Rok szkolny 2017/2018

Szczegóły

Lena Lewusz kl. III i Jakub Skiba kl. IV zostali laureatami konkursu plastycznego "Bezpieczni na drodze", którego organizatorem był WORD w Zamościu.

rok_2016/2017

Szczegóły

WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
I UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W SZEWNI GÓRNEJ
WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W NAUCE I ZACHOWANIU ORAZ SPORCIE
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 - zobacz więcej...


24 czerwca, w Jacni odbyła się impreza plenerowa zwana Nocą Świętojańską.

Uroczystości rozpoczęły się, tradycyjnie już, występami uczniów. W tym roku jako pierwsi wystąpili nasi uczniowie – na początku ci najmłodsi, następnie starsi. Mimo że widownia zapełniła się bardzo szybko, trema nie przeszkodziła występującym. Z uśmiechem na twarzach zaprezentowali przygotowany wcześniej program. Publiczność natomiast gromkimi brawami nagradzała talenty wokalne i taneczne naszych artystów.

            Po udanych występach dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji. Były zjeżdżalnie, trampoliny, zamki dmuchane.

            Całość imprezy można podsumować słowami Organizatora: Sobotnie popołudnie w Jacni to czas magiczny...            Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań, podziękowań oraz pożegnań. Tak było też w naszej szkole.
W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice a także zaproszeni goście.

            Rozpoczynając uroczystość, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Uczniom wyróżniającym się w nauce, wręczyła nagrody książkowe oraz świadectwa z wyróżnieniem. Najlepsi uczniowie otrzymali również jednorazowe stypendia za osiągnięcia w nauce i sporcie, ufundowane przez Wójta Gminy Adamów. W tym roku, w imieniu Wójta, stypendia wręczyła Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy.

            Szczególne podziękowania przekazała Pani Dyrektor wszystkim Rodzicom, którzy przez cały rok aktywnie działali dla dobra społeczności szkolnej.

            Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich klas, na ostatnie przedwakacyjne spotkanie, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.

            Ten dzień, z całą pewnością, był najważniejszy dla absolwentów szkoły – uczniów klasy III gimnazjum. To przecież oni od kilku lat, każdego dnia, w murach tej szkoły czuli się ważni, potrzebni, doceniani. Bez wątpienia w ciągu tych lat stali się dojrzalsi, starsi, mądrzejsi. Teraz przed nimi nowy, nieznany świat. I dlatego dziś ich serca przepełnia radość z otrzymanego świadectwa ukończenia gimnazjum, ale też smutek z powodu rozstania, z tym, co tu, w tej szkole przeżyli.

            Absolwentom życzymy więc dostania się do wybranych szkół i sukcesów w nauce, życzymy też wytrwałości w realizacji marzeń.

            Wszystkim natomiast życzymy wspaniałych wakacji i zasłużonego wypoczynku.

Do zobaczenia 4 września!20 czerwca 2017r. dla przedszkolaków oraz ich rodzin był dniem wyjątkowym. Tego dnia bowiem odbyła się uroczystość dla najbliższych dzieciom osób, czyli Rodziców. Dzieci młodsze i starsze przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Chciały w ten sposób podziękować Mamusiom i Tatusiom za ich wielką miłość, cierpliwość i codzienną troskę. Po wspaniałych występach, na twarzach rodziców można było zauważyć tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech.

Na zakończenie programu przedszkolaki zaśpiewały ,,100 lat” i wręczyły swoim Rodzicom piękne kolorowe serca, na których widniał narysowany przez dzieci portret rodziny. Rodzice otrzymali też broszki ze zdjęciem swojej pociechy i jakże wymownymi słowami: Kocham Cię.

Po części oficjalnej każda grupa przygotowała słodki poczęstunek. Na wszystkich czekały słodkości przyniesione przez rodziców.

Był to jeden z najpiękniejszych dni w roku - pełen ciepła, uśmiechu i wzruszeń.


Poloneza czas zacząć …

            17 czerwca przeżyliśmy wydarzenie ogromnej wagi – Bal Gimnazjalny, który był uroczystym podsumowaniem lat spędzonych w naszej szkole.

            Zgodnie z tradycją, imprezę rozpoczęliśmy polonezem. Dziewczęta i chłopcy w strojach galowych – garniturach i eleganckich sukienkach dostojnie ruszyli do tańca, prowadzonego przez Panią Dyrektor.

