2018/19_1

Szczegóły

Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe, wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole 1 lutego 2019 r. Na uroczystości była pani dyrektor Elżbieta Kuźma, która swoją obecnością uświetniła imprezę. W pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej dzieci zaprezentowały program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.

W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami. Były to piękne róże i filiżanki z herbatą – laurki. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.


Innowacja pedagogiczna „Uczę się uczyć”

W okresie od 8 października 2018 roku do 4 lutego 2019 roku, w klasie IV była realizowana innowacja metodyczna "Uczę się uczyć”. Głównym jej celem było umożliwienie nabycia umiejętności efektywnego uczenia się, rozwijanie u dzieci predyspozycji i zdolności w sferze poznawczej oraz podniesienie jakości pracy szkoły. W ramach zajęć uczniowie poznali techniki szybkiego uczenia się, takie jak mapy myśli, żywe obrazy, łańcuchowa metoda skojarzeń oraz haki. Posumowaniem zajęć było wykonanie lapbooków na temat poznanych mnemotechnik.

Efekty zrealizowanej innowacji: uczniowie znają techniki poprawiające zdolność koncentracji uwagi oraz techniki pamięciowe, potrafią optymalnie wykorzystać czas przeznaczony na naukę własną, znają zasady notowania nielinearnego oraz wiedzą jak dobrać metodę uczenia się odpowiednią do danego przedmiotu i adekwatną do swoich zdolności i potrzeb.

Innowacja była realizowana zgodnie z opracowanymi i przyjętymi założeniami. Mamy nadzieję, iż zdobyta podczas innowacji wiedza, będzie wykorzystywana przez naszych uczniów, podczas kolejnych etapów nauki. Autorką i realizatorką innowacji była p. Agnieszka Dziama.


6 lutego 2019 r. uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Najpierw obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VIII, a następnie odgadywały bajkowe zagadki, które sprawdzały ich znajomość świata bohaterów baśni i bajek.

Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom.

Na zakończenie w towarzystwie starszych koleżanek przeszły do biblioteki, aby poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książkę.

Naszym pierwszoklasistom życzymy przeżywania cudownych przygód z bohaterami książek.


Wyjątkowe warsztaty z pisarzem - Zbigniewem Masternakiem

w Gminnej Bibliotece Publicznej w Potoczku

6 lutego 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Potoczku odbyły się warsztaty tworzenia komiksu przeprowadzone przez Pana Zbigniewa Masternaka. Prowadzący warsztaty jest pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym i producentem. Napisał również autobiograficzny cykl powieści „Księstwo”, na podstawie którego został wyreżyserowany film pod takim samym tytułem przez Andrzeja Barańskiego. Jego książki ukazują się w przekładach na języki obce - niemiecki, rosyjski, ukraiński, czeski, macedoński, mongolski, a niedawno po wietnamsku   „Niech żyje wolność”.

W zajęciach w bibliotece wzięli udział uczniowie klasy trzeciej i czwartej naszej szkoły. Podczas warsztatów dowiedzieli się oni, w jaki sposób powstaje komiks i skąd czerpać pomysły na historie. Uczniowie stworzyli krótkie historie komiksowe, których akcja rozgrywała się w ich miejscach zamieszkania. Do powstania komiksów wystarczyły tylko kredki, ołówki, papier i wyobraźnia. Autorzy najciekawszych komiksów przedstawili swoje prace.

Spotkanie pobudziło uczniowską wyobraźnię i upłynęło w twórczej atmosferze.


Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 26 stycznia. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie tańczących dzieci można było znaleźć barwne motyle, dobre wróżki, księżniczki, Batmanów czy Spidermanów. Wielką atrakcją okazały się konkursy i zabawy. Dzieci, rodzice oraz nauczyciele włączyli się do udanej zabawy. Tańcom i zabawom nie było końca.

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie tak wspaniałej imprezy oraz dla nauczycieli i rodziców czuwających nad dobrą zabawą wszystkich dzieci.


Białe Szaleństwo w Jacni

Jak śnieg to narty. Skojarzenie jest proste, ale sama nauka jazdy na nartachsprawia problemy początkującym. Wystarczy odrobina koncentracji i entuzjazmu, aby podstawy jazdy na nartach zostały opanowane. Mimo to, warto poradzić się doświadczonego instruktora lub kolegów, których umiejętności są większe niż nasze. Podstawą nauki jest ćwiczenie, nie można zrażać się po pierwszych, być może nieudanych próbach. Jazda na nartach to olbrzymia frajda. Dlatego 24 stycznia chętni uczniowie klasy IV, VA i VII uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez Stację Narciarską w Jacni „Bezpieczny Stok”, której ideą jest umożliwienie każdemu dziecku aktywnego wypoczynku połączonego ze zdobyciem od podstaw trudnej umiejętności jazdy na nartach.

Podczas czterogodzinnego pobytu w ośrodku narciarskim dzieci miały możliwość wypożyczenia kompletnego sprzętu i udziału w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela dla osób, które pierwszy raz miały kontakt z nartami. W trakcie wyjazdu zapoznały się z regulaminem stoku, czyli zasadami obowiązującymi każdego narciarza, opanowały bezpieczne upadanie na stoku oraz podstawowe umiejętności techniczne jazdy na nartach i hamowania. Po tak udanych wyczynach należał się wszystykim zasłużony wypoczynek i relaks, a także posiłek w pobliskiej restauracji. Atmosfera była wspaniała i nasi narciarze nadrobili utracone kalorie, opowiadając o swoich wrażeniach. To był bardzo atrakcyjny wyjazd. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele, którzy również korzystali z białego szaleństwa i mogli doskonalilić swoje umiejętnosci.


21 stycznia 2019 r. wspólnie z pensjonariuszami DOS w Krasnobrodzie świętowaliśmy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.

Wolontariusze zaprezentowali skecze „Rewolucje Magdy Gesler”, „Sprzątaczki” oraz inscenizowane wiersze J. Brzechwy m.in. „Kto z kim przystaje”. Nasz cel, wniesienie radości i uśmiechu, został osiągnięty. Publiczność doceniła stroje aktorów, a także kunszt gry Kamila, który wcielił się w rolę kelnera.

Po występie, tradycyjnie, udaliśmy się do Klubu Seniora i wspólnie śpiewaliśmy pieśni biesiadne.


Warsztaty Kulinarne z Misiem Elegancikiem

17 grudnia 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego, grupy „B” brały udział w warsztatach kulinarnych z misiem Elegancikiem w ramach projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.
Na zajęciach rozmawialiśmy o tym, czym jest zdrowe odżywianie oraz czy zdrowo się odżywiamy. Odwiedziliśmy szkolną kuchnię i ugotowaliśmy mleko na kakao. Dzieci samodzielnie przygotowały misiowe kanapki i zdrowe kakao. Przypomnieliśmy sobie również o zasadach bezpieczeństwa, higienie przyrządzania potraw oraz myciu rąk przed jedzeniem. Następnego dnia tworzyliśmy „Z misiowaną Książkę Kucharską Ulubionych Potraw Dzieci”. W piątek, 21 grudnia dekorowaliśmy pierniczki świąteczne, które upiekła i przyniosła mama Michała Teterycza. Dzieci przyozdabiały je lukrem, kolorowymi posypkami, koralikami i innymi spożywczymi dekoracjami. Unoszący się zapach pierniczków tylko potwierdzał, że magiczny czas świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami.


„Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg

pokochał innych przez ciebie,

Zawsze wtedy,

jest Boże Narodzenie.”

Matka Teresa z Kalkuty

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Czas radości i oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Aby podkreślić charakter świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Między innymi usłyszeliśmy jest taki wieczór w roku, kiedy do ludzi dociera wyjątkowo wyraźnie myśl, że stanowią rodzinę; to dzień, a szczególnie wieczór wigilijny. Noc, w której Bóg stał się człowiekiem i znalazł się wśród nas… Uczniowie w ten sposób przybliżyli atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, które przygotowały nas do wieczoru wigilijnego. Przenieśliśmy się do Betlejem, aby przeżyć tajemnicę Bożego Narodzenia. W tę Noc Bóg stał człowiekiem i znalazł się wśród nas, w tę noc grudniową Maryja Panna pukała do naszych drzwi. Przeżywaliśmy historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.    

W specjalnie przygotowanych strojach oraz pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, Anioły, Pasterze, zwierzęta, pojawił się też Diabeł. Całości dopełnił śpiew kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Usłyszeliśmy Tylko jedna jest taka noc, Puk, puk, puk, pukają, Mario, czy już wiesz, Jakaś światłość nad Betlejem, Zaśnij dziecino, On jest królem,         Oj maluśki, maluśki, Przekażmy sobie znak pokoju. Przy ich dźwiękach można było kolejny  raz przeżyć „cud narodzin Pana” i odczuć magię cichej - niezwykłej nocy. Jasełka w wykonaniu uczniów wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a młodzi wykonawcy swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... . Część artystyczna była niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.

W przedstawieniu scen biblijnych brali udział uczniowie klasy czwartej oraz przedstawiciele z poszczególnych klas naszej szkoły. Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor ze wzruszeniem podziękowała występującym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali jasełka. Złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne, natomiast uczniowie nagrodzili kilkakrotnie występujących gromkimi brawami.

Następnie, odbyły się konkursy: recytatorski Boże Narodzenie w poezji oraz Szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Usłyszeliśmy słowa różnych wierszy o tematyce bożonarodzeniowej a także pastorałki i kolędy. Przed publicznością , czyli uczniami, nauczycielami oraz rodzicami wystąpiły dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniowie z poszczególnych klas szkoły podstawowej i trzeciej gimnazjum.

W konkursie recytatorskim udział wzięli:

Oddział przedszkolny:

Laura Kniaź –„ My białe aniołki”; Julia Soboń – „W kropki zielone”; Maja Pitura– „Choinka”

Uczniowie klas I- V: Oskar Szewera – „Wigilia”; Szymon Lewusz - „List do św. Mikołaja”; Joanna Buczek – „Wiersz o Mikołaju”; Wojciech Świergoń – „Małej dziecinie”; Maja Kniaź – „Święta”; Aleksandra Sołtys – Ludzkim głosem”; Roksana Włoszuk – „Szkoda”; Jan Radliński - „Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”; Agnieszka Świergoń

Kolędy i pastorałki zaśpiewali: Ania Dybioch –„Nie miały aniołki choinki na święta”; Nikola Lewusz – „Choineczka”; Natalia Bielak – Świeć gwiazdeczko”; Julia Bielak – „Dzisiaj w Betlejem”; Dominika Nawój – „Teraz śpij dziecino mała”; Kacper Świstek – „Cicha noc”; Ola Pupiec – „Mędrcy świata”; Paulina Szawracka – „ Tobie mały Panie”; Julia Kowalczuk – „Lulajże Jezuniu” – z akompaniamentem saksofonuJulia Małyszek – „ Tylko jedna jest ta noc”.

Komisja konkursowa w składzie: Dorota Pędzierska, Teresa Sołowiej i Mateusz Socki oceniała zdolności wokalno – recytatorskie uczniów. Zadanie było trudne, ponieważ każdy młody artysta ciekawie zaprezentował się przed publicznością i bardzo zaangażował w swoją rolę. Dla niektórych uczniów, szczególnie z grupy przedszkolnej i edukacji wczesnoszkolnej, był to pierwszy występ przed szkolną publicznością. Trema i emocje towarzyszyły uczestnikom konkursu. Każdy chciał wystąpić i zaprezentować się jak najlepiej. Dlatego też komisja podjęła zgodnie decyzję, że wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach otrzymają nagrody, które uroczyście wręczyła Pani dyrektor. Na koniec, Pani dyrektor zaprosiła pracowników szkoły na Uroczystą Wigilię dla mieszkańców Gminy Adamów z udziałem władz samorządowych na godz. 14.00, na której nasi uczniowie przedstawią Jasełka Bożonarodzeniowe wszystkim przybyłym na tę uroczystość gościom.

Film 1

Film 2

Film 3


21 grudnia w klasie drugiej odbyło się spotkanie opłatkowe. Uczniowie planowali je już od dawna i wszyscy aktywnie włączyli się w przygotowania. Już na początku grudnia ustalili jakie potrawy powinny znaleźć się na ich wigilijnym stole. Zorganizowali też losowanie w trakcie którego każdy dowiedział się komu przygotuje prezent pod choinkę. Prezenty miały być samodzielnie wykonane przez dzieci.

