Rok szkolny 2018-2019

Szczegóły

Kacper Konopa kl. I, Kacper Najda kl. I i Anna Blicharz kl. III zostali laureatami konkursu plastycznego "Bezpieczni na drodze", którego organizatorem był WORD w Zamościu.


Oliwia Bil z oddziału przedszkolnego „B” zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla placówek przedszkolnych „Piękno naszej Ojczyzny w twórczości plastycznej najmłodszych”.

Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Czerwionce-Leszczynach. Celem konkursu było  rozwijanie zainteresowań plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni oraz aktywności i kreatywności twórczej dzieci, kształtowanie postaw patriotycznych oraz budzenie świadomości narodowej najmłodszych.Maja Artymiak z oddziału przedszkolnego, grupy „B” zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Mój ulubiony Święty”, zorganizowanym przez Przedszkole Niepubliczne pw. „Ochronka Św. S. Kostki” w Jasionkach. Maja otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe. W konkursie brały udział także Julia Soboń i Małgosia Kania. Dziewczynki otrzymały dyplomy za udział.

Życzymy dalszych sukcesów!

Rok 2017/2018

Szczegóły

To już jest koniec... 

            22 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. I choć pogoda za oknem w żaden sposób nie przypominała, że lato już nadeszło, to w sercach wszyscy odczuwali atmosferę upalnego lata, bo w końcu  nadszedł moment, ten upragniony – wakacje!

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma powitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej – uczniów, pracowników szkoły, rodziców, którzy licznie przybyli na uroczystość oraz gościa specjalnego – Wójta Gminy Adamów, Pana Dariusza Szykułę. 

            Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami, dyplomami. Z rąk Pana Wójta otrzymali też stypendia naukowe za wysokie osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia w dziedzinach sportowych. Rodzice, którzy szczególnie zaangażowani byli w życie szkoły, otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękne podziękowania.

            Dziś jednak przede wszystkim pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Były łzy wzruszenia, pełne ciepła podziękowania i uśmiech podczas wspominania minionych lat. Każdy z absolwentów zostawił w tej szkole cząstkę siebie już na zawsze. Dowodem tego jest list Pana Jerzego Kądzielewskiego, absolwenta szkoły, który odczytała Pani Elżbieta Kuźma. Pan Kądzielewski z nostalgią wspominał swoje lata spędzone w murach szkoły, która mieściła się dawniej w Szewni Dolnej, szkoły jakże innej od współczesnej.

            Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę, trzecioklasistom życzyła powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji, a wszystkim pozostałym uczniom miłego i bezpiecznego wypoczynku.

            Kolejnym, bardzo miłym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez odchodzących gimnazjalistów. To była pełna humoru scenka przedstawiająca rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle.

            Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami przyjemnie, zabawnie, ale wszyscy będziemy go miło wspominać.

            Absolwentom życzymy prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, oddanych przyjaciół. A pozostały uczniom mówimy -  do zobaczenia we wrześniu...


O Sobótce piszą moc ognia, wody i miłości. Wszystko się zgadza. My dodamy, moc była w nas i w naszych występach.

Pogoda też nam dopisała, bo deszcz przelotny, tak się złożyło, padał przed występami. Prezentację uczniów Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej rozpoczęli pierwszoklasiści. Natalia Bielak wykonała piosenkę „ Lato w Internecie”, a Jej koledzy i koleżanki wprowadzili nas w wakacyjny nastrój tańcem przy dźwiękach hitu „ Holidays”. Paulina Szawracka zaprezentowała swoje walory wokalne w utworze Natalii Szroeder „Parasole”, a dziewczyny z klasy VII rozgrzały publiczność do czerwoności rock and rollem.

Sportowcy, czyli zawodnicy sumo dali popis świetnej kondycji i bardzo dużych umiejętności fizycznych prezentując rozgrzewkę oraz walkę w wykonaniu naszych absolwentów M. Naworola i M. Marguły.

Polecamy wszystkim udział w zabawach sobótkowych.


Poloneza czas zacząć...

            16 czerwca, punktualnie o godz. 18.00 tradycyjnym polonezem rozpoczął się coroczny Bal Gimnazjalny. Młodzież w eleganckich, wieczorowych kreacjach, dostojnym krokiem, równo w rytm taktów poloneza zaprezentowała ten wyjątkowy taniec. I choć wyraźnie widać było stres, który towarzyszył uczniom, obserwujący to wydarzenie, nie zauważyli jednego nawet błędu.

            Po krótkiej części oficjalnej, pamiątkowych zdjęciach, przyszedł czas na dobrą zabawę. Gimnazjaliści sami zadbali o oprawę muzyczną. W rytm wybranych przez siebie utworów bawili się przez wiele godzin.

            Przyjemne chwile jednak szybko mijają... Wszystko, co dobre, kończy się... O godzinie 24.00 bal gimnazjalny również dobiegł końca. Ale w sercach każdego pozostaje coś na zawsze. Są to wspomnienia. Z pewnością wieczór ten należy do chwil, które uczniowie zapamiętają do końca życia.


„MOJA MAŁA OJCZYZNA”taki tytuł nosiła II edycja międzyszkolnego konkursu fotograficznego, którego organizatorem była nasza szkoła.

Tematem konkursu było wykonanie fotografii ukazującej walory naszego regionu. 
Uczniowie w sposób niekonwencjonalny ukazali piękno otaczającej nas przyrody, jej klimat, nastrój, cechy przyrodniczo – kulturowe, krajobrazy, zabytki oraz urokliwe miejsca Roztocza.

Na konkurs wpłynęło 27 prac od 12 uczniów. Wszystkie prace okazały się bardzo profesjonalnie wykonane i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury przyznało:

I miejsce –Dominikowi Piskorowi ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

II miejsce – Wiktorii Drózd ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

III miejsce – Oliwii Nawój ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej

oraz wyróżnienia:

Oskarowi Selechowi ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej

Wiktorii Chomiak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu

Michałowi Białemu z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu

Wiktorii Pupiec ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

Anecie Głuchowskiej ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.


W dniu 14 czerwca 2018 r. w siedzibie Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięło udział 30 laureatów konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości” adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz 47 laureatów konkursu historycznego „Wolna – Niepodległa”, którego uczestnikami byli uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i m. Zamość. Wszyscy laureaci przybyli na uroczystość pod opieką nauczycieli, którzy udzielali im wsparcia na etapie przygotowania do konkursu.

Wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań dokonali: p. Eugeniusz Pelak Lubelski Wicekurator Oświaty, p. Andrzej Olborski Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, pomysłodawca konkursów p. Tomasz Zieliński Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz p. Monika Żur Zastępca Dyrektora Delegatury.

Honorowy patronat nad konkursami objęli: Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

Atrakcyjne wartościowe nagrody ufundowali dla każdego z 77 laureatów: Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Wychowanka naszej szkoły z oddziału przedszkolnego, Oliwia Bil zajęła III miejsce w tym konkursie plastycznym.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych laureatów konkursu „Kolory Niepodległości”.


Wychowanka oddziału przedszkolnego Oliwia Bil zajęła II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moje miasto – moja duma” Zamość 2018, który został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 1 w Zamościu. Honorowy Patronat objął Prezydenta Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk we współpracy z Patronem medialnym – Kroniką Tygodnia. Celem konkursu było m.in. przywiązanie do rodzinnych stron, ukazanie piękna rodzinnego miasta lub miejscowości. Na konkurs wpłynęło 106 prac plastycznych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Hiszpanii, Szkocji. Wszystkie prezentowały wysoki poziom wykonania. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz otwarcie Pokonkursowej Wystawy Prac odbyło się dnia 12 czerwca 2018 r. Laureatka Oliwia otrzymała w nim liczne nagrody i dyplom.

Zuzanna Pawluk zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Na wycieczkę nadszedł czas, piękna Polska czeka nas”. Konkurs został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 33 w Łodzi. Celem konkursu było m.in. dostrzeganie piękna kraju rodzinnego oraz rozwijanie zainteresowania swoją miejscowością, regionem.

Ponadto dwie inne wychowanki oddziału przedszkolnego uzyskały wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.

Oliwia Kotlińska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przyroda obok mnie” zorganizowanym przez Przedszkole w Sztutowie. Celem konkursu było rozbudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazu swojej miejscowości.

Aleksandra Kolano otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Mamo, tato, nie siedź na kanapie!” zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 10 w Łomży.

Prace plastyczne zostały wykonane pod kierunkiem p. Joanny Skrzyńskiej-Kudełki oraz p. Danuty Gruli.

Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Dzień Języków Obcych

13 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, podczas którego chcieliśmy podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. W specjalnie na ten dzień przygotowanej Akademii, pod kierunkiem pani Elżbiety Michałkiewicz, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności językowe.

Na początku gimnazjaliści z klas III uświadomili nam, jak ważna jest znajomość języków obcych prezentując różne scenki sytuacyjne : na ulicy, u lekarza, na dyskotece. Wysłuchalismy też piosenek Keine Grenzen und Warum oraz wiersza Uwe Timma pt: Erziehung w oryginalnej wersji jezykowej.

Następnie uczniowie i nauczyciele mogli sprawdzić się w powtarzaniu łamańców językowych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Okazało się, że nie są one wcale takie łatwe, zwłaszcza te w języku niemieckim.

W dalszej części wszystkie klasy zaprezentowały piosenki w różnych językach, które wcześniej wylosowały. Poziom wykonania ich był bardzo wysoki i jury miało trudne zadanie, aby wyłonić najlepszą klasę.

Na koniec reprezentanci poszczególnych klas stanęli do walki w quizie z języka angielskiego i niemieckiego, który nie dla wszystkich okazał się łatwy. Po skończonej Akademii jury udało się do stanowisk, na których znajdowały się potrawy, flagi i plakaty przygotowane przez uczniów.

Po zliczeniu punktów okazało się, że:

w kategorii IV-VI

I miejsce zajęła klasa VI

II miejsce klasa IVA

III miejsce klasa IVB i V,

w kategorii klasa VII i gimnazjum:

I miejsce zajęła klasa II i VII

II miejsce klasa IIIB

III miejsce klasa IIIA

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok. J

Cała impreza miała jednak na celu pokazanie uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe, a przy okazji dobrze się bawić.


Konkurs plastyczny „Leśna rodzina”

Uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej bardzo chętnie angażują się w działania propagujące ochronę środowiska przyrodniczego. Bardzo licznie przygotowali prace plastyczne na konkurs „Leśna rodzina” zorganizowany przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Celem tego konkursu było między innymi zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży, na bogactwo przyrodnicze lasów, na jego funkcje ekologiczną, ale również ekonomiczną i socjalną.

Wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali wspaniałe prace już dziś serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a szczególnie gratulujemy uczennicy klasy III szkoły podstawowej Roksanie Włoszuk, która otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 9-12 lat. Wręczenie nagród odbyło się 07.06.2018 r.

Serdecznie gratulujemy!


„MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII

11 czerwca 2018r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie w XVI Powiatowym konkursie

twórczości „MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII pod patronatem Starosty Zamojskiego i Wójta Gminy Nielisz.

Uczennica klasy III szkoły podstawowej Amelia Roczniak zajęła I miejsce w kategorii - praca plastyczna (klasy I – III).

W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymała również uczennica klasy II szkoły podstawowej Wiktoria Bielak.

Obie dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Moniki Bochen.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!


Rowerowy zawrót głowy. 4 czerwca uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej wzięli udział w I edycji szkolnego konkursu pt.: „Rowerowy zawrót głowy”, który zorganizował nauczyciel zajęć technicznych pani Elżbieta Michałkiewicz.
12 uczniów zmagało się ze sobą w pięciu konkurencjach jak np. jazda na czas, ósemka, żółwia jazda, zatrzymanie w linii, przewożenie przedmiotu.
Rywalizacja była bardzo zacięta i w niektórych konkurencjach liczyły się tylko sekundy.
Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w jeździe na rowerze, ale najlepsze wyniki osiągnęli: Szymon Kania, Tomasz Michałuszko i Agata Kucner. 
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.


26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy. Obie daty kojarzą się oczywiście z Dniem Mamy i Dniem Taty. My te święta połączyliśmy w uroczystość ŚWIĘTA RODZINY. W naszej starszej grupie przedszkolnej uroczystość ta odbyła się
11 czerwca 2018 r. 

Dzieci w odświętnych strojach i wyjątkowych nastrojach wyraziły słowami i piosenką swoje uczucia do ukochanych Rodziców. Dały z siebie wszystko, aby zachwycić zgromadzonych gości. Na zakończenie części artystycznej przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i przejęciem wykonały wzruszający taniec do piosenki ,,Mamo”.

Po skończonym występie każde dziecko udało się do swoich Rodziców z prezentem – własnoręcznie wykonaną laurką – tulipanem i życzeniami.

            Po części oficjalnej były zabawy i rozmowy. Na uczestników uroczystości czekał też słodki poczęstunek, owoce i napoje.

Dzień Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. To okazja do podziękowania za trud, jaki włożyli Rodzice w wychowanie swoich pociech.

 

26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu oraz w grupie dzieci oddziału przedszkolnego „A”. Wszyscy doskonale wiemy z jakim świętem kojarzą się nam te dwie daty: DNIEM MAMY i DNIEM TATY.

My postanowiliśmy te dwa wspaniałe i wyjątkowe święta połączyć w jedną wspólną uroczystość „Dzień Rodziny”. Dnia 15.06.2018 r. wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne, różowe różyczki, upominki – drzewka geneaologiczne i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.6 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy ,,POLSKA – TO MOJA OJCZYZNA”. W konkursie wzięły udział pięcioosobowe reprezentacje z klas I, II i III szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu, rozwiązując test, mogli wykazać się wiedzą dotyczącą naszych symboli narodowych, ważnych dat, znanych Polaków, władzy w Polsce i naszej małej ojczyzny. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 8 czerwca.

Miejsce I zajęły uczennice klasy III : Amelia Greszta i Wiktoria Kotarba

Miejsce II uczennica klasy II - Julia Bielak

Miejsce III uczennica klasy I - Anna Kołtun.

Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.Gminy Dzień Dziecka

            07 czerwca uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka. Już od wielu lat to Święto ma charakter sportowy. Od samego rana, na boisku w Jacni w zawodach sportowych rywalizowały najmłodsze dzieci. Zmagały się z różnymi konkurencjami. Zawodom towarzyszyła atmosfera radości i determinacji. Każdy chciał być najlepszy.

            Po godzinie 11.00 do Jacni przyjechali starsi uczniowie. Oni rozegrali mecz piłki nożnej z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli. Zawodnicy pokazali doskonałe umiejętności, umiejętność współpracy w grupie. Okazuje się, że nawet w dobie komputerów nie spada aktywność fizyczna dzieci i młodzieży.

            Po zmaganiach sportowych był czas na degustację pieczonych kiełbasek i lodów.


Powodów do czytania jest tyle, ile dobrych książek. Jeszcze więcej realnych korzyści do wypromowania czytelnictwa niesie akcja Noc Bibliotek. To znakomita okazja do wspólnej zabawy, niekonwencjonalnego sposobu spędzenia czasu w gronie kolegów z klasy. Z tych właśnie powodów klasy VI i VII postanowiły włączyć się w IV wydanie ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek  w sobotę 9 czerwca 2018 r.  Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę. Wśród zaproponowanych przez naszych uczniów lektur znalazły się: „Mroki” J. Borszewicza, „Telemach w dżinsach” A. Bahdaja; „Życie motyli” R. Ryrycha oraz Śmierć mówi w moim imieniu” M. Słomczyńskiego.

