskiego i Prezydenta Miasta Zamość.

PUNKTACJA KOŃCOWA GMIN

1. Zwierzyniec- 151 pkt

2. Adamów – 138 pkt

3. Krasnobród – 79 pkt

4. Miasto Zamość

5. Sułów

6. Gmina Zamość

7. NieliszKochanej Babci i Drogiemu Dziadkowi…

10.02.2017r. dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość Dnia Babci i Dziadka, aby w sposób szczególny okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za ich bezgraniczną miłość, dobroć i cierpliwość.

Dla miłych gości mali organizatorzy przygotowali program artystyczny. Wyjątkowy, bo odzwierciedlał prawdziwe uczucia występujących. Mali artyści zaprezentowali wzruszające wiersze i okolicznościowe piosenki. Nie mogło też zabraknąć pokazów tanecznych. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie zrobione laurki – wyraz wdzięczności dla swoich Babć i Dziadków. Po części artystycznej zaproszono przybyłych gości  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Gorące słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.

Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, by zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

 14 stycznia 2017 roku sala gimnastyczna w naszej szkole przekształciła się w salę balową. Tego dnia bowiem od samego rana słychać było niezwykle skoczną muzykę i gwar szczęśliwych uczniów. A radość wynikała z dwóch powodów. Po pierwsze, zakończyło się I półrocze, po drugie rozpoczął się karnawał. Na zabawę noworoczną czekamy z niecierpliwością cały rok. I właśnie nadszedł ten dzień …

            Od godziny 11.00 do 15.00 bawiły się najmłodsze dzieci. Po uroczystości dla nich, o godzinie 16.00 rozpoczęła się impreza dla starszych uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W rytmie najnowszych tanecznych przebojów bawiliśmy się do godziny 21.00.

            Na parkiecie można było zauważyć wiele ciekawych układów choreograficznych... Dopełnieniem tych układów były piękne stroje naszych uczniów oraz ich uśmiechnięte twarze. Świadczy to o tym, że takie wydarzenia w szkole są potrzebne.

            Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali rodzice i nauczyciele. Rodzice dodatkowo zadbali o to, by nikomu nie zabrakło sił do tańca – przygotowali pyszne kanapki i słodycze.

            Czekamy więc cały rok na kolejną zabawę! Czas szybko płynie, o czym przekonujemy się każdego roku


Aktualności z pierwszego półrocza zobacz....

   

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016