I wreszcie przyszedł ten dzień! Było tak jak nakazuje tradycja- biały obrus na stole, świąteczne dekoracje, modlitwa, opłatek i życzenia, wspólne kolędowanie ...

Kulminacyjnym punktem wigilijnego spotkania były oczywiście prezenty. Radości nie było końca. Szkoda, że takie spotkania można organizować tylko raz w roku ...


Warsztaty świąteczne

O nowe doświadczenia związane z rękodziełem artystycznym wzbogacili się uczestnicy warsztatów z decoupage, które przeprowadziła w szkole pani Dorota Malowana. Artystka podzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi zdobienia przedmiotów. Zajęcia były skierowane do wszystkich uczniów bez względu na ich umiejętności artystyczne. W trakcie spotkania wykonane zostały bombki choinkowe, które będą mogły stanowić prezent, serdeczny upominek dla bliskiej osoby lub piękną ozdobę świątecznego stołu. Zajęcia warsztatowe przebiegały w miłej i twórczej atmosferze, która uświadomiła uczestnikom, że warto zdobywać nowe doświadczenia, realizować marzenia, a nade wszystko rozwijać często skrywane talenty i pasje.


Mikołajkowy Turniej Piłki Nażnej

06 grudnia w hali sportowej SP w Szewni Górnej odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyli uczniowie od klasy IV do VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie III klasy Gimnazjum. Do naszej szkoły przyjechali zawodnicy ze SP w Suchowoli. Łącznie w rozgrywkach uczestniczyło 120 sportowców- zawodników, którzy grali w swoich grupach wiekowych. Po oficjalnym otwarciu turnieju przez Panią Dyrektor Elżbietę Kuźmę, przystąpiliśmy do rozgrywek. Wszystkim uczestnikom turnieju przyświecał jeden wspólny cel, którym była świetna zabawa sportowo- integracyjna. Mikołajki sportowe odbywały się na zasadach gry fair play. Uczestnicy wspaniałej zabawy sportowej w nagrodę otrzymali czapki Mikołaja, a za osiągnięcia sportowe zostali wzmocnieni kaloriami, tak jak przystało w ten dzień, otrzymali czekoladowe mikołaje. Na zakończenie wspólnie bawiliśmy sie przy muzyce, tańcząc belgijkę oraz skrzypka.

Wszystkim uczestnikom turnieju sportowego bardzo serdecznie GRATULUJEMY, dziękujemy za wspólną zabawe i do zobaczenia za rok.


WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

„Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą. (…)
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci.”

Wizyta Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dzień w roku.
6 grudnia, od samego rana dzieci z oddziału przedszkolnego, grupy „B” z niecierpliwością wyczekiwały na „Staruszka z siwą brodą”, spoglądały w okna i na drzwi, nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyły o tym, że zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Ponieważ nie było śniegu, Mikołaj z workiem pełnym prezentów do wszystkich dzieci przybył piechotą. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie. Szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko
św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz worka pełnego prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i ciepłych słów. Rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał paczki. Oczekiwana cały rok wizyta
św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas raz w roku.... Zdjęcia zrobione
z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.


Koncert dla Niepodległej – to piękny patriotyczny koncert, który odbył się w naszej szkole 4 grudnia 2018 roku. Koncertem dla Niepodległej uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość została przygotowana wspólnie ze Szkołą Podstawową w Wólce Wieprzeckiej.

Po uroczystym wprowadzeniu pocztów sztandarowych obu szkół zebrani zaśpiewali Hymn Polski. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas – łącznie 21 par – zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Panie dyrektor obydwu szkół: Elżbieta Kuźma oraz Jadwiga Gorzała przybliżyły ideę wspólnego świętowania w roku Jubileuszu. Współpraca szkół, noszących to samo zaszczytnie imię Batalionów Chłopskich, rozpoczęła się już parę miesięcy temu. Jej celem jest kontynuowanie wspólnych działań podjętych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, a także integracja dzieci, uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców i władz samorządowych z naszych gmin. Uczestniczymy w lekcjach historii poprzez udział  w różnych formach patriotycznego wychowania Naszej Małej Ojczyzny. W październiku społeczności obydwu szkół brały udział w rajdzie pieszym „Szlakiem walk żołnierzy Batalionów Chłopskich”.

Pani dyrektor Elżbieta Kuźma podkreśliła, że poprzez dzisiejsze spotkanie razem będziemy przeżywać historię Polski, opisaną w poezji, pieśniach i piosenkach patriotycznych.

W koncercie wykorzystane zostały teksty: Kazimierza Wierzyńskiego „Zstąp, Duchu Mocy”, Marcina Wolskiego „Niepodległość”, Mariana Kawałki „Ta Polska”, „A jeśli…”, Antoniego Słonimskiego „ Polska”, Józefa Mączka „Wstań, Polsko moja”, Adama Asnyka „ Nad głębinami”, Marii Duławskiej „To oni”, „Niech szumią im”. Uczniowie zaśpiewali pieśni: Ta niepodległość, Dziewczyna z granatem, Żołnierski szlak, Taki kraj, Pierwsza kadrowa, Nie idź na wojnę, Ostatni mazur, Ostatni list, Biały krzyż.

Na zakończenie uroczystości patriotycznej wspólnie odśpiewaliśmy Rotę.

Kolejna część naszego świętowania dla Niepodległej to zabawa integracyjna. Muzyka i taniec nie mają granic – bawili się uczniowie, nauczyciele i wszyscy ci, którzy wyrażali swoją radość.

W tym dniu szkoła nasza przybrała odświętny wystrój. Uczniowie ubrani byli w stroje galowe: białe bluzki, koszule, ciemne spódnice lub spodnie. Chłopcy z klas starszych założyli garnitury. Wszędzie dominował kolor naszych barw narodowych. Przypięliśmy piękne biało – czerwone kotyliony. To była wspaniała lekcja patriotyzmu, szacunku do Ojczyzny, lekcja historii naszego kraju.

Na Koncert dla Niepodległej zaproszenie przyjęli i wspólnie z nami świętowali:

  1. Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów
  2. Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów
  3. Piotr Koczułap – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość
  4. Krzysztof Kania – Przewodniczący Rady Rodziców
  5. Sołtys Szewni Dolnej – Stanisław Kobel
  6. Sołtys Szewni Górnej – Stanisław Lewusz
  7. Rodzice z obydwu szkół.

Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.

Koncert dla Niepodległej oraz zabawę integracyjną przepięknie prowadziła uczennica z klasy trzeciej gimnazjum Julia Małyszek – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Koncert przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej: Ewelina Kozyrska, Dorota Kozlowska, Zofia Nadra i Marta Smoter.

Dziękujemy bardzo dyrekcji, nauczycielom, rodzicom oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej za zaangażowanie i współpracę.


28 listopada 2018 r. odbyła się szkolna wycieczka do Zamościa, w której udział wzięli uczniowie klas I-III. W pierwszej kolejności dzieci wybrały się do Muzeum Fortyfikacji i BroniArsenał, w którym obejrzały wystawę „Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku”. Grupa mogła zobaczyć z bliska samoloty, czołgi i pojazdy, które były wykorzystywane w czasie drugiej wojny światowej.Podziwiały starą broń i oglądały umundurowanie żołnierzy w czasie trwania I i II wojny światowej. Następnie dzieci pojechały do kina ,,Stylowy” na film ,,Misja Yeti”. Śledziły tam ciekawe przygody Simona i Nelly, którzy wyruszyli na poszukiwanie legendarnego stwora – Yeti.

Miłym akcentem kończącym wycieczkę było  udanie się do Mc'Donalda i pałaszowanie smakowitych przekąsek.

Wyjazd do Zamościa wzbudził wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych przeżyć, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci.


25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodzą swoje święto.

W piątek 23 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego grupy „B” przybyły do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Zasiadły one na specjalnie przygotowanym miejscu dla misiaczków, czekając cierpliwie na przebieg wydarzeń. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów, spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Dzieci prezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły, jak się nazywają, od kogo dostały i z jakiej okazji. Następnie maluchy obejrzały dobranockę „Miś Uszatek”. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem, tańce, zabawy oraz nauka piosenki, którą śpiewa Uszatek. Dzieci wspaniale radziły sobie w czasie wszystkich zabaw. Podczas wycinania, przyklejania i kolorowania sylwetek misiów, sprawdzone zostały także umiejętności manualne dzieci. Ważnym punktem naszej uroczystości była wizyta pani Agnieszki Dybioch, mamy Ani, która zaszczyciła nas swoją wizytą i przywiozła dla przedszkolaków słodką niespodziankę. Dzieci zostały zaproszone na „małe co nieco”.
To misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.


W związku ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 9 listopada w oddziale przedszkolnym – grupy „B” odbyła się wielka uroczystość.

Zrealizowany został moduł „100-lecie niepodległości. Pokaż radość, Przedszkolaku!”, międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Dzieci uczyły się hymnu Polski; poznały symbole narodowe; legendę, jak powstała Polska, w której żyjemy; wykonały flagi Polski i kącik patriotyczny; opanowały znaczenie pojęć „niepodległość” i „patriotyzm”. Podsumowaniem misiowych spotkań była uroczystość przedszkolna, którą uświetnili swoją obecnością rodzice i Pani Dyrektor, Elżbieta Kuźma. Podczas biesiady patriotycznej Mali Patrioci prezentowali wiersze i pieśni. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – techniczny „Sowa – mądra głowa”. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Najważniejszym celem tej uroczystości było stworzenie atmosfery radości i wyjątkowości Dnia Niepodległości! A o godzinie 11.11 dzieci wzięły udział w biciu rekordu w śpiewaniu Hymnu.

Cel zajęć – stworzenie atmosfery radości i wyjątkowości Dnia Niepodległości został osiągnięty.


14 listopada 2018 r. po raz kolejny uczciliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tym razem z Mieszkańcami Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie.

Montaż poetycki przypomniał trudne, a jednocześnie wielkie chwile, które przeżyli nasi dziadowie na drodze ku wolności. Wspominaliśmy wybitnych Polaków, którzy o nią walczyli na różne różne sposoby, czy to w powstaniach, czy zachowując kulturę polską, wiarę i język, czy pukając do drzwi obcych mocarstw z prośbą o pomoc.

O tym, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach nasi słuchacze wiedzą dużo więcej. Część z nich przeżyła wojnę i piekło, które jej towarzyszy.

Duża część pensjonariuszy wzruszyła się słuchając patriotycznych wierszy i pieśni. Po oficjalnej części wspólnie śpiewaliśmy żołnierskie piosenki oraz wysłuchaliśmy wykładu o Józefie Piłsudskim.

Zadając sobie pytanie co my, żyjący w wolnej Polsce możemy uczynić dla Ojczyzny odpowiadamy:

Co ja uczynić mam Polsko dla Ciebie,
Ja, com nie walczył przeciwko niewoli
Com się wychował na wolnych zbóż chlebie
Dziś, gdy Twe skronie blask chwały okolił?
Już wiem! Przestrzennie pierś moją rozszerzę
By Cię objęła, i umysł poświęcę
Dla twego dobra – i te słabe ręce
Dla Ciebie, Polsko, składam dziś w ofierze.

Kładą tablicę na samotnym grobie,

Może ją kładą w blaskach słońca wschodu,

Ale, mogiło, zawsze stał przy tobie,

Zawsze pamiętał-wieczny duch Narodu

On jest skarbnikiem uczuć, które biegną

Z serc pamiętliwych, z pałaców, poddaszy

I nie zapomni z grobów tych żadnego,

Co nie mają…prócz pamięci naszej.


9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Apel rozpoczął się od uroczystego odśpiewania 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, przedstawiając w nim niezłomność narodu polskiego w dążeniu do niepodległości. Narrację przeplatały wiersze i pieśni patriotyczne, które ukazały uczestnikom akademii momenty trudne i tragiczne w naszej narodowej historii, ale pokazały też bohaterstwo i patriotyzm Polaków, którzy pomimo ciężkich czasów, nie zaniechali walki o Ojczyznę. To była bardzo piękna lekcja historii, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, oddajemy hołd tym, którzy swoje życie oddali, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce.


7 listopada 2018 r. nasi uczniowie próbowali swych sił z w teście wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100 –lecia odzyskania niepodległości pod nazwą „ Warto być Polakiem”.