Ponadto uczennice klasy VI Paulina Szawracka, Julia Kowalczuk oraz Kasia Skrzyńska zaprezentowały nam „Sagę ognia i wody” metodą booktalkingu. Dziewczyny za pomocą kilku scen z książki zachęcały słuchaczy do samodzielnego zapoznania się z nią.  

Wieczór urozmaicaliśmy sobie teatrzykiem cieni oraz wierszykowaniem. Uczestniczenie w Nocy Bibliotek uważamy za udane inicjatywę, promującą czytelnictwo.


Niepodległa …       

W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Sposobów na uczczenie tego Święta jest wiele. Wśród nich znalazły się: Korowód Niepodległości i bicie rekordu w tańczeniu poloneza. Uczniowie naszej szkoły z radością włączyli się w oba projekty.

            08 czerwca, punktualnie o godz. 10.00 wyruszył ze szkoły Korowód Niepodległości. W galowych strojach, z pieśniami na ustach oraz biało – czerwonymi chorągiewkami i kwiatami przemaszerowaliśmy przez wieś – Szewnię Dolną. Wydarzenie to uwieńczyliśmy pamiątkową fotografią.

            Stulecie Odzyskania Niepodległości stało się też okazją do próby ustanowienia rekordu w ilości par tańczących poloneza. To kolejny wyjątkowy sposób na podkreślenie wagi tego wydarzenia. Dlatego, tego samego dnia, o godz. 11.00 rozpoczęliśmy taniec do muzyki z filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy. Uczniowie tańczyli 7 minut, ale kroków i układów uczyli się znacznie dłużej. Efekt zapierał dech w piersiach! Nic dziwnego, że podziękowaniem była owacja na stojąco! I nie jest ważne, że w naszej sali zaprezentowało się 31 par. Liczył się fakt przystąpienia do projektu, rozpoczęcie o tej samej godzinie i czas tańca.

            Oba wydarzenie przebiegały w niezwykle podniosłej atmosferze. Były idealną lekcją patriotyzmu i wyrazem ogromnej miłości do Ojczyzny, Wolnej Ojczyzny.

 


Biało- czerwone barwy na stulecie uzyskania niepodległości

Uczniowie szóstej klasy postanowili włączyć się w sposób bardzo oryginalny w obchody stulecia uzyskania przez Polskę niepodległości. Na zajęciach technicznych przygotowali desery i przystawki w kolorach biało-czerwonych, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Przy przygotowywaniu potraw było dużo emocji i zdrowej rywalizacji.

Jednak największą satysfakcję mieli wszyscy podczas wspólnego spożywania przygotowanych posiłków.

Uczniom taka forma świętowania bardzo się spodobała.


Wolna, Niepodległa

            Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególnie ważną – 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła to Święto pragnie uczcić licznymi przedsięwzięciami, działaniami. Jednym z takich działań było zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pod hasłem Wolna, Niepodległa. Zadania konkursowe skierowane były do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

            Wiersze, opowiadania, wywiady, komiksy – takie prace można było zgłaszać do konkursu. W wyznaczonym terminie otrzymaliśmy wiele prac, a poziom ich był bardzo wysoki. Uczniowie w różnych formach pięknie i bardzo emocjonalnie opowiadali o swojej miłości do Ojczyzny.

            Członkowie komisji zdecydowali, że nagrody otrzymali:

Kategoria wiekowa – szkoła podstawowa

I miejsce

Jakub Dragan – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Paulina Szawracka – Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

II miejsce

Aleksandra Legieć – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Kamila Chrzan – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

III miejsce

Martyna Fałaga – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Wyróżnienia

Kacper Gęśla – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Kacper Leśniak – Szkoła Podstawowa w Suchowoli  

Kategoria wiekowa – klasa VII szkoły podstawowej i klasa II i III gimnazjum

I miejsce

Wiktoria Szykulska – Gimnazjum w Szewni Górnej

II miejsce

Kinga Gęśla – klasa VII Szkoły Podstawowej w Suchowoli

III miejsce

Weronika Dębska – klasa VII Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej

            Uroczyste wręczenie nagród książkowych i dyplomów odbyło się 05 czerwca.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


25.05.2018 r. uczniowie klasy V i IVb uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych

w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu.


W dniu 25.05.2018r. klasy IVb i V odwiedziły Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN w Zwierzyńcu w celu odbycia zajęć dotyczących Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi okazami fauny i flory RPN. Zajęcia miały charakter terenowy. Uczniowie pod przewodnictwem pani Magdaleny przeszli ścieżką edukacyjną na Bukową Górę.
Wędrówka zakończyła się  w miejscowości Sochy, gdzie uczniowie oddali hołd zamordowanym w czasie II Wojny Światowej. Ostatnią atrakcją wycieczki było ognisko z kiełbaską na terenie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

Pracownikom RPN dziękujemy za zaproszenie oraz bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia.


POWIATOWY ETAP KONKURSU "JESTEM BEZPIECZNY" ZA NAMI.

Już po raz osiemnasty, 17 maja 2018 r. w MDK w Zamościu, odbył się finał konkursu organizowanego przez Komendę Miejską Policji w Zamościu ,,Jestem Bezpieczny". Sześcioosobowe drużyny składające się z uczniów szkół podstawowych próbowały swoich sił, rozwiązując test wiedzy z zakresu uzależnień, właściwych reakcji na zagrożenia oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Dodatkową konkurencją było zaprezentowanie hasła, które wskaże najatrakcyjniejszą propozycję spędzenia wolnego czasu, alternatywną dla zagrożeń, wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychoaktywnych. Trzecim zadaniem było wykonanie projektu koszulki z hasłem odnoszącym się do bezpiecznych zachowań. Nasza drużyna, po wygraniu eliminacji gminnych, reprezentowała Gminę Adamów w składzie: Dawid Greszta, Jan Radliński, Tomasz Michałuszko, Igor Cios, Szymon Kania i Hubert Gajewski. Do konkursu przystąpiło siedem drużyn, a nasi uczniowie zajęli IV miejsce, tracąc, naprawdę, niewiele do podium. Zwycięzcy konkursu otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe, a pozostałe drużyny nagrodzono voucherami o wartości 100 zł.

Gratulujemy naszym zawodnikom udanego udziału w konkursie


ŻOŁNIERZOM BCH WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY

Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice naszej szkoły, a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości uczcili w piątek, 11 maja 2018 r., 75. rocznicę bitwy pod Wojdą a zarazem 37. Rocznicę nadania imienia Batalionów Chłopskich naszej szkole. Była modlitwa, okolicznościowe przemówienia oraz akademia w wykonaniu naszych uczniów, na którą złożyły się wiersze, pieśni patriotyczne oraz taniec z wykorzystaniem biało - czerwonej flagi.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor, Elżbieta Kuźma, która powitała Gości, a następnie odbyła się msza święta w intencji poległych, pomordowanych i żywych obrońców Ziemi Zamojskiej w latach 1940 - 1945. Mszę odprawił ksiądz Mateusz Furmaniak, wikariusz Parafii Kosobudy. Potem uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik upamiętniający poległych podczas bitwy pod Wojdą oraz poległych mieszkańców Szewni, którzy oddali życie za Ojczyznę w czasie hitlerowskiej okupacji. Tam, w obecności pocztów sztandarowych, złożyli wieńce i kwiaty.

Wśród uczestników obchodów Dnia Patrona naszej szkoły byli: Pan Czesław Walczak, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie, Pan Stanisław Misztal – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCH – Zarząd Okręgu w Zamościu z pocztem sztandarowym, Pani Teresa Sawicka – starszy wizytator Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Pan Edward Harasim – v-ce Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy BCH oraz członek Zarządu – Pan Julian Strumiński. W uroczystości wzięli również udział: Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów, współgospodarz uroczystości, Pan Janusz Bałabuch – Wójt Gminy Krynice, Pan Jerzy Zawadzki – Sekretarz Powiatu Zamojskiego, Pani Maria Sak – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchowoli z pocztem sztandarowym, Pani Jadwiga Gorzała – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym, Pani Agata Baj - Dyrektor Szkoły Podstawowej Krynicach z pocztem sztandarowym, Gminny Zarząd BCH w Krynicach z pocztem sztandarowym, Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym, przedstawiciele RPN w Zwierzyńcu – zastępca dyrektora, Pan Tadeusz Grabowski oraz Pan Wojciech Bober, Pan Lucjan Bednarz i Pan Jarosław Dąbrowski reprezentujący Nadleśnictwo Zwierzyniec, Pani Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów, Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów, sołtysi Szewni Górnej, Szewni Dolnej i Wólki Wieprzeckiej, Pan Edmund Sitek, Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewni Dolnej, byli nauczyciele naszej szkoły, pani pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Adamowie, rodzice, mieszkańcy Szewni Górnej i Dolnej oraz Pan Jerzy Kądzielewski z żoną Lilianą.

Wygłaszający okolicznościowe przemówienia podkreślali, że ta uroczystość, to doskonały przykład patriotyzmu, a zarazem żywa lekcja historii. Były to słowa ważne, ponieważ szkoła stara się przekazywać uczniom wartości, którymi kierowali się w swoim życiu i walce żołnierze Batalionów Chłopskich - honor, odwaga, miłość do Ojczyzny, poczucie odpowiedzialności za Polskę.

Wzruszenia podczas trwania całej uroczystości nie ukrywał szczególny dla nas Gość, Pan Jerzy Kądzielewski, były absolwent naszej szkoły, który przekazał do Izby Pamięci eksponaty z czasów II wojny światowej a także prywatne fotografie z lat 1930 do 1940. Jego przemówienie skierowane do uczniów szkoły zostało przyjęte entuzjastycznie a przysłowiowy „żółwik” skierowany w ich kierunku sprawił, że Pan Jerzy zyskał sympatię dzieci pomimo znacznej różnicy wieku.

Takie momenty to okazja do dumy z Patrona i lekcja historii, by młodzież przechowywała pamięć o tych, którzy oddali za nas życie. Uroczystość Święta Patrona, tradycyjnie już, zakończyła się zwiedzaniem Izby pamięci oraz poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości.


Uczennica klasy II szkoły podstawowej Nikola Teterycz zajęła III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Nasza biało – czerwona”, który został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu w ramach 187 rocznicy ustanowienia barw narodowych i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Na konkurs wpłynęło 274 prace z 44 placówek województwa lubelskiego. Konkurs zorganizowany został pod Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Weksylologicznym oraz Pogotowiem Flagowym. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach jubileuszu 70- lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, którego finał odbędzie się w marcu 2019 roku. Praca plastyczna została wykonana pod kierunkiem p. Moniki Bochen

Gratulujemy!


Pamiętamy...

            Aby upamiętnić niezwykle istotny fakt w historii Polski – uchwalenie Konstytucji 3 Maja – najmłodsi uczniowie w naszej szkoły, 30 kwietnia, przygotowali uroczysty apel. Jak ważna jest to data w historii kraju, świadczyć też może obecność zaproszonych gości. A odwiedzili nas tego dnia Wójt Gminy Adamów, Przewodnicząca Rady Gminy oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec.

            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. W dalszej części usłyszeliśmy piękne wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Uczniowie przypomnieli nam wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Bardzo wyraźnie zaznaczyli, że warto i należy pielęgnować tę wielką wartość, jaką jest patriotyzm.

            Jednak 30 kwietnia to nie tylko data upamiętniająca w naszej szkole fakt uchwalenia konstytucji. W tym dniu bowiem postanowiliśmy włączyć się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości. To była druga część naszej uroczystości. W związku z tym, Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma odczytała list Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka skierowany do szkół uczestniczących w tej akcji.

            Pan Wojewoda zaznaczył, jak bardzo ważna i piękna jest to inicjatywa. Inicjatywa, która jest nie tylko formą godnego upamiętnienia szczególnego jubileuszu naszej Ojczyzny, ale także przypomina o znaczeniu narodowej zgody i odpowiedzialności każdego z nas za jej rozwój i bezpieczeństwo.

            Pięknie uformowaną kolumną przeszliśmy więc w okolice Pomnika upamiętniającego poległych w walce o niepodległość żołnierzy Batalionów Chłopskich i ludności cywilnej, by obok posadzić Dąb Niepodległości. Towarzyszyli nam przedstawiciele władz samorządowych i nadleśnictwa, którzy wspólnie z Panią Dyrektor dokonali aktu sadzenia Dębu. Nie zabrakło również reprezentantów społeczności uczniowskiej. Z dumą w tym akcie uczestniczyli: Maja Cios i Wiktor Świergoń – uczniowie klasy III szkoły podstawowej oraz Daniel Farion – uczeń klasy III gimnazjum. Przed posadzeniem Dębu, za pośrednictwem inż. Nadzoru Nadleśnictwa Zwierzyniec, Pana Piotra Szewczuka, wysłuchaliśmy słów Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, który stwierdził, że udział w tej cennej inicjatywie dla leśników ma wyjątkowy wymiar: patriotyczny i przyrodniczy, i dlatego przekazali nam drzewo szczególne, będące symbolem leśnej siły, potęgi i trwałości. Zasadzony Dąb będzie stanowił pamiątkę nie tylko bohaterskiej przeszłości polskiego narodu, ale także symbol wspólnych działań łączących pokolenia.

            Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i pamiątkową fotografią.


Na „Wieczór z książką” uczniowie klasy VII zaprosili Przewodniczącą Rady Gminy, Panią Bożenę Skibę, jedną z mam, Panią Wioletę Purę oraz absolwentkę naszej szkoły Aleksandrę Szarafin.

            Zaproszeni goście zaprezentowali nam wybrane przez siebie propozycje lektur, były to: „ Czarne stopy” Seweryny Szmaglewskiej, „Zezia i wszystkie problemy świata” Agnieszki Chylińskiej oraz „Matka” Maksyma Gorkiego. Panie przekazały nam, jak wiele wartości niesie kontakt z książką, jak wzbogaca i ile uczy.

            Spotkanie umilaliśmy sobie odgadywaniem zagadek o książkach, rozpoznawaniem tytułów lektur.

            „Wieczór z książką” zaliczamy do bardzo pozytywnych przeżyć, a słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej niech stanowią dla niego puentę Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.


Klasy VI i VII w roku szkolnym 2017/2018 uczestniczą w programie „Trzymaj formę”

        Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Program „Trzymaj formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. zobacz sprawozdania z realizacji programu...


            Dziś, klasa VII i IIG uczestniczyła w imprezie „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Myślimy, że założony przez Lubelskiego Kuratora Oświaty cel został osiągnięty. Pokazy i prezentacje promujące szkolnictwo zawodowe podobały się nam. Szczególne wrażenie zrobiła na nas możliwość dokonywania zabiegów weterynaryjnych oferowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu. Mogliśmy sami wykonywać zastrzyki na sztuce mięsa typu karkówka, czy zaprzyjaźnić się z psem – modelem. Dzięki Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4, tz. BUDOWLANCE i ich spożywczej ofercie, czyli możliwości własnoręcznego komponowania sałatek, dużej ilości przepysznych ciast oraz kruchych przekąsek nikt z nas nie był głodny. EKONOMIK zainteresował ofertą kształcenia w zawodzie logistyk. Tu można było obserwować obsługę drona. Jedna z naszych koleżanek z IIG skorzystała z usług fryzjerskich.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni sposobem organizacji oraz prezentacji imprezy. Nadmieniamy, że czas umilały wokalne oraz taneczne występy uczniów zamojskich szkół ponadgimnazjalnych. Gorąco polecamy kolejnym rocznikom młodszych kolegów skorzystanie z możliwości wyjazdu na „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”.


