Błąd
 • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2022_23/nocka oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

2022_2023

Szczegóły

Wykaz uczniów wyróżniających się w pierwszym półroczy 2022/2023 - zobacz ...


Gminny Dzień Dziecka

6 czerwca nasza szkoła uczestniczyła w obchodach Gminnego Dnia Dziecka. Tradycyjnie współorganizatorem była Gmina w Adamowie. Nasi uczniowie spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Suchowoli na boisku sportowym w Jacni.

         Impreza rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in.: ogromna zjeżdżalnia, dmuchany basen, park linowy, bubble football oraz plac zabaw.

      Starsi uczniowie brali udział w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przeciwdziałania cyberprzestępczości. Następnie, wypełniając krótki test, sprawdzili swoje wiadomości i umiejętności. Dzięki uprzejmości Policjantów Komendy Policji w Zamościu dzieci dowiedziały się, jak na co dzień wygląda ich praca oraz jakim sprzętem się posługują. Mogły z bliska obejrzeć samochód policyjny oraz jego wyposażenie. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii z funkcjonariuszami.

         Nad dobrą zabawą czuwali uczniowie ze szkoły w Suchowoli, którzy maluchom malowali buźki, puszczali bańki mydlane oraz przeprowadzili różne gry i konkursy.
W przerwie zabawy na dzieci czekały kiełbaski z grilla oraz słodki poczęstunek.

        Na koniec imprezy został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami z naszej szkoły a uczniami ze szkoły w Suchowoli. Rozgrywki przebiegały w niezwykle przyjaznej i koleżeńskiej atmosferze. Pomimo zaciętej rywalizacji, walczono z pełnym poszanowaniem przeciwnika.

         Imprezę zakończył Wójt Gminy Adamów p. Dariusz Szykuła, który wręczył uczestnikom puchary oraz nagrody.

        Słoneczna pogoda oraz bogaty program dostosowany do różnorodnego wieku uczestników okazały się niezwykle ciekawą propozycją spędzenia czasu. Mamy nadzieję, że Gminny Dzień Dziecka sprawił wszystkim radość.


Trzymaj formę!

            W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy VII wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!" współorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców .

            Celem programu była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

            Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego żywienia oraz rolą aktywności fizycznej w zachowaniu zdrowia.

            Uczniowie realizujący program zdobyli odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące zdrowego odżywiania i higienicznego trybu życia.

Certyfikat - zobacz...


W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole realizowany był program antytytoniowej edukacji zdrowotnej "Bieg po zdrowie". Uczestnikami programu byli uczniowie klasy IV.  zobacz....


Klasowa integracja - noc z 2/3 czerwca 2023

Na nockę w szkole czekaliśmy dość długo, w końcu się ziściło. Wspólny pobyt zacieśnia nasze relacje. Poznajemy się coraz bardziej i uczymy miło spędzać czas.

Piłka nożna to nasz ulubiony sport, toteż graliśmy w nią zarówno na szkolnym boisku do godziny 21:30 dopóki wystarczyło światła dziennego, jak i na hali do 24:00. Próbowaliśmy również coś obejrzeć, ale tu nasze gusta okazały się różne. Oczywiście większość z nas nie zmrużyła oka przez całą noc. Sen dopadł Alę, Amelkę, Natalę i Wiktorię między czwartą a piątą nad ranem, a pozostali co robili … grali w piłkę.

Planujemy jeszcze kiedyś powtórzyć klasowe spotkanie.


Mistrzostwa Szkół Powiatu Zamojskiego w Biegu na Orientację

o Puchar Starosty Zamojskiego

18.05.2023 roku odbyły się Mistrzostwa Szkół w Biegu na Orientację o Puchar Starosty Powiatu Zamojskiego. Nasi uczniowie brali udział w indywidualnych biegach oraz patrolach. Na mecie czekał na zawodników poczęstunek i gorąca herbata. Organizatorem zawodów był UKS Azymut Siedliska oraz Szkoła Podstawowa w Wólce Wieprzeckiej.

Naszą szkołę reprezentowali: Maja Artymiak, Julia Soboń, Amelia Szewczuk, Maja Kozyra, Jakub Juszczak, Oskar Szewera, Wiktoria Cieślak, Paulina Romaszko, Anna Kołtun, Alicja Krupa, Paweł Kania, Marek Skrzyński, Aleksandra Sołtys, Zuzanna Buryło, Szymon Stropek.

W konkurencji indywidualnej na podium stanęli:
Jakub Juszczak - I miejsce
Maja Kozyra- II miejsce
Oskar Szewera- III miejsce

W klasyfikacji końcowej nasza szkoła zajęła III miejsce.


Turniej piłki nożnej Kaczórki 2023

28 maja w Szkole Podstawowej w Kaczórkach odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej.

Przy sprzyjającej pogodzie, na boisku, o zwycięstwo w turnieju rywalizowały 4 drużyny: Szkoła Podstawowa z Nielisza, Krasnobrodu i Szewni Górnej. Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa z Kaczórek.

Turniejowi towarzyszyła wspaniała atmosfera wśród zawodników i zdrowa sportowa rywalizacja, zgodna z zasadami fair play. Zawody przebiegły bez kontuzji, urazów i były świetną zabawą integrującą dla dzieci.

Po zaciętej, pełnej poświęcenia walce miejsca na podium przedstawiają się następująco:

SP Krasnobród - I miejsce

SP Nielisz - II miejsce

SP Kaczórki - III miejsce

SP Szewnia Górna - IV miejsce


Mama i Tata - najpiękniejsze słowa świata

            2 czerwca był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Na zaproszenie dzieci z obu grup przedszkolnych odwiedzili nas najbardziej wyjątkowi goście - mamusie i tatusiowie. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez pana dyrektora Adama Kozyrę i zaproszenia na występ naszych przedszkolaków.

            Wiersze, piosenki a także tańce były wyrazem miłości i podziękowań dla swoich rodziców, którzy ze łzami wzruszenia oglądali całe widowisko.

            Święto Rodziny zakończyło się wspólnie odśpiewanym "sto lat" oraz wręczeniem pięknie wykonanych upominków. Był to dzień, który na długo zapadnie w pamięci zarówno dzieci, jak i rodziców.


Dzień Dziecka

            1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Tego dnia w naszej szkole nie zabrakło rozrywki, zabawy i przede wszystkim uśmiechu na wszystkich twarzach: zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Nasi uczniowie, starsi i ci młodsi brali udział w rożnego rodzaju atrakcjach.

            Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie klas IV – VI spotkali się na hali sportowej, gdzie przygotowano dla nich zawody, w których mogli ze sobą rywalizować. Najmłodszym największą radość sprawiły kolorowe tunele, zabawy z hula-hop, piłką, skakanką oraz malowanie twarzy i doczepianie kolorowych warkoczyków.

            Następnie na boisku szkolnym zostały rozegrane miedzyklasowe mecze piłki nożnej. Wynik w tych pojedynkach nie był najważniejszy, liczyła się jedynie dobra zabawa.

            Obchody Dnia Dziecka w naszej szkole zakończyła dyskoteka z udziałem wszystkich uczniów. Dzieci wspólnie zatańczyły Belgijkę i Skrzypka. Przygotowane atrakcje, zapewniły udaną zabawę. Dzieci były zadowolone i żałowały, że taki dzień jest tylko raz w roku.


Spotkanie z pszczelarzem

            30 maja dzieci z oddziału przedszkolnego 0b odwiedził wyjątkowy gość, pan Mirosław Łach - pszczelarz, który opowiedział dzieciom o swojej pasji.

            Dzieci miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół i produkcją miodu. Obejrzały również przyrządy potrzebne w codziennej pracy oraz przymierzyły strój pszczelarza. Na koniec spotkania nastąpiła degustacja miodu.

            Panu Mirosławowi dziękujemy za piękną lekcję przyrody.