Finał konkursu odbył się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, w Błękitnej Sali. Pytania dotyczyły naszej drogi do niepodległości i początków kształtowania młodego państwa polskiego. Cieszymy się, że mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę w niepodległościowych quizach.


Targi Edukacyjne Zawodowy strzał w 10!

            Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum mają przed sobą niezwykle ważny etap w życiu – przed nimi wybór szkoły średniej i ponadgimnazjalnej.

            Młodzież jest świadoma tego, że dobry wybór powinien być zgodny z predyspozycjami i zainteresowaniami. Uczniowie wiedzą, że przed podjęciem decyzji należy zdobyć jak najwięcej informacji o różnych typach szkół.

            Z pomocą w tym trudnym wyborze przyszedł Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu. Organizując Targi, dał przyszłym absolwentom możliwość poznania oferty szkół na terenie powiatu. Z tej możliwości skorzystali również uczniowie klasy VII.

            Głównym celem imprezy zawodoznawczej była promocja zawodów zgodnie z potrzebami rynku oraz zachęcenie uczniów do wyboru szkoły branżowej jako kolejnego etapu rozwoju. Z całą pewnością udział uczniów w Targach miał wymierne efekty. Zainteresowani mieli bowiem okazję spotkać się z przedstawicielami szkół, którzy chętnie podzielili się swoimi radami i spostrzeżeniami. Mieli też możliwość bezpośredniego zapoznania się z ofertą edukacyjną danej szkoły, otrzymania ulotek, broszur informacyjnych. Z przedstawicielami szkół mogli porozmawiać o zasadach rekrutacji na przyszły rok szkolny i programie nauczania.

            Okazuje się, że tego rodzaju przedsięwzięcia są przydatne, potrzebne. To bardzo ciekawa oraz postrzegana przez odbiorców jako atrakcyjna forma promocji oferty edukacyjnej, a tym samym realna pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły i zawodu.


5 listopada 2018 r. nasza szkoła gościła przedstawicieli Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Zaprezentowali oni sztukę na motywach dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas: VI, VII, VIII oraz III gimnazjum. Aktorzy w niezwykle sugestywny sposób pokazali fragmenty znanej historii o dziewczynie, która owładnięta żądzą władzy, dokonała wielu zbrodni i niegodziwości, a pierwszą z nich było zabicie siostry.

Atmosferę tajemniczości i grozy potęgowała odpowiednio dobrana muzyka. Dodatkowo, na wyobraźnię oddziaływały kolorowe kostiumy, rekwizyty i dekoracja. "Balladyna" to niezwykły utwór, łączy w sobie sceny mroczne i dramatyczne, refleksyjne i miłosne, a nawet groteskowe. Nasi uczniowie mogli więc doświadczyć bogatej gamy przeżyć i doznań artystycznych.

Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę dramatu, gdzie funkcjonuje jednocześnie dobro i zło.

 „Poprzez Niepodległą”- to tytuł naszego projektu w programie eTwinning,

Program ten oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) z jednego z krajów europejskich, które tutaj komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie. Akcja e-Twinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko-i długoterminowe partnerstwa.

W ramach tego projektu nauczyciele i uczniowie ze 100 miejscowości w Polsce postanowili stworzyć wspólny wirtualny przewodnik turystyczny, zachęcający do odwiedzenia ich miejsc.

W związku ze zbliżającym się 11 listopada wszyscy postanowiliśmy również wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. W tym celu uczniowie mieli za zadanie zrobić kartki o tematyce niepodległościowej i wraz życzeniami wysłać je pocztą. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów z klasy VIII powstały piękne kartki patriotyczne i część z nich została wysłana już do zaprzyjaźnionych szkół.

Z niecierpliwością czekamy też na kartki od innych.

Oddział przedszkolny – grupa „B”

           


Właśnie zakończyliśmy pierwszą część  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” pod tytułem „Mały Miś  uczy samodzielności”. Wybraliśmy swojego misia i nadaliśmy mu imię „Elegancik”, wspólnie  stworzyliśmy KODEKS PRZEDSZKOLAKA i przyrzekliśmy, że będziemy go przestrzegać. Dowiedzieliśmy się jakie obowiązki mają dyżurni oraz zaprojektowaliśmy kąciki zainteresowań i ustaliliśmy  zasady z ich korzystania.  

W kolejnych miesiącach będziemy realizować następujące  moduły projektu:

- 100-lecie niepodległości. Pokaż radość Przedszkolaku   (październik- listopad)

- Kulinarne warsztaty z Małym Misiem (grudzień)

- Kuferek Kreatywności Małego Misia (luty-marzec)

- Misiowe aktywności sportowe (kwiecień- maj)

W ciągu całego roku Miś będzie odwiedzał kolejno wszystkie dzieci w domu, gdzie zachęci do wspólnego czytania. Podczas swoich odwiedzin zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją dłoń. Mały Miś będzie również zapraszał   do przedszkola gości na wspólne czytanie.  Pierwszą zaproszoną osobą, która zainaugurowała projekt „Mały Miś – czytające przedszkolaki” jest Pani Elżbieta Kuźma. Pani Dyrektor przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Śpiąca królewna”.

"Mały miś uczy samodzielności"


Wycieczka do Warszawy

24 X 2018r uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Ze względu na złą pogodę spacer po Starym Mieście ograniczył się tylko do Placu Józefa Piłsudskiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz częściowo Ogrodu Saskiego. Natomiast resztę zabytków takich jak: Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki, Barbakan, Pałac Kultury i Nauki, gmach Teatru Narodowego, Muzeum Chopina czy Pałac Prezydencki uczniowie mogli podziwiać z okien autokaru.

Najciekawsza jednak dla większości uczestników okazała się wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Świetną zabawę gwarantowała możliwość oglądania, testowania, eksperymentowania,wykorzystania zasad fizyki w całkiem niekonwencjonalny sposób. 

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego PGE Arena. PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach.

            Z Punktu Widokowego nasi uczniowie mogli zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę najpopularniejszego miejsca w Polsce. Zwiedzili pomieszczenia strefy zawodniczej m.in. szatnię, w której do meczów przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski, strefę odnowy biologicznej oraz centrum medialne PGE Narodowego przeznaczone dla dziennikarzy.

         Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych chwil. Z całą pewnością na długo zostanie w ich pamięci.


Wojna oczami poety 26.10.2018 r.

         Na wieczorek poetycki uczniowie VIII klasy zaprosili Panią Emilię Margułę oraz rodziców. Oczywiście mamy przyszły w charakterze słuchaczy.

Nasz gość zaprezentował utwory, które pięknie wpisały się w listopad oraz 100. rocznicę obchodów niepodległości.

            Wiersze: Zniszczone młodzieńcze marzenia, Obrazek z wojny, List partyzanta do ukochanej dziewczyny z okazji urodzin przypomniały trudne chwile bliskich autorki z czasów II wojny światowej. Pani Emilia przybliżyła realia omawianego okresu pokazując zdjęcia rodzinne sprzed II wojny światowej.

            W drugiej części prezentacji Pani Emilia przedstawiła wiersze z humorem, opowiadające o aktualnych wydarzeniach, czyli o złotej jesieni, o dziurawej lokalnej szosie. Damy i wiśniaczki w zabawny sposób podkreśliły różnice miedzy tymi, które mieszkają w mieście oraz tymi, które żyją na wsi. Próbkę umiejętności Pani Emilia pozwoliła nam opublikować na stronie szkoły. Serdecznie dziękujemy za możliwość obcowania z wierszami.

List partyzanta do ukochanej dziewczyny z okazji urodzin

W dniu święta Twego

Życzę Ci wszystkiego najlepszego

Aby dni wolnością były

Słowa myśli marzenia się spełniły.

A te słoneczne promyki

Niewinne, niech przynoszą

Szczęście nasze, rodzinne.

Nie mogę być w chwili

Obecnej blisko Ciebie

Wróg napadł na Polskę-

Ojczyzna w potrzebie.

Ale kiedy wroga pokonamy

Wtedy w wolnej Polsce się spotkamy

Czekaj na mnie kochanie

To tylko chwilowe rozstanie.

                                                            ( Emilia Marguła )


Kolejni uczniowie w Muzeum w Bondyrzu 26.10.2018 r.

oglądają ekspozycję

Niezłomni Zamojszczyzny- walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953

Zachęcone recenzjami uczniów III klasy gimnazjum, do zwiedzania muzeum ruszyły klasy VI, VII i VIII. Największe zainteresowanie oglądających budziła broń z okresu wojny światowej. Naszą uwagę przykuły także, oryginalne świadectwa, a w nich nazwy przedmiotów, np. dzisiejsze wychowanie fizyczne dawniej nazywano „ćwiczeniami cielesnymi”.

Kustosz muzeum, Pan E. Sitek uzupełniał zwiedzanie muzeum ciekawostkami o zgromadzonych eksponatach, np. o barci w pniu drzewa, która trafiła do muzeum z Bliżowa.

W maju planujemy ponownie odwiedzić muzeum, chcemy wtedy obejrzeć jeden z filmów, może ten o „ Powstaniu Zamojskim”.


SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI NADLEŚNICTWA ZWIERZYNIEC

26 października w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz dzieci  z oddziałów przedszkolnych z przedstawicielami Nadleśnictwa Zwierzyniec, paniami: Izabelą Bełz Specjalistą Służby Leśnej do spraw Zagospodarowania Lasu i Moniką Tokarzewską Starszym Referentem.

Organizacji zajęć przyświecały następujące cele:

1. Uświadomienie dzieciom i uczniom ogromnego znaczenia lasów - gospodarczego, społecznego i przyrodniczego.

2. Pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie.

3. Uświadomienie uczestnikom prelekcji wielkiej roli leśników w pracy nad zachowaniem możliwie dużej różnorodności biologicznej polskich lasów.

Na początku spotkania panie przedstawiły dzieciom najpopularniejsze zwierzęta leśne i omówiły ich zachowanie w konkretnych porach roku. Pani Monika Tokarzewska podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować obyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Następnie uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Mogli też z bliska przyjrzeć się i dotknąć spreparowanego rysia, który kiedyś zginął pod kołami samochodu, a teraz służy jako eksponat.

Uczniowie poznali również nasiona podstawowych gatunków drzew leśnych; Panie z Nadleśnictwa Zwierzyniec zaprezentowały wiele rodzajów nasion, które dzieci mogły dotknąć  i obejrzeć.

Nasi uczniowie bardzo angażowali się w przebieg zajęć, chętnie odpowiadali na stawiane im pytania oraz sami zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a przekazane wiadomości i ciekawostki poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.

Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Bełz i Pani Monice Tokarzewskiej za owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.


Cześć Ich pamięci!

Przedszkolaki pamiętają…

            Jesienią, przed dniem Wszystkich Świętych wszyscy ludzie jednoczą swoje siły i wybierają się na cmentarze, aby tam oddać cześć swoim bliskim, którzy już odeszli. O zmarłych nie zapominają również przedszkolaki, które pod opieką swoich pań wychowawczyń złożyły pod krzyżem przed szkołą kwiaty, zapaliły znicze i uczciły chwilą ciszy pamięć o poległych.


W dniu 23 października przedszkolaki odwiedził miś Zenek i Pani Zofia Nadra, bibliotekarz naszej szkoły.

Maluchy wysłuchały fragmentu „Kubusia Puchatka” o urodzinach Kłapouchego. Przypomniały zasady zachowania podczas uroczystości urodzinowych. Składały misiowi Zenkowi życzenia, śpiewały 100 lat, na koniec wykonały prezent dla jubilata.


Przybywam z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej...

Nie lękajcie się!

Otwórzcie drzwi Chrystusowi!

            Tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczystą akademię poświęconą 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę papieża Jana Pawła I. Prezentując przygotowane pieśni i wiersze, młodzież przypomniała widzom sylwetkę naszego Rodaka, Jego życie przepełnione radością, miłością do ludzi, ale też bólem i cierpieniem. Wypowiadanymi słowami uczciliśmy pamięć Polaka – Papieża, przyjaciela młodego pokolenia.

            Jan Paweł II każdego dnia dawał świadectwo wiary, miłości do Boga i człowieka. My zaś, uczestnicząc w akademii, daliśmy świadectwo pamięci i miłości do Papieża – Polaka, a co się z tym wiąże nierozerwalnie - miłości do drugiego człowieka.

            Uroczysty apel był też niewątpliwie dziękczynieniem za życie i posługę Papieża – Jana Pawła II.


Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.

( M. Twain)

            12 października w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, przedstawiciel Gminy Adamów oraz uczniowie, by wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej.

            To ważne Święto, Święto polskiej szkoły, Święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Właśnie tego dnia uczniowie mają okazję przekazać nauczycielom podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodych ludzi.

            Swoją wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny. W kierunku nauczycieli popłynęło wiele ciepłych, serdecznych słów.

            W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za pracę i wręczyła Nagrody Dyrektora. Do życzeń przyłączyli się rodzice oraz reprezentująca Wójta Gminy Adamów – Pani Anna Romaszko. Pani Anna przekazała wyróżniającej się w pracy dydaktyczno – wychowawczej nauczycielce Nagrodę Wójta. Uczniowie wyróżnionym pracownikom gratulowali głośnymi brawami.

            Ten dzień był ważny również dla uczniów klasy pierwszej. Dziś pierwszoklasiści złożyli na sztandar szkoły ślubowanie i zostali pasowani na ucznia. Tym samym zostali oficjalnie włączeni do społeczności szkolnej.

            Tradycyjnie, w tym dniu dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym programie artystycznym. Pierwszaki pokazały, że już wiele umieją. Ujawnione talenty wskazują, że niedługo wyrosną z nich doskonali artyści... Te chwile samym dzieciom dostarczyły wiele niezapomnianych przeżyć, rodzicom sporo wzruszeń, nauczycielom dumy z nowo przyjętych uczniów, pozostałym zaś uczniom radości z powiększonego grona koleżanek i kolegów. Przedstawienie wzbudziło tak wiele emocji, że gromkim brawom nie było końca!

            Drodzy Pierwszoklasiści!

Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce!

 


„XXVI BIEGI PRZEŁAJOWE W MAJDANIE WIELKIM – „BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ”

4 października 2018 r., w Majdanie Wielkim odbyły się zawody w XXVI Biegach Przełajowych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod hasłem „Bieg dla Niepodległej” z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do rywalizacji w zawodach przystąpiło 5 szkół podstawowych: trzy z Gminy Krasnobród (Kaczórki, Krasnobród, Majdan Wielki) i dwie z Gminy Adamów (Suchowola oraz nasza szkoła). Rywalizowano w 8 kategoriach na różnych dystansach. Indywidualnie najlepsze miejsca spośród uczniów naszej szkoły zajęli: Przemysław Częścik – 1 miejsce (chłopcy kl. V), Wiktoria Kucner -1 miejsce (dziewczęta kl. V), Natalia Pura – 1 miejsce (dziewczęta kl. VIII), Wiktoria Guziak – 3 miejsce (dziewczęta kl. VII) oraz Dawid Kozłowski (chłopcy kl. VI). W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie wywalczyli 2 miejsce, przegrywając tylko ze szkołą w Krasnobrodzie. Wart dodać, że wszyscy nasi reprezentanci, a było ich 16 ukończyli swoje biegi (jako jedyna szkoła) i zdobywali punkty do klasyfikacji drużynowej. Oprócz w/w zawodników startowali również: Patrycja Nogas, Karol Wiatrzyk, Kamil Materna, Jakub Szczerbiński, Izabela Pakuła, Izabela Chadam, Julia Lewusz, Tomasz Michałuszko, Szymon Kania, Aleksander Wołowiec i Julia Kowalczuk.


Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów

W dniu 01.10.2018r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 36 uczestników z Suchowoli i Szewni. W każdej kategorii wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników i zawodniczek. Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, życząc wszystkim młodym sportowcom  miłej zabawy oraz jak najlepszych miejsc w turnieju. A było o co walczyć. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów. czytaj więcej ...


WIZTYA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZEJ W ADAMOWIE

z s.w Potoczku 1 października 2018 r.

Tym razem Teatr Maska z Krakowa przyjechał do nas ze spektaklem Zadanie z patriotyzmu.

Dwójka młodych aktorów szukała odpowiedzi na pytanie, na czym polega współczesny patriotyzm oraz w czym się przejawia. Zgodnie z konwencją teatru interaktywnego prowadzący próbowali wywołać do odpowiedzi widzów. Jak zwykle nie była to łatwa rzecz. Jedna z naszych koleżanek z klasy VII świetnie weszła w rolę i towarzyszyła aktorom w poszukiwaniu odpowiedzi nt. współczesnego patriotyzmu.

Główni bohaterowie przedstawienia Szalik, Krawat i Antena próbując napisać pracę domową zadawali głośno pytania i zastanawiali się czy każdy może być patriotą? Czy wywieszanie flagi państwowej podczas świąt narodowych to patriotyzm? Czy patriotą jest tylko ten, kto się urodził i mieszka w Polsce?

Każdy z nas po obejrzeniu spektaklu tworzył w myślach własne definicje patriotyzmu, myślimy, że są one zbieżne z podstawową definicją, że patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie.


W Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK

im. Stanisława Prusa ps. Adam w Bondyrzu 03.10.2018 r.

Dziś wybraliśmy się do Muzeum w Bondyrzu. Muzeum sprawiło na nas jak najlepsze wrażenie, jest nowoczesne i bogato wyposażone w pamiątki z II wojny światowej. Podziwialiśmy 8 sal wystawowych, a w nich liczne informacje o Powstaniu Zamojskim, o wysiedleniu Zamojszczyzny, o akcji Burza. Jedna ze ścian prezentowała informacje o założycielu Muzeum w Bondyrzu Panu Janie Sitku, inna przybliżała postać Stanisława Prusa ps. Adam, dowódcy 9 pp AK Okręg Zamość. Podziwialiśmy listy pisane przez partyzantów do bliskich. Chłopcy interesowali się szczególnie bronią, a było jej pod dostatkiem, oglądali działka, moździerze, karabiny maszynowe, broń krótką. Każdy znalazł tu coś ciekawego, czym się bliżej zainteresował. Oglądaliśmy kompletny ołtarz polowy Wojska Polskiego sprzed 1939 r.

Kustosz muzeum, Pan E. Sitek zapowiedział, że już wkrótce zostanie uruchomiony panel multimedialny.

Naszych młodszych kolegów zachęcamy do zwiedzania muzeum, warto!


Pokaz ratownictwa medycznego - spotkanie ze strażakiem

We wtorek 2 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, Panem Danielem Gresztą. Na początku spotkania wyjaśnił on uczniom na czym polega praca w straży i w jakiego rodzaju akcjach uczestniczą strażacy. Przypomniał także, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, a także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Dzieci zostały zapoznane z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków. Przypomniał również numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112.

Następnie odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu zaproszonego gościa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy oraz podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja). Strażak zaprezentował również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, krwotoku, zranienia, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych na fantomach pod czujnym okiem Pana strażaka.

Podczas spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zakres odpowiedzialnej, wielozadaniowej i jakże pożytecznej pracy strażaków. Dodatkową niespodzianką ze strony Pana Daniela był pokaz ubioru strażaka, który mogli przymierzyć wszyscy chętni.

Strażakowi, Panu Danielowi Greszcie gorąco dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie naszym uczniom w ciekawy sposób wiadomości, które być może kiedyś pomogą im uratować życie innej osobie.


Spotkanie ze strażakiem

W dniu 2 października 2018 r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, panem Danielem Gresztą. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Pan strażak przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość przymierzenia stroju strażaka, co sprawiło im wiele radości.

W imieniu wszystkich dzieci i wychowawców DZIĘKUJEMY Panu Danielowi Greszcie za interesujące spotkanie i poświęcony nam czas.


28.09.2018r. uczestniczyliśmy w otwarciu ekspozycji Niezłomni Zamojszczyzny- walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953 w Muzeum w Bondyrzu. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Otwarcie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa ps. Adam uświetnili honorowi goście min. J.J.Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sławomir Zawiślak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, syn Józefa Frańczaka ps. Lalek, ostatniego Żołnierza Wyklętego, wójt Gminy Adamów, Dariusz Szykuła.

Zwiedzanie muzeum postanowiliśmy przełożyć na inny dzień, gdyż liczba gości chętnych do obejrzenia ekspozycji była zbyt duża, planujemy tu wrócić w środę.


DZIEŃ CHŁOPAKA W GRUPIE PRZEDSZKOLAKÓW

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy w naszej grupie 28 września 2018 r. W tym dniu dziewczynki z pomocą rodziców wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia. Wszyscy wykonali przygotowane przez wychowawcę uśmiechnięte balony, z którymi bawili się przy dźwiękach muzyki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla dzieci, który przygotowali rodzice. Radości, śmiechu i dobrego humoru w tym dniu było co niemiara.

Dziękuję wszystkim Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację Dnia Chłopaka.Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

            21 września młodzież naszej szkoły obejrzała film, który nawiązuje do książki Arkadego Fiedlera. Ta historia legendarnych lotników z Polski zwanych asami przestworzy zachwyciła niemal wszystkich.

            Film był ciekawy mówi Izabela z klasy VI, bo ciekawe były walki w powietrzu – dodaje Patryk z tej samej klasy. Tomasz, również z klasy VI, zauważył znakomitą obsadę. Twierdzi, że efekty wspaniałej gry aktorskiej widać wyraźnie w scenach lotu samolotami.

            Milena z klasy III gimnazjum dostrzegła walory ścieżki dźwiękowej. Zdaniem Izy z tej samej klasy film z muzyką Łukasza Pieprzyka wywołał w widzach wiele emocji: strach, smutek, złość, szczęście. Konrada film bardzo poruszył. Wszystko wyglądało tak prawdziwie...

            Film warto obejrzeć. To świetna lekcja historii -dodają zgodnie Justyna i Dominika.


Wolontariusze naszej szkoły wsparci przez kolegów z klasy VIII udali się do DOS w Krasnobrodzie z akcją Narodowego Czytania. Wybrane
i zaprezentowane pensjonariuszom fragmenty „Przedwiośnia” spodobały się. Słuchacze uważnie śledzili losy głównego bohatera lektury, Cezarego Baryki. Podziwiali umiejętności czytających, którzy mimo dużej tremy czytali
jak wytrawni lektorzy. Poznaliśmy dwie nowe pensjonariuszki, Panie Krystynę i Marię. Mamy nadzieję, że szybko zaprzyjaźnimy się.


Narodowe Czytanie 2018

            Za nami już siódma edycja akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, autora, którego nazywano sumieniem polskiej literatury.

            Fragment, który odczytali uczniowie klasy ósmej, opowiada o życiu Cezarego Baryki w Baku. Przenieśliśmy się więc w czasie. Jest bowiem rok 1914, wybucha I wojna światowa, potem rewolucja w Rosji. Do władzy dochodzą komuniści. Bohater uczęszcza na ich spotkania, a hasła, które słyszy, uważa za słuszne …

            W niesłychany nastrój wprowadzają nas nie tylko słowa wypowiadane przez uczniów, ale też brzmiąca w tle muzyka Lorenca. Całości dopełniają kadry z wybranych scen adaptacji filmowej cytowanego utworu.

            Chwile spędzone z książką Żeromskiego były niewątpliwie chwilami refleksji nad istotnymi w historii naszego kraju wydarzeniami.


Witam!

            Tym słowem Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kuźma przywitała zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości: Panią Ewelinę Szykułę – Skarbnika Gminy Adamów i Ks. Józefa Zwolaka – Proboszcza Parafii Kosobudy.

            Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się Mszą Św., po której kolejny raz głos zabrała Pani Dyrektor. W swoim wystąpieniu przypomniała tragiczny moment w historii naszego kraju – wybuch II wojny światowej. Minutą ciszy, złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod pomnikiem upamiętniającym ten straszny aspekt historii, oddaliśmy hołd bohaterom.

            Pani Dyrektor odczytała też obszerne fragmenty listów od Pani Minister Oświaty oraz Kuratora Lubelskiego, w których nie zabrakło serdecznych życzeń dla uczniów i nauczycieli. Tym samym odbiorcom, Pani Ewelina Szykuła w imieniu Wójta Gminy Adamów życzyła sukcesów w nauce i pracy dydaktyczno – wychowawczej.

            Po części oficjalnej uroczystości uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.

            I choć to trudny czas, bo przecież oznacza powrót do nauki, a więc ciężkiej pracy, to również jest okazją, by spotkać koleżanki i kolegów, z którymi przez wakacje nie zawsze można było się zobaczyć, a to jest przyjemne ...