            Po części oficjalnej, w pięknie przystrojonej sali, młodzież wykazała się świetnymi umiejętnościami tanecznymi, bawiąc się w rytm muzyki do godziny 24.00. Zabawie tej towarzyszyła wspaniała atmosfera, dużo dobrego humoru oraz uśmiech na twarzach. Wszyscy zgodnie przyznają, że bal był wyjątkowo udany.

            W kulminacyjnej chwili, prze zgaszonym świetle, na salę wniesiono płonący ogromny tort, który, jak się później okazało, był bardzo smaczny.

            Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację imprezy należą się rodzicom uczniów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby ich dzieci czuły się wyjątkowo w ten szczególny wieczór.

            Bal przeszedł już jednak do historii. Pozostały piękne zdjęcia i wspomnienia. Przed młodzieżą klasy III dwa miesiące wypoczynku i nowy rozdział w ich życiu – szkoła ponadgimnazjalna, odpowiedzialne wybory...

            Powodzenia! Martyna Romaszko i Jan Radliński otrzymali wyróżnienia w IX edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych: „Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro”. zobacz więcej ....


Odhaczyliśmy na naszej turystycznej mapie kolejne przepiękne zakątki naszego kraju, Rabkę oraz Zakopane.

            Choć Rabkoland, to nie Energylandia, nie oferuje ekstremalnych przeżyć, okazuje się, że wielu uczestników naszej wycieczki, zachwyciło się możliwością spokojnych zabaw i z żalem opuszczało Rodzinny Park Rozrywki w Rabce- Zdrój.

            Jeszcze nie uskarżamy się na kłopoty z układem oddechowym, ale chętnie skorzystaliśmy z inhalacji solankowych dostępnych w tutejszej tężni.

            W drugim dniu wycieczki wspięliśmy się na stok Wielkiej Krokwi oraz Gubałówkę. Pokonanie wysokości 1129 m. okazało się niemałym wyzwaniem, ale dzięki pomocy chłopaków z III gimnazjum, którzy odciążyli słabszych kondycyjnie z ich plecaków, udało się osiągnąć szczyt. Tu czekała na nas nagroda. Z grzbietu Gubałówki podziwialiśmy przepiękną panoramę polskich Tatr i Zakopanego.

            Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oglądaliśmy niepowtarzalne dzieła sztuki, nagrobki wykonane w drewnie, metalu, kamieniu, z rzeźbionymi motywami podhalańskimi sławnych Polaków, m.in. St. Marusarza czy St. Witkacego. Na Krzeptówkach zwiedziliśmy Kościół Św. Rodziny oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

            Nasz pobyt zakończyliśmy zakupem pamiątek oraz nieodzownego oscypka..„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

8 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie II edycji międzyszkolnego konkursu fotograficznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy krajoznawczej i przyrodniczej wśród uczniów oraz promocja własnego regionu. Uczniowie poprzez fotografię, mogli pokazać piękno otaczającej nas przyrody i świata oraz rozwijać swoje zainteresowania fotografią. Na konkurs wpłynęło 76 prac z czterech szkół. Wszystkie prace były oryginalne i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury w składzie: pani Elżbieta Michałkiewicz, pani Marta Smoter, pani Krystyna Późniak oraz pani Urszula Polakowska, przyznało:

I miejsce Patrykowi Sopelakowi z Zespołu Szkół w Żdanowie

II miejsce Julii Kukułowicz z ZSK w Zamościu

III miejsce Oliwii Nawój i Kacprowi Selechowi z ZS w Szewni Górnej

oraz wyróżnienia:

Paulinie Listopad, Oskarowi Selechowi, Alicji Dudzińskiej, Malwinie Adamskiej

i Dominikowi Nieściorowi.

Cieszymy się, że tylu uczniów wzięło udział w naszym konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Elżbieta Michałkiewicz.Uczniowie klasy III ,,b” brali udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,Biało – Czerwoni – barwy narodowe w naszym życiu”. Honorowy patronat objęła Lubelska Kurator Oświaty. Prace trafiły doredakcji Dziennika Wschodniego.Tu oceniło je jury, któremu przewodziła p. Anna Staniak, nauczyciel plastykiw MDK2 w Lublinie. czytaj więcej ....