Wycieczka do sali zabaw NEMO

            29 maja 2023r. dzieci z obu grup przedszkolnych oraz klasy I wybrały się na wycieczkę do sali zabaw NEMO w Zamościu. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

            Na początku wszystkie dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznej zabawy i zachowania się w sali, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

            W tym wyjątkowym miejscu dzieci miały do dyspozycji konstrukcję zabawową w klimacie pirackim, labirynty, zjeżdżalnie, basen z piłkami, dużą trampolinę, ściankę wspinaczkową, łóżko wodne z rybkami i wiele innych. Mogły także budować obiekty z dużych klocków.

            Sala zabaw to wymarzone miejsce dla przedszkolaków, w którym mogły aktywnie, atrakcyjnie i kreatywnie spędzić czas. Była to doskonała okazja do integracji obu grup przedszkolnych oraz spożytkowania niezmierzonych pokładów energii, zarówno maluchów jak i starszaków.

            Po skończonej zabawie dzieci z apetytem zjadły pizzę. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do szkoły.

 


Wielką pasją Amelki Roczniak z kl. VIII jest malowanie. Jej bogata wyobraźnia i wrażliwość powodują, że tworzy w każdej wolnej chwili. Prezentowane prace zostały wykonane farbami akrylowymi.     

 


Nikt im iść nie kazał, poszli, bo wiedzieli,

za co idą walczyć, komu spłacać dług…

            Ta myśl przyświecała tegorocznym obchodom Dnia Patrona w naszej szkole, które jak co roku miały wyjątkowo podniosły charakter. W tym roku przypada 81. rocznica bitwy pod Wojdą oraz 42.rocznica nadania imienia szkole Batalionów Chłopskich, dlatego jest to czas szczególny. Patron to ktoś ważny i ceniony, a nadając szkole jego imię, zapewniamy jej swego rodzaju ochronę i bezpieczeństwo.

            Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10.00.

            Na wstępie Pan Dyrektor – Adam Kozyra przywitał zaproszonych Gości, a swoją obecnością uroczystość zaszczycili:

ks. Wiesław Górniak, wikariusz z Parafii Kosobudy;

Pan Stanisław Misztal – Prezes Zarządu Okręgu Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Zamościu z pocztem sztandarowym;

Pan Adam Flaga – zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z pocztem sztandarowym;

Pani Mariola Sirko – Głuchowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym

Pan Adam Walczak – Zastępca Wójta Gminy Adamów;

Pani Ewelina DroździelSzykuła – Skarbnik Gminy Adamów;

Pani Alicja Zawiślak - Dyrektor Biblioteki w Potoczku;

Pani Aneta Moryń – Kierownik GOPS-u w Adamowie;

Pan Krzysztof Kania – Przewodniczący Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej;

Pani Teresa Gmitrzuk – Pielęgniarka Ośrodka Zdrowia w Adamowie.

            Uroczystą mszę w intencji poległych i żywych obrońców Ziemi Zamojskiej w latach 1940 - 1945.  odprawił ks. Wiesław Górniak, wikariusz z Parafii Kosobudy. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym rocznicę wysiedleń i walk Batalionów Chłopskich na Zamojszczyźnie.

            Po Mszy Św. głos zabrali zaproszeni goście. Wygłaszający okolicznościowe przemówienia podkreślali, że ta uroczystość to doskonały przykład patriotyzmu, a zarazem żywa lekcja historii.

            Ostatnim punktem obchodów była uroczysta akademia przygotowana przez dzieci młodzież szkolną. Nie zabrakło wzruszających pieśni, wierszy i faktów z historii Batalionów Chłopskich, a piękny taniec z flagami w wykonaniu uczennic z klasy VII wprowadził wszystkich w nastrój powagi i zadumy.

            Uroczystość Święta Patrona tradycyjnie zakończyła się poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości.


CZULE O RODZINIE, CZYLI „CZUŁE SŁOWA, CZUŁE FOTOGRAFIE”

11 maja 2023 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią Iwoną Proczką, autorką książki “Czułe słowa, czułe fotografie”. Pani Iwona opowiedziała nam, jak doszło do powstania książki o Jej przodkach, pokazała fotografie bliskich oraz pamiątki po nich. Prosiła, byśmy spisywali wspomnienia o naszych rodzinach, które przekażą nam rodzice, dziadkowie. Rozmowy z bliskimi o przeszłości zbliżają, zacieśniają rodzinne relacje, a także dostarczają mnóstwa informacji, pozwalają archiwizować historię rodziny. Słowo czułość, które dwukrotnie występuje w tytule książki, jest kluczowe.

Pani Iwona z czułością opowiadała o dziadku Janie, o pradziadku, który pracował u hrabiego Maurycego Zamoyskiego, o prababci Rozalii. Słuchając wspomnień autorki „Czułych słów, czułych fotografii”, myślami zmierzaliśmy do naszych wspomnień o przodkach, o pamiątkach, które nam przypominają babcię czy dziadka. Zadanie, do którego zachęcała nas Pani Iwona jest trudne, ale być może ktoś podejmie się pisania wspomnień o naszych rodzinach.

Dziękujemy za zaproszenie Gminnej Bibliotece Publicznej z/s w Potoczku.


Wyjazd do Gminnej Biblioteki w Potoczku

            28 kwietnia 2023 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w przedstawieniu teatralnym zorganizowanym przez pracowników Gminnej Biblioteki w Potoczku.

            Aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa zaprezentowali widzom jeden spektakl z cyklu zajęć dla dzieci Podróże po literaturze, dofinansowanego przez Fundację JSW. Ciekawe przedstawienie pt. Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości? ukazywało, jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. Ciekawa gra aktorska przyciągała uwagę dzieci, które w skupieniu oglądały opowieść o tym, jak każda przeczytana książka, jest prawdziwą przygodą.


W bieżącym roku szkolnym dzieci z obu grup przedszkolnych przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

„Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”.

            Celem projektu ekologiczno-plastycznego było kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci oraz zapoznanie ich z ideą zero waste.Projekt cieszył się wśród dzieci ogromnym zainteresowaniem. Rozszerzał ich wiedzę przyrodniczą, kształcił empatię i rozbudzał zainteresowanie światem zwierząt i roślin. Każde zadanie przyjmowały z zaciekawieniem i realizowały z wielką chęcią. W ramach projektu przedszkolaki zrealizowały następujące zadania, wykorzystując do tego dary natury:

 • „Wodna muzyka” – tworzymy instrumenty wodne.
 • „Jeżowy domek” – wykonanie schronienia dla dzieci na czas zimowego snu.
 • „Lecą na głowę liście kolorowe” – zabawy z liśćmi.
 • „Kalosze, których nie noszę” – drugie życie kaloszy.
 • „Rzeźby z natury” – wykonanie dowolnej rzeźby z materiałów naturalnych.
 • „Z kamyka zabawa dla smyka” – zabawy z użyciem kamieni.
 • „Boso przez świat”
 • „Papierowe wydzieranki” – tworzymy kreatywne prace plastyczne ze skrawków papieru.
 • „Szyszkowy zawrót głowy” – wykorzystanie szyszek w pracach plastyczno-technicznych.
 • ,,Ekokonkurs”
 • ,,Patykiem pisane”
 • ,,Zaczarowany ogród”
 • ,,Pusta puszka” – kreatywne wykorzystanie materiału.
 • ,, Drewnianki-kodowanki” – zabawa w kodowanie z użyciem naturalnych materiałów przyrodniczych.
 • ,,Leśne ludki”

            Wykonywanie poszczególnych zadań sprawiało dzieciom mnóstwo frajdy i radości. Był to czas kiedy dzieci mogły bezpośrednio obcować z naturą, poznawać rzeczywistość przyrodniczą poprzez obserwacje, eksperymentowanie i odkrywanie.

            Projekt przyczynił się do ukształtowania w nich właściwego szacunku do otaczającej przyrody oraz rozbudzania wrażliwości na jej piękno.

 


Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne to temat spotkania, które miało miejsce 24 kwietnia 2023r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził asp.szt. Dariusz Kuropatnicki.

            Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: starszej (klasy IV-VIII) i młodszej (klasy  I- III oraz oddział przedszkolny).

            Policjant mówił o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania zostało wyjaśnione uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu. Policjant ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

 


21.04.2023 roku przedszkolaki uczestniczyły w kolejnych zajęciach o emocjach prowadzonych przez psychologa. Dzieci uczyły się piosenki „Cześć, jak się dzisiaj masz, jak się czujesz….”, rozpoznawały i nazywały emocje na ciekawych materiałach dydaktycznych oraz podczas różnych zabaw ruchowych.


Spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoczku

            5 maja 2023 r. uczniowie klas I – III pojechali do Jacni, aby tam spędzić dzień w towarzystwie strażaków z OSP w Potoczku. Po serdecznym powitaniu, Panowie szybko skradli serca dzieci, pokazując im sprzęt, którym na co dzień pomagają innym. Opowiedzieli o wszystkich elementach wyposażenia, pokazali umundurowanie i cierpliwie odpowiadali na pytania dzieci.

            Następnie odbył się pokaz wyrzutu wody, zawody dla uczniów na celowanie strumieniem wody do celu i zawody w łączeniu i rozciąganiu strażackich węży gaśniczych. Chętne osoby mogły popływać motorówką po pobliskim zbiorniku wodnym.

            Widać było, że dzieci są pod ogromnym wrażeniem i to spotkanie na długo zostanie w ich pamięci. Serdecznie dziękujemy!


Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            30 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów klas II – III i VII.

            Dzieci pięknie przedstawiły wydarzenia, które miały istotne znaczenie dla naszego kraju. Ich postawa, piękne stroje, dostojnie śpiewany hymn narodowy pokazały, że są dumnymi Polakami!


Turniej „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”

            Turniej "Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku" to największa impreza sportowa przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych. Głównym celem turnieju jest znalezienie dzieci utalentowanych, które mają szansę stać się w przyszłości zawodowymi piłkarzami.

            21 i 24 kwietnia 2023 r. w Starym Zamościu na boisku sportowym Omegi, został rozegrany finał powiatu zamojskiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, dziewczynki w kategorii U-12 (Aleksandra Kolano, Oliwia Bil, Maja Artymiak, Amelia Szewczuk, Julia Soboń, Anna Świergoń) oraz chłopcy w kategorii U – 10 ( Kacper Wojczuk, Damian Artymiak, Fabian Pakuła, Miłosz Pakuła, Hubert Łach, Michał Teterycz, Dominik Oryszczak, Maksymilian Pakuła, Filip Kuśmierczuk).

            Drużyna dziewczynek spisała się tym razem lepiej od chłopców, zajmując II miejsce.

Młodym piłkarzom i piłkarkom GRATULUJEMY oraz życzymy dalszych sukcesów!


Mistrzostwa Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego

LZS w Biegach Przełajowych

            20 kwietnia 2023 r. na stadionie lekkoatletycznym OSIR-u i alejkach Parku Miejskiego w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas II – VI. Mistrzostwa miały charakter rywalizacji indywidualnej, dzięki której młodzież mogła powalczyć o medale. Niestety, w tym roku nasi sportowcy, zajęli miejsca poza podium.            

Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!


Światowy Dzień Ziemi

            Z okazji Światowego Dnia Ziemi, przedszkolaki z grupy „Misie” ubrały się na zielono, uczestniczyły w ekologicznych zabawach, stworzyły Kodeks Małego Ekologa, a także przypomniały sobie zasady segregacji śmieci. Dzieci miały okazję dowiedzieć się co sprawia, że Ziemia jest zanieczyszczona oraz co możemy zrobić, aby była czysta. Na koniec wykonały piękne prace plastyczne.


            Natomiast uczniowie klasy trzeciej stworzyli galerię prac plastycznych, na których zaprezentowały zagrożenia, jakimi dotknięta jest nasza planeta. Swoją twórczością podzieliły się ze szkolną społecznością w formie wystawy swoich prac. Kolejnym działaniem, w jakim uczniowie wzięli udział, było posadzenie kwiatów dla owadów obudzonych już wiosennymi promieniami słońca. Dzieci bardzo chętnie uporządkowały wybrane miejsce przy szkole i zasadziły sadzonki. Cykl zajęć ekologicznych nie zakończył się jednak na tym, ponieważ uczniowie również brali udział w akcji edukacyjnej, dzięki której przypomnieli sobie o prawidłowych zasadach segregacji śmieci. Przypomnieli sobie również zasady zdrowego odżywiania, a efektem ich pracy było wykonanie zdrowego śniadania, które szybko zniknęło z ich talerzy.


Szkolny konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę wielkanocną

            Przed Świętami Wielkanocnymi, w naszej szkole został zorganizowany konkurs dla uczniów klas 0-3 na Najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Na konkurs wpłynęło 80 prac,

które zachwyciły techniką. Były bardzo kolorowe i różnorodne.

            Jury w składzie: Elżbieta Koza i Agnieszka Skowyra-Łach postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.

                                                                                                          GRATULUJEMY!!!


Na Zielonym Wzgórzu

            17 kwietnia 2023 r. uczniowie z klas IV - VII obejrzeli spektakl pt. Na Zielonym Wzgórzu, który odbył się w Zamojskim Domu Kultury. Przedstawienie przygotowane zostało na podstawie powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery pt. Ania z Zielonego Wzgórza. Największą sympatię naszej młodzieży zyskała żywiołowa aktorka wcielająca się w postać Ani Shirley.

            Konwencja musicalu, w jakiej aktorzy odegrali swoje role bardzo się wszystkim podobała, o czym świadczyły gromkie brawa widzów.

            Wyjazd na spektakl był kolejną okazją do zdobycia wiedzy z edukacji teatralnej i integracji uczniów.


Dzień dobra

14.04.2023r. wolontariusze z naszego SKC wzięli udział w „Dniu Dobra” – Patronalnym Święcie Caritas. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego – Mariana Rojka.

            Następnie uroczystość została przeniesiona do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, gdzie odbyły się rozgrywki sportowe w różnych konkurencjach.

            Ostatnim punktem było podziękowania dla wolontariuszy za ich codzienną, ciężką pracę na rzecz potrzebujących oraz wręczenie Złotych Medali w kształcie Serca.


#challengeNiebieskieMotyle2023

            Nasza szkoła podjęła wyzwanie #challengeNiebieskieMotyle2023. Jednocześnie dziękujemy za nominację od Pani Darii Pawlik ze Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej za udział w challengeNiebieskieMotyle2023, którego głównym celem jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

            Hasło, które będzie nam towarzyszyć w #challengeNiebieskieMotyle2023 brzmi: ŚWIAT NIEBIESKICH MOTYLI

Z radością podjęliśmy to wyzwanie

Do dalszego wykonania zadania zapraszamy:

1. Panią Katarzynę Traczyk- Surmacz ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie;

2. Panią Dagmarę Pryciuk ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach,

3. Panią Edytę Smoląg z Przedszkola w Krasnobrodzie.

Jak przekazać taką iskierkę? To bardzo proste. Wystarczy:

1. Ubrać się na niebiesko i wykonać pracę plastyczną lub dowolną aktywność artystyczną według własnej inwencji twórczej. Barwą przewodnią jest kolor niebieski. Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte było hasło tegorocznej edycji: ŚWIAT NIEBIESKICH MOTYLI! (nagrane lub napisane).

2. Skopiować CAŁY #challengeNiebieskieMotyle2023 wstawić zdjęcie lub film na Facebook i nominować kolejne 3 osoby (może to być również grupa klasowa lub instytucja) i powiadomić ich o tym.

3. Na wykonanie zadania każdy nominowany otrzymuje 48 godzin.

P.S. Każdy kto nie został nominowany, a chciałby wziąć udział w naszym Challenge może przyłączyć się do niego samodzielnie z zachowaniem w/ w procedur. Dopisuje wtedy, że został nominowany przez Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.