24.04.2018 r. w Jarosławcu rozegrane zostały mistrzostwa powiatu zamojskiego w piłkę nożną dziewcząt Szkolnego Związku Sportowego, kategoria. Gimnazjum. Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej zostały rozlosowane do silnej grupy, w której swoje mecze ukończyły na 3 miejscu. Niestety wywalczone miejsce w grupie nie pozwoliła na udział w dalszej rywalizacji, czyli na grę w walce o finał. Ostatecznie turniej uczennice ukończyły na bardzo dobrym 5 miejscu w całym powiecie. Mistrzem a zarazem zwycięzcą eliminacji powiatowych zostały reprezentantki z Krasnobrodu.

Skład naszej drużyny: Martyna Kania, Joanna Świrgoń, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba (wszystkie kl. III B gim.), Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak (wszystkie kl. III A gim.), Julia Małyszek (kl. II gim.) Natalia Pura i Oliwia Kotarba (obie kl. VII).


13.04.2018 r. uczniowie z naszej szkoły startowali w Otwartych Mistrzostwach Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w Biegach Przełajowych. Impreza sportowa odbywała się na obiektach OSiR w Zamościu i okolicznym parku w kilku kategoriach. Spośród uczniów naszej szkoły najlepszy wynik wybiegał Przemysław Częścik (kl. IV A), który zajął 1 miejsce w biegu na 600 metrów klas IV. Również bardzo dobry wynik uzyskała Wiktoria Kucner (kl. IV A), która stanęła na najniższym stopniu podium w swojej kategorii wiekowej (600 metrów dziewcząt kl. IV).

Na słowa uznania zasługują jeszcze dwie nasze reprezentantki, którym niewiele zabrakło do miejsca na podium. Roksana Włoszuk (kl. III) przybiegła jako 4 w kategorii dziewczęta kl. III na dystansie 300 metrów. Ten sam wynik uzyskała Julia Lewusz (kl. V), która pobiegała na 600 metrów, jednakże należy dodać, że miała zdecydowanie najtrudniejsze zadanie, gdyż rywalizowała nie tylko z rówieśnikami, a nawet z zawodniczkami o rok starszymi.


12.04.2018 r. w naszej szkole zostały rozegrane mecze eliminacyjne w piłkę nożną Szkolnego Związku Sportowego na etapie gminnym. Nasi uczniowie rywalizowali z rówieśnikami z Suchowoli. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: chłopcy-szkoła podstawowa i dziewczęta-gimnazjum. Chłopcy niestety musieli uznać wyższość rywali, natomiast dziewczęta z Szewni Górnej po bramce Joanny Świrgoń odniosły zwycięstwo i w nagrodę awansowały do eliminacji na szczeblu powiatu.

Skład chłopców: Przemysław Częścik, Karol Wiatrzyk (obaj kl. IV a), Patryk Pura, Jakub Gromadzki, Bartłomiej Persik, Igor Cios, Dawid Kozłowski (wszyscy kl. V) i Jakub Guziak (kl. VI).

Skład dziewcząt: Martyna Kania, Joanna Świrgoń, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba (wszystkie kl. III B gim.), Patrycja Sarzyńska, Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak (wszystkie kl. III A gim.), Julia Małyszek (kl. II gim.) i Oliwia Kotarba (kl. VII).


Nieuchronność omija, co chcemy ocalić,

wystarczy ciepłą iskrę pod sercem zapalić,

by rosły w nas i trwały ulotne wrażenia -

drogowskazy pamięci najmilsze – wspomnienia...

        11 kwietnia zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by podczas uroczystego apelu wspominać Św. Jana Pawła II oraz Ks. Krystiana Kotulskiego – wspaniałego katechetę i wychowawcę, którego śmierć nagle, niespodziewanie zabrała do Domu Ojca.

            Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Św. celebrowaną przez ks. Zwolaka - proboszcza tutejszej parafii. Po Mszy Św. głos zabrali nasi uczniowie. Przypomnieli życie i działalność obu postaci, wskazując na podobieństwa w zachowaniu, działalności w życiu codziennym.

            Jak ważne i potrzebne było to spotkanie, zauważyliśmy już od początku. Cała społeczność szkolna i mieszkańcy Szewni Górnej, którzy przybyli do naszej szkoły, w zadumie i ogromnym skupieniu słuchali wypowiadanych słów.

            W tym dniu szczególnie mocno odczuliśmy bliskość, „obecność” Świętego Jana Pawła II

i Księdza Krystiana Kotulskiego.


ks Krystian kondolencje

Śmierć przychodzi nagle …

       Jeszcze kilka dni temu nie przeczuwaliśmy, że nadejdą wydarzenia, które tak strasznie nas zaskoczą …

         Informacja o śmierci Ks. Krystiana Kotulskiego była informacją przerażającą. Nie możemy uwierzyć, nie godzimy się z faktem, że ktoś, kto parę dni temu był z nami, odszedł. Ciągle mamy w głowach Jego głos, obraz twarzy pogodnej, uśmiechniętej. Ksiądz Krystian był młodym człowiekiem pełnym miłości do uczniów, koleżanek i kolegów z pracy. Jego empatia i optymizm wypełniały sale lekcyjne, korytarze szkolne każdego dnia.

Krystianie!

         Byłeś wspaniałym przyjacielem, świetnym kolegą i sympatycznym człowiekiem, bardzo lubianym przez uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Takiego Cię zapamiętamy.

         Jesteśmy dumni, że byłeś z nami, byłeś nam bliski, rozumiałeś nas. Doświadczyliśmy Twojej wielkiej życzliwości. Dziękujemy Ci za to. Będzie nam Cię brakowało. Tak strasznie trudno zrozumieć tę śmierć, nagłą i niespodziewaną.

         W imieniu pracowników Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej, uczniów, rodziców składamy wyrazy współczucia wszystkim, których ta śmierć dotknęła: Rodzinie Księdza Krystiana, Przyjaciołom, Bliskim.

         Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie. (J.11,25 -26)

Krystianie, spoczywaj w pokoju i czekaj na nas w Domu Ojca!


Chciałoby się zaśpiewać Wiosno, ach to ty, bo zwykle 21 marca czuje się ją i widzi dookoła. Zamiast tego recytowaliśmy zabawne wiersze Jana Brzechwy, by wprawić się w radosny nastrój. Wśród wierszy prezentowanych przez uczniów III klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum znalazły się Kto z kim przestaje czy Kokoszka smakosza.

Za niekwestionowaną gwiazdę występów uznaliśmy Mateusza Łosiewicza, który z wielkim wdziękiem wcielał się w rolę wilka, Kopciuszka oraz świni.


Konkurs literacko – fotograficzny „Mała ojczyzna – ludzie i miejsca” - zakończony!

        16 marca br. został podsumowany konkurs pod hasłem Mała ojczyzna – ludzie i miejsca. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu.

            Kolejny raz okazało się, że nie trzeba jechać daleko, by odkryć miejsca piękne, tajemnicze, niezwykłe. Gimnazjaliści w swoich pracach dotarli więc do cichych bohaterów i nieznanych opowieści. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców kolejnej edycji.

I miejsce zdobyła praca naszej uczennicy – Wiktorii Szykulskiej – opowiadanie pod tytułem Mój Sen, Moja Śmierć, Mój Zamość, Moje Ukojenie ...

            Wiktorii składamy serdeczne gratulacje, sobie zaś życzymy z tej okazji, byśmy mogli kiedyś, może już w niedalekiej przyszłości przeczytać profesjonalnie wydaną powieść, nowelę, opowiadanie …


Piątkowe spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

            Niektórzy uczniowie klas trzecich gimnazjum uczęszczają na zajęcia dodatkowe, gdzie rozwijają swoje zdolności aktorskie i dziennikarskie. Niedawno członkowie Koła Czytelniczo – Dziennikarskiego promowali czytelnictwo w klasie I Szkoły Podstawowej. Natomiast członkowie Koła Teatralnego 16 marca br. zorganizowali spotkanie wychowanków oddziału przedszkolnego z Kubusiem Puchatkiem. Gimnazjaliści opracowali scenariusz spotkania, zaplanowali każdą minutę. Przygotowali wiele ciekawych zabaw, zadań do wykonania przez przedszkolaków.

            Okazało się, że warto było. Na zakończenie dzieci otrzymały od Kubusia Puchatka pamiątkowe dyplomiki i piękne naklejki.


Z związku z ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, nasi uczniowie: Aleksandra Sołtys, Maja Cios, Igor Cios i Patrycja Szykulska, 13 marca 2018 r. wzięli udział w VI edycji KONKURSU RECYTATORSKIEGO pod hasłem „Wiosenne spotkania z ….NIEPODLEGŁĄ”, który odbył się Krasnobrodzkim Domu Kultury. Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem zaprezentowali wiersze i fragmenty prozy. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod tym samym hasłem. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie naszej szkoły: Jakub Skiba i Natalia Bielak zajęli II miejsce, natomiast praca plastyczna Leny Lewusz została wyróżniona.

Wszystkim recytatorom i plastykom serdecznie gratulujemy.


Twórcze kreacje uczniów klasy VII

            Uczniowie naszej szkoły często w sposób kreatywny i twórczy podchodzą do zajęć lekcyjnych. Potrafią swoimi pomysłami nie tylko wzbogacić treści programowe, ale również ożywić lekcje języka polskiego. Niektórzy  bardzo lubią przebierać  się oraz odgrywać różne scenki.

            To właśnie klasa VII, realizując temat Barwny świat bohaterów na podstawie powieści Quo vadis H. Sienkiewicza,  zaprojektowała, a następnie wykonała według własnego pomysłu stroje starożytnych Rzymian. Na chwilę sala lekcyjna zamieniła się w wybieg mody. Mogliśmy zobaczyć Nerona - jednego z głównych bohaterów powieści oraz Ligię - śliczną młodziutką dziewczynę.

            Uczniowie przekonali się, że nie tylko uczestniczą w zajęciach, ale mają wpływ na przebieg lekcji.


WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

I UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ

W NAUCE I ZACHOWANIU W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 zobacz...


Eliminacje Gminne 41 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

pt. ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 02.03.2018r. w naszej szkole przeprowadzono eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do turnieju zgłosiło się 16 uczestników z dwóch szkół. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy tj. grupa I – uczniowie szkół podstawowych oraz grupa II – uczniowie szkół gimnazjalnych.

Osoby uczestniczące w eliminacjach gminnych otrzymali do rozwiązania testy, które po zakreśleniu odpowiedzi zostały sprawdzone przez komisję.

Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa:

I miejsce – Dawid Greszta, klasa IV, Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

II miejsce – Bartłomiej Fusiarz, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

III miejsce – Kamil Piskor, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

II grupa:

I miejsce – Wiktoria Piotrowska, klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Suchowoli

II miejsce – Małgorzata Grela klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Szewni Górnej

III miejsce – Kacper Selech, klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Szewni Górnej

Osoby, które zajęły pierwsze miejsce w poszczególnych grupach, wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.


Komputerowy ćpun

            Krzysztof Piersa, autor książki Komputerowy ćpun, 22 lutego 2018 roku gościł w Bibliotece Publicznej w Potoczku. Na spotkanie, podczas którego przestrzegał przed zagrożeniem płynącym z nadużywania gier komputerowych, zaproszeni byli nasi uczniowie.

            Słowa wypowiedziane przez Pana Krzysztofa głęboko wryły się w świadomość gimnazjalistów.

            Wiktoria – uczennica klasy IIIb mówi: […] ten niezwykły człowiek ujął nas swoją szczerością i otwartością. Słuchając go, wiedziałam, że zdaje sobie sprawę, w jakim celu znalazł się w tym akurat miejscu i ile jego obecność znaczy dla niektórych z nas. Jego wykład dotyczył uzależnień od gier komputerowych oraz telefonów komórkowych. I choć być może ten problem nie dotyczy mnie bezpośrednio, to jestem w stanie zrozumieć ogólny przekaz wypowiedzi. A jest on, muszę przyznać, dość głęboki. Mężczyzna posługiwał się prostym, młodzieżowym językiem, w którym nie brakowało internetowego slangu i utartych przez nastolatków „powiedzonek”. [...]Dowiedziałam się, jak należy postępować z samym sobą: twardo i bez pobłażliwości, tylko taka postawa może doprowadzić mnie do zwycięstwa, spełnienia marzeń.

            Dominik – uczeń tej samej klasy, również potwierdza pozytywny odbiór przekazu: [...] sam spędzam bardzo dużo czasu przed komputerem, więc bardzo dobrze zrozumiałem prowadzącego. Po warsztatach poważnie przemyślałem swoje dalsze postępowanie. Stwierdziłem, że czas, który spędzam przy komputerze jest zbyt duży, więc zacząłem go oszczędzać i czuję się z tym bardzo dobrze.

            […] Muszę przyznać, że Pan Piersa ma wyjątkowy talent w nawiązywaniu relacji z młodzieżą. Zauważyłam to zwłaszcza w momencie, gdy przywoływał celne przykłady naszych codziennych zachowań – podsumowuje spotkanie Oliwia – także uczennica klasy IIIb.

            Stanowisko uczennicy klasy IIIa – Klaudii nie jest odmienne. […] Dotychczas nie zdawałam sobie sprawy z nowego rodzaju uzależnienia, jakim jest komputer. Historia Pana Krzysztofa uświadomiła mi, jak cienka jest granica między uzależnieniem a przyjemnością. Zaczęłam się zastanawiać, jak daleko od tej granicy jestem ja.

            Czy takie spotkania mają sens? Odpowiedź chyba jest zbędna …


W lutym i marcu 2018 roku młodsza grupa przedszkolaków realizować będzie Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

„Czyste powietrze wokół nas”.

Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. zobacz więcej ...


1

„Moja Babcia to Królowa mój Dziadek to Król” - tymi słowami rozpoczynaliśmy uroczystość Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się 16 lutego w świetlicy szkolnej naszej szkoły. zobacz więcej...


Dziś

wszystko kręci się dookoła, smutki i żale odeszły w cień.

Dziś

życie do tańca woła, by rozbawić Twój szary dzień

            I półrocze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie naszej szkoły zakończyli huczną zabawą – zwaną w tradycji szkoły – choinką szkolną. Skoczne dźwięki muzyki wypełniały salę gimnastyczną już od godziny 11.00.

            Czas od godziny 11.00 do 15.00 zarezerwowany był wyłącznie dla najmłodszych uczestników zabawy. Nasi milusińscy, w pięknych, karnawałowych strojach, z wielką ochotą brali udział w zabawie i zorganizowanych specjalnie na tę okazję konkursach.

            Natomiast o godzinie 16.00 w sali pojawili się uczniowie starszych klas. Oni również zaprezentowali się w eleganckich, wieczorowych kreacjach, pięknych makijażach i fryzurach. Wyglądali bardzo dostojnie i dorośle.

            Dla obu grup rodzice przygotowali smaczny poczęstunek.

Wszyscy bawili się znakomicie, co szczególnie dało się zauważyć przed godziną 21.00, kiedy to nieuchronnie zbliżał się koniec...


Aktualności z pierwszego półrocza zobacz....


To już jest koniec...

 

            22 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. I choć pogoda za oknem w żaden sposób nie przypominała, że lato już nadeszło, to w sercach wszyscy odczuwali atmosferę upalnego lata, bo w końcu  nadszedł moment, ten upragniony – wakacje!

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma powitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej – uczniów, pracowników szkoły, rodziców, którzy licznie przybyli na uroczystość oraz gościa specjalnego – Wójta Gminy Adamów, Pana Dariusza Szykułę. 

            Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami, dyplomami. Z rąk Pana Wójta otrzymali też stypendia naukowe za wysokie osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia w dziedzinach sportowych. Rodzice, którzy szczególnie zaangażowani byli w życie szkoły, otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękne podziękowania.