Konkurs CLICKONMANIAC

Dnia 13 czerwca 2017r. w Gminazjum nr 5 w Zamościu odbyła się uroczystość podsumowująca Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego CLICKONMANIAC organizowany przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość oraz Wydawnictwa Express Publishing dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Głównym celem ceremonii było uhonorowanie laureatów konkursu, a także okazania wdzięczności przygotowującym ich do zmagań nauczycielom.

Bardzo cieszymy się, że w gronie najlepszych znalazła się nasza uczennica Wiktoria Szykulska. Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego wyniku i czekamy na kolejne sukcesy.Święto tych małych i tych dużych, czyli Dzień Dziecka

            31 maja uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Dziecka. W tym roku był to Festyn Rodzinny pod hasłem Zdrowa Rodzina – zdrowo się trzyma, zorganizowany przez Urząd Gminy w Adamowie i miał charakter sportowy.

            Na boisku sportowym w Jacni, tuż po godzinie 9.00 spotkały się dzieci młodszych klas naszej szkoły i dzieci Zespołu Szkół w Suchowoli.

            Po wstępnych zabawach integracyjnych prowadzonych przez wykwalifikowanych animatorów, rozpoczęły się zawody sportowe, które do końca przebiegały w atmosferze radości i rywalizacji fair play. Do godziny 11.00 dzieci popisywały się umiejętnościami w takich konkurencjach jak: gra w dwa ognie, tor przeszkód, skok w dal, rzucanie do celu. Z uśmiechami na twarzy dzielnie pokonywały wszelkie trudności, a dopisywała im piękna, słoneczna pogoda.

            Po zmaganiach sportowych dzieci odpoczywały przy kiełbaskach z grilla.

            O godzinie 11.30 na płycie boiska spotkali się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum obu szkół. Oni mieli jednak mniej szczęścia, bowiem błękitne, słoneczne niebo zaczęły zakrywać ciężkie, ciemne, deszczowe chmury. Nie przeszkadzało to jednak w integracji grup. Niedługo potem zaczął padać rzęsisty deszcz i wszyscy musieli ze smutkiem w oczach opuścić boisko sportowe. Zdążyli jedynie zjeść smaczne kiełbaski i pyszne lody.

            No cóż, mamy nadzieję, że za rok pogoda dopisze wszystkim.


Australijski świat …

            We wtorek, 30 maja, odwiedziliśmy Australię..., nie opuszczając murów szkoły. Taką „podróż” zafundował nam niezwykły gość – absolwent naszej szkoły – Pan Czesław Teterycz, który od wielu lat na stałe mieszka w Australii.

            Podczas spotkania, na które czekaliśmy z niecierpliwością, dowiedzieliśmy się, jak żyje się w tym pięknym kraju, jakie są tam obyczaje, tradycje. Jednak najbardziej interesowały nas ciekawostki, przekazane przez Pana Czesława. Wiemy już, co robić w przypadku spotkania jadowitego węża czy jaszczurki. Jesteśmy świadomi, że korzystając z kąpieli morskiej, możemy w każdej chwili „spotkać” rekina.

            Obejrzeliśmy niezwykłe zdjęcia, prezentujące australijski pejzaż. Zobaczyliśmy drapacze chmur, ale też inne, zapierające dech w piersiach widoki. Dowiedzieliśmy się, jak żyją obecnie Aborygeni. Za pośrednictwem zdjęć i opowieści, poznaliśmy prawdziwą, nieznaną nam Australię. Ta forma poznania świata jest naprawdę absorbująca, co można było zauważyć, obserwując uczniów w trakcie spotkania.

            Nie zabrakło też pytań ze strony słuchaczy. Nasz Gość bardzo interesująco na nie odpowiadał. Pan Teterycz zasypał nas ogromem informacji i bez problemu nawiązał z nami kontakt, za co serdecznie dziękujemy.

            Było to bardzo ciekawe doświadczenie.


Dziś idę walczyć mamo …

w

hołdzie żołnierzom BCH

            Maj jest miesiącem szczególnym w historii naszej szkoły. W tym bowiem miesiącu, każdego roku obchodzimy rocznicę nadania szkole imienia połączoną z rocznicą bitwy pod Wojdą. Święto Patrona to Święto, do którego przygotowujemy się bardzo starannie. Tak było i tym razem.