UWAGI TECHNICZNE:

1. Aby przekaz w Waszym poście mógł dotrzeć do jak największej liczby osób, ustawienia prywatności należy dać na PUBLICZNE (w przeciwnym razie będzie on widoczny tylko dla bardzo wąskiej grupy osób z grona Waszych znajomych, nie będzie widoczny dla nas Organizatorów i nie będziemy mogli go udostępniać i komentować).

2. Przy kopiowaniu tekstu proszę zwrócić uwagę, aby przed Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu postawić znak @ (nazwa ma się podświetlić na niebiesko). Dzięki temu będziecie Państwo dla nas widoczni.


 Dzień bez plecaka

            W piątek, 31 marca 2023 r. w naszej szkole obchodzony był Dzień bez plecaka – „no backpack day”. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Zabawa polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, zabawny sposób.

            Uczniowie zapakowali swoje książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole chlebaki, kosze na zakupy, poszewki na poduszki, kosze na pranie, walizki, opony i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia.  Zobaczcie, jak sobie poradzić, gdy nie można wziąć plecaka

 


W dniu 14 marca 2023 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych przy współpracy

z Książnicą Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na Facebooku Książnicy!

https://www.facebook.com/100038286860406/posts/pfbid02bJiFtzKPmcY2LAfHV9xm2j51u9eyYAkLDTFav5sWwCeZgnGPwjkWaX1JdGuULUdZl/?app=fbl 


aktualności I półrocze - zobacz ...

Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne to temat spotkania, które miało miejsce 24 kwietnia 2023r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził asp.szt. Dariusz Kuropatnicki.

            Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: starszej (klasy IV-VIII) i młodszej (klasy I- III oraz oddział przedszkolny).

            Policjant mówił o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania zostało wyjaśnione uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu. Policjant ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Szczegóły

Czas trwania lekcji

Lekcja

Czas jej trwania

Przerwa

1 800 - 845 5'
2 850 – 935 5'
3 940 – 1025 20'
4 1045 – 1130 10'
5 1140 – 1225 5'
6 1230 – 1315 5'
7 1320 – 1405 5'
8 1410- 1455 5'
9 1500-1545 -

Harmonogram konsultacji

Szczegóły

Konsultacje nauczycieli w II semestrze roku szkolnego 2022/2023

Imię i nazwisko Godzina i dzień konsultacji
Agnieszka Dziama 13.30-14.30 - środa
Elżbieta Koza 13.30-14.30 - środa
Agnieszka Skowyra-Łach 12.35 -13.35 - poniedziałek
Zofia Nadra 13.15-14.15 - poniedziałek
Aleksandra Kozyra 15.00-15.30 - wtorek
Elżbieta Dąbrowska 12.25-13.25 - piątek
Agnieszka Kuropatnicka 14.05- 15.05 - czwartek
Adam Kozyra 14.30-15.30 -wtorek
Ewelina Kozyrska 13.15- 14.15 - poniedziałek
Dorota Kozłowska 7.00 - 8.00 - wtorek
Marta Smoter 13.15- 14.15 - wtorek
Monika Bochen 14.05-15.05- czwartek
Bożena Szmidt 14.10 - 15.10 - wtorek
Jadwiga Drzewicka 11.40 – 12.40 – co druga środa
Barbara Michałuszko 12.35 -13.35 - poniedziałek
Izabela Czyżewska 14.05 -15.05 - wtorek
Wiesław Górniak 13.20 - 14.20 - poniedziałek
Jarosłw Grądkowski 14.00 - 15.00 - czwartek
Kozłowska Elżbieta 13.20 -14.20 -  wtorek
Mirosła Dudek 13.30-14.30  -  wtorek
Bajan Sylwia 14.00 -15.00 - co drugi piątek
Magdalena Graca 7.30 - 8.00 - poniedziałek
Katarzyna Surmacz -Traczyk 14.05-14.35 - środa
Barbara Romaszko 11.00-11.30 - poniedziałek
 

 

Szczegóły

Spotkania z kolędą


Muzyczne życzenia dla Babci i Dziadka od uczniów klasy I


Witam Cię kartek szelestem …

Tymi słowami Królowa Książek przywitała uczniów klasy I na uroczystości pasowania na czytelnika. Kandydaci na czytelników uważnie słuchali skarg książek i biegle wymieniali liczne zaniedbania tych, którzy je wypożyczają.

Pierwszoklasiści wykazali się zadziwiającą spostrzegawczością i świetną znajomością bajek, co pozwoliło im zdać celująco przygotowany przez Królową Książek trudny egzamin.

Po pasowaniu, świeżo upieczeni czytelnicy wypożyczyli wybrane przez siebie książki.

Pierwszakom życzymy przeżywania cudownych przygód z bohaterami książek.


Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie...

C.K. Norwid

           

           

Wszyscy uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia. Są one pełne radości, uśmiechu
i spełnienia, dla niektórych również momentem zadumy i wspomnień. W szkole, tak jak
i w naszych domach, przeżywamy je wspólnie, bo tu przecież spędzamy ze sobą mnóstwo czasu.

            Z ogromną przyjemnością więc cała społeczność szkolna 22 grudnia uczestniczyła
w Bożonarodzeniowej Uroczystości. Uroczystości przepełnionej atmosferą rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i serdeczności.

Świętowanie rozpoczął taniec śnieżynek do piosenki Halleluja, zaprezentowany przez dziewczynki z klasy pierwszej. Następnie odbyły się konkursy: recytatorski
Boże Narodzenie w poezji oraz Szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Wysłuchaliśmy wiele wierszy o tematyce bożonarodzeniowej, a także wiele pastorałek i kolęd. Przed publicznością, czyli uczniami, nauczycielami oraz rodzicami wystąpiły dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie z klas I - VIII. Aby podkreślić charakter świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, przedstawili Jasełka. W specjalnie przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii, młodzi aktorzy odzwierciedlili sceny narodzin Chrystusa.

            Po zakończeniu części artystycznej Pan Dyrektor podziękował występującym uczniom i wręczył drobne upominki, a następnie złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne.

Nie zabrakło również wspólnego kolędowania przy akompaniamencie gitar.
Było niezwykle miło, uroczyście i bardzo świątecznie.

            Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas,
aby w kameralnym gronie złożyć sobie życzenia i zasiąść przy wigilijnym stole. Przełamując się opłatkiem, składali sobie miłe, z serca płynące życzenia. Nie zabrakło także czasu,
na odwiedzanie innych szkolnych znajomych i dzielenie się opłatkiem, a wszystko to odbyło się w przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze.

 


Międzynarodowa wymiana kartek świątecznych

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia klasa VII, wraz z Panią Agnieszką Dziamą oraz Panią Agnieszką Kuropatnicką, wzięła udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych.

Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia w języku angielskim. Zostały one wysłane do Polskiej Szkoły im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Norhamptonshire. Młodzież naszej szkoły również otrzymała kartki świąteczne od swoich rówieśników z Anglii.

Taka forma współpracy pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej uczniowie mogli wykorzystać w praktyce to, czego nauczyli się na zajęciach z języka angielskiego.

Wierzymy, że wymiana kartek świątecznych, to dopiero początek naszej dalszej współpracy.


Święta tuż, tuż …

W naszej szkole zapachniało już świętami. W  piątek, 16 grudnia, w całej szkole unosił się zapach korzennych przypraw. Dla najmłodszych był to bardzo pracowity dzień, bowiem przedszkolaki przygotowywały pierniczki.

Dzieci najpierw poznały składniki i sposób wykonania ciasta. Gdy wszystko było gotowe, z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto i wykrawały różne kształty ciasteczek. Nie zabrakło choinek, reniferów, misiów, dzwonków, gwiazdek i wielu, wielu innych form. Efektem tej pracy były pełne blaszki pierniczków, które przedszkolaki zaniosły do kuchni, by tu upiekły się pod czujnym okiem pań kucharek. Teraz z kolei po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach już świeżo upieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

Kolejnym etapem było ozdabianie pierników za pomocą lukrowych pisaków i kolorowych posypek.