Jasełka

Szczegóły

https://youtu.be/vs74QITNmFc

https://youtu.be/tTN0F0QPQYA

https://youtu.be/ofBHL9Tk9Js

 {youtube}vs74QITNmFc{/youtube}

 {youtube}tTN0F0QPQYA{/youtube}

 {youtube}ofBHL9Tk9Js{/youtube}

 

 

Rok szkolny 2018-2019

Szczegóły

 

Maja Pitura z oddziału przedszkolnego, grupa „B” otrzymała wyróżnienie
w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „ Anioł w niebie”, zorganizowanym przez Ochronkę Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP - Niepubliczne Przedszkole w Pilźnie. Dziewczynka otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową.

Gratulacje!!


Julia Soboń z oddziału przedszkolnego grupy „B” zajęła III miejsce w V edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Kolorowe witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, zorganizowanego przez Przedszkole nr 13 w Tarnowskich Górach. Na konkurs wpłynęło 136 prac dzieci.


Maja Artymiak z oddziału przedszkolnego grupy „B” wygrała Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zimowy pejzaż z Kubusiem Puchatkiem”, zorganizowany przez Europejskie Językowe Przedszkole we Wrocławiu. Dziewczynka otrzymała dyplom i nagrodę książkową.

Gratulujemy!!!


Maja Pitura z oddziału przedszkolnego „B” otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Anioł w za dużych butach" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 12 w Zamościu. Na konkurs nadesłano 648 prac z 96 placówek z całego kraju.

Brawo dla naszej małej artystki!


Kacper Konopa kl. I, Kacper Najda kl. I i Anna Blicharz kl. III zostali laureatami konkursu plastycznego "Bezpieczni na drodze", którego organizatorem był WORD w Zamościu.


Oliwia Bil z oddziału przedszkolnego „B” zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla placówek przedszkolnych „Piękno naszej Ojczyzny w twórczości plastycznej najmłodszych”.

Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Czerwionce-Leszczynach. Celem konkursu było  rozwijanie zainteresowań plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni oraz aktywności i kreatywności twórczej dzieci, kształtowanie postaw patriotycznych oraz budzenie świadomości narodowej najmłodszych.Maja Artymiak z oddziału przedszkolnego, grupy „B” zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Mój ulubiony Święty”, zorganizowanym przez Przedszkole Niepubliczne pw. „Ochronka Św. S. Kostki” w Jasionkach. Maja otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe. W konkursie brały udział także Julia Soboń i Małgosia Kania. Dziewczynki otrzymały dyplomy za udział.

Życzymy dalszych sukcesów!

Rok 2017/2018

Szczegóły

To już jest koniec... 

            22 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. I choć pogoda za oknem w żaden sposób nie przypominała, że lato już nadeszło, to w sercach wszyscy odczuwali atmosferę upalnego lata, bo w końcu  nadszedł moment, ten upragniony – wakacje!

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma powitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej – uczniów, pracowników szkoły, rodziców, którzy licznie przybyli na uroczystość oraz gościa specjalnego – Wójta Gminy Adamów, Pana Dariusza Szykułę. 

            Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami, dyplomami. Z rąk Pana Wójta otrzymali też stypendia naukowe za wysokie osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia w dziedzinach sportowych. Rodzice, którzy szczególnie zaangażowani byli w życie szkoły, otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękne podziękowania.

            Dziś jednak przede wszystkim pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Były łzy wzruszenia, pełne ciepła podziękowania i uśmiech podczas wspominania minionych lat. Każdy z absolwentów zostawił w tej szkole cząstkę siebie już na zawsze. Dowodem tego jest list Pana Jerzego Kądzielewskiego, absolwenta szkoły, który odczytała Pani Elżbieta Kuźma. Pan Kądzielewski z nostalgią wspominał swoje lata spędzone w murach szkoły, która mieściła się dawniej w Szewni Dolnej, szkoły jakże innej od współczesnej.

            Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę, trzecioklasistom życzyła powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji, a wszystkim pozostałym uczniom miłego i bezpiecznego wypoczynku.

            Kolejnym, bardzo miłym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez odchodzących gimnazjalistów. To była pełna humoru scenka przedstawiająca rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle.

            Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami przyjemnie, zabawnie, ale wszyscy będziemy go miło wspominać.

            Absolwentom życzymy prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, oddanych przyjaciół. A pozostały uczniom mówimy -  do zobaczenia we wrześniu...


O Sobótce piszą moc ognia, wody i miłości. Wszystko się zgadza. My dodamy, moc była w nas i w naszych występach.

Pogoda też nam dopisała, bo deszcz przelotny, tak się złożyło, padał przed występami. Prezentację uczniów Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej rozpoczęli pierwszoklasiści. Natalia Bielak wykonała piosenkę „ Lato w Internecie”, a Jej koledzy i koleżanki wprowadzili nas w wakacyjny nastrój tańcem przy dźwiękach hitu „ Holidays”. Paulina Szawracka zaprezentowała swoje walory wokalne w utworze Natalii Szroeder „Parasole”, a dziewczyny z klasy VII rozgrzały publiczność do czerwoności rock and rollem.

Sportowcy, czyli zawodnicy sumo dali popis świetnej kondycji i bardzo dużych umiejętności fizycznych prezentując rozgrzewkę oraz walkę w wykonaniu naszych absolwentów M. Naworola i M. Marguły.

Polecamy wszystkim udział w zabawach sobótkowych.


Poloneza czas zacząć...

            16 czerwca, punktualnie o godz. 18.00 tradycyjnym polonezem rozpoczął się coroczny Bal Gimnazjalny. Młodzież w eleganckich, wieczorowych kreacjach, dostojnym krokiem, równo w rytm taktów poloneza zaprezentowała ten wyjątkowy taniec. I choć wyraźnie widać było stres, który towarzyszył uczniom, obserwujący to wydarzenie, nie zauważyli jednego nawet błędu.

            Po krótkiej części oficjalnej, pamiątkowych zdjęciach, przyszedł czas na dobrą zabawę. Gimnazjaliści sami zadbali o oprawę muzyczną. W rytm wybranych przez siebie utworów bawili się przez wiele godzin.

            Przyjemne chwile jednak szybko mijają... Wszystko, co dobre, kończy się... O godzinie 24.00 bal gimnazjalny również dobiegł końca. Ale w sercach każdego pozostaje coś na zawsze. Są to wspomnienia. Z pewnością wieczór ten należy do chwil, które uczniowie zapamiętają do końca życia.


„MOJA MAŁA OJCZYZNA”taki tytuł nosiła II edycja międzyszkolnego konkursu fotograficznego, którego organizatorem była nasza szkoła.

Tematem konkursu było wykonanie fotografii ukazującej walory naszego regionu. 
Uczniowie w sposób niekonwencjonalny ukazali piękno otaczającej nas przyrody, jej klimat, nastrój, cechy przyrodniczo – kulturowe, krajobrazy, zabytki oraz urokliwe miejsca Roztocza.

Na konkurs wpłynęło 27 prac od 12 uczniów. Wszystkie prace okazały się bardzo profesjonalnie wykonane i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury przyznało:

I miejsce –Dominikowi Piskorowi ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

II miejsce – Wiktorii Drózd ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

III miejsce – Oliwii Nawój ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej

oraz wyróżnienia:

Oskarowi Selechowi ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej

Wiktorii Chomiak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu

Michałowi Białemu z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu

Wiktorii Pupiec ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

Anecie Głuchowskiej ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.


W dniu 14 czerwca 2018 r. w siedzibie Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięło udział 30 laureatów konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości” adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz 47 laureatów konkursu historycznego „Wolna – Niepodległa”, którego uczestnikami byli uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i m. Zamość. Wszyscy laureaci przybyli na uroczystość pod opieką nauczycieli, którzy udzielali im wsparcia na etapie przygotowania do konkursu.

Wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań dokonali: p. Eugeniusz Pelak Lubelski Wicekurator Oświaty, p. Andrzej Olborski Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, pomysłodawca konkursów p. Tomasz Zieliński Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz p. Monika Żur Zastępca Dyrektora Delegatury.

Honorowy patronat nad konkursami objęli: Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

Atrakcyjne wartościowe nagrody ufundowali dla każdego z 77 laureatów: Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Wychowanka naszej szkoły z oddziału przedszkolnego, Oliwia Bil zajęła III miejsce w tym konkursie plastycznym.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych laureatów konkursu „Kolory Niepodległości”.


Wychowanka oddziału przedszkolnego Oliwia Bil zajęła II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moje miasto – moja duma” Zamość 2018, który został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 1 w Zamościu. Honorowy Patronat objął Prezydenta Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk we współpracy z Patronem medialnym – Kroniką Tygodnia. Celem konkursu było m.in. przywiązanie do rodzinnych stron, ukazanie piękna rodzinnego miasta lub miejscowości. Na konkurs wpłynęło 106 prac plastycznych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Hiszpanii, Szkocji. Wszystkie prezentowały wysoki poziom wykonania. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz otwarcie Pokonkursowej Wystawy Prac odbyło się dnia 12 czerwca 2018 r. Laureatka Oliwia otrzymała w nim liczne nagrody i dyplom.

Zuzanna Pawluk zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Na wycieczkę nadszedł czas, piękna Polska czeka nas”. Konkurs został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 33 w Łodzi. Celem konkursu było m.in. dostrzeganie piękna kraju rodzinnego oraz rozwijanie zainteresowania swoją miejscowością, regionem.

Ponadto dwie inne wychowanki oddziału przedszkolnego uzyskały wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.

Oliwia Kotlińska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przyroda obok mnie” zorganizowanym przez Przedszkole w Sztutowie. Celem konkursu było rozbudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazu swojej miejscowości.

Aleksandra Kolano otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Mamo, tato, nie siedź na kanapie!” zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 10 w Łomży.

Prace plastyczne zostały wykonane pod kierunkiem p. Joanny Skrzyńskiej-Kudełki oraz p. Danuty Gruli.

Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Dzień Języków Obcych

13 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, podczas którego chcieliśmy podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. W specjalnie na ten dzień przygotowanej Akademii, pod kierunkiem pani Elżbiety Michałkiewicz, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności językowe.

Na początku gimnazjaliści z klas III uświadomili nam, jak ważna jest znajomość języków obcych prezentując różne scenki sytuacyjne : na ulicy, u lekarza, na dyskotece. Wysłuchalismy też piosenek Keine Grenzen und Warum oraz wiersza Uwe Timma pt: Erziehung w oryginalnej wersji jezykowej.

Następnie uczniowie i nauczyciele mogli sprawdzić się w powtarzaniu łamańców językowych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Okazało się, że nie są one wcale takie łatwe, zwłaszcza te w języku niemieckim.

W dalszej części wszystkie klasy zaprezentowały piosenki w różnych językach, które wcześniej wylosowały. Poziom wykonania ich był bardzo wysoki i jury miało trudne zadanie, aby wyłonić najlepszą klasę.

Na koniec reprezentanci poszczególnych klas stanęli do walki w quizie z języka angielskiego i niemieckiego, który nie dla wszystkich okazał się łatwy. Po skończonej Akademii jury udało się do stanowisk, na których znajdowały się potrawy, flagi i plakaty przygotowane przez uczniów.

Po zliczeniu punktów okazało się, że:

w kategorii IV-VI

I miejsce zajęła klasa VI

II miejsce klasa IVA

III miejsce klasa IVB i V,

w kategorii klasa VII i gimnazjum:

I miejsce zajęła klasa II i VII

II miejsce klasa IIIB

III miejsce klasa IIIA

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok. J

Cała impreza miała jednak na celu pokazanie uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe, a przy okazji dobrze się bawić.


Konkurs plastyczny „Leśna rodzina”

Uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej bardzo chętnie angażują się w działania propagujące ochronę środowiska przyrodniczego. Bardzo licznie przygotowali prace plastyczne na konkurs „Leśna rodzina” zorganizowany przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Celem tego konkursu było między innymi zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży, na bogactwo przyrodnicze lasów, na jego funkcje ekologiczną, ale również ekonomiczną i socjalną.

Wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali wspaniałe prace już dziś serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a szczególnie gratulujemy uczennicy klasy III szkoły podstawowej Roksanie Włoszuk, która otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 9-12 lat. Wręczenie nagród odbyło się 07.06.2018 r.

Serdecznie gratulujemy!


„MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII

11 czerwca 2018r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie w XVI Powiatowym konkursie

twórczości „MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII pod patronatem Starosty Zamojskiego i Wójta Gminy Nielisz.

Uczennica klasy III szkoły podstawowej Amelia Roczniak zajęła I miejsce w kategorii - praca plastyczna (klasy I – III).

W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymała również uczennica klasy II szkoły podstawowej Wiktoria Bielak.

Obie dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Moniki Bochen.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!


Rowerowy zawrót głowy. 4 czerwca uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej wzięli udział w I edycji szkolnego konkursu pt.: „Rowerowy zawrót głowy”, który zorganizował nauczyciel zajęć technicznych pani Elżbieta Michałkiewicz.
12 uczniów zmagało się ze sobą w pięciu konkurencjach jak np. jazda na czas, ósemka, żółwia jazda, zatrzymanie w linii, przewożenie przedmiotu.
Rywalizacja była bardzo zacięta i w niektórych konkurencjach liczyły się tylko sekundy.
Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w jeździe na rowerze, ale najlepsze wyniki osiągnęli: Szymon Kania, Tomasz Michałuszko i Agata Kucner. 
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.


26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy. Obie daty kojarzą się oczywiście z Dniem Mamy i Dniem Taty. My te święta połączyliśmy w uroczystość ŚWIĘTA RODZINY. W naszej starszej grupie przedszkolnej uroczystość ta odbyła się
11 czerwca 2018 r. 

Dzieci w odświętnych strojach i wyjątkowych nastrojach wyraziły słowami i piosenką swoje uczucia do ukochanych Rodziców. Dały z siebie wszystko, aby zachwycić zgromadzonych gości. Na zakończenie części artystycznej przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i przejęciem wykonały wzruszający taniec do piosenki ,,Mamo”.

Po skończonym występie każde dziecko udało się do swoich Rodziców z prezentem – własnoręcznie wykonaną laurką – tulipanem i życzeniami.

            Po części oficjalnej były zabawy i rozmowy. Na uczestników uroczystości czekał też słodki poczęstunek, owoce i napoje.

Dzień Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. To okazja do podziękowania za trud, jaki włożyli Rodzice w wychowanie swoich pociech.

 

26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu oraz w grupie dzieci oddziału przedszkolnego „A”. Wszyscy doskonale wiemy z jakim świętem kojarzą się nam te dwie daty: DNIEM MAMY i DNIEM TATY.

My postanowiliśmy te dwa wspaniałe i wyjątkowe święta połączyć w jedną wspólną uroczystość „Dzień Rodziny”. Dnia 15.06.2018 r. wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne, różowe różyczki, upominki – drzewka geneaologiczne i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.6 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy ,,POLSKA – TO MOJA OJCZYZNA”. W konkursie wzięły udział pięcioosobowe reprezentacje z klas I, II i III szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu, rozwiązując test, mogli wykazać się wiedzą dotyczącą naszych symboli narodowych, ważnych dat, znanych Polaków, władzy w Polsce i naszej małej ojczyzny. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 8 czerwca.

Miejsce I zajęły uczennice klasy III : Amelia Greszta i Wiktoria Kotarba

Miejsce II uczennica klasy II - Julia Bielak

Miejsce III uczennica klasy I - Anna Kołtun.

Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.Gminy Dzień Dziecka

            07 czerwca uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka. Już od wielu lat to Święto ma charakter sportowy. Od samego rana, na boisku w Jacni w zawodach sportowych rywalizowały najmłodsze dzieci. Zmagały się z różnymi konkurencjami. Zawodom towarzyszyła atmosfera radości i determinacji. Każdy chciał być najlepszy.

            Po godzinie 11.00 do Jacni przyjechali starsi uczniowie. Oni rozegrali mecz piłki nożnej z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli. Zawodnicy pokazali doskonałe umiejętności, umiejętność współpracy w grupie. Okazuje się, że nawet w dobie komputerów nie spada aktywność fizyczna dzieci i młodzieży.

            Po zmaganiach sportowych był czas na degustację pieczonych kiełbasek i lodów.


Powodów do czytania jest tyle, ile dobrych książek. Jeszcze więcej realnych korzyści do wypromowania czytelnictwa niesie akcja Noc Bibliotek. To znakomita okazja do wspólnej zabawy, niekonwencjonalnego sposobu spędzenia czasu w gronie kolegów z klasy. Z tych właśnie powodów klasy VI i VII postanowiły włączyć się w IV wydanie ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek  w sobotę 9 czerwca 2018 r.  Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę. Wśród zaproponowanych przez naszych uczniów lektur znalazły się: „Mroki” J. Borszewicza, „Telemach w dżinsach” A. Bahdaja; „Życie motyli” R. Ryrycha oraz Śmierć mówi w moim imieniu” M. Słomczyńskiego.

Ponadto uczennice klasy VI Paulina Szawracka, Julia Kowalczuk oraz Kasia Skrzyńska zaprezentowały nam „Sagę ognia i wody” metodą booktalkingu. Dziewczyny za pomocą kilku scen z książki zachęcały słuchaczy do samodzielnego zapoznania się z nią.  

Wieczór urozmaicaliśmy sobie teatrzykiem cieni oraz wierszykowaniem. Uczestniczenie w Nocy Bibliotek uważamy za udane inicjatywę, promującą czytelnictwo.


Niepodległa …       

W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Sposobów na uczczenie tego Święta jest wiele. Wśród nich znalazły się: Korowód Niepodległości i bicie rekordu w tańczeniu poloneza. Uczniowie naszej szkoły z radością włączyli się w oba projekty.

            08 czerwca, punktualnie o godz. 10.00 wyruszył ze szkoły Korowód Niepodległości. W galowych strojach, z pieśniami na ustach oraz biało – czerwonymi chorągiewkami i kwiatami przemaszerowaliśmy przez wieś – Szewnię Dolną. Wydarzenie to uwieńczyliśmy pamiątkową fotografią.

            Stulecie Odzyskania Niepodległości stało się też okazją do próby ustanowienia rekordu w ilości par tańczących poloneza. To kolejny wyjątkowy sposób na podkreślenie wagi tego wydarzenia. Dlatego, tego samego dnia, o godz. 11.00 rozpoczęliśmy taniec do muzyki z filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy. Uczniowie tańczyli 7 minut, ale kroków i układów uczyli się znacznie dłużej. Efekt zapierał dech w piersiach! Nic dziwnego, że podziękowaniem była owacja na stojąco! I nie jest ważne, że w naszej sali zaprezentowało się 31 par. Liczył się fakt przystąpienia do projektu, rozpoczęcie o tej samej godzinie i czas tańca.

            Oba wydarzenie przebiegały w niezwykle podniosłej atmosferze. Były idealną lekcją patriotyzmu i wyrazem ogromnej miłości do Ojczyzny, Wolnej Ojczyzny.

 


Biało- czerwone barwy na stulecie uzyskania niepodległości

Uczniowie szóstej klasy postanowili włączyć się w sposób bardzo oryginalny w obchody stulecia uzyskania przez Polskę niepodległości. Na zajęciach technicznych przygotowali desery i przystawki w kolorach biało-czerwonych, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Przy przygotowywaniu potraw było dużo emocji i zdrowej rywalizacji.

Jednak największą satysfakcję mieli wszyscy podczas wspólnego spożywania przygotowanych posiłków.

Uczniom taka forma świętowania bardzo się spodobała.


Wolna, Niepodległa

            Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególnie ważną – 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła to Święto pragnie uczcić licznymi przedsięwzięciami, działaniami. Jednym z takich działań było zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pod hasłem Wolna, Niepodległa. Zadania konkursowe skierowane były do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

            Wiersze, opowiadania, wywiady, komiksy – takie prace można było zgłaszać do konkursu. W wyznaczonym terminie otrzymaliśmy wiele prac, a poziom ich był bardzo wysoki. Uczniowie w różnych formach pięknie i bardzo emocjonalnie opowiadali o swojej miłości do Ojczyzny.

            Członkowie komisji zdecydowali, że nagrody otrzymali:

Kategoria wiekowa – szkoła podstawowa

I miejsce

Jakub Dragan – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Paulina Szawracka – Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

II miejsce

Aleksandra Legieć – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Kamila Chrzan – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

III miejsce

Martyna Fałaga – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Wyróżnienia

Kacper Gęśla – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Kacper Leśniak – Szkoła Podstawowa w Suchowoli  

Kategoria wiekowa – klasa VII szkoły podstawowej i klasa II i III gimnazjum

I miejsce

Wiktoria Szykulska – Gimnazjum w Szewni Górnej

II miejsce

Kinga Gęśla – klasa VII Szkoły Podstawowej w Suchowoli

III miejsce

Weronika Dębska – klasa VII Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej

            Uroczyste wręczenie nagród książkowych i dyplomów odbyło się 05 czerwca.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


25.05.2018 r. uczniowie klasy V i IVb uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych

w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu.


W dniu 25.05.2018r. klasy IVb i V odwiedziły Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN w Zwierzyńcu w celu odbycia zajęć dotyczących Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi okazami fauny i flory RPN. Zajęcia miały charakter terenowy. Uczniowie pod przewodnictwem pani Magdaleny przeszli ścieżką edukacyjną na Bukową Górę.
Wędrówka zakończyła się  w miejscowości Sochy, gdzie uczniowie oddali hołd zamordowanym w czasie II Wojny Światowej. Ostatnią atrakcją wycieczki było ognisko z kiełbaską na terenie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

Pracownikom RPN dziękujemy za zaproszenie oraz bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia.


POWIATOWY ETAP KONKURSU "JESTEM BEZPIECZNY" ZA NAMI.

Już po raz osiemnasty, 17 maja 2018 r. w MDK w Zamościu, odbył się finał konkursu organizowanego przez Komendę Miejską Policji w Zamościu ,,Jestem Bezpieczny". Sześcioosobowe drużyny składające się z uczniów szkół podstawowych próbowały swoich sił, rozwiązując test wiedzy z zakresu uzależnień, właściwych reakcji na zagrożenia oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Dodatkową konkurencją było zaprezentowanie hasła, które wskaże najatrakcyjniejszą propozycję spędzenia wolnego czasu, alternatywną dla zagrożeń, wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychoaktywnych. Trzecim zadaniem było wykonanie projektu koszulki z hasłem odnoszącym się do bezpiecznych zachowań. Nasza drużyna, po wygraniu eliminacji gminnych, reprezentowała Gminę Adamów w składzie: Dawid Greszta, Jan Radliński, Tomasz Michałuszko, Igor Cios, Szymon Kania i Hubert Gajewski. Do konkursu przystąpiło siedem drużyn, a nasi uczniowie zajęli IV miejsce, tracąc, naprawdę, niewiele do podium. Zwycięzcy konkursu otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe, a pozostałe drużyny nagrodzono voucherami o wartości 100 zł.

Gratulujemy naszym zawodnikom udanego udziału w konkursie


ŻOŁNIERZOM BCH WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY

Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice naszej szkoły, a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości uczcili w piątek, 11 maja 2018 r., 75. rocznicę bitwy pod Wojdą a zarazem 37. Rocznicę nadania imienia Batalionów Chłopskich naszej szkole. Była modlitwa, okolicznościowe przemówienia oraz akademia w wykonaniu naszych uczniów, na którą złożyły się wiersze, pieśni patriotyczne oraz taniec z wykorzystaniem biało - czerwonej flagi.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor, Elżbieta Kuźma, która powitała Gości, a następnie odbyła się msza święta w intencji poległych, pomordowanych i żywych obrońców Ziemi Zamojskiej w latach 1940 - 1945. Mszę odprawił ksiądz Mateusz Furmaniak, wikariusz Parafii Kosobudy. Potem uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik upamiętniający poległych podczas bitwy pod Wojdą oraz poległych mieszkańców Szewni, którzy oddali życie za Ojczyznę w czasie hitlerowskiej okupacji. Tam, w obecności pocztów sztandarowych, złożyli wieńce i kwiaty.