            W piątek, 12 maja, już od rana towarzyszył nam bardzo uroczysty nastrój. O godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości. Na wstępie Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma przywitała zgromadzonych Gości, zaznaczając, że ich obecność to dla nas wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt. Powitani zostali:

Doktor Stanisław Misztal – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCH – Zarząd Okręgu w Zamościu z pocztem sztandarowym,

Pan Marian Wojtas – Członek Prezydium Zarządu BCH – Zarząd Główny w Lublinie,

Pan Julian Strumiński, Pan Edward Harasim – Zarząd Główny Stowarzyszenia Żołnierzy BCH w Lublinie,

Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym,

Gminny Zarząd BCH w Krynicach z pocztem sztandarowym,

Pani Maria Sak i Pan Adam Flaga – Dyrekcja Zespołu Szkół w Suchowoli z pocztem sztandarowym

Delegacja Szkoły imienia Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym,

Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej,

Pan Andrzej Wojtyło i Pan Wojciech Bober – Dyrekcja RPN w Zwierzyńcu, Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów, współgospodarz uroczystości,

Pani Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów,

Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów,

Proboszcz Parafii w Kosobudach – ks. Józef Zwolak,    

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewni Dolnej,

Byli nauczyciele naszej szkoły, w tym dyrektor: Pan Mieczysław Grela oraz Pani Waleria Wiatrzyk,

Sołtysi: Pan Stanisław Lewusz – Sołtys Szewni Górnej,

             Pan Stanisław Kobel – Sołtys Szewni Dolnej,

            Pan Piotr Koczułap – Sołtys Wólki Wieprzeckiej,

Pani Teresa Gmitrzuk – pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Adamowie,

Rodzice uczniów Zespołu Szkół w Szewni Górnej,

Przedstawiciele Rady rodziców,

Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi.

            Pani Dyrektor odczytała e-maila od byłego ucznia naszej szkoły – Pana Kądzielewskiego z prośbą o złożenie wiązanki pod pomnikiem przy szkole podczas uroczystości. W hołdzie żołnierzom BCH, przybyłe na uroczystość delegacje również złożyły pod pomnikiem wieńce i zapaliły znicze.

            Kolejnym punktem była Msza Św. celebrowana przez proboszcza, Ks. Józefa Zwolaka oraz Wikarego Krystiana Kotulskiego.

            Po Mszy Św. głos zabrali zaproszeni Goście. W swoich przemówieniach zwracali uwagę na takie wartości jak patriotyzm, wolność. Przemówienia te stają się również źródłem wiedzy o zasługach żołnierzy Batalionów Chłopskich. My, społeczność szkolna, pamiętamy o nich i oddajemy im hołd, składając wieńce i zapalając znicze. Staramy się też na co dzień kierować wartościami, które były ważne dla żołnierzy BCH – honor, odwaga, miłość do Ojczyzny, drugiego człowieka, odpowiedzialność za losy Polski. Chcemy być spadkobiercami tej przeszłości.

            Usłyszeliśmy wiele ciepłych i wzruszających słów o naszej szkole i przygotowanej uroczystości. Słowa te znalazły się też w Kronice Szkoły i już na zawsze świadczyć będą o randze takich wydarzeń.

            Ostatnim, oficjalnym punktem obchodów była uroczysta akademia. Nie zabrakło tu wzruszających pieśni, wierszy i faktów z historii Batalionów Chłopskich.

            Tegoroczne Święto Szkoły w całości zostało przygotowane przez uczniów klas II gimnazjum, w ramach realizacji projektu edukacyjnego.

           Bóg Honor Ojczyzna

5 maja 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Aby upamiętnić te doniosłe święta, uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Akademię tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Krótkie informacje o powstaniu Konstytucji 3 Maja oraz ustanowieniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wzbogaciły naszą wiedzę historyczną, a zaangażowanie młodych artystów spowodowały, że ta lekcja historii i patriotyzmu przemówiły do serc i dusz zebranych.Na dobre i na złe …

            Zawarcie małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Wzruszające są wszystkie rocznice ślubu, jednak chyba najbardziej wzrusza ta, która nazywa się Złote Gody.   25 kwietnia mieliśmy niezwykłą okazję obserwować Dostojnych Jubilatów, którzy przeżyli w związku 50 lat. Z wielkim szacunkiem patrzyliśmy na pary i zastanawialiśmy się, jaki jest przepis na wspólne życie. Bo życie to przecież próba charakterów, to szukanie kompromisów, to wreszcie wrażliwość na drugiego człowieka, oddanie, zaufanie. Czy możliwe jest więc przeżycie wspólnie 50 lat? Okazuje się, że tak! Wystarczy miłość. I choć miłość jest trudna, jak mówiła jedna z uczennic, to ta prawdziwa nie odchodzi, nie jest niemożliwa.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w intencji Jubilatów przez księdza Józefa Zwolaka. Podczas wspólnej modlitwy pary odnowiły przyrzeczenia przysięgi małżeńskiej. Następnie Jubilaci zagościli w uroczyście przystrojonej sali gimnastycznej naszej szkoły. Były przemówienia, życzenia i upominki składane przez Wójta Gminy Adamów.