            Dziś jednak przede wszystkim pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Były łzy wzruszenia, pełne ciepła podziękowania i uśmiech podczas wspominania minionych lat. Każdy z absolwentów zostawił w tej szkole cząstkę siebie już na zawsze. Dowodem tego jest list Pana Jerzego Kądzielewskiego, absolwenta szkoły, który odczytała Pani Elżbieta Kuźma. Pan Kądzielewski z nostalgią wspominał swoje lata spędzone w murach szkoły, która mieściła się dawniej w Szewni Dolnej, szkoły jakże innej od współczesnej.

            Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę, trzecioklasistom życzyła powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji, a wszystkim pozostałym uczniom miłego i bezpiecznego wypoczynku.

            Kolejnym, bardzo miłym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez odchodzących gimnazjalistów. To była pełna humoru scenka przedstawiająca rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle.

            Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami przyjemnie, zabawnie, ale wszyscy będziemy go miło wspominać.

            Absolwentom życzymy prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, oddanych przyjaciół. A pozostały uczniom mówimy -  do zobaczenia we wrześniu...

Rok szkolny 2017/2018

Szczegóły

Wychowanka oddziału przedszkolnego Oliwia Bil zajęła II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moje miasto – moja duma” Zamość 2018, który został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 1 w Zamościu. Honorowy Patronat objął Prezydenta Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk we współpracy z Patronem medialnym – Kroniką Tygodnia. Celem konkursu było m.in. przywiązanie do rodzinnych stron, ukazanie piękna rodzinnego miasta lub miejscowości. Na konkurs wpłynęło 106 prac plastycznych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Hiszpanii, Szkocji. Wszystkie prezentowały wysoki poziom wykonania. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz otwarcie Pokonkursowej Wystawy Prac odbyło się dnia 12 czerwca 2018 r. Laureatka Oliwia otrzymała w nim liczne nagrody i dyplom.

Zuzanna Pawluk zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Na wycieczkę nadszedł czas, piękna Polska czeka nas”. Konkurs został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 33 w Łodzi. Celem konkursu było m.in. dostrzeganie piękna kraju rodzinnego oraz rozwijanie zainteresowania swoją miejscowością, regionem.

Ponadto dwie inne wychowanki oddziału przedszkolnego uzyskały wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.

Oliwia Kotlińska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przyroda obok mnie” zorganizowanym przez Przedszkole w Sztutowie. Celem konkursu było rozbudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazu swojej miejscowości.

Aleksandra Kolano otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Mamo, tato, nie siedź na kanapie!” zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 10 w Łomży.

Prace plastyczne zostały wykonane pod kierunkiem p. Joanny Skrzyńskiej-Kudełki oraz p. Danuty Gruli.

Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Roksana Włoszuk uczennica klasy III szkoły podstawowej otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 9-12 lat, w konkursie plastycznym „Leśna rodzina”, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Praca została wykonana pod kierunkiem pani Moniki Bochen.
Serdecznie gratulujemy!


„MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII

11 czerwca 2018r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie w XVI Powiatowym konkursie

twórczości „MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII pod patronatem Starosty Zamojskiego i Wójta Gminy Nielisz.

Uczennica klasy III szkoły podstawowej Amelia Roczniak zajęła I miejsce w kategorii - praca plastyczna (klasy I – III).

W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymała również uczennica klasy II szkoły podstawowej Wiktoria Bielak.

Obie dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Moniki Bochen.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!


Uczennice: Wiktoria Szykulska i Paulina Szawracka zdobyły pierwsze miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Literackim pod hasłem Wolna, Niepodległa


SUKCES DARII W KONKURSIE CLICKONMANIAC Daria Gancarz, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej, została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego CLICKONMANIAC, którego trzeci etap odbył się w dniu 23.04.2018r. Daria zdobyła tytuł w kategorii „Click 1”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Uczennica klasy II szkoły podstawowej Nikola Teterycz zajęła III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Nasza biało – czerwona”, który został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu w ramach 187 rocznicy ustanowienia barw narodowych i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


Już po raz dziesiąty Przedszkole nr1 im. Janusza Korczaka w Bełżycach zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Uroki mojej miejscowości”. Konkurs zachęcał do pielęgnowania wśród najmłodszych regionalizmu i patriotyzmu przy jednoczesnym rozwijaniu kreatywności i wyobraźni dziecka poprzez działalność plastyczną. Na konkurs wpłynęło 174 prace autorów w wieku od 3 do 6 lat z 51 placówek oświatowych. Ponadto jury zakwalifikowało 26 prac na wystawę pokonkursową.

MAJA PITURA z oddziału przedszkolnego „A” zajęła II miejsce, a praca ZUZANNY PAWLIK została zakwalifikowana na wystawę. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy, a Maja nagrody rzeczowe.

Brawo nasze małe artystki!


Wiktoria Szykulska – uczennica klasy III b gimnazjum brała udział w konkursie literackim Mała ojczyzna – miejsca i ludzie zorganizowanym przez III LO im. C. K. Norwida w Zamościu.

            Opowiadanie Wiktorii Mój Sen, Moja Śmierć, Mój Zamość, Moje Ukojenie...

zdobyło I miejsce.


Lena Lewusz kl. III i Jakub Skiba kl. IV zostali laureatami konkursu plastycznego "Bezpieczni na drodze", którego organizatorem był WORD w Zamościu.

2017/2018_1

Szczegóły

Dziś

wszystko kręci się dookoła, smutki i żale odeszły w cień.

Dziś

życie do tańca woła, by rozbawić Twój szary dzień

            I półrocze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie naszej szkoły zakończyli huczną zabawą – zwaną w tradycji szkoły – choinką szkolną. Skoczne dźwięki muzyki wypełniały salę gimnastyczną już od godziny 11.00.

            Czas od godziny 11.00 do 15.00 zarezerwowany był wyłącznie dla najmłodszych uczestników zabawy. Nasi milusińscy, w pięknych, karnawałowych strojach, z wielką ochotą brali udział w zabawie i zorganizowanych specjalnie na tę okazję konkursach.

            Natomiast o godzinie 16.00 w sali pojawili się uczniowie starszych klas. Oni również zaprezentowali się w eleganckich, wieczorowych kreacjach, pięknych makijażach i fryzurach. Wyglądali bardzo dostojnie i dorośle.

            Dla obu grup rodzice przygotowali smaczny poczęstunek.

Wszyscy bawili się znakomicie, co szczególnie dało się zauważyć przed godziną 21.00, kiedy to nieuchronnie zbliżał się koniec...


W czwartkowe przedpołudnie, 25 stycznia 2018 roku w przedszkolnej grupie starszaków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Przedszkolaki przezwyciężyły tremę i mimo licznej widowni odważnie zagrały swoje role. Przedstawiły tańce, skecze, wzruszające wiersze i piosenki – wszystko to z dedykacją dla Babć i Dziadków. Przedstawienie było pełne radosnych emocji oraz humoru. Dumne Babcie i szczęśliwi Dziadkowie nagradzali swoje wnuczęta gromkimi brawami. Po programie artystycznym Dziadkowie i Babcie otrzymali od swoich wnucząt własnoręcznie wykonane prezenty oraz serdeczne życzenia. Miłą niespodziankę dla wszystkich przygotowała jedna z Babć: odczytała trzy wiersze – o babci, o dziadku i o wnukach, które sama napisała. Nikt nie krył wzruszenia.

Po przedstawieniu dzieci zaprosiły przybyłych gości do sali przedszkolnej, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami i wspólnych zdjęć. Tutaj też Babcie i Dziadkowie mogli obejrzeć swoje portrety namalowane przez wnuków.  Na sali panowała ciepła, rodzinna atmosfera.

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość i dobroć i jeszcze raz życzymy Im dużo zdrowia oraz długich lat życia.


Dziś pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Ceremonię ślubowania prowadziła Królowa Książka. Nim kandydaci dostąpili zaszczytu pasowania, przeszli mały egzamin. Odgadywali tytuły znanych baśni, powtarzali proste układy taneczne. Otrzymali również cenne wskazówki jak należy dbać o książki. Uczniowie klasy VII zaprojektowali, wykonali, a następnie wręczyli pierwszakom zakładki do książek.

Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki.


Dla takich chwil warto się trudzić!

Dziś, 20.01.2018 r. odwiedziliśmy Pensjonariuszy w Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie z występem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mieliśmy „lekko pod górkę” bowiem nasza solistka, a jednocześnie wokalny przerywnik, (podczas Jej występu aktorzy zmieniali kostiumy) czyli Paulina, nie dojechała i musieliśmy improwizować. Rzecz niebywała, bez tekstu oraz wokalnego talentu musieliśmy podołać zaistniałej sytuacji i zrobiliśmy to. Pewnie nie było idealnie, ale co tam. Gospodarze bili brawo, żywo reagowali, chyba Im się podobało. My jesteśmy z siebie dumni, dostarczyliśmy Naszym drogim słuchaczom odrobinę uśmiechu i radości. Po występie tradycyjnie raczyliśmy się pogawędką, ciasteczkami i herbatką.


19.01.2018 r. - wycieczka do Zamościa klasy IVA i IVB

W końcu zawitała do nas zima. W oczekiwaniu na nią już wcześniej zarezerwowaliśmy termin wstępu na lodowisko w Zamościu. Jako uczniowie klasy IVA i IVB jesteśmy nowicjuszami w tej dziedzinie sportu, dopiero uczymy się jeździć. Mamy jednak żyłkę i zaciętość sportowców, więc dzielnie stawiliśmy czoła wyzwaniom łyżwiarstwa. Nikomu w świetnej zabawie nie przeszkadzały liczne upadki na lodzie. Wszystkim dopisywał doskonały humor.

Czas wycieczki urozmaiciliśmy wyjściem do kina na film familijny ,,Paddington 2”, podczas którego śledziliśmy przygody Misia Paddingtona mieszkającego w Londynie. Paddington jest bardzo uprzejmy, stara się widzieć w każdym coś dobrego, chętnie rozmawia z sąsiadami i pomaga innym. Warto wspomnieć, że Paddington został uznany przez UNICEF za Przyjaciela Praw Dziecka.

Wyjazd okazał się bardzo udany.


11 stycznia udaliśmy się na wycieczkę do Zamościa. Naszym pierwszym obiektem zainteresowania stała się wystawa stała Zamojskiego Arsenału z bronią białą, tj. wszelkiego rodzaju szablami, rapierami oraz bronią palną, armatami, zbroją husarską, mundurami. Miłośnicy broni otrzymali od przewodnika wiele cennych informacji, m.in., że małe armatki służyły do wystrzałów na wiwat, albo jako broń do ćwiczeń, że miecz dwuręczny nie służył do walki, tylko był używany podczas parady żołnierzy w czasie ceremonii królewskich. Oglądaliśmy muszkiety francuskie, które wysłano do Ameryki, by wesprzeć kolonistów w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Tym, którzy lubią broń, polecamy zwiedzanie.

Jaka zima jest, wszyscy widzimy, nie za bardzo nas rozpieszcza. Jednak my, niezrażeni klimatem prawie wiosennym, zafundowaliśmy sobie kolejną lekcję jazdy na łyżwach. Należy śmiało stwierdzić fakt, że wykazujemy przyrost umiejętności. Coraz większa grupa nieźle radzi sobie z utrzymaniem równowagi, coraz mniej zaliczamy upadków. Są też tacy, o których już śmiało możemy mówić, że radzą sobie znakomicie. Wyjazd zaliczamy do udanych i czekamy na następny.


Dziewczyny na medal!

            19.12.2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Charytatywnym Halowym Turnieju Piłki Nożnej, który zorganizowany był w Zespole Szkół w Starym Zamościu. Gimnazjaliści grali na rzecz podopiecznych Hospicjum Santa Galla.

            W rozgrywkach wystartowało aż 10 zespołów z 9 szkół (Jarosławiec, Łukowa, Miączyn, Nielisz, Skierbieszów, Stary Zamość I, Stary Zamość II, Szewnia Górna, Zamość – gimnazjum
nr II), które zostały podzielone na 3 grupy. Reprezentantki naszej szkoły w fazie grupowej zwyciężyły dwukrotnie i tylko raz musiały uznać wyższość rywalek (Skierbieszów). Pomimo jednej porażki, fazę grupową nasze zawodniczki zakończyły na I miejscu. W dalszej fazie turnieju dziewczyny pokonały w sportowym boju zespoły Nielisza (1/4 finału) i Miączyna (1/2 finału). Dzięki tym dwóm zwycięstwom los ponownie skrzyżował reprezentację naszej szkoły z reprezentacją szkoły w Jarosławcu (finał). Niestety, mimo ogromnego zaangażowania i nawet dwubramkowego prowadzenia, nie udało się zwyciężyć w meczu finałowym. W ostatecznym rozrachunku, silnie obsadzony turniej młodzież z Szewni Górnej zakończyła na II miejscu.

            Ogromne słowa uznania należą się naszym reprezentantkom, gdyż swoim zaangażowaniem i determinacją zwyciężyły trzech faworytów.

            Wszyscy byli zaskoczeni tak wysokim miejscem naszej szkoły... Wszyscy, oprócz nas samych, ponieważ znamy swoją wartość i wiedzieliśmy, na co nas stać. Należy też dodać, że najlepszą bramkarką turnieju, wybraną przez organizatorów została Martyna Kania.

Naszą szkołę w turnieju reprezentowały: Julia Małyszek (II Gim.), Izabela Dudek, Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak, Patrycja Sarzyńska (III a Gim.), Martyna Kania, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba, Joanna Świrgoń (III b Gim.)

Wyniki naszej reprezentacji oraz strzelczynie:

Faza Grupowa - Gr. B

Szewnia Górna – Stary Zamość II 2:0 (bramki dla naszej szkoły: Paulina Kwaśniuk, Julia Małyszek)

Szewnia Górna – Skierbieszów 0:2

Szewnia Górna – Jarosławiec 2:1 (bramki dla naszej szkoły: Joanna Świrgoń – dwie)

¼ finału

Szewnia Górna – Nielisz 0:0, karne 2:0 (skutecznie egzekwowane przez J. Świrgoń i J. Małyszek)

½ finału

Szewnia Górna – Miączyn 1:0 (bramka dla naszej szkoły: Wiktoria Kiszczak)

Finał

Szewnia Górna – Jarosławiec 2:3 (bramki dla naszej szkoły: Małgorzata Grela, Julia Małyszek)


I pomyśl, jakie to dziwne,

że Bóg miał lata dziecinne,

matkę, osiołka, Betlejem

Ks. Jan Twardowski

            Choinki, blask lampek, odświętny nastrój, ogromna radość, wspólne kolędowanie to znak, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż...

            Dzisiaj, 22 grudnia w naszej szkole wszyscy, bez wyjątku od samego rana odczuwaliśmy tę niezwykłą atmosferę.

            Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęliśmy przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez uczniów klasy III szkoły podstawowej. Nasi mali aktorzy z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem odegrali swe role.

            Następnie uczniowie zaprezentowali swoje talenty artystyczne, śpiewając wybrane i najbardziej popularne kolędy. Wszyscy uczestnicy Przeglądu kolęd otrzymali podziękowania za udział. Rozstrzygnięty został też konkurs na Kartkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Tu również wszyscy uczniowie otrzymali nagrody. Każdego roku nasi starsi uczniowie samodzielnie projektują i wykonują Kalendarz adwentowy. Dziś najlepsi odebrali nagrody. Gratulujemy zwycięzcom -

Klaudii Gontarz za miejsce I,

Izabeli Dudek za miejsce II,

Oliwii Nawój, Kacprowi Selechowi i Justynie Romaszko za miejsce III.

            Ten dzień był tak wyjątkowy, jak wyjątkowe są te Święta.