Po skończonej pracy była oczywiście degustacja. Zabawa była wspaniała, a pierniki wyszły nie tylko piękne, ale i smaczne.

 


Warsztaty świąteczne

Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres  różnych przygotowań. To śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, dekorowanie domu i przygotowanie tradycyjnych potraw. Jest to też czas na wykonywanie ozdób świątecznych. Z tej to okazji, 12 grudnia 2022 r., uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych prowadzonych przez Spółdzielnię Socjalną „Adamowianka”.

Organizatorki warsztatów zapewniły uczestnikom potrzebne materiały plastyczne, niezbędne pomoce do wykonania ozdoby oraz niosły pomoc podczas realizacji pomysłu. Twórczość uczestników okazała się bardzo różnorodna i niebanalna. Uczniowie pod kierunkiem Pań prowadzących, wykonały piękną bombkę decoupage, która niejednemu uczestnikowi przyniosła wielką satysfakcję.

 


Przedszkolaki w ruchu

            7 grudnia przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Potoczku, aby wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach ruchowych, które prowadzili animatorzy pracujący na co dzień w sali zabaw Nemo w Zamościu. Atrakcją tego wydarzenia była maskotka Pikachu, która spowodowała jeszcze większą radość na twarzach dzieci.

            Organizatorom bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 


Mikołaj w szkole

            We wtorek, 6 grudnia dzieci i młodzież naszej szkoły odwiedził prawdziwy Mikołaj! Emocji, które towarzyszyły nam tego dnia, nie da się opisać słowami… Zapraszamy więc do galerii zdjęć!

 


Czy to jutro, czy to dziś-

wszystkim jest potrzebny miś…

            Najlepszym przyjacielem każdego malucha jest pluszowy miś. Jest on ukochaną maskotką na dobre, ale i te gorsze chwile. Przyjmie radości, ale i przytuli, gdy nastaną smutki. Dlatego też o jego święcie nie zapomniały dzieci z obu oddziałów przedszkolnych. Każdy z nich przyniósł swojego ulubionego pluszaka, z którym zrobił sobie zdjęcie w foto budce. Spotkały się misie w różnych kolorach i rozmiarach, a dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, które przypada na dzień 25 listopada, wykonały prace plastyczne, śpiewały piosenki o misiach, brały udział w zabawach ruchowych, a także spróbowały misiowych ciasteczek.

            Dzień Pluszowego Misia był w naszym przedszkolu dniem pełnym uśmiechu i dobrej zabawy.

 


Pasowanie na przedszkolaka

            18 listopada odbyło się pasowanie na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość dla dzieci z grupy Misie, która rozpoczęła się częścią artystyczną. Maluszki udowodniły, że potrafią pięknie śpiewać i recytować, po czym złożyły obietnicę, że będą się zgodnie bawić i pomagać sobie nawzajem.

Następnie pan dyrektor - Adam Kozyra dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka.

Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia, przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz upominki przygotowane przez rodziców.

           


O POWSTANIU ZAMOJSKIM

22 listopada 2022 r. zostaliśmy zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu na lekcję edukacyjną Powstanie Zamojskie. W 80. rocznicę wysiedleń ludności Zamojszczyzny, takie spotkanie uzupełniło naszą wiedzę na temat walk prowadzonych przez żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej w obronie Zamojszczyzny.

Po lekcji w bibliotece, odwiedziliśmy schronisko dla psów. Była to żywa lekcja wolontariatu. Zawieźliśmy do schroniska zebraną przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu karmę i poznaliśmy warunki życia bezdomnych psów. Przesympatyczne psiaki podbiły nasze serca przymilaniem się oraz wyuczonymi sztuczkami. Pies o imieniu Marian prezentował podawanie łapki oraz dawanie głosu. Naszą sympatię zyskał również młody piesek Cypis oraz stateczny senior Zenek.

Wracaliśmy do szkoły bogatsi o wiedzę historyczną, wrażliwsi na dolę bezdomnych zwierząt.


Gminny Turniej Tenisa Stołowego

o Puchar Wójta Gminy Adamów

18.11.2022r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 36 uczestników ze SP w Suchowoli i SPw Szewni. W każdej kategorii wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników.

Uroczystego otwarcia dokonał pan Adam Kozyra - Dyrektor Szkoły, życząc wszystkim młodym sportowcom miłej zabawy oraz jak najlepszych wyników w turnieju. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów pan Dariusz Szykuła.

Kl. IV Dziewczęta

1. Oliwia Bil SP Szewnia Górna

2. Julia Soboń SP Szewnia Górna

3. Maja Artymiak SP Szewnia Górna

Kl. IV Chłopcy

1. Maksymilian Pakuła SP Szewnia Górna

2. Adam Piłat SP Suchowola

3. Miłosz Pakuła SP Szewnia Górna

Kl. V-VI Dziewczęta

1. Alicja Krupa SP Szewnia Górna

2. Anna Kołtun SP Szewnia Górna

3. Wiktoria Cieślak SP Szewnia Górna

Kl.V-VI Chłopcy

1. Paweł Sierkowski SP Suchowola

2. Jakub Gęśla SP Suchowola

3. Wojciech Świergoń SP Szewnia Górna

Kl. VII- VIII, Dziewczęta

1. Amelia Greszta SP Szewnia Górna

2. Maja Cios SP Szewnia Górna

3. Oliwia Brzozowska SP Szewnia Górna

Kl. VII- VIII, Chłopcy

1. Krzysztof Panas SP Suchowola

2. Kamil Sendłak SP Suchowola

3. Szymon Stropek SP Szewnia Górna


Teatru Piasku Tetiany Galitsyny

Aladyn

W czwartek, 17 listopada dzieci z obu oddziałów przedszkolnych wybrały się do Biblioteki Publicznej w Potoczku, aby tam obejrzeć online spektakl teatralny pt. Aladyn  przygotowany przez artystów Teatru Piasku Tetiany Galitsyny.

Aladyn to bajka opowiedziana w niezwykły sposób – malowana kolorowym piaskiem, światłem, połączona z teatrem cieni. Dzięki spektaklowi przedszkolaki mogły wybrać się w podróż do gorącej piaskowej krainy pełnej słońca i niesamowitych przygód.

Spektakl wywołał w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły rozmowy o obejrzanej bajce w drodze powrotnej do szkoły.


Konkurs Plastyczny

Kolory Niepodległości

Uczeń klasy I - Błażej Dziuba został laureatem Konkursu Plastycznego Kolory Niepodległości, którego celem było wspieranie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych oraz upowszechnianie tradycji narodowej.

Konkurs zorganizowany został przez Posła na Sejm RP - pana Tomasza Zielińskiego, we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty w Lublinie oraz Instytutem Pamięci Narodowej z siedzibą w Lublinie. Prezes Rady Ministrów natomiast – pan Mateusz Morawiecki objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem.

W zmaganiach plastycznych wzięła udział rekordowa liczba dzieci i młodzieży, bo aż ponad 2000 osób. Uroczysta gala finałowa miała miejsce  9 listopada 2022r. w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

Błażejowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Święto Niepodległości w naszej szkole

            Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z ważniejszych świąt państwowych.   W naszej szkole ten dzień uroczyście obchodziliśmy 10 listopada. Dokładnie o godz.11.11 radośnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła do hymnu.

            Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

Cała społeczność szkolna wykazała się postawą patriotyczną, okazując miłość, szacunek i przywiązanie do Ojczyzny.


Wyjazd uczniów klas I-IV

do

Sandomierza i Nowej Dęby

 7 listopada 2022 r. uczniowie klas I - IV wybrali się na wycieczkę do Sandomierza i Nowej Dęby. Z Szewni Górnej wyjechaliśmy ok.7.00. Podróż trwała prawie trzy godziny. Zwiedzanie Sandomierza zaczęliśmy od przejścia przez Bramę Opatowską, potem dotarliśmy do Rynku. Kolejnym punktem była Zbrojownia Rycerska, gdzie wysłuchaliśmy opowieści rycerza i w ten sposób poznaliśmy historię Sandomierza. Wychodząc z centrum miasta przez bramę zwaną Uchem Igielnym, udaliśmy się na obiad.