            Osoby, które przeżyły w jednym związku 50 lat, są nagradzane w naszym kraju specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Aktu dekoracji naszych Gości dokonał Wójt Gminy – Pan Dariusz Szykuła.

            Po części oficjalnej, Dostojni Goście otrzymali miły upominek od uczniów - obejrzeli przygotowaną przez nich część artystyczną. Pięknie, kolorowo ubrane dzieci, z uśmiechem na twarzy, radośnie rozpoczęły występy. Ich zaangażowanie, odwaga, szczerość sprawiły, że jubilaci nie kryli wzruszenia. Słowa wypowiedziane i wyśpiewane przez młodych artystów stworzyły niezwykły klimat. Okazało się, że łatwo się wzruszyć, kiedy słyszy się fragment Zaczarowanej dorożki Gałczyńskiego, czy słowa A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź … Te słowa docierają do każdego – do tych najmłodszych i do tych najstarszych. Podobnie zresztą jak teksty piosenek Złote obrączki czy Na dobre i na złe.

            Część artystyczną zakończyliśmy gromkim odśpiewaniem piosenki Wszystkiego najlepszego.

            Ostatnią zaś częścią uroczystości był wspólny poczęstunek przy akompaniamencie zespołu ludowego Adamowiacy. Nie zabrakło też przy tej okazji miłych wspomnień.Kolejna nowatorska interpretacja dzieła Wiliama Szekspira

            11 kwietnia, w Zamojskim Domu Kultury mieliśmy okazję obejrzeć po raz kolejny niekonwencjonalne ujęcie historii młodzieńczej miłości Romea i Julii. Była to interpretacja, podobnie jak nasza, przeznaczona dla młodego odbiorcy. Spektakl poruszał kwestie, które towarzyszą człowiekowi niezależnie od czasów, w których żyje. Ważnym atutem sztuki były prezentacje multimedialne, stanowiące ciekawe przejście pomiędzy poszczególnymi scenami. Wyjątkowo oryginalnym elementem była gra na gitarze elektrycznej jednego z aktorów. Przedstawienie poprzedzone było prelekcją na temat autora,w szczególności prezentującą dorobek literacki Szekspira oraz zagadnienia związane z teatrem.

            Była to ważna lekcja teatralna.


Pisanki skradły Słońcu

kilka złotych promieni,

teraz ich jasny blask świat rozpromienia.

Te słowa otwierały nasze życzenia skierowane do pensjonariuszy DOS w Krasnobrodzie. 10.04.2017 r. nasi wolontariusze odwiedzili mieszkańców osobiście, by złożyć wielkanocne życzenia tym, którzy spędzają tam jesień swego życia. Kartki świąteczne wykonane przez nasze czołowe plastyczki, czyli Oliwię Kozyrską, Sarę Rożynek oraz Justynę Romaszko i Olwię Nawój zachwycały swoim pięknem

Wolontariusze naszej szkoły przygotowali śpiewniki według listy ułożonej przez śpiewaków DOS. Pozytywnym zaskoczeniem spotkania okazał się solowy występ Pana Mariana, który zadziwił nas doskonałą pamięcią i zdolnościami wokalnymi. Wspólne śpiewanie uzmysłowiło nam, że pieśni ludowe, takie jak Lipka czy Pognała wołki, łączą pokolenia.06.04.2017r. uczniowie klasy V i IV uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym w Zwierzyńcu.

W dniu 06.04.2017r. klasy IV i V odwiedziły Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN
w Zwierzyńcu w celu odbycia zajęć dotyczących Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi okazami fauny i flory RPN. Zajęcia miały charakter terenowy. Uczniowie pod przewodnictwem pani Anny Tronkowskiej przeszli ścieżką edukacyjną na Bukową Górę.
Wędrówka zakończyła się  w miejscowości Sochy, gdzie uczniowie oddali hołd zamordowanym w czasie II Wojny Światowej.