 

Magicznych Świąt!     


Kartki świąteczne


Czy słowem można zranić?!

            To tytuł spotkania profilaktycznego, którego głównym celem było kształtowanie zdrowego stylu życia, właściwego stosunku do otaczającego nas świata oraz określenie systemu wartości w kształtowaniu osobowości.

            Głównym bohaterem tego wydarzenia był Pan Jacek Musiatowicz. Towarzyszył mu syn – Michał. Obaj panowie wybrali dość niekonwencjonalną drogę w dotarciu do młodzieży. Otóż program realizowany był w formie koncertu rockowego. I okazało się, że to była dobra droga! Występ wzbudził bowiem ogromne zainteresowanie uczniów!

            Rzadko zdarza się, że wraz z muzyką idzie w parze historia artystów, ich przeżycia i nauka. Wysłuchaliśmy historii obu panów, które wzruszały do łez – mówi Kacper, uczeń klasy IIIa gimnazjum.

            Klaudia, uczennica tej samej klasy, dodaje: Dostaliśmy radę, jak unikać zła, radę, która zapadnie nam w pamięci. Ciekawe historie, autentyzm i świetna muzyka uczyniły ten koncert niezapomnianym widowiskiem.

            A mówił Pan Jacek o sprawach dotyczących konsekwencji podejmowanych decyzji przez młodych ludzi, o zgubnych skutkach uzależnienia. Ponieważ mówił o swoich doświadczeniach,       o życiu, którym rządziły narkotyki, był niesamowicie autentyczny.

            Jak pisał w liście polecającym Ernest Bryl - Jacek wie, co to praca fizyczna, wie, co to kłopoty ze światem i kłopoty ze sobą […] Wart słuchania i uwagi. Bo specjalny, a to dziś nie takie częste.

            Taka forma profilaktyki jest wyjątkowa. Jak mówią uczniowie, słowa Pana Jacka wzbudziły wiele refleksji. Uświadomiły, że warto mieć pasje, bo to rozwija, a chęć sięgania po używki zawsze prowadzi do upadku.


6 grudnia - jak wszyscy wiecie

Święty Mikołaj chodzi po świecie…

Jak co roku, 6 grudnia do naszej szkoły przyjechał długo oczekiwany przez wszystkie dzieci MIKOŁAJ.

Dźwięk dzwoneczków był sygnałem, że za chwilę spełnią się marzenia i każde z dzieci zostanie obdarowane prezentem. Gość przybył do nas wraz ze Śnieżynką i wielkim workiem pełnym prezentów.  A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki, ale przede wszystkim słodycze. W podziękowaniu za to wszystko dzieci zaśpiewały piosenki i zaprosiły gościa do tańca i wspólnej zabawy. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze przez długi czas gościł uśmiech i szczęście.

Przedszkolaki z wielką radością zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że będą bardzo grzeczne.

 


Dziś gościliśmy grupę Rekonstrukto z Dębiny, która przedstawiła uczniom Staropolski sarmatyzm i Epokę szlachecką.

            Młodzi miłośnicy historii zaprezentowali stroje z epoki, w tym kontusz, żupan, kołpak oraz uzbrojenie. Dowiedzieliśmy się min. jak nazywają się poszczególne elementy uzbrojenia używane przez XVII/XVIII w. szlachtę. Mogliśmy na żywo obejrzeć, dotykać, a nawet używać pod okiem rekonstruktorów: rapiera, lewaka, nadziaka, batorówki, hakownicy.

Występ uatrakcyjnił pokaz szermierki. Niektórzy mogli spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Jednemu z naszych uczniów udało się pokonać i położyć na deski zaprawionego w bojach szlachetkę, co dokumentuje zdjęcie z uwiecznionym zwycięstwem.

            Pokaz bardzo nam się podobał.


Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały młodszy oddział przedszkolny. „Przybyły ”ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

W dniu 28. 11. 2017 r. przedszkolaki z grupy "A" uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie, bardzo duże, a każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi". Dla dzieci w tym dniu było wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek i misiowe tańce. Na koniec przygód pluszowego misia, Miś przygotował niespodziankę dla dzieci: zaprosił wszystkie dzieci na słodkości: misiowy tort. Tym ,,Misiem" była mama Ani, Pani Agnieszka Dybioch. Dzień Pluszowego misia zakończyliśmy wspólnym spacerem dzieci wraz ze swoimi pluszowymi misiami.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.


Okazuje się, że w akcję Narodowego Czytania włączyli się także Pensjonariusze DOS w Krasnobrodzie. Wyrazili bowiem ochotę na wysłuchanie fr. Wesela, na co wolontariusze naszej szkoły z radością przystali.

25.11.2017r., mogliśmy wspólnie spędzić miłe chwile czytając dzieło Wyspiańskiego. Nie zabrakło wspomnień z czasów młodości naszych zacnych widzów. Pani Ludwika oraz Pan Władysław opowiedzieli ciekawe przykłady biesiad weselnych sprzed lat. Rodowity Grek, Pan Pentos Atanazi przybliżył nam zwyczaje z Półwyspu Bałkańskiego. Tam za czasów Jego młodości pan młody najpierw budował dom dla siebie i swojej wybranki. Gdy dom był gotowy, dopiero myślano o ślubie, a weselisko trwało przez tydzień.


Czytanie rozwija”

27 listopada 2017 r. uczniowie klasy VI i VII wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Podczas zajęć zapoznali się z regulaminem i zasadami zapisu do biblioteki. Dowiedzieli się także jakie materiały biblioteczne, oprócz tradycyjnych książek, można wypożyczać w bibliotece.

Celem lekcji było pokazanie uczniom, że każda współczesna i nowoczesna biblioteka posiada katalog elektroniczny, który bardzo ułatwia dotarcie do poszukiwanych materiałów

i książek. Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie również polecali sobie do przeczytania książki, wspólnie też ustalili hierarchię zalet czytania. Stwierdzili, że dzięki książce rozwijamy swój język i wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo, uczymy się umiejętności mówienia i słuchania, doskonalimy pamięć, a także zaspakajamy swoją ciekawość poznawczą oraz inne potrzeby emocjonalne. Zajęcia zakończyły się rozwiązywaniem łamigłówek.


SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Dnia 23 listopada 2017r. nasza szkoła gościła strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I - III szkoły podstawowej uczestniczyli w pogadance i ćwiczeniach praktycznych, które poprowadził pan Daniel Greszta.

Wyjątkowy gość przybliżył dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazał cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 oraz 112, a także dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Podczas wizyty strażak przećwiczył z dziećmi na fantomach udzielanie pomocy przedmedycznej. Uczył bandażowania i cierpliwie odpowiadał na dociekliwe pytania zgromadzonych. Uwieńczeniem spotkania był pokaz umundurowania i ekwipunku strażaka. Dzieci mogły przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary.

Zainteresowanie spotkaniem było ogromne. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Wiele osób deklarowało, że w przyszłości zostaną strażakami.

Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów i dziękujemy za trud oraz ofiarną służbę.


Odblaski są ważne!

            W okresie jesienno – zimowym szybciej zapada zmrok, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Żeby więc zadbać o bezpieczeństwo naszych uczniów, zaprosiliśmy do szkoły policjanta – Pana Krzysztofa Monastyrskiego.

            Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży jako uczestników ruchu drogowego, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań oraz budowanie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. A zajęcia z udziałem eksperta pozwalają uczniom lepiej przyswoić sobie potrzebne informacje.

            Od 31 sierpnia 2014 roku pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Nasz gość zachęcał do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli także na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Okazuje się, że te małe elementy naszej garderoby często mogą decydować o bezpieczeństwie. Odblaski znacznie zwiększają widoczność, a każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.

            Jako przestroga i dowód na to, jak niewiele potrzeba, aby doszło do tragedii, uczniowie obejrzeli film o niebezpiecznym zachowaniu kierowców i pieszych.

            Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali odblaski zakupione przez Wójta Gminy Adamów.

            Dziękujemy Panu Policjantowi i Panu Wójtowi!


DZIEŃ BEZGUŚCIA.

16 listopada 2017 r. w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezguścia. Uczniowie, którzy przyszli do szkoły ubrani we wszystkich kolorach tęczy, tego dnia byli zwolnieni z odpytywania. Nauczyciele natomiast otrzymali karnet na dodatkowy posiłek. Uczniowie zadbali także o wyjątkowe fryzury i niecodzienne humory. Efekt wytężonej pracy koncepcyjnej i kreatorskiej możemy zobaczyć na zdjęciach.


Noc filmowa połączona z noclegiem w szkole.

17 listopada 2017 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się Noc filmowa. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VI klasy pod opieką  wychowawcy p. Eweliny Kozyrskiej i jednego z rodziców p. Krzysztofa Kani. Wspólne nocowanie rozpoczęło się o godz. 18.00 w piątek, zakończyło w sobotę o 12.00.

Długo czekaliśmy na ten wieczór! Zostać w szkole po lekcjach to może mało ciekawe, lecz zostać w szkole po to, żeby móc dobrze się bawić ze swoją klasą - to brzmi o wiele lepiej. Spotkaliśmy się, aby razem spędzić całą noc, oglądając filmy i nie tylko. Oczywiście mowa o wspólnym karaoke oraz zabawach integracyjnych. Bez wątpienia wszyscy świetnie się bawiliśmy. Chyba nikt nie zasnął. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej i naprawdę luźnej atmosferze. To był naprawdę  miło spędzony czas w szkolnych murach.

Noc filmowa w szkole z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, która powoduje, że szkoła wcale nie musi być nudna!


Laboratorium życia to tytuł spektaklu profilaktycznego, który obejrzeli uczniowie naszej szkoły 16 listopada . To spektakl poruszający problem zażywania dopalaczy i picia alkoholu.

            Laura – główna bohaterka ma problem z dopalaczami. Pewnego dnia, po zażyciu sporej dawki przenosi się do miejsca, którego nie zna. Poznaje tam chłopaka. Ale ten chłopak wiele o sobie  nie mówi. Wiemy jednak, że spowodował wypadek, prowadząc po alkoholu. Bohaterowie zajmują miejsca na dwóch krzesłach, trzecie wciąż pozostaje puste …

            Dziewczyna jest przerażona, krzyczy, płacze, wspomnienia mieszają się z rzeczywistością. W głowie kłębią się pytania. Gdzie teraz jest? Kim jest tajemniczy kolega? Dla kogo jest to trzecie krzesło?

            W końcu Laura uświadamia sobie, że przez dopalacze straciła wszystko, całe swoje młode życie.

            To doskonała lekcja. Spektakl przestrzega przed strasznymi skutkami zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych.


Dzień 15 listopada 2017 roku pozostanie na długo w pamięci dzieci z oddziałów przedszkolnych i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pasowanie Na Przedszkolaka. W uroczystości brali udział rodzice oraz pani dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Elżbieta Kuźma dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, odznakę i biret przedszkolaka oraz rożek obfitości ze słodyczami. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się na poczęstunek. Wszystkim podobała się zabawa, a w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielkom i dzieciom zintegrować się. Była również świetną okazją do poznania umiejętności dzieci.

 


Wycieczka do Sandomierza i Fabryki Bombek Choinkowych.

15 listopada uczniowie z klas I-IV już od samego rana byli bardzo podekscytowani i z niecierpliwością czekali na to, co się wydarzy. W tym dniu czekała ich wycieczka do Sandomierza i Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Najpierw odbyli długą, trzygodzinną podróż do Sandomierza. Podczas podróży uczestnicy ani chwili się nie nudzili. Zachęcani przez pilota wycieczki śpiewali piosenki, rozwiązywali zagadki i ,,łamali języki” powtarzając trudne słowa. Usłyszeli też wiele ciekawostek dotyczących miast i miasteczek, przez które przejeżdżali. Spacer po Sandomierzu dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zobaczyli sandomierski Rynek z Ratuszem , Zamek oraz pierścień Wielkoludki. Przechodzili przez Bramę Opatowską i Ucho Igielne - jedyną zachowaną furtę, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych.

Dużo emocji dostarczyła dzieciom wizyta w Zbrojowni Rycerskiej – magicznym miejscu, gdzie można było przymierzyć zbroję lub wziąć do ręki szablę i poczuć się jak średniowieczny rycerz. Uczniowie wzięli też udział w wirtualnym zwiedzaniu Sandomierza, podczas którego mogli odwiedzić miejsca, których nie zobaczyli na żywo z powodu ograniczeń czasowych.

W dalszej kolejności uczestnicy wycieczki udali się autokarem do Nowej Dęby. Tam zjedli pyszny obiad, a następnie rozpoczęli zwiedzanie Fabryki Bombek Choinkowych.

Już przy samym wejściu do fabryki wszyscy poczuli magię świąt i zachwycili się niezliczoną ilością kolorów i kształtów ozdób choinkowych umieszczonych w gablotach. Pod opieką Pana przewodnika dzieci obejrzały choinki i bombki z różnych części świata i z różnych epok. Obserwowały cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Odwiedziły też dekoratornię, gdzie mogły przyjrzeć się pracy pań, które były odpowiedzialne za ręczne zdobienie bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. 

Atrakcyjnym punktem pobytu w fabryce były warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie ozdabiali bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Po zwiedzaniu fabryki uczniowie udali się w drogę powrotną. Ta wycieczka długo jeszcze będzie tematem rozmów jej uczestników

  


Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.

Także i w naszej szkole 13 listopada 2017r. odbyła się z tej okazji akademia.

W uroczystym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy szkoły.  Uczniowie klas IV, VI i VII przedstawili  program artystyczny o patriotycznym charakterze pt. „11 listopada - Dzień Niepodległości”. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Apel wywarł na uczniach i nauczycielach duże wrażenie. Panowała podniosła atmosfera. Taniec w wykonaniu uczniów klasy IV z wykorzystaniem flag biało – czerwonych oraz cisza, która po nim nastąpiła, był zwieńczeniem całej uroczystości. Do występów przygotowały uczniów Pani Ewelina Kozyrska i Pani Renata Szyper - Michałuszko.

Na zakończenie uroczystości,  Pani dyrektor Elżbieta Kuźma, podziękowała nauczycielkom , uczniom za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.    

      


Gimnazjaliści w Miejscu Pamięci

            Bełżec – piękne miasteczko na Roztoczu. Aż trudno uwierzyć, że życie tu straciło wiele tysięcy ludzi...

            09 listopada młodzież gimnazjalna odwiedziła Niemiecki Obóz Zagłady. Był to ośrodek eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 roku wymordowano około 500000 osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

            Dobrze, że jest takie miejsce, które tę tragedię upamiętnia. Muzeum monumentalne, wielki areał betonu, przerażająca droga i wystające dookoła druty... Robi to ogromne wrażenie już od momentu przekroczenia bramy, przez którą przeszły tysiące osób, dla których pobyt tu stał się koszmarem, niewyobrażalnym koszmarem …

            Nasza wizyta w tym miejscu była bez wątpienia wielkim przeżyciem. Każdy krok, każdy głos przewodnika potęgowały w nas niedowierzanie, że człowiek jest zdolny do takiego czynu, może zadać tyle cierpienia drugiemu człowiekowi. Wszyscy czuliśmy smutek i współczucie dla ofiar. Chwilą milczenia, kwiatami i zapalonymi zniczami uczciliśmy Ich pamięć.

            Innym, równie niezwykle wzruszającym miejscem była sala kontemplacji. Tu również staliśmy w ciszy, w sali było ciemno i tylko każde słowo naszego przewodnika odbijało się od ścian. Mocne przeżycie! Refleksje nad przeszłością kłębiły się w głowie każdego uczestnika wycieczki.