Kolejną i główną atrakcją wycieczki była Fabryka Bombek w Nowej Dębie. Na miejscu pani przewodnik zapoznała nas z historią fabryki, stylami ozdabiania choinek, sposobem tworzenia i ozdabiania bombek. Następnie udaliśmy się na warsztaty samodzielnego ozdabiania bombek według własnego pomysłu, które po wyschnięciu mogliśmy zabrać do domu.

Na koniec pobytu udaliśmy się do sklepu, w którym mogliśmy kupić różne ozdoby choinkowe. Do Szewni Górnej wróciliśmy o godz. 19.00.

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili zadowoleni.


Dzień Postaci z Bajek

4 listopada, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie przebrali się za dowolną postać z ulubionej baśni. Przeróżne postacie można było więc spotkać na korytarzu szkolnym już od rana. Ogromna ilość przebranych uczniów świadczy o tym, że bohaterowie bajek są uwielbiani przez maluchów i młodzież. Ten dzień udowodnił też, że bajki rozwijają wyobraźnię, bo kreatywności w doborze kostiumów uczniom nie brakowało. Zobaczyć można było księżniczki, piratów, wróżki, Dziewczynkę z zapałkami, Pippi, Aladyna i jego cudowną lampę i wiele, wiele innych postaci.

Dobrze, że w kalendarzu szkolnym znajduje się takie święto, bo jest to okazja, by zanurzyć się w świat fantazji, magii i marzeń. Uczniowie dobrze się bawili, a dorośli z nostalgią w oku wspominali swoje dzieciństwo…


Dbamy o miejsca pamięci narodowej

Tradycją już w naszej szkole jest fakt, że przed świętami listopadowymi nasi uczniowie odwiedzają miejsca pamięci narodowej zlokalizowane na terenie naszej gminy. Każdego roku porządkują te miejsca, zapalają znicze i składają wiązanki kwiatów, by w ten sposób oddać hołd poległym za wolność naszej Ojczyzny.

Nasi młodsi i starsi wychowankowie są świadomi tego, że miejsca pamięci stanowią część dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego regionu, a pamięć o osobach zasłużonych i bohaterach naszej wolności powinna być pielęgnowana.   


Ślubujemy!

            25 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.

W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować. Wykazali się również wiedzą o Polsce - naszej Ojczyźnie.

            Najważniejszą częścią uroczystości było pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły, Pana Adama Kozyrę. Uczniowie klasy pierwszej, podczas ślubowania złożonego na sztandar szkoły, głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.  

Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych!!!


Blask Prawdy

to hasło XXII Dnia Papieskiego, które nawiązuje do encykliki Veritatis splendor Jana Pawła II. Papież Polak ukazał w niej trzy wartości – PRAWDĘ, MIŁOŚĆ I WOLNOŚĆ, które dziś są niezwykle aktualne.

Tego dnia cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na dorocznym wspomnieniu tego wielkiego i niezwykłego Polaka w ramach Dnia Papieskiego. Podczas uroczystego apelu, w podniosłej atmosferze, przypominaliśmy osobę Jana Pawła II, Jego nauczanie. Zostały ukazane też różne biblijne postaci, które w swoim życiu znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, ale zawsze kierowały się prawdą i miłością oraz dążyły do wolności duchowej, nawet za cenę wzgardzenia, wyśmiania czy utraty życia.

W montażu słowno – muzycznym, który zaprezentowała nasza młodzież, wyraźnie i głośno wybrzmiała aktualność tych wartości. Żaden człowiek nie może uchylaćsię od podstawowych pytań:

Co powinien czynić? Jak odróżniać dobro od zła?

Odpowiedź można znaleźć tylko w blasku prawdy, która jaśnieje w głębi ludzkiego ducha.


Opowieść wigilijna

opowiedziana przez

Teatr Piasku Galistyny

21 października 2022r. uczniowie klas V-VIII mieli przyjemność oglądać interpretację lektury Opowieść wigilijna wykonaną przez Tetianę Galistynę, która techniką malowania piaskiem tworzyła przepiękne, plastyczne obrazy z życia Ebenezera Scrooge’a. Ekranizacji lektury dopełniła gra aktorów, świateł, cieni i muzyki. Spektakl naprawdę robi wrażenie. Cieszymy się, że mogliśmy poznać nowe środki artystyczne zastosowane do przekazywania treści lektur szkolnych.

Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie z siedzibą w Potoczku oraz gospodarzowi spotkania, Spółdzielni Socjalnej Adamowianka za zaproszenie na spektakl pisany piaskiem. Obiecujemy przeczytać lekturę, bo tylko wtedy będziemy mogli porównać i stwierdzić, czym różni się adaptacja teatralna Opowieści wigilijnej od utworu stworzonego przez Karola Dickensa.


Teatru Piasku Tetiany Galitsyny

Królowa Śniegu

W czwartek, 20 października uczniowie klas I-IV, na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Potoczku, udali się do Spółdzielni Adamowianka, aby obejrzeć online spektakl teatralny pt. Królowa Śniegu, przygotowany przez artystów Teatru Piasku Tetiany Galitsyny.

Spektakl był interesującym połączeniem tradycyjnej sztuki teatralnej z kunsztownym malowaniem piaskiem oraz światłem. Efekty specjalne były wyjątkowe. Z wielką przyjemnością podziwialiśmy niezwykły talent artystów, którzy z lekkością tworzyli obrazy za pomocą piasku i światła. Pokazanie piaskiem, światłem, pięknej, wzruszającej baśni stało się bardzo ważnym wydarzeniem dla dzieci oraz przypomniało historię przyjaciół Kaja
i Gerdy.

Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Spektakl bardzo się podobał i zapewne
na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.


Rekord Polski bijemy,

serduszko Gabi ratujemy!!!

            Pod takim hasłem, 21 października punktualnie o godzinie 12.00, dziewięćdziesięciu dwóch uczniów naszej szkoły brało udział w ustanowieniu rekordu Polski w Największej liczbie osób w piżamach (w różnych lokalizacjach). Głównym celem tego wydarzenia było wsparcie Gabrysi Bryk w jej walce o zdrowie, dlatego dziękujemy wszystkim za udział, za wspaniałą zabawę oraz za przekazaną cegiełkę na leczenie dziewczynki.

            Gabrysiu, życzymy Ci zdrowego serduszka i dużo uśmiechu!!!


Przedszkolaki upiekły chleb!!!

            Z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Chleba w grupie Misie odbyły się ciekawe zajęcia, podczas których dzieci poznały etapy wypieku pieczywa. Zanim jednak to nastąpiło, dowiedziały się, jak powstaje mąka, a także, na czym polega zawód piekarza. Przed przystąpieniem do pracy poznały nazwy składników, które następnie wspólnie dodawały według odpowiedniej kolejności zawartej w przepisie. W czasie, gdy chleb piekł się w szkolnym piekarniku, Misie wykonały piękne prace plastyczne, a także bawiły się w piekarzy. Zapach unoszący się w powietrzu powodował, że dzieci z niecierpliwością czekały na efekty swojej pracy.

Gdy nastąpiła degustacja, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że taki chlebek wykonany wspólnie smakuje najlepiej.


Dzień Nauczyciela w naszej szkole

            Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, to święto wszystkich pracowników oświaty. 13 października cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej i wzięła udział w uroczystych obchodach Dnia Nauczyciela.

            Część oficjalną rozpoczęły występy uczniów klasy czwartej. Z krótkiej części artystycznej dowiedzieliśmy się, jak trudny jest zawód nauczyciela, ale też, ile może przynieść radości i satysfakcji.