Pracownikom RPN dziękujemy za zaproszenie oraz bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia.Rekolekcje Wielkopostne

            Do Świąt Wielkiej Nocy przygotowujemy się przez Wielki Post, w którym oczekujemy na Zmartwychwstanie Jezusa. To czas, kiedy się wyciszamy i zatrzymujemy na chwilę, by zastanowić się nad swoim życiem. To czas zadumy i refleksji. To również czas, w którym odbywają się rekolekcje.

            I właśnie 31 marca przeżyliśmy Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Przez cały dzień uczestniczyliśmy w spotkaniach i naukach prowadzonych przez Siostry z Domu Rekolekcyjnego Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach.

            Na koniec wzięliśmy udział we Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii św. Andrzeja Boboli w Kosobudach – Księdza Józefa Zwolaka.

            Wszyscy jesteśmy zgodni – te nauki to dobre przygotowanie do Świat Wielkanocnych.


„Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada, lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma, lecz przez to,

czym się dzieli z innymi”

Jan Paweł II

12 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Był z nami przez niemal 27 lat, szukał nas i pokazywał drogę Prawdy. Znał Go i cenił cały świat. Jan Paweł II – nasz Rodak. Zostawił po sobie piękny wzór życia i śmierci. Od Jego odejścia minęło 12 lat. A my wciąż pamiętamy.

            5 kwietnia 2017 r. uczestniczyliśmy w uroczystym apelu poświęconym rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, którego celem było wyrażenie wdzięczności za naukę, którą Ojciec Święty przekazał w czasie swojego pontyfikatu. On nieustannie wołał do chrześcijan o pokój i miłość, o odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o przyjęcie Go całym sercem, o sprawiedliwość, uczciwość i prawdę. Cytowane słowa przypomniały nam, jak szczególne miejsce w sercu Papieża zajmowała młodzież i jak wielkie nadzieje to właśnie w niej pokładał. Papież w prostych słowach wyznaczał cele dla wszystkich, którzy we współczesnym świecie pamiętają o Bożych przykazaniach.             Pamięć o niezwykłym, wielkim Polaku motywuje do pracy nad własnymi słabościami, pokonywania rozlicznych przeszkód i omijania pułapek współczesnego świata, dzielenia się dobrem ze wszystkimi.

Zaduma i skupienie towarzyszące zarówno młodym artystom jak i wszystkim zgromadzonym na apelu, świadczyły o tym, jaki był Święty, Wielki i Ważny dla nas wszystkich. Nastrój i podniosłość chwili dodatkowo potęgowały śpiewane piosenki i pieśni dla Papieża Polaka.

            Akademię zakończyliśmy odśpiewaniem piosenki oazowej „Barka”, która stała się swoistym hymnem papieskim.


SPEKTAKL „TOLERANCJA” TEATR EDUKACYJNY Z RZESZOWA
4 kwietnia 2017 r. gościliśmy aktorów z Teatru Edukacyjnego z Rzeszowa ze spektaklem pt. „Tolerancja". Obejrzały go dwie grupy uczniów. W pierwszej grupie w spektaklu uczestniczyły klasy I –III szkoły podstawowej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, natomiast   w drugiej klasy IV – VI. Przedstawienie przygotowane przez aktorki było bardzo inspirujące, a odegrane scenki wypełnione były dużą dozą wiedzy obejmującej swym zakresem i jednocześnie akceptujące osoby: niepełnosprawne, odmienne kulturowo, religijnie oraz te wyglądające inaczej. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy odgrywane scenki, w których następnie sami wzięliśmy udział, ucząc się akceptacji, tolerancji i asertywności. Nagrodą za występy były symboliczne upominki. Pomimo dużej ilości uczestników, oba spotkania przebiegały w atmosferze zainteresowania połączonego z aktywnością uczniów.Dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas”. W grupie odbył się cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci składający się z 5 zajęć warsztatowych. Podczas odbytej wycieczki obserwowaliśmy źródła dymu, rysowaliśmy je oraz projektowaliśmy własny znaczek ,,Nie pal przy mnie”, który przedszkolaki mogły zawiesić na drzwiach swojego pokoju.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. Bardzo spodobała się im maskotka programu - zielony Dinek oraz piosenka o nim.