            Wychodząc, zauważyliśmy zdanie, którego treść nagle urywa się. Nie wiemy dlaczego. Interpretacji zapewne jest wiele. Jak podają niektóre źródła, może dlatego, że Ewa dojechała do stacji Bełżec, która była dla Niej ostatnią w życiu stacją ...

Tu w tym transporcie ja, Ewa, z moim synem Ablem.

Jeśli zobaczycie mojego starszego – syna człowieczego Kaina,

to mu powiedzcie, że ja …

 


W środowy ranek, 25 października uczniowie klas I- III wybrali się autobusem do Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu, by obejrzeć baśń muzyczną pt.: ,,W tajemniczej krainie krasnali". Ważną zachętą były też czekające na dzieci prezenty.

Dzięki specjalnej scenografii nasi mali widzowie znaleźli się w środku lasu, w którym mieszkały znane wszystkim postacie z bajek: misie, króliki, czarownice. Skrzat Hałabała wpada w panikę "Nie ma bajek!" Troll Szczerbol ukradł wszystkie bajki! Tak zaczyna się baśń muzyczna w wykonaniu aktorów z Łodzi. Dwa wesołe króliki - Białasek i Łaciatek wspólnie ze skrzatem Hałabałą i Krasnalami zapraszają chętne dzieci z widowni do napisania nowej bajki i do poznania leśnej tajemnicy. Wesołe piosenki i śmiech wychowanków, rozbrzmiewał w sali przez czas trwania przedstawienia. Zabawa nie ograniczała się wyłącznie do obejrzenia spektaklu. Organizowane były także gry i konkursy, w których dzieci otrzymały upominki.

Okazało się, że Tajemnicza Kraina Krasnali to baśń edukacyjna zawierająca wątek integracyjny, a głównym jej przesłaniem jest walka dobra ze złem. Z pozoru negatywne postacie z baśni stają się postaciami dobrymi. W ten oto sposób oprócz wspaniałej zabawy, dzieci otrzymały lekcję tolerancji, pokory i posłuszeństwa. Ciekawa gra aktorów i świateł, przyjazna scenografia oraz efekty specjalne sprawiły, że przedstawienie wzbudziło zachwyt u wszystkich. Szczęśliwi i zadowoleni, z kolorowymi balonikami od krasnali, wróciliśmy do szkoły.


20 października to ważny dzień w szkolnym życiu uczniów klasy I. Tego dnia bowiem pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia.

          W apelu uczestniczyli dumni ze swoich dzieci rodzice, pani dyrektor, nauczyciele, koledzy z klasy II i III oraz wychowankowie oddziałów przedszkolnych.

          Uroczystość zapoczątkował taniec-polonez, który ze wzruszeniem oglądali zaproszeni goście. Nie mniej wzruszeń dostarczyły widzom piosenki i wiersze płynące z ust małych bohaterów dnia.

          Swoim wystąpieniem dzieci udowodniły, że są doskonale przygotowane do podjęcia roli ucznia.

          Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszaki otrzymały dyplomy oraz potwierdziły ten fakt odciskiem swego palca w kronice szkoły.

          A zwieńczeniem wydarzenia był oczywiście słodki poczęstunek!

          Uczniom klasy I życzymy, by każdy dzień w szkole dostarczał wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.


Jan Paweł II – pamiętamy

            W październiku zbiegają się dwie szczególne daty związane z Papieżem – Polakiem, Św. Janem Pawłem II. Jest to rocznica wyboru na Papieża oraz rocznica uroczystego rozpoczęcia pontyfikatu.

            Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną poświęconą osobie Jana Pawła II. Dzisiejsze spotkanie dzieci i młodzieży było swoistą wędrówką przez życie tej niezwykłej postaci, wspomnieniem, które ożyło w naszych sercach i umysłach. Wspominaliśmy więc Człowieka bardzo skromnego, ale też otwartego na ludzi, spontanicznego, z poczuciem humoru.

            Jan Paweł II był patronem młodzieży. Potrafił jak nikt inny dotrzeć do młodych ludzi, być blisko nich w chwilach radosnych, był też blisko, kiedy przeżywali troski. Stąd zapewne nastrój skupienia i refleksji w czasie uroczystości.

            „Szukałem was, a teraz wy przychodzicie do mnie i za to wam dziękuję”.

            Jesteśmy z Tobą zawsze Ojcze Święty i to my dziękujemy. Dziękujemy za to, że byłeś i jesteś z nami!


Za trud, za serce, za uśmiech – dziękujemy...

            Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla trudnej pracy nauczycieli.

            Część oficjalną apelu rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, która serdecznie powitała wszystkich zebranych – uczniów, byłych i obecnych nauczycieli, Władze Samorządowe, przedstawicieli Rady Rodziców oraz pozostałych pracowników szkoły.

            Pani Dyrektor podziękowała za trudną pracę Nauczycieli i Wychowawców, za wskazywanie właściwej drogi do osiągnięcia najcenniejszego i najtrwalszego celu, jakim jest wykształcenie. Podziękowała również Władzom Samorządowym za obecność na uroczystości, za współtworzenie warunków pracy w szkole. Podziękowania skierowane były też w stronę Rodziców za to, że są wsparciem dla działań nauczycieli. Kończąc, Pani Dyrektor życzyła pedagogom, by ich aktywna, twórcza praca znalazła uznanie i wdzięczność w oczach uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji.

            Podobne życzenia złożyli: w imieniu Wójta - Pani Ewelina Droździel – Szykuła oraz w imieniu Rodziców - przedstawiciele Rady Rodziców.

            Jak każdego roku, szczególnie wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom obsługi, Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora. Skarbnik Gminy natomiast wręczyła Nagrodę Wójta.   Otrzymała ją Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma.  

            Ostatnią częścią uroczystego apelu był występ przygotowany przez uczniów. Duża doza humoru płynąca z ust naszych artystów sprawiła, że uśmiech na twarzach długo jeszcze tego dnia towarzyszył widzom.


Dziś, tj. 05.10.2017r. zaprezentowaliśmy pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie wiersze z akademii o Polsce Podziemnej. Pani Basia bez trudu rozpoznała wiersz K. Baczyńskiego „ Elegię o chłopcu polskim” oraz „Dziewczynę z granatem” z filmu „Czas honoru”. Po występie Pani Genowefa wspominała czasy okupacji i wywózkę do Niemiec, miała wtedy 8 lat.

Przy herbatce i ciastku odśpiewaliśmy żołnierskie pieśni zagrzewające naszych dziadków do walki.


2 października 2017 roku w Gminnej Bibliotece w Adamowie z siedzibą w Potoczku gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ze spektaklem promującym czytelnictwo pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Obejrzeli go uczniowie klas piątych i szóstych. Główna bohaterka opowieści dzięki starej, zaczarowanej książce, zgłębia tajemnice biblioteki, poznaje magiczny świat bajek i ich bohaterów, z którymi przeżywa niezwykłe przygody. Głównym celem dydaktycznym spektaklu było rozwijanie emocjonalnego stosunku i pozytywnej postawy do książek i czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości u dzieci oraz ukazanie, jak bardzo czytelnictwo wpływa na rozwój intelektualny człowieka. Dzieci dowiedziały się, że książki dostarczają nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają rozrywkę i przenoszą w odległy świat. Można dzięki nim przeżyć wiele niezwykłych przygód, które wydają się tak realne, jakby działy się naprawdę.

Dzieci bardzo żywo reagowały na przedstawione zdarzenia i wyrażały swoje emocje. Świetnie się przy tym bawiły. Spektakl bardzo się im podobał. Z niecierpliwością czekamy na kolejne widowiska.


Dziś, jak co roku, uczciliśmy pamięć o tych, którzy tworzyli 78 lat temu struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Nastrój tamtych trudnych chwil przybliżyły nam wiersze i filmy dokumentalne z Powstania Warszawskiego. O tym jak wielką cenę zapłacili nasi dziadkowie opowiedziały zdjęcia zniszczonej Warszawy Jerzego Tomaszewskiego.

Powstańcy pisali o sobie:

Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,

Walcząca w mroku, samotna i ciemna,

Moim powietrzem jest wicher bez nieba,

Moim pokarmem jest krew w garści nieba,

A moim światłem, co płonie z daleka,

Jest nasze prawo, prawo człowieka.


Dnia 19. 09. 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie z siedzibą w Potoczku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Tyszką. Pisarka za książkę pt. "Róże w garażu" otrzymała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie było okazją do poznania bogatej twórczości artystki. Wielu uczniów zdecydowało się zakupić wybraną książkę, by otrzymać autograf z dedykacją.


Wesele

lekturą Narodowego Czytania 2017!

            Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tej edycji zaplanowano na 2 września.

            Nasza szkoła przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie 8 września.

            Zdecydowaliśmy, że pokażemy jeden fragment dzieła. Młodzi aktorzy, w pięknej scenografii, stylowych kostiumach odegrali swoje role. Byliśmy więc świadkami między innymi, ciekawej   rozmowy Panny Młodej z Panem Młodym. Posłuchaliśmy, jak Radczyni przekonuje nowożeńca, że

                                                             topi się, kto bierze żonę...                                       

            Niepowtarzalny nastrój, jak to na podkrakowskim weselu, tworzyła muzyka góralska. Finałem wydarzenia były oczywiście tańce –

Jak wesele, to wesele!


Znowu razem !

            Upragnione wakacje, czas wspaniałych, beztroskich chwil dobiegł końca. Teraz nadszedł czas powrotu. Właśnie dlatego 4 września, ciche dotąd korytarze szkolne, zapełniły się gwarem uczniowskich wspomnień.

            Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się wprowadzeniem do sali gimnastycznej sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, serdecznie powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Adamów – Pana Dariusza Szykułę oraz Przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Krzysztofa Kanię. Następnie powitała rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły. Najgoręcej jednak Pani Dyrektor powitała uczniów.

            Po uroczystym powitaniu, ksiądz Krystian Kotulski odprawił Mszę Św. Rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni i zaproszeni goście modlili się o Boże błogosławieństwo na każdy dzień nowego roku szkolnego.

            Po Mszy Św. ponownie głos zabrała Pani Dyrektor. W tej części Pani Dyrektor przekazała wiele istotnych informacji na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Odczytała również list Pani Minister Anny Zalewskiej skierowany do całej społeczności szkolnej, w którym zawarte były życzenia dla uczniów, ich rodziców i wszystkich pracowników szkoły.

            Piękne życzenia skierował do nas również Pan Wójt – Dariusz Szykuła. I tak życzeniami dobrej, owocnej pracy w nowym roku szkolnym zakończyła się część oficjalna, po czym uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

            Dobrze znowu być razem!

           

 

            Laboratorium życia to tytuł spektaklu profilaktycznego, który obejrzeli uczniowie naszej szkoły 16 listopada . To spektakl poruszający problem zażywania dopalaczy i picia alkoholu.

            Laura – główna bohaterka ma problem z dopalaczami. Pewnego dnia, po zażyciu sporej dawki przenosi się do miejsca, którego nie zna. Poznaje tam chłopaka. Ale ten chłopak wiele o sobie  nie mówi. Wiemy jednak, że spowodował wypadek, prowadząc po alkoholu. Bohaterowie zajmują miejsca na dwóch krzesłach, trzecie wciąż pozostaje puste …

            Dziewczyna jest przerażona, krzyczy, płacze, wspomnienia mieszają się z rzeczywistością. W głowie kłębią się pytania. Gdzie teraz jest? Kim jest tajemniczy kolega? Dla kogo jest to trzecie krzesło?

            W końcu Laura uświadamia sobie, że przez dopalacze straciła wszystko, całe swoje młode życie.

            To doskonała lekcja. Spektakl przestrzega przed strasznymi skutkami zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych.

rok_2016/2017

Szczegóły

WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
I UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W SZEWNI GÓRNEJ
WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W NAUCE I ZACHOWANIU ORAZ SPORCIE
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 - zobacz więcej...


24 czerwca, w Jacni odbyła się impreza plenerowa zwana Nocą Świętojańską.

Uroczystości rozpoczęły się, tradycyjnie już, występami uczniów. W tym roku jako pierwsi wystąpili nasi uczniowie – na początku ci najmłodsi, następnie starsi. Mimo że widownia zapełniła się bardzo szybko, trema nie przeszkodziła występującym. Z uśmiechem na twarzach zaprezentowali przygotowany wcześniej program. Publiczność natomiast gromkimi brawami nagradzała talenty wokalne i taneczne naszych artystów.

            Po udanych występach dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji. Były zjeżdżalnie, trampoliny, zamki dmuchane.

            Całość imprezy można podsumować słowami Organizatora: Sobotnie popołudnie w Jacni to czas magiczny...            Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, podziękowań oraz pożegnań. Tak było też w naszej szkole.
W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice a także zaproszeni goście.

            Rozpoczynając uroczystość, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Uczniom wyróżniającym się w nauce, wręczyła nagrody książkowe oraz świadectwa z wyróżnieniem. Najlepsi uczniowie otrzymali również jednorazowe stypendia za osiągnięcia w nauce i sporcie, ufundowane przez Wójta Gminy Adamów. W tym roku, w imieniu Wójta, stypendia wręczyła Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy.

            Szczególne podziękowania przekazała Pani Dyrektor wszystkim Rodzicom, którzy przez cały rok aktywnie działali dla dobra społeczności szkolnej.

            Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich klas, na ostatnie przedwakacyjne spotkanie, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.

            Ten dzień, z całą pewnością, był najważniejszy dla absolwentów szkoły – uczniów klasy III gimnazjum. To przecież oni od kilku lat, każdego dnia, w murach tej szkoły czuli się ważni, potrzebni, doceniani. Bez wątpienia w ciągu tych lat stali się dojrzalsi, starsi, mądrzejsi. Teraz przed nimi nowy, nieznany świat. I dlatego dziś ich serca przepełnia radość z otrzymanego świadectwa ukończenia gimnazjum, ale też smutek z powodu rozstania, z tym, co tu, w tej szkole przeżyli.

            Absolwentom życzymy więc dostania się do wybranych szkół i sukcesów w nauce, życzymy też wytrwałości w realizacji marzeń.

            Wszystkim natomiast życzymy wspaniałych wakacji i zasłużonego wypoczynku.

Do zobaczenia 4 września!20 czerwca 2017r. dla przedszkolaków oraz ich rodzin był dniem wyjątkowym. Tego dnia bowiem odbyła się uroczystość dla najbliższych dzieciom osób, czyli Rodziców. Dzieci młodsze i starsze przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Chciały w ten sposób podziękować Mamusiom i Tatusiom za ich wielką miłość, cierpliwość i codzienną troskę. Po wspaniałych występach, na twarzach rodziców można było zauważyć tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech.

Na zakończenie programu przedszkolaki zaśpiewały ,,100 lat” i wręczyły swoim Rodzicom piękne kolorowe serca, na których widniał narysowany przez dzieci portret rodziny. Rodzice otrzymali też broszki ze zdjęciem swojej pociechy i jakże wymownymi słowami: Kocham Cię.

Po części oficjalnej każda grupa przygotowała słodki poczęstunek. Na wszystkich czekały słodkości przyniesione przez rodziców.

Był to jeden z najpiękniejszych dni w roku - pełen ciepła, uśmiechu i wzruszeń.


Poloneza czas zacząć …

            17 czerwca przeżyliśmy wydarzenie ogromnej wagi – Bal Gimnazjalny, który był uroczystym podsumowaniem lat spędzonych w naszej szkole.

            Zgodnie z tradycją, imprezę rozpoczęliśmy polonezem. Dziewczęta i chłopcy w strojach galowych – garniturach i eleganckich sukienkach dostojnie ruszyli do tańca, prowadzonego przez Panią Dyrektor.