Wśród uczestników obchodów Dnia Patrona naszej szkoły byli: Pan Czesław Walczak, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie, Pan Stanisław Misztal – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCH – Zarząd Okręgu w Zamościu z pocztem sztandarowym, Pani Teresa Sawicka – starszy wizytator Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Pan Edward Harasim – v-ce Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy BCH oraz członek Zarządu – Pan Julian Strumiński. W uroczystości wzięli również udział: Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów, współgospodarz uroczystości, Pan Janusz Bałabuch – Wójt Gminy Krynice, Pan Jerzy Zawadzki – Sekretarz Powiatu Zamojskiego, Pani Maria Sak – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchowoli z pocztem sztandarowym, Pani Jadwiga Gorzała – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym, Pani Agata Baj - Dyrektor Szkoły Podstawowej Krynicach z pocztem sztandarowym, Gminny Zarząd BCH w Krynicach z pocztem sztandarowym, Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym, przedstawiciele RPN w Zwierzyńcu – zastępca dyrektora, Pan Tadeusz Grabowski oraz Pan Wojciech Bober, Pan Lucjan Bednarz i Pan Jarosław Dąbrowski reprezentujący Nadleśnictwo Zwierzyniec, Pani Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów, Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów, sołtysi Szewni Górnej, Szewni Dolnej i Wólki Wieprzeckiej, Pan Edmund Sitek, Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewni Dolnej, byli nauczyciele naszej szkoły, pani pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Adamowie, rodzice, mieszkańcy Szewni Górnej i Dolnej oraz Pan Jerzy Kądzielewski z żoną Lilianą.

Wygłaszający okolicznościowe przemówienia podkreślali, że ta uroczystość, to doskonały przykład patriotyzmu, a zarazem żywa lekcja historii. Były to słowa ważne, ponieważ szkoła stara się przekazywać uczniom wartości, którymi kierowali się w swoim życiu i walce żołnierze Batalionów Chłopskich - honor, odwaga, miłość do Ojczyzny, poczucie odpowiedzialności za Polskę.

Wzruszenia podczas trwania całej uroczystości nie ukrywał szczególny dla nas Gość, Pan Jerzy Kądzielewski, były absolwent naszej szkoły, który przekazał do Izby Pamięci eksponaty z czasów II wojny światowej a także prywatne fotografie z lat 1930 do 1940. Jego przemówienie skierowane do uczniów szkoły zostało przyjęte entuzjastycznie a przysłowiowy „żółwik” skierowany w ich kierunku sprawił, że Pan Jerzy zyskał sympatię dzieci pomimo znacznej różnicy wieku.

Takie momenty to okazja do dumy z Patrona i lekcja historii, by młodzież przechowywała pamięć o tych, którzy oddali za nas życie. Uroczystość Święta Patrona, tradycyjnie już, zakończyła się zwiedzaniem Izby pamięci oraz poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości.


Uczennica klasy II szkoły podstawowej Nikola Teterycz zajęła III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Nasza biało – czerwona”, który został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu w ramach 187 rocznicy ustanowienia barw narodowych i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Na konkurs wpłynęło 274 prace z 44 placówek województwa lubelskiego. Konkurs zorganizowany został pod Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Weksylologicznym oraz Pogotowiem Flagowym. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach jubileuszu 70- lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, którego finał odbędzie się w marcu 2019 roku. Praca plastyczna została wykonana pod kierunkiem p. Moniki Bochen

Gratulujemy!


Pamiętamy...

            Aby upamiętnić niezwykle istotny fakt w historii Polski – uchwalenie Konstytucji 3 Maja – najmłodsi uczniowie w naszej szkoły, 30 kwietnia, przygotowali uroczysty apel. Jak ważna jest to data w historii kraju, świadczyć też może obecność zaproszonych gości. A odwiedzili nas tego dnia Wójt Gminy Adamów, Przewodnicząca Rady Gminy oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec.

            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. W dalszej części usłyszeliśmy piękne wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Uczniowie przypomnieli nam wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Bardzo wyraźnie zaznaczyli, że warto i należy pielęgnować tę wielką wartość, jaką jest patriotyzm.

            Jednak 30 kwietnia to nie tylko data upamiętniająca w naszej szkole fakt uchwalenia konstytucji. W tym dniu bowiem postanowiliśmy włączyć się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości. To była druga część naszej uroczystości. W związku z tym, Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma odczytała list Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka skierowany do szkół uczestniczących w tej akcji.

            Pan Wojewoda zaznaczył, jak bardzo ważna i piękna jest to inicjatywa. Inicjatywa, która jest nie tylko formą godnego upamiętnienia szczególnego jubileuszu naszej Ojczyzny, ale także przypomina o znaczeniu narodowej zgody i odpowiedzialności każdego z nas za jej rozwój i bezpieczeństwo.

            Pięknie uformowaną kolumną przeszliśmy więc w okolice Pomnika upamiętniającego poległych w walce o niepodległość żołnierzy Batalionów Chłopskich i ludności cywilnej, by obok posadzić Dąb Niepodległości. Towarzyszyli nam przedstawiciele władz samorządowych i nadleśnictwa, którzy wspólnie z Panią Dyrektor dokonali aktu sadzenia Dębu. Nie zabrakło również reprezentantów społeczności uczniowskiej. Z dumą w tym akcie uczestniczyli: Maja Cios i Wiktor Świergoń – uczniowie klasy III szkoły podstawowej oraz Daniel Farion – uczeń klasy III gimnazjum. Przed posadzeniem Dębu, za pośrednictwem inż. Nadzoru Nadleśnictwa Zwierzyniec, Pana Piotra Szewczuka, wysłuchaliśmy słów Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, który stwierdził, że udział w tej cennej inicjatywie dla leśników ma wyjątkowy wymiar: patriotyczny i przyrodniczy, i dlatego przekazali nam drzewo szczególne, będące symbolem leśnej siły, potęgi i trwałości. Zasadzony Dąb będzie stanowił pamiątkę nie tylko bohaterskiej przeszłości polskiego narodu, ale także symbol wspólnych działań łączących pokolenia.

            Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i pamiątkową fotografią.


Na „Wieczór z książką” uczniowie klasy VII zaprosili Przewodniczącą Rady Gminy, Panią Bożenę Skibę, jedną z mam, Panią Wioletę Purę oraz absolwentkę naszej szkoły Aleksandrę Szarafin.

            Zaproszeni goście zaprezentowali nam wybrane przez siebie propozycje lektur, były to: „ Czarne stopy” Seweryny Szmaglewskiej, „Zezia i wszystkie problemy świata” Agnieszki Chylińskiej oraz „Matka” Maksyma Gorkiego. Panie przekazały nam, jak wiele wartości niesie kontakt z książką, jak wzbogaca i ile uczy.

            Spotkanie umilaliśmy sobie odgadywaniem zagadek o książkach, rozpoznawaniem tytułów lektur.

            „Wieczór z książką” zaliczamy do bardzo pozytywnych przeżyć, a słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej niech stanowią dla niego puentę Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.


Klasy VI i VII w roku szkolnym 2017/2018 uczestniczą w programie „Trzymaj formę”

        Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Program „Trzymaj formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. zobacz sprawozdania z realizacji programu...


            Dziś, klasa VII i IIG uczestniczyła w imprezie „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Myślimy, że założony przez Lubelskiego Kuratora Oświaty cel został osiągnięty. Pokazy i prezentacje promujące szkolnictwo zawodowe podobały się nam. Szczególne wrażenie zrobiła na nas możliwość dokonywania zabiegów weterynaryjnych oferowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu. Mogliśmy sami wykonywać zastrzyki na sztuce mięsa typu karkówka, czy zaprzyjaźnić się z psem – modelem. Dzięki Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4, tz. BUDOWLANCE i ich spożywczej ofercie, czyli możliwości własnoręcznego komponowania sałatek, dużej ilości przepysznych ciast oraz kruchych przekąsek nikt z nas nie był głodny. EKONOMIK zainteresował ofertą kształcenia w zawodzie logistyk. Tu można było obserwować obsługę drona. Jedna z naszych koleżanek z IIG skorzystała z usług fryzjerskich.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni sposobem organizacji oraz prezentacji imprezy. Nadmieniamy, że czas umilały wokalne oraz taneczne występy uczniów zamojskich szkół ponadgimnazjalnych. Gorąco polecamy kolejnym rocznikom młodszych kolegów skorzystanie z możliwości wyjazdu na „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”.


24.04.2018 r. w Jarosławcu rozegrane zostały mistrzostwa powiatu zamojskiego w piłkę nożną dziewcząt Szkolnego Związku Sportowego, kategoria. Gimnazjum. Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej zostały rozlosowane do silnej grupy, w której swoje mecze ukończyły na 3 miejscu. Niestety wywalczone miejsce w grupie nie pozwoliła na udział w dalszej rywalizacji, czyli na grę w walce o finał. Ostatecznie turniej uczennice ukończyły na bardzo dobrym 5 miejscu w całym powiecie. Mistrzem a zarazem zwycięzcą eliminacji powiatowych zostały reprezentantki z Krasnobrodu.

Skład naszej drużyny: Martyna Kania, Joanna Świrgoń, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba (wszystkie kl. III B gim.), Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak (wszystkie kl. III A gim.), Julia Małyszek (kl. II gim.) Natalia Pura i Oliwia Kotarba (obie kl. VII).


13.04.2018 r. uczniowie z naszej szkoły startowali w Otwartych Mistrzostwach Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w Biegach Przełajowych. Impreza sportowa odbywała się na obiektach OSiR w Zamościu i okolicznym parku w kilku kategoriach. Spośród uczniów naszej szkoły najlepszy wynik wybiegał Przemysław Częścik (kl. IV A), który zajął 1 miejsce w biegu na 600 metrów klas IV. Również bardzo dobry wynik uzyskała Wiktoria Kucner (kl. IV A), która stanęła na najniższym stopniu podium w swojej kategorii wiekowej (600 metrów dziewcząt kl. IV).

Na słowa uznania zasługują jeszcze dwie nasze reprezentantki, którym niewiele zabrakło do miejsca na podium. Roksana Włoszuk (kl. III) przybiegła jako 4 w kategorii dziewczęta kl. III na dystansie 300 metrów. Ten sam wynik uzyskała Julia Lewusz (kl. V), która pobiegała na 600 metrów, jednakże należy dodać, że miała zdecydowanie najtrudniejsze zadanie, gdyż rywalizowała nie tylko z rówieśnikami, a nawet z zawodniczkami o rok starszymi.


12.04.2018 r. w naszej szkole zostały rozegrane mecze eliminacyjne w piłkę nożną Szkolnego Związku Sportowego na etapie gminnym. Nasi uczniowie rywalizowali z rówieśnikami z Suchowoli. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: chłopcy-szkoła podstawowa i dziewczęta-gimnazjum. Chłopcy niestety musieli uznać wyższość rywali, natomiast dziewczęta z Szewni Górnej po bramce Joanny Świrgoń odniosły zwycięstwo i w nagrodę awansowały do eliminacji na szczeblu powiatu.

Skład chłopców: Przemysław Częścik, Karol Wiatrzyk (obaj kl. IV a), Patryk Pura, Jakub Gromadzki, Bartłomiej Persik, Igor Cios, Dawid Kozłowski (wszyscy kl. V) i Jakub Guziak (kl. VI).

Skład dziewcząt: Martyna Kania, Joanna Świrgoń, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba (wszystkie kl. III B gim.), Patrycja Sarzyńska, Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak (wszystkie kl. III A gim.), Julia Małyszek (kl. II gim.) i Oliwia Kotarba (kl. VII).


Nieuchronność omija, co chcemy ocalić,

wystarczy ciepłą iskrę pod sercem zapalić,

by rosły w nas i trwały ulotne wrażenia -

drogowskazy pamięci najmilsze – wspomnienia...

        11 kwietnia zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by podczas uroczystego apelu wspominać Św. Jana Pawła II oraz Ks. Krystiana Kotulskiego – wspaniałego katechetę i wychowawcę, którego śmierć nagle, niespodziewanie zabrała do Domu Ojca.

            Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Św. celebrowaną przez ks. Zwolaka - proboszcza tutejszej parafii. Po Mszy Św. głos zabrali nasi uczniowie. Przypomnieli życie i działalność obu postaci, wskazując na podobieństwa w zachowaniu, działalności w życiu codziennym.

            Jak ważne i potrzebne było to spotkanie, zauważyliśmy już od początku. Cała społeczność szkolna i mieszkańcy Szewni Górnej, którzy przybyli do naszej szkoły, w zadumie i ogromnym skupieniu słuchali wypowiadanych słów.