            O wielkiej odpowiedzialności pedagogów mówił również Pan Dyrektor, Adam Kozyra. W przemówieniu, które wygłosił, podziękował wszystkim pracownikom oświaty. Nauczycielom za kreatywność, życzliwość, uśmiech i serdeczność, którymi każdego dnia obdarzają swoich podopiecznych. Pracownikom administracji i obsługi za wielkie zaangażowanie, bo bez nich szkoła nie byłaby takim miejscem, jakim jest. Wystąpienie zakończyły życzenia satysfakcji, pogody ducha, pomyślności i entuzjazmu w życiu codziennym.

            Po krótkiej przerwie ponownie spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by obejrzeć przygotowany przez uczniów program Mam talent. Okazuje się, że, jak wyraźnie podkreśliła prowadząca, nasza szkoła jest kuźnią talentów. Wysłuchaliśmy wiele pięknych piosenek, obejrzeliśmy solowe występy uczennic z klasy trzeciej i ósmej. Zobaczyliśmy bajeczne wykonanie Jeziora Łabędziego przez chłopców z klasy szóstej. Wyjątkową formę ekspresji pokazała uczennica klasy piątej – szpagat, gwiazda, salta były niezwykle widowiskowe. Poczucie humoru i przezabawne wybryki nie są obce naszym uczniom, czego dowodem był występ kabaretu, który stworzyli uczniowie klasy siódmej. Inne talenty zaprezentowały dziewczyny z klasy ósmej, a były to wytwory rękodzieła artystycznego, malarstwo.

            To był cudowny dzień. Dzień pełen radości, pozytywnych emocji i wrażeń.


Owoce dają moc

            Dzieci z grupy Misie doskonale wiedzą, że aby być zdrowym, trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin znajdą w owocach i warzywach. Zgodnie z tym przesłaniem, postanowiły wyczarować pyszny, a przede wszystkim naturalny sok z jabłek. Jednak zanim przedszkolaki przystąpiły do pracy, zostały zapoznane z urządzeniem, jakim jest sokowirówka. Następnie zgodnie z zasadami higieny pracy umyły rączki i jabłka, po czym z niecierpliwością rozpoczęły samodzielne wyciskanie soku.

Na koniec nastąpiła degustacja, po której wszyscy mieli ochotę na więcej.


Świętowanie i integrowanie !

Pod takim hasłem, 6 października 2022r., zorganizowaliśmy wyjazd do Parku Wodnego w Chełmie. Nadal celebrowaliśmy Dzień Chłopaka i świetnie bawiliśmy się. W radosnej zabawie uczestniczyli uczniowie od IV do VIII klasy.

Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Część z nas udała się przygotowywać pizzę, druga grupa miała możliwość wypróbowania swojej sprawności fizycznej i precyzji toczenia kuli na kręgielni. Jak zwykle to, co wydawało się bardzo proste, nie było takie. Wysokie wyniki w zbijaniu kręgli osiągnęli rodzinnie Marek i Marysia Skrzyńscy, Olivka Brzozowska, Antek Gromek, Wiktoria Bielak, Wiktoria Cieślak. Byli też tacy, którzy mierząc się ze zbijaniem kręgli, doszli do wniosku, że muszą jeszcze poćwiczyć, nabrać wprawy, wyczuć tor i kulę.

Pizza była smaczna. Każdy stosownie do swoich gustów smakowych umieszczał na cieście ulubione dodatki. Prowadząca zajęcia kulinarne, pani Magda, udzieliła nam kilku cennych wskazówek w dziedzinie przygotowywania pizzy.

Zwieńczeniem naszego pobytu w Chełmie były, oczywiście, zabawy wodne w basenie. Każdy znalazł dla siebie coś fajnego. Jedni korzystali ze zjeżdżalni, inni grali w piłkę, jeszcze inni dawali się porwać „nurtom rwącej rzeki”. Byli też tacy, którzy korzystali z pióropuszy wodnych, masaży ściennych, a wszystko odbywało się w przemiłej atmosferze.

Pobyt w Parku Wodnym w Chełmie okazał się świetnym miejscem do zabawy w gronie kolegów, z możliwością rywalizacji sportowej i zabaw integrujących naszą społeczność szkolną.


DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Organizatorem był samorząd szkolny. Zabawa jak to zwykle bywa, była udana. Rytmiczna muzyka starych i nowych przebojów zachęcała do tańca nawet najbardziej opornych. Uczniowie bawili się świetnie do samego końca a szczególnie chłopcy, którzy czuli się zaszczyceni tym , że zabawa jest właśnie z okazji ich święta.


Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

            Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie wzięły udział w zorganizowanej specjalnie dla nich lekcji bibliotecznej. Na miejscu przywitała ich pani Zofia Nadra wraz z uczennicami klasy ósmej.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedzały bibliotekę, przyglądając się wszystkim książkom, a zwłaszcza tym, w ich kategorii wiekowej. Dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza, jakie są zasady wypożyczania książek, a także, jak należy o nie dbać.

Kolejnym bardzo ciekawym punktem zajęć było przybliżenie postaci Jana Brzechwy oraz zapoznanie z jego utworami. Dzieci z ogromnym skupieniem wpatrywały się w inscenizację wierszy Na straganie i Katar. Wychodząc, pytały o kolejny termin wizyty w tym zaczarowanym miejscu.


Wycieczka do kina

na film Avatar

W czwartek, 29 września 2022 r. uczniowie klasy VI i VII wybrali się do kina na film pt.”Avatar”.

Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. Była to również doskonała okazjado integracji uczniów i wzmocnienia  więzi koleżeńskiej oraz wspólnego świętowania zbliżającego się Dnia Chłopaka.

Film opowiadał historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała, musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. 

Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji. Pełni wrażeń, zadowoleni i w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.


Dzień Kropki

            15 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to było pretekstem do rozmowy na temat talentów, a także wiary we własne możliwości. Aby świętowanie przebiegło jak należy, dzieci z grupy Misie ubrane były w kółka, kropki i kropeczki. Wszyscy chętnie brali udział w przygotowanych zabawach, nawiązujących do tego wyjątkowego dnia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, gdzie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Na koniec Misie stworzyły piękne, kropkowe prace, w których wykazały się ogromną kreatywnością.


Nocka w szkole

Długo uczniowie klasy VII będą wspominać noc spędzoną w szkole - noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek. Impreza pod hasłem Nocka w szkole rozpoczęła się o godz.19.00 w piątek 23 września, a zakończyła o poranku dnia następnego.

Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór,  niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru. Od wielu dni trwały prace nad ułożeniem planu zajęć na tę noc. Tak więc zaraz po skonsumowaniu pizzy, uczniowie udali się do sali gimnastycznej, gdzie wspólnie tańczyli oraz grali w piłkę nożną. Następnym punktem programu była zabawa

w chowanego - wyłącznie przy świetle latarek. Na koniec wieczoru urządzony został seans filmowy. Zanim jednak wszyscy udali się na zasłużony i bardzo późny odpoczynek, jeszcze wiele się działo, ale niech to będzie tajemnicą uczestników nocki…

W sobotni poranek uczniowie, nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni, powrócili do swoich domów.

 


Zawodowy strzał w 10!

 21 września 2022 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Targach Edukacyjnych pod hasłem Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość. Przedsięwzięcie to, jak co roku, skierowane było do uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół podstawowych z terenu miasta Zamość i powiatu zamojskiego.

Głównym celem tego wydarzenia jest promocja kształcenia zawodowego w branżach i kierunkach zgodnych z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertami zamojskich szkół, zapytać o interesujące ich kierunki kształcenia oraz wziąć udział w praktycznych zajęciach.

Miłym akcentem tego spotkania były rozmowy z naszymi absolwentami, którzy prezentowali na Targach szkoły, do których aktualnie uczęszczają.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

We wtorek, 20 września nasze przedszkolaki obchodziły swoje święto! Właśnie tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Dzieci brały udział w zabawach integracyjnych i konkurencjach sportowych. Były też wspólne zabawy z chustą animacyjną, zdjęcia w FOTOBUDCE i ulubione zabawy przy muzyce. Każdy przedszkolak otrzymał MEDAL SUPER PRZEDSZKOLAKA. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu, radości, słodkiego poczęstunku oraz drobnego upominku…

Idąc za słowami Janusza Korczaka - Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.  