            Po części oficjalnej, w pięknie przystrojonej sali, młodzież wykazała się świetnymi umiejętnościami tanecznymi, bawiąc się w rytm muzyki do godziny 24.00. Zabawie tej towarzyszyła wspaniała atmosfera, dużo dobrego humoru oraz uśmiech na twarzach. Wszyscy zgodnie przyznają, że bal był wyjątkowo udany.

            W kulminacyjnej chwili, prze zgaszonym świetle, na salę wniesiono płonący ogromny tort, który, jak się później okazało, był bardzo smaczny.

            Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację imprezy należą się rodzicom uczniów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby ich dzieci czuły się wyjątkowo w ten szczególny wieczór.

            Bal przeszedł już jednak do historii. Pozostały piękne zdjęcia i wspomnienia. Przed młodzieżą klasy III dwa miesiące wypoczynku i nowy rozdział w ich życiu – szkoła ponadgimnazjalna, odpowiedzialne wybory...

            Powodzenia! Martyna Romaszko i Jan Radliński otrzymali wyróżnienia w IX edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych: „Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro”. zobacz więcej ....


Odhaczyliśmy na naszej turystycznej mapie kolejne przepiękne zakątki naszego kraju, Rabkę oraz Zakopane.

            Choć Rabkoland, to nie Energylandia, nie oferuje ekstremalnych przeżyć, okazuje się, że wielu uczestników naszej wycieczki, zachwyciło się możliwością spokojnych zabaw i z żalem opuszczało Rodzinny Park Rozrywki w Rabce- Zdrój.

            Jeszcze nie uskarżamy się na kłopoty z układem oddechowym, ale chętnie skorzystaliśmy z inhalacji solankowych dostępnych w tutejszej tężni.

            W drugim dniu wycieczki wspięliśmy się na stok Wielkiej Krokwi oraz Gubałówkę. Pokonanie wysokości 1129 m. okazało się niemałym wyzwaniem, ale dzięki pomocy chłopaków z III gimnazjum, którzy odciążyli słabszych kondycyjnie z ich plecaków, udało się osiągnąć szczyt. Tu czekała na nas nagroda. Z grzbietu Gubałówki podziwialiśmy przepiękną panoramę polskich Tatr i Zakopanego.

            Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oglądaliśmy niepowtarzalne dzieła sztuki, nagrobki wykonane w drewnie, metalu, kamieniu, z rzeźbionymi motywami podhalańskimi sławnych Polaków, m.in. St. Marusarza czy St. Witkacego. Na Krzeptówkach zwiedziliśmy Kościół Św. Rodziny oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

            Nasz pobyt zakończyliśmy zakupem pamiątek oraz nieodzownego oscypka..„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

8 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie II edycji międzyszkolnego konkursu fotograficznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy krajoznawczej i przyrodniczej wśród uczniów oraz promocja własnego regionu. Uczniowie poprzez fotografię, mogli pokazać piękno otaczającej nas przyrody i świata oraz rozwijać swoje zainteresowania fotografią. Na konkurs wpłynęło 76 prac z czterech szkół. Wszystkie prace były oryginalne i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury w składzie: pani Elżbieta Michałkiewicz, pani Marta Smoter, pani Krystyna Późniak oraz pani Urszula Polakowska, przyznało:

I miejsce Patrykowi Sopelakowi z Zespołu Szkół w Żdanowie

II miejsce Julii Kukułowicz z ZSK w Zamościu

III miejsce Oliwii Nawój i Kacprowi Selechowi z ZS w Szewni Górnej

oraz wyróżnienia:

Paulinie Listopad, Oskarowi Selechowi, Alicji Dudzińskiej, Malwinie Adamskiej

i Dominikowi Nieściorowi.

Cieszymy się, że tylu uczniów wzięło udział w naszym konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Elżbieta Michałkiewicz.Uczniowie klasy III ,,b” brali udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,Biało – Czerwoni – barwy narodowe w naszym życiu”. Honorowy patronat objęła Lubelska Kurator Oświaty. Prace trafiły doredakcji Dziennika Wschodniego.Tu oceniło je jury, któremu przewodziła p. Anna Staniak, nauczyciel plastykiw MDK2 w Lublinie. czytaj więcej ....


Konkurs CLICKONMANIAC

Dnia 13 czerwca 2017r. w Gminazjum nr 5 w Zamościu odbyła się uroczystość podsumowująca Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego CLICKONMANIAC organizowany przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość oraz Wydawnictwa Express Publishing dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Głównym celem ceremonii było uhonorowanie laureatów konkursu, a także okazania wdzięczności przygotowującym ich do zmagań nauczycielom.

Bardzo cieszymy się, że w gronie najlepszych znalazła się nasza uczennica Wiktoria Szykulska. Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego wyniku i czekamy na kolejne sukcesy.Święto tych małych i tych dużych, czyli Dzień Dziecka

            31 maja uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Dziecka. W tym roku był to Festyn Rodzinny pod hasłem Zdrowa Rodzina – zdrowo się trzyma, zorganizowany przez Urząd Gminy w Adamowie i miał charakter sportowy.

            Na boisku sportowym w Jacni, tuż po godzinie 9.00 spotkały się dzieci młodszych klas naszej szkoły i dzieci Zespołu Szkół w Suchowoli.

            Po wstępnych zabawach integracyjnych prowadzonych przez wykwalifikowanych animatorów, rozpoczęły się zawody sportowe, które do końca przebiegały w atmosferze radości i rywalizacji fair play. Do godziny 11.00 dzieci popisywały się umiejętnościami w takich konkurencjach jak: gra w dwa ognie, tor przeszkód, skok w dal, rzucanie do celu. Z uśmiechami na twarzy dzielnie pokonywały wszelkie trudności, a dopisywała im piękna, słoneczna pogoda.

            Po zmaganiach sportowych dzieci odpoczywały przy kiełbaskach z grilla.

            O godzinie 11.30 na płycie boiska spotkali się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum obu szkół. Oni mieli jednak mniej szczęścia, bowiem błękitne, słoneczne niebo zaczęły zakrywać ciężkie, ciemne, deszczowe chmury. Nie przeszkadzało to jednak w integracji grup. Niedługo potem zaczął padać rzęsisty deszcz i wszyscy musieli ze smutkiem w oczach opuścić boisko sportowe. Zdążyli jedynie zjeść smaczne kiełbaski i pyszne lody.

            No cóż, mamy nadzieję, że za rok pogoda dopisze wszystkim.


Australijski świat …

            We wtorek, 30 maja, odwiedziliśmy Australię..., nie opuszczając murów szkoły. Taką „podróż” zafundował nam niezwykły gość – absolwent naszej szkoły – Pan Czesław Teterycz, który od wielu lat na stałe mieszka w Australii.

            Podczas spotkania, na które czekaliśmy z niecierpliwością, dowiedzieliśmy się, jak żyje się w tym pięknym kraju, jakie są tam obyczaje, tradycje. Jednak najbardziej interesowały nas ciekawostki, przekazane przez Pana Czesława. Wiemy już, co robić w przypadku spotkania jadowitego węża czy jaszczurki. Jesteśmy świadomi, że korzystając z kąpieli morskiej, możemy w każdej chwili „spotkać” rekina.

            Obejrzeliśmy niezwykłe zdjęcia, prezentujące australijski pejzaż. Zobaczyliśmy drapacze chmur, ale też inne, zapierające dech w piersiach widoki. Dowiedzieliśmy się, jak żyją obecnie Aborygeni. Za pośrednictwem zdjęć i opowieści, poznaliśmy prawdziwą, nieznaną nam Australię. Ta forma poznania świata jest naprawdę absorbująca, co można było zauważyć, obserwując uczniów w trakcie spotkania.

            Nie zabrakło też pytań ze strony słuchaczy. Nasz Gość bardzo interesująco na nie odpowiadał. Pan Teterycz zasypał nas ogromem informacji i bez problemu nawiązał z nami kontakt, za co serdecznie dziękujemy.

            Było to bardzo ciekawe doświadczenie.


Dziś idę walczyć mamo …

w

hołdzie żołnierzom BCH

            Maj jest miesiącem szczególnym w historii naszej szkoły. W tym bowiem miesiącu, każdego roku obchodzimy rocznicę nadania szkole imienia połączoną z rocznicą bitwy pod Wojdą. Święto Patrona to Święto, do którego przygotowujemy się bardzo starannie. Tak było i tym razem.

            W piątek, 12 maja, już od rana towarzyszył nam bardzo uroczysty nastrój. O godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości. Na wstępie Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma przywitała zgromadzonych Gości, zaznaczając, że ich obecność to dla nas wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt. Powitani zostali:

Doktor Stanisław Misztal – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCH – Zarząd Okręgu w Zamościu z pocztem sztandarowym,

Pan Marian Wojtas – Członek Prezydium Zarządu BCH – Zarząd Główny w Lublinie,

Pan Julian Strumiński, Pan Edward Harasim – Zarząd Główny Stowarzyszenia Żołnierzy BCH w Lublinie,

Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym,

Gminny Zarząd BCH w Krynicach z pocztem sztandarowym,

Pani Maria Sak i Pan Adam Flaga – Dyrekcja Zespołu Szkół w Suchowoli z pocztem sztandarowym

Delegacja Szkoły imienia Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym,

Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej,

Pan Andrzej Wojtyło i Pan Wojciech Bober – Dyrekcja RPN w Zwierzyńcu, Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów, współgospodarz uroczystości,

Pani Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów,

Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów,

Proboszcz Parafii w Kosobudach – ks. Józef Zwolak,    

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewni Dolnej,

Byli nauczyciele naszej szkoły, w tym dyrektor: Pan Mieczysław Grela oraz Pani Waleria Wiatrzyk,

Sołtysi: Pan Stanisław Lewusz – Sołtys Szewni Górnej,

             Pan Stanisław Kobel – Sołtys Szewni Dolnej,

            Pan Piotr Koczułap – Sołtys Wólki Wieprzeckiej,

Pani Teresa Gmitrzuk – pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Adamowie,

Rodzice uczniów Zespołu Szkół w Szewni Górnej,

Przedstawiciele Rady rodziców,

Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi.

            Pani Dyrektor odczytała e-maila od byłego ucznia naszej szkoły – Pana Kądzielewskiego z prośbą o złożenie wiązanki pod pomnikiem przy szkole podczas uroczystości. W hołdzie żołnierzom BCH, przybyłe na uroczystość delegacje również złożyły pod pomnikiem wieńce i zapaliły znicze.

            Kolejnym punktem była Msza Św. celebrowana przez proboszcza, Ks. Józefa Zwolaka oraz Wikarego Krystiana Kotulskiego.

            Po Mszy Św. głos zabrali zaproszeni Goście. W swoich przemówieniach zwracali uwagę na takie wartości jak patriotyzm, wolność. Przemówienia te stają się również źródłem wiedzy o zasługach żołnierzy Batalionów Chłopskich. My, społeczność szkolna, pamiętamy o nich i oddajemy im hołd, składając wieńce i zapalając znicze. Staramy się też na co dzień kierować wartościami, które były ważne dla żołnierzy BCH – honor, odwaga, miłość do Ojczyzny, drugiego człowieka, odpowiedzialność za losy Polski. Chcemy być spadkobiercami tej przeszłości.

            Usłyszeliśmy wiele ciepłych i wzruszających słów o naszej szkole i przygotowanej uroczystości. Słowa te znalazły się też w Kronice Szkoły i już na zawsze świadczyć będą o randze takich wydarzeń.

            Ostatnim, oficjalnym punktem obchodów była uroczysta akademia. Nie zabrakło tu wzruszających pieśni, wierszy i faktów z historii Batalionów Chłopskich.

            Tegoroczne Święto Szkoły w całości zostało przygotowane przez uczniów klas II gimnazjum, w ramach realizacji projektu edukacyjnego.

           Bóg Honor Ojczyzna

5 maja 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Aby upamiętnić te doniosłe święta, uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Akademię tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Krótkie informacje o powstaniu Konstytucji 3 Maja oraz ustanowieniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wzbogaciły naszą wiedzę historyczną, a zaangażowanie młodych artystów spowodowały, że ta lekcja historii i patriotyzmu przemówiły do serc i dusz zebranych.


Na dobre i na złe …

            Zawarcie małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Wzruszające są wszystkie rocznice ślubu, jednak chyba najbardziej wzrusza ta, która nazywa się Złote Gody.   25 kwietnia mieliśmy niezwykłą okazję obserwować Dostojnych Jubilatów, którzy przeżyli w związku 50 lat. Z wielkim szacunkiem patrzyliśmy na pary i zastanawialiśmy się, jaki jest przepis na wspólne życie. Bo życie to przecież próba charakterów, to szukanie kompromisów, to wreszcie wrażliwość na drugiego człowieka, oddanie, zaufanie. Czy możliwe jest więc przeżycie wspólnie 50 lat? Okazuje się, że tak! Wystarczy miłość. I choć miłość jest trudna, jak mówiła jedna z uczennic, to ta prawdziwa nie odchodzi, nie jest niemożliwa.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w intencji Jubilatów przez księdza Józefa Zwolaka. Podczas wspólnej modlitwy pary odnowiły przyrzeczenia przysięgi małżeńskiej. Następnie Jubilaci zagościli w uroczyście przystrojonej sali gimnastycznej naszej szkoły. Były przemówienia, życzenia i upominki składane przez Wójta Gminy Adamów.

            Osoby, które przeżyły w jednym związku 50 lat, są nagradzane w naszym kraju specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Aktu dekoracji naszych Gości dokonał Wójt Gminy – Pan Dariusz Szykuła.

            Po części oficjalnej, Dostojni Goście otrzymali miły upominek od uczniów - obejrzeli przygotowaną przez nich część artystyczną. Pięknie, kolorowo ubrane dzieci, z uśmiechem na twarzy, radośnie rozpoczęły występy. Ich zaangażowanie, odwaga, szczerość sprawiły, że jubilaci nie kryli wzruszenia. Słowa wypowiedziane i wyśpiewane przez młodych artystów stworzyły niezwykły klimat. Okazało się, że łatwo się wzruszyć, kiedy słyszy się fragment Zaczarowanej dorożki Gałczyńskiego, czy słowa A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź … Te słowa docierają do każdego – do tych najmłodszych i do tych najstarszych. Podobnie zresztą jak teksty piosenek Złote obrączki czy Na dobre i na złe.

            Część artystyczną zakończyliśmy gromkim odśpiewaniem piosenki Wszystkiego najlepszego.

            Ostatnią zaś częścią uroczystości był wspólny poczęstunek przy akompaniamencie zespołu ludowego Adamowiacy. Nie zabrakło też przy tej okazji miłych wspomnień.Kolejna nowatorska interpretacja dzieła Wiliama Szekspira

            11 kwietnia, w Zamojskim Domu Kultury mieliśmy okazję obejrzeć po raz kolejny niekonwencjonalne ujęcie historii młodzieńczej miłości Romea i Julii. Była to interpretacja, podobnie jak nasza, przeznaczona dla młodego odbiorcy. Spektakl poruszał kwestie, które towarzyszą człowiekowi niezależnie od czasów, w których żyje. Ważnym atutem sztuki były prezentacje multimedialne, stanowiące ciekawe przejście pomiędzy poszczególnymi scenami. Wyjątkowo oryginalnym elementem była gra na gitarze elektrycznej jednego z aktorów. Przedstawienie poprzedzone było prelekcją na temat autora,w szczególności prezentującą dorobek literacki Szekspira oraz zagadnienia związane z teatrem.

            Była to ważna lekcja teatralna.


Pisanki skradły Słońcu

kilka złotych promieni,

teraz ich jasny blask świat rozpromienia.

