Laboratoria Przyszłości

Szczegóły

 

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.


Nasza szkoła otrzymała w ramach projektu dotację w wysokości 60 000 zł i zakupiła następujący sprzęt:

  1. Drukarka 3D Flasforge Adventurer EDU Lite,
  2. Mikrokontroler Arduino,
  3. Stacja lutownicza XOT AIR z grotem 2 w 1,
  4. Aparat fotograficzny z funkcją kamery LPLP,
  5. Statyw do aparatu i kamery,
  6. Zestaw oświetleniowy,
  7. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic – Mini,
  8. Mikroport Saramonic Vmic –Mini,
  9. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery,
  10. Gogle ClassVR 64 wirtualne laboratorium przedmiotowe Premium VRP64 1z8.

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Od września 2022 r. czynnie wykorzystujemy zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości sprzęt na zajęciach dydaktycznych, rozwijających oraz rewalidacyjnych.


Zestaw fotograficzny służy nam do przygotowywania uroczystości szkolnych oraz dokumentowania imprez szkolnych.

Okulary VR Uczniowie naszej szkoły  mają  okazję zapoznać się z możliwościami okularów VR.  Po przeszkoleniu z obsługi sprzętu uczniowie zapoznawali się z przykładowymi projektami z różnych obszarów edukacji: geografii, fizyki, biologii i nie tylko. Dzięki okularom VR przed uczniami otwierają się zupełnie inne możliwości. Dzieci zakładając te okulary przenoszą się na drugi koniec świata – mogą znaleźć się w każdym miejscu na ziemi i nie tylko, oglądają zwierzęta z bliska, mogą walczyć ze swoim strachem i stresem próbując przejść, np. mostem zwodzonym. Dzieci mogą także relaksować się pływając z rybami w oceanie. Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów.

Drukarka 3D W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości" otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej. Po instalacji drukarki uczniowie zapoznali się z przepisami BHP podczas obsługi drukarki.

Odbyły się już pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce.

Udało nam się z sukcesem wydrukować nasze pierwsze projekty, były to min. zawieszki do kluczy i medale.

Nasze projekty modeli 3D powstały w programie Tinkercad gdzie uczniowie mają założone konta na których wykonują swoje projekty.

 

 

   

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016