            W tym dniu szczególnie mocno odczuliśmy bliskość, „obecność” Świętego Jana Pawła II

i Księdza Krystiana Kotulskiego.


ks Krystian kondolencje

Śmierć przychodzi nagle …

       Jeszcze kilka dni temu nie przeczuwaliśmy, że nadejdą wydarzenia, które tak strasznie nas zaskoczą …

         Informacja o śmierci Ks. Krystiana Kotulskiego była informacją przerażającą. Nie możemy uwierzyć, nie godzimy się z faktem, że ktoś, kto parę dni temu był z nami, odszedł. Ciągle mamy w głowach Jego głos, obraz twarzy pogodnej, uśmiechniętej. Ksiądz Krystian był młodym człowiekiem pełnym miłości do uczniów, koleżanek i kolegów z pracy. Jego empatia i optymizm wypełniały sale lekcyjne, korytarze szkolne każdego dnia.

Krystianie!

         Byłeś wspaniałym przyjacielem, świetnym kolegą i sympatycznym człowiekiem, bardzo lubianym przez uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Takiego Cię zapamiętamy.

         Jesteśmy dumni, że byłeś z nami, byłeś nam bliski, rozumiałeś nas. Doświadczyliśmy Twojej wielkiej życzliwości. Dziękujemy Ci za to. Będzie nam Cię brakowało. Tak strasznie trudno zrozumieć tę śmierć, nagłą i niespodziewaną.

         W imieniu pracowników Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej, uczniów, rodziców składamy wyrazy współczucia wszystkim, których ta śmierć dotknęła: Rodzinie Księdza Krystiana, Przyjaciołom, Bliskim.

         Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie. (J.11,25 -26)

Krystianie, spoczywaj w pokoju i czekaj na nas w Domu Ojca!


Chciałoby się zaśpiewać Wiosno, ach to ty, bo zwykle 21 marca czuje się ją i widzi dookoła. Zamiast tego recytowaliśmy zabawne wiersze Jana Brzechwy, by wprawić się w radosny nastrój. Wśród wierszy prezentowanych przez uczniów III klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum znalazły się Kto z kim przestaje czy Kokoszka smakosza.

Za niekwestionowaną gwiazdę występów uznaliśmy Mateusza Łosiewicza, który z wielkim wdziękiem wcielał się w rolę wilka, Kopciuszka oraz świni.


Konkurs literacko – fotograficzny „Mała ojczyzna – ludzie i miejsca” - zakończony!

        16 marca br. został podsumowany konkurs pod hasłem Mała ojczyzna – ludzie i miejsca. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu.

            Kolejny raz okazało się, że nie trzeba jechać daleko, by odkryć miejsca piękne, tajemnicze, niezwykłe. Gimnazjaliści w swoich pracach dotarli więc do cichych bohaterów i nieznanych opowieści. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców kolejnej edycji.

I miejsce zdobyła praca naszej uczennicy – Wiktorii Szykulskiej – opowiadanie pod tytułem Mój Sen, Moja Śmierć, Mój Zamość, Moje Ukojenie ...

            Wiktorii składamy serdeczne gratulacje, sobie zaś życzymy z tej okazji, byśmy mogli kiedyś, może już w niedalekiej przyszłości przeczytać profesjonalnie wydaną powieść, nowelę, opowiadanie …


Piątkowe spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

            Niektórzy uczniowie klas trzecich gimnazjum uczęszczają na zajęcia dodatkowe, gdzie rozwijają swoje zdolności aktorskie i dziennikarskie. Niedawno członkowie Koła Czytelniczo – Dziennikarskiego promowali czytelnictwo w klasie I Szkoły Podstawowej. Natomiast członkowie Koła Teatralnego 16 marca br. zorganizowali spotkanie wychowanków oddziału przedszkolnego z Kubusiem Puchatkiem. Gimnazjaliści opracowali scenariusz spotkania, zaplanowali każdą minutę. Przygotowali wiele ciekawych zabaw, zadań do wykonania przez przedszkolaków.

            Okazało się, że warto było. Na zakończenie dzieci otrzymały od Kubusia Puchatka pamiątkowe dyplomiki i piękne naklejki.


Z związku z ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, nasi uczniowie: Aleksandra Sołtys, Maja Cios, Igor Cios i Patrycja Szykulska, 13 marca 2018 r. wzięli udział w VI edycji KONKURSU RECYTATORSKIEGO pod hasłem „Wiosenne spotkania z ….NIEPODLEGŁĄ”, który odbył się Krasnobrodzkim Domu Kultury. Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem zaprezentowali wiersze i fragmenty prozy. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod tym samym hasłem. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie naszej szkoły: Jakub Skiba i Natalia Bielak zajęli II miejsce, natomiast praca plastyczna Leny Lewusz została wyróżniona.

Wszystkim recytatorom i plastykom serdecznie gratulujemy.


Twórcze kreacje uczniów klasy VII

            Uczniowie naszej szkoły często w sposób kreatywny i twórczy podchodzą do zajęć lekcyjnych. Potrafią swoimi pomysłami nie tylko wzbogacić treści programowe, ale również ożywić lekcje języka polskiego. Niektórzy  bardzo lubią przebierać  się oraz odgrywać różne scenki.

            To właśnie klasa VII, realizując temat Barwny świat bohaterów na podstawie powieści Quo vadis H. Sienkiewicza,  zaprojektowała, a następnie wykonała według własnego pomysłu stroje starożytnych Rzymian. Na chwilę sala lekcyjna zamieniła się w wybieg mody. Mogliśmy zobaczyć Nerona - jednego z głównych bohaterów powieści oraz Ligię - śliczną młodziutką dziewczynę.

            Uczniowie przekonali się, że nie tylko uczestniczą w zajęciach, ale mają wpływ na przebieg lekcji.


WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

I UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ

W NAUCE I ZACHOWANIU W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 zobacz...


Eliminacje Gminne 41 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

pt. ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 02.03.2018r. w naszej szkole przeprowadzono eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do turnieju zgłosiło się 16 uczestników z dwóch szkół. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy tj. grupa I – uczniowie szkół podstawowych oraz grupa II – uczniowie szkół gimnazjalnych.

Osoby uczestniczące w eliminacjach gminnych otrzymali do rozwiązania testy, które po zakreśleniu odpowiedzi zostały sprawdzone przez komisję.

Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa:

I miejsce – Dawid Greszta, klasa IV, Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

II miejsce – Bartłomiej Fusiarz, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

III miejsce – Kamil Piskor, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

II grupa:

I miejsce – Wiktoria Piotrowska, klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Suchowoli

II miejsce – Małgorzata Grela klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Szewni Górnej

III miejsce – Kacper Selech, klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Szewni Górnej

Osoby, które zajęły pierwsze miejsce w poszczególnych grupach, wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.


Komputerowy ćpun

            Krzysztof Piersa, autor książki Komputerowy ćpun, 22 lutego 2018 roku gościł w Bibliotece Publicznej w Potoczku. Na spotkanie, podczas którego przestrzegał przed zagrożeniem płynącym z nadużywania gier komputerowych, zaproszeni byli nasi uczniowie.

            Słowa wypowiedziane przez Pana Krzysztofa głęboko wryły się w świadomość gimnazjalistów.

            Wiktoria – uczennica klasy IIIb mówi: […] ten niezwykły człowiek ujął nas swoją szczerością i otwartością. Słuchając go, wiedziałam, że zdaje sobie sprawę, w jakim celu znalazł się w tym akurat miejscu i ile jego obecność znaczy dla niektórych z nas. Jego wykład dotyczył uzależnień od gier komputerowych oraz telefonów komórkowych. I choć być może ten problem nie dotyczy mnie bezpośrednio, to jestem w stanie zrozumieć ogólny przekaz wypowiedzi. A jest on, muszę przyznać, dość głęboki. Mężczyzna posługiwał się prostym, młodzieżowym językiem, w którym nie brakowało internetowego slangu i utartych przez nastolatków „powiedzonek”. [...]Dowiedziałam się, jak należy postępować z samym sobą: twardo i bez pobłażliwości, tylko taka postawa może doprowadzić mnie do zwycięstwa, spełnienia marzeń.

            Dominik – uczeń tej samej klasy, również potwierdza pozytywny odbiór przekazu: [...] sam spędzam bardzo dużo czasu przed komputerem, więc bardzo dobrze zrozumiałem prowadzącego. Po warsztatach poważnie przemyślałem swoje dalsze postępowanie. Stwierdziłem, że czas, który spędzam przy komputerze jest zbyt duży, więc zacząłem go oszczędzać i czuję się z tym bardzo dobrze.

            […] Muszę przyznać, że Pan Piersa ma wyjątkowy talent w nawiązywaniu relacji z młodzieżą. Zauważyłam to zwłaszcza w momencie, gdy przywoływał celne przykłady naszych codziennych zachowań – podsumowuje spotkanie Oliwia – także uczennica klasy IIIb.

            Stanowisko uczennicy klasy IIIa – Klaudii nie jest odmienne. […] Dotychczas nie zdawałam sobie sprawy z nowego rodzaju uzależnienia, jakim jest komputer. Historia Pana Krzysztofa uświadomiła mi, jak cienka jest granica między uzależnieniem a przyjemnością. Zaczęłam się zastanawiać, jak daleko od tej granicy jestem ja.

            Czy takie spotkania mają sens? Odpowiedź chyba jest zbędna …


W lutym i marcu 2018 roku młodsza grupa przedszkolaków realizować będzie Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

„Czyste powietrze wokół nas”.

Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. zobacz więcej ...


1

„Moja Babcia to Królowa mój Dziadek to Król” - tymi słowami rozpoczynaliśmy uroczystość Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się 16 lutego w świetlicy szkolnej naszej szkoły. zobacz więcej...


Dziś

wszystko kręci się dookoła, smutki i żale odeszły w cień.

Dziś

życie do tańca woła, by rozbawić Twój szary dzień

            I półrocze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie naszej szkoły zakończyli huczną zabawą – zwaną w tradycji szkoły – choinką szkolną. Skoczne dźwięki muzyki wypełniały salę gimnastyczną już od godziny 11.00.

            Czas od godziny 11.00 do 15.00 zarezerwowany był wyłącznie dla najmłodszych uczestników zabawy. Nasi milusińscy, w pięknych, karnawałowych strojach, z wielką ochotą brali udział w zabawie i zorganizowanych specjalnie na tę okazję konkursach.

            Natomiast o godzinie 16.00 w sali pojawili się uczniowie starszych klas. Oni również zaprezentowali się w eleganckich, wieczorowych kreacjach, pięknych makijażach i fryzurach. Wyglądali bardzo dostojnie i dorośle.

            Dla obu grup rodzice przygotowali smaczny poczęstunek.

Wszyscy bawili się znakomicie, co szczególnie dało się zauważyć przed godziną 21.00, kiedy to nieuchronnie zbliżał się koniec...


Aktualności z pierwszego półrocza zobacz....


To już jest koniec...

 

            22 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. I choć pogoda za oknem w żaden sposób nie przypominała, że lato już nadeszło, to w sercach wszyscy odczuwali atmosferę upalnego lata, bo w końcu  nadszedł moment, ten upragniony – wakacje!

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma powitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej – uczniów, pracowników szkoły, rodziców, którzy licznie przybyli na uroczystość oraz gościa specjalnego – Wójta Gminy Adamów, Pana Dariusza Szykułę. 

            Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami, dyplomami. Z rąk Pana Wójta otrzymali też stypendia naukowe za wysokie osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia w dziedzinach sportowych. Rodzice, którzy szczególnie zaangażowani byli w życie szkoły, otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękne podziękowania.

            Dziś jednak przede wszystkim pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Były łzy wzruszenia, pełne ciepła podziękowania i uśmiech podczas wspominania minionych lat. Każdy z absolwentów zostawił w tej szkole cząstkę siebie już na zawsze. Dowodem tego jest list Pana Jerzego Kądzielewskiego, absolwenta szkoły, który odczytała Pani Elżbieta Kuźma. Pan Kądzielewski z nostalgią wspominał swoje lata spędzone w murach szkoły, która mieściła się dawniej w Szewni Dolnej, szkoły jakże innej od współczesnej.

            Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę, trzecioklasistom życzyła powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji, a wszystkim pozostałym uczniom miłego i bezpiecznego wypoczynku.

            Kolejnym, bardzo miłym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez odchodzących gimnazjalistów. To była pełna humoru scenka przedstawiająca rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle.

            Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami przyjemnie, zabawnie, ale wszyscy będziemy go miło wspominać.

            Absolwentom życzymy prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, oddanych przyjaciół. A pozostały uczniom mówimy -  do zobaczenia we wrześniu...

   

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016