Odpowiedzialność nieletnich wobec prawa,

czyli

spotkanie z policjantem

15 września 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantem Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Jako pierwsze, słów policjanta, wysłuchały dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III.

Na początku zostały omówione zagrożenia, niebezpieczne treści i kontakty, jakie możemy spotkać w Internecie. Jak się przed tymi treściami bronić? Dobrym rozwiązaniem jest Family Link, który służy do zarządzania kontem i urządzeniem dziecka, kiedy przegląda ono Internet.

Szczególną uwagę funkcjonariusz zwrócił na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, czyli bezpieczne przechodzenie przez ulicę, prawidłowe zachowanie się na przejściu dla pieszych oraz poruszanie się właściwą stroną ulicy. Policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   

Poruszył także temat niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi oraz omówił sposoby unikania ich. Dzieci - wspólnie z policjantem - odegrały scenki dramowe, przedstawiające zachowania w sytuacji spotkania z osobą nieznajomą. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa.

            Na zakończenie spotkania dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne kajdanki, które zaprezentował policjant. 

            W drugiej części spotkania uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII. Tu również pojawiły się zagadnienia bezpieczeństwa w czasie przechodzenia przez jezdnię. Uczniowie dowiedzieli się, jak zgodnie z prawem przejść przez jezdnię. Dowiedzieli się więc, że Prawo o ruchu drogowym to nie tylko prawa i obowiązki, ale też zakazy. Świadomość tego, czego nam nie wolno jako pieszym, jest bowiem podstawą prawidłowego funkcjonowania i uczestnictwa w ruchu drogowym. Co to oznacza? Otóż, to prawda, że w świetle nowych przepisów piesi mają nieco większe uprawnienia, jednak nie oznacza to, że mogą lekkomyślnie wchodzić na przejście, bo takie zachowanie może zakończyć się wypadkiem.

            Prowadzący spotkanie policjant wyjaśnił uczniom znaczenie pojęcia czyn karalny i krótko omówił treść ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ostrzegł uczniów, że nikt w sieci nie jest anonimowy, uczulił na konsekwencje, jakie niesie za sobą hejt, przemoc psychiczna na portalach społecznościowych. Stanowczo potępił takie zachowania i dodał, że taka forma przemocy nie może stać się normą! Poinformował uczniów, jakie uprawnienia ma dyrektor szkoły w sytuacji, gdy uczeń dopuszcza się czynu karalnego.

To niezwykle ważne spotkanie. Z pewnością i ci najmłodsi, i ci starsi uczniowie zapamiętają słowa pana policjanta.


Narodowe Czytanie 2022

W sobotę, 3 września 2022 r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem i nauczycielami wzięła udział w 11. edycji “Narodowego Czytania”, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Adamowie z/s w Potoczku.

Tegoroczną lekturą były “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Podczas uroczystości naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy VIII: Maja Cios, Amelia Greszta, Lena Lewusz i Roksana Włoszuk.

Po zakończeniu spotkania Pani dyrektor biblioteki Alicja Zawiślak wręczyła podziękowania oraz zaprosiła wszystkich gości do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.


Wakacje, wakacje i … po wakacjach

            1 września uczniowie ze smutkiem pożegnali wakacje, ale też, trzeba to jasno powiedzieć, z radością powitali nowy rok szkolny. To przecież szkoła jest miejscem, gdzie każdego dnia spotykają się z koleżankami i kolegami, gdzie zawiązują się przyjaźnie. To tu śmieją się, to tu wspólnie pracują, rozwiązują różne problemy.

            Pierwszy dzień w szkole był zapowiedzią tego, co ich czeka. Będzie więc i ciężka praca, i z pewnością sukcesy.

            Część oficjalna rozpoczęła się Mszą Św. celebrowaną przez ks. Wiesława Górniaka. Następnie głos zabrał pan Wójt Gminy Adamów. Swoje słowa skierował najpierw do odchodzącej na emeryturę pani Elżbiety Kuźmy. W krótkiej przemowie znalazły się słowa podziękowania dla pani Dyrektor za pracę pedagogiczną i administracyjną. Podziękowania skierowane były też do pani Renaty Szyper, która w ubiegłym roku szkolnym pełniła funkcję nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły. W dalszej części pan Wójt wręczył panu Adamowi Kozyrze nominację na stanowisko dyrektora szkoły oraz pani Agnieszce Kuropatnickiej na stanowisko nauczyciela zastępującego dyrektora.

            W swoim przemówieniu, pan dyrektor Adam Kozyra, zwrócił się do wszystkich zebranych w sali gimnastycznej. Złożył życzenia uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i niepedagogicznym pracownikom szkoły.

            Biorąc pod uwagę fakt, iż 1 września jest kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej, wszyscy zebrani minutą ciszy i zapaleniem zniczy pod pomnikiem uczcili pamięć poległych za naszą wolność.


Konkurs Plastyczny

Kolory Niepodległości

Uczeń klasy I - Błażej Dziuba został laureatem Konkursu Plastycznego Kolory Niepodległości, którego celem było wspieranie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych oraz upowszechnianie tradycji narodowej.

Konkurs zorganizowany został przez Posła na Sejm RP - pana Tomasza Zielińskiego, we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty w Lublinie oraz Instytutem Pamięci Narodowej z siedzibą w Lublinie. Prezes Rady Ministrów natomiast – pan Mateusz Morawiecki objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem.

W zmaganiach plastycznych wzięła udział rekordowa liczba dzieci i młodzieży, bo aż ponad 2000 osób. Uroczysta gala finałowa miała miejsce  9 listopada 2022r. w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

Błażejowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Laboratoria Przyszłości

Szczegóły

 

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.


Nasza szkoła otrzymała w ramach projektu dotację w wysokości 60 000 zł i zakupiła następujący sprzęt:

 1. Drukarka 3D Flasforge Adventurer EDU Lite,
 2. Mikrokontroler Arduino,
 3. Stacja lutownicza XOT AIR z grotem 2 w 1,
 4. Aparat fotograficzny z funkcją kamery LPLP,
 5. Statyw do aparatu i kamery,
 6. Zestaw oświetleniowy,
 7. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic – Mini,
 8. Mikroport Saramonic Vmic –Mini,
 9. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery,
 10. Gogle ClassVR 64 wirtualne laboratorium przedmiotowe Premium VRP64 1z8.

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Od września 2022 r. czynnie wykorzystujemy zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości sprzęt na zajęciach dydaktycznych, rozwijających oraz rewalidacyjnych.


Zestaw fotograficzny służy nam do przygotowywania uroczystości szkolnych oraz dokumentowania imprez szkolnych.

Okulary VR Uczniowie naszej szkoły  mają  okazję zapoznać się z możliwościami okularów VR.  Po przeszkoleniu z obsługi sprzętu uczniowie zapoznawali się z przykładowymi projektami z różnych obszarów edukacji: geografii, fizyki, biologii i nie tylko. Dzięki okularom VR przed uczniami otwierają się zupełnie inne możliwości. Dzieci zakładając te okulary przenoszą się na drugi koniec świata – mogą znaleźć się w każdym miejscu na ziemi i nie tylko, oglądają zwierzęta z bliska, mogą walczyć ze swoim strachem i stresem próbując przejść, np. mostem zwodzonym. Dzieci mogą także relaksować się pływając z rybami w oceanie. Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów.

Drukarka 3D W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości" otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej. Po instalacji drukarki uczniowie zapoznali się z przepisami BHP podczas obsługi drukarki.

Odbyły się już pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce.

Udało nam się z sukcesem wydrukować nasze pierwsze projekty, były to min. zawieszki do kluczy i medale.

Nasze projekty modeli 3D powstały w programie Tinkercad gdzie uczniowie mają założone konta na których wykonują swoje projekty.

 

 

   

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016