Te słowa otwierały nasze życzenia skierowane do pensjonariuszy DOS w Krasnobrodzie. 10.04.2017 r. nasi wolontariusze odwiedzili mieszkańców osobiście, by złożyć wielkanocne życzenia tym, którzy spędzają tam jesień swego życia. Kartki świąteczne wykonane przez nasze czołowe plastyczki, czyli Oliwię Kozyrską, Sarę Rożynek oraz Justynę Romaszko i Olwię Nawój zachwycały swoim pięknem

Wolontariusze naszej szkoły przygotowali śpiewniki według listy ułożonej przez śpiewaków DOS. Pozytywnym zaskoczeniem spotkania okazał się solowy występ Pana Mariana, który zadziwił nas doskonałą pamięcią i zdolnościami wokalnymi. Wspólne śpiewanie uzmysłowiło nam, że pieśni ludowe, takie jak Lipka czy Pognała wołki, łączą pokolenia.06.04.2017r. uczniowie klasy V i IV uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym w Zwierzyńcu.

W dniu 06.04.2017r. klasy IV i V odwiedziły Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN
w Zwierzyńcu w celu odbycia zajęć dotyczących Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi okazami fauny i flory RPN. Zajęcia miały charakter terenowy. Uczniowie pod przewodnictwem pani Anny Tronkowskiej przeszli ścieżką edukacyjną na Bukową Górę.
Wędrówka zakończyła się  w miejscowości Sochy, gdzie uczniowie oddali hołd zamordowanym w czasie II Wojny Światowej.

Pracownikom RPN dziękujemy za zaproszenie oraz bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia.Rekolekcje Wielkopostne

            Do Świąt Wielkiej Nocy przygotowujemy się przez Wielki Post, w którym oczekujemy na Zmartwychwstanie Jezusa. To czas, kiedy się wyciszamy i zatrzymujemy na chwilę, by zastanowić się nad swoim życiem. To czas zadumy i refleksji. To również czas, w którym odbywają się rekolekcje.

            I właśnie 31 marca przeżyliśmy Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Przez cały dzień uczestniczyliśmy w spotkaniach i naukach prowadzonych przez Siostry z Domu Rekolekcyjnego Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach.

            Na koniec wzięliśmy udział we Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii św. Andrzeja Boboli w Kosobudach – Księdza Józefa Zwolaka.

            Wszyscy jesteśmy zgodni – te nauki to dobre przygotowanie do Świat Wielkanocnych.


„Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada, lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma, lecz przez to,

czym się dzieli z innymi”

Jan Paweł II

12 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Był z nami przez niemal 27 lat, szukał nas i pokazywał drogę Prawdy. Znał Go i cenił cały świat. Jan Paweł II – nasz Rodak. Zostawił po sobie piękny wzór życia i śmierci. Od Jego odejścia minęło 12 lat. A my wciąż pamiętamy.

            5 kwietnia 2017 r. uczestniczyliśmy w uroczystym apelu poświęconym rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, którego celem było wyrażenie wdzięczności za naukę, którą Ojciec Święty przekazał w czasie swojego pontyfikatu. On nieustannie wołał do chrześcijan o pokój i miłość, o odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o przyjęcie Go całym sercem, o sprawiedliwość, uczciwość i prawdę. Cytowane słowa przypomniały nam, jak szczególne miejsce w sercu Papieża zajmowała młodzież i jak wielkie nadzieje to właśnie w niej pokładał. Papież w prostych słowach wyznaczał cele dla wszystkich, którzy we współczesnym świecie pamiętają o Bożych przykazaniach.             Pamięć o niezwykłym, wielkim Polaku motywuje do pracy nad własnymi słabościami, pokonywania rozlicznych przeszkód i omijania pułapek współczesnego świata, dzielenia się dobrem ze wszystkimi.

Zaduma i skupienie towarzyszące zarówno młodym artystom jak i wszystkim zgromadzonym na apelu, świadczyły o tym, jaki był Święty, Wielki i Ważny dla nas wszystkich. Nastrój i podniosłość chwili dodatkowo potęgowały śpiewane piosenki i pieśni dla Papieża Polaka.

            Akademię zakończyliśmy odśpiewaniem piosenki oazowej „Barka”, która stała się swoistym hymnem papieskim.


SPEKTAKL „TOLERANCJA” TEATR EDUKACYJNY Z RZESZOWA
4 kwietnia 2017 r. gościliśmy aktorów z Teatru Edukacyjnego z Rzeszowa ze spektaklem pt. „Tolerancja". Obejrzały go dwie grupy uczniów. W pierwszej grupie w spektaklu uczestniczyły klasy I –III szkoły podstawowej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, natomiast   w drugiej klasy IV – VI. Przedstawienie przygotowane przez aktorki było bardzo inspirujące, a odegrane scenki wypełnione były dużą dozą wiedzy obejmującej swym zakresem i jednocześnie akceptujące osoby: niepełnosprawne, odmienne kulturowo, religijnie oraz te wyglądające inaczej. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy odgrywane scenki, w których następnie sami wzięliśmy udział, ucząc się akceptacji, tolerancji i asertywności. Nagrodą za występy były symboliczne upominki. Pomimo dużej ilości uczestników, oba spotkania przebiegały w atmosferze zainteresowania połączonego z aktywnością uczniów.Dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”. W grupie odbył się cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci składający się z 5 zajęć warsztatowych. Podczas odbytej wycieczki obserwowaliśmy źródła dymu, rysowaliśmy je oraz projektowaliśmy własny znaczek ,,Nie pal przy mnie”, który przedszkolaki mogły zawiesić na drzwiach swojego pokoju.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. Bardzo spodobała się im maskotka programu - zielony Dinek oraz piosenka o nim.

Łatwo przyswajały informację na temat problemu dymu papierosowego oraz jak unikać przebywania dzieci w zadymionych pomieszczeniach. Dzięki temu programowi usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy.Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi,

zapachniało, zajaśniało…

Wiosna, ach, to Ty!

            21 marca, specjalnie przygotowanym programem pt. „Nasze talenty”, przywitaliśmy tak długo oczekiwaną wiosnę. I choć za oknem było szaro i ponuro, w naszej szkole zaświeciło słońce.

            Zaprezentowaliśmy talenty wokalne, recytatorskie, aktorskie, choreograficzne. Występom towarzyszyły różne nastroje – było romantycznie, melancholijnie i śmiesznie!

            Wszak wiosna to i miłość, i radość, i romantyczne westchnienia…


Dnia 20 marca uczniowie klas I –III wyjeżdżali do kina na film pt.”Piękna i Bestia”. Następnie w Zamojskim Domu Kultury uczestniczyliśmy warsztatach artystycznych, w trakcie których zostaliśmy zapoznani z różnymi dziedzinami sztuki. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje rzeźby oraz z jakich materiałów można ją wykonać. Zostaliśmy zaproszeni   do krainy „Turbotników” i tworzyliśmy formy przestrzenne. Humory dopisywały, było wiele radości i wspólnej zabawy.15.02.2017 r. nasi uczniowie wzięli udział w żywej lekcji przyrody, oglądali niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne w wykonaniu młodych naukowców grupy „Zaelektryzowani”. Poprzez zabawę z helem oraz propanem i butanem mogli doświadczyć bezpośrednio praw fizyki i chemii. Odważni śmiałkowie pozwalali rozpalać ogień na własnej dłoni i nie odnieśli oparzeń. O działaniu pola magnetycznego przekonali się w doświadczeniu z piłką i dmuchawą. Takie lekcje pełne doświadczeń przekonują nas, że prawa fizyczne są w przyrodzie wszechobecne.14 lutego, w Dzień Zakochanych udało nam się złapać ostatnie chwile zimowej aury, by wykorzystać je do wyjścia do kina i na lodowisko.

Kino „ Stylowy” prezentowało tego dnia słowacko-czeski film "Nauczycielka". Treści wybrzmiewane w filmie dotyczyły roku 1983, kiedy działał jeszcze komunistyczny system. Postawa głównej bohaterki, nauczycielki pokazuje mechanizmy działania ludzi w systemie totalitarnym.

Mamy szczęście, że obecnie żyjemy w czasach, w których nie ma tego typu nadużyć władzy. Dziś nauczyciel szanuje ucznia, a my jesteśmy aniołami, których nie da się nie lubić.

Po seansie filmowym, oczywiście udaliśmy się na lodowisko. Chyba nikogo nie musimy zapewniać, że jazda na lodzie to dla nas „prościzna”, lata treningów zrobiły swoje. Prezentowaliśmy wysoki poziom umiejętności, niejeden selekcjoner mógłby dostrzec wśród naszych łyżwiarzy talenty godne uwagi.

Zwieńczeniem wycieczki była konsumpcja ulubionej pizzy w Da GrassoRomeo i Julia w krzywym zwierciadle

            Tragiczną historię dwójki młodych kochanków z Werony zna chyba każdy. Uczniowie naszego gimnazjum postanowili ten dramatyczny tekst pokazać w formie groteski. Sami napisali scenariusz, zdecydowali o minimalistycznej scenografii oraz muzyce towarzyszącej aktorom – amatorom.

            Tak więc tę wzruszającą historię opowiedzieliśmy za pomocą współczesnej muzyki, dyskotekowych rytmów i współczesnych kostiumów. Dialogi zaskakiwały widzów i chwilami wywoływały salwy śmiechu. A były to dialogi, które przypominały nomen omen popisy aktorskie nastolatków. Humor w tej sztuce odegrał zasadniczą rolę. To właśnie groteskowość przedstawionych bohaterów pozwoliła zrozumieć grę aktorów. Zakończenie, jak w stopklatce – bohaterowie stają się być dalecy, obcy, ale razem! Szczęśliwi!

            A głęboka myśl utworu, przesłanie zostało bardzo wyraźnie zaakcentowane.

Miłość to wartość nadrzędna dla każdego z nas, ma charakter uniwersalny i ponadczasowy!

            Ciekawi jesteśmy, co powiedziałby Szekspir, gdyby zobaczył Romea i Julię w takiej aranżacji. Oto jest pytanie...


OTWARTE ZIMOWE IGRZYSKA LZS

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ MIESZKAŃCÓW ZAMOJSZCZYZNY

JACNIA, 10.02.2017

                                   W dniu 10.02.2017r w śnieżnej zimowej scenerii na stoku narciarskim w Jacni odbyły się Zimowe Igrzyska LZS. Organizatorem było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu przy współpracy z Gminą Adamów i Stokiem Narciarskim w Jacni. Uczestniczyło w nich ponad 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących gminy i szkoły z terenu powiatu zamojskiego i miasta Zamość.Naszą Gminę reprezentowały szkoły w Szewni Górnej i Suchowoli - w sumie 80 uczestników, którzy rywalizowali w poszczególnych konkurencjach. Celem Igrzysk była popularyzacja sportów zimowych i aktywnych form wypoczynku, zdrowego stylu życia, wyłonienie najsprawniejszych i najlepszych zawodników Zimowych Igrzysk LZS oraz promocja walorów krajobrazowych gminy Adamów.

Medale dla naszej Gminy zdobyli:

Zjazd na sankach – dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Gabriela Kusior (Suchowola)

Zjazd na sankach – chłopcy - szkoły podstawowe - III miejsce Kacper Wasiura (Suchowola)

Zjazd na sankach – dziewczęta – gimnazja - II miejsce Eliza Deryło (Suchowola)

Zjazd na sankach – dziewczęta - gimnazja - III miejsce Kamila Góra (Suchowola)

Zjazd na sankach – kobiety - III miejsce - Katarzyna Bosiak (Suchowola)

Wyścigi na sankach - dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Wiktoria Guziak, Justyna Romaszko (Szewnia Górna)

Wyścigi na sankach - dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Sandra Piskor, Aleksandra Babiuch (Suchowola)

Wyścigi na sankach - chłopcy - szkoły podstawowe - I miejsce Patryk Stropek, Kamil Materna (Szewnia Górna)

Wyścigi na sankach – chłopcy – gimnazja - I miejsce Bartosz Kudełka, Bartłomiej Teterycz (Suchowola)

Zjazd na desce – chłopcy – gimnazja - I miejsce Łukasz Lewusz (Szewnia Górna)

Zjazd na desce – chłopcy – gimnazja - II miejsce Konrad Pakuła (Szewnia Górna)

Zjazd na desce - mężczyźni - I miejsce Bartosz Bednarczuk (Jacnia)

Zjazd na desce - mężczyźni - III miejsce Piotr Buczek (Potoczek)

Slalom narciarski - kobiety - II miejsce Justyna Buczek (Potoczek)

Wyścigi na workach – chłopcy - szkoły podstawowe - II miejsce Stropek Patryk, Jakub Gromadzki (Szewnia Górna)

Wyścigi na workach - dziewczęta - gimnazja - I miejsce Patrycja Sarzyńska, Justyna Grela (Szewnia Górna)

Wyścigi na workach – chłopcy – gimnazja - II miejsce Bartosz Kudełka, Bartłomiej Teterycz (Suchowola)

Zjazd na byle czym - III miejsce Bartosz Bednarczuk, Tomasz Pakuła, Damian Sołtys (Jacnia)

Zawodnicy za miejsca I-III otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Beta Soap z Szewni Dolnej a najlepsi zawodnicy puchary Zimowych Igrzysk. W punktacji końcowej gmin za miejsca I-VI zostały wręczone puchary Starosty Powiatu Zamojskiego i Prezydenta Miasta Zamość.

PUNKTACJA KOŃCOWA GMIN

1. Zwierzyniec- 151 pkt

2. Adamów – 138 pkt

3. Krasnobród – 79 pkt

4. Miasto Zamość

5. Sułów

6. Gmina Zamość

7. NieliszKochanej Babci i Drogiemu Dziadkowi…

10.02.2017r. dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość Dnia Babci i Dziadka, aby w sposób szczególny okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za ich bezgraniczną miłość, dobroć i cierpliwość.

Dla miłych gości mali organizatorzy przygotowali program artystyczny. Wyjątkowy, bo odzwierciedlał prawdziwe uczucia występujących. Mali artyści zaprezentowali wzruszające wiersze i okolicznościowe piosenki. Nie mogło też zabraknąć pokazów tanecznych. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie zrobione laurki – wyraz wdzięczności dla swoich Babć i Dziadków. Po części artystycznej zaproszono przybyłych gości  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Gorące słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.

Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, by zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

 14 stycznia 2017 roku sala gimnastyczna w naszej szkole przekształciła się w salę balową. Tego dnia bowiem od samego rana słychać było niezwykle skoczną muzykę i gwar szczęśliwych uczniów. A radość wynikała z dwóch powodów. Po pierwsze, zakończyło się I półrocze, po drugie rozpoczął się karnawał. Na zabawę noworoczną czekamy z niecierpliwością cały rok. I właśnie nadszedł ten dzień …

            Od godziny 11.00 do 15.00 bawiły się najmłodsze dzieci. Po uroczystości dla nich, o godzinie 16.00 rozpoczęła się impreza dla starszych uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W rytmie najnowszych tanecznych przebojów bawiliśmy się do godziny 21.00.

            Na parkiecie można było zauważyć wiele ciekawych układów choreograficznych... Dopełnieniem tych układów były piękne stroje naszych uczniów oraz ich uśmiechnięte twarze. Świadczy to o tym, że takie wydarzenia w szkole są potrzebne.

            Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali rodzice i nauczyciele. Rodzice dodatkowo zadbali o to, by nikomu nie zabrakło sił do tańca – przygotowali pyszne kanapki i słodycze.

            Czekamy więc cały rok na kolejną zabawę! Czas szybko płynie, o czym przekonujemy się każdego roku


Aktualności z pierwszego półrocza zobacz....

   

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016