Łatwo przyswajały informację na temat problemu dymu papierosowego oraz jak unikać przebywania dzieci w zadymionych pomieszczeniach. Dzięki temu programowi usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy.Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi,

zapachniało, zajaśniało…

Wiosna, ach, to Ty!

            21 marca, specjalnie przygotowanym programem pt. „Nasze talenty”, przywitaliśmy tak długo oczekiwaną wiosnę. I choć za oknem było szaro i ponuro, w naszej szkole zaświeciło słońce.

            Zaprezentowaliśmy talenty wokalne, recytatorskie, aktorskie, choreograficzne. Występom towarzyszyły różne nastroje – było romantycznie, melancholijnie i śmiesznie!

            Wszak wiosna to i miłość, i radość, i romantyczne westchnienia…Dnia 20 marca uczniowie klas I –III wyjeżdżali do kina na film pt.”Piękna i Bestia”. Następnie w Zamojskim Domu Kultury uczestniczyliśmy warsztatach artystycznych, w trakcie których zostaliśmy zapoznani z różnymi dziedzinami sztuki. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje rzeźby oraz z jakich materiałów można ją wykonać. Zostaliśmy zaproszeni   do krainy „Turbotników” i tworzyliśmy formy przestrzenne. Humory dopisywały, było wiele radości i wspólnej zabawy.15.02.2017 r. nasi uczniowie wzięli udział w żywej lekcji przyrody, oglądali niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne w wykonaniu młodych naukowców grupy „Zaelektryzowani”. Poprzez zabawę z helem oraz propanem i butanem mogli doświadczyć bezpośrednio praw fizyki i chemii. Odważni śmiałkowie pozwalali rozpalać ogień na własnej dłoni i nie odnieśli oparzeń. O działaniu pola magnetycznego przekonali się w doświadczeniu z piłką i dmuchawą. Takie lekcje pełne doświadczeń przekonują nas, że prawa fizyczne są w przyrodzie wszechobecne.14 lutego, w Dzień Zakochanych udało nam się złapać ostatnie chwile zimowej aury, by wykorzystać je do wyjścia do kina i na lodowisko.

Kino „ Stylowy” prezentowało tego dnia słowacko-czeski film "Nauczycielka". Treści wybrzmiewane w filmie dotyczyły roku 1983, kiedy działał jeszcze komunistyczny system. Postawa głównej bohaterki, nauczycielki pokazuje mechanizmy działania ludzi w systemie totalitarnym.

Mamy szczęście, że obecnie żyjemy w czasach, w których nie ma tego typu nadużyć władzy. Dziś nauczyciel szanuje ucznia, a my jesteśmy aniołami, których nie da się nie lubić.

Po seansie filmowym, oczywiście udaliśmy się na lodowisko. Chyba nikogo nie musimy zapewniać, że jazda na lodzie to dla nas „prościzna”, lata treningów zrobiły swoje. Prezentowaliśmy wysoki poziom umiejętności, niejeden selekcjoner mógłby dostrzec wśród naszych łyżwiarzy talenty godne uwagi.

Zwieńczeniem wycieczki była konsumpcja ulubionej pizzy w Da GrassoRomeo i Julia w krzywym zwierciadle

            Tragiczną historię dwójki młodych kochanków z Werony zna chyba każdy. Uczniowie naszego gimnazjum postanowili ten dramatyczny tekst pokazać w formie groteski. Sami napisali scenariusz, zdecydowali o minimalistycznej scenografii oraz muzyce towarzyszącej aktorom – amatorom.

            Tak więc tę wzruszającą historię opowiedzieliśmy za pomocą współczesnej muzyki, dyskotekowych rytmów i współczesnych kostiumów. Dialogi zaskakiwały widzów i chwilami wywoływały salwy śmiechu. A były to dialogi, które przypominały nomen omen popisy aktorskie nastolatków. Humor w tej sztuce odegrał zasadniczą rolę. To właśnie groteskowość przedstawionych bohaterów pozwoliła zrozumieć grę aktorów. Zakończenie, jak w stopklatce – bohaterowie stają się być dalecy, obcy, ale razem! Szczęśliwi!

            A głęboka myśl utworu, przesłanie zostało bardzo wyraźnie zaakcentowane.

Miłość to wartość nadrzędna dla każdego z nas, ma charakter uniwersalny i ponadczasowy!

            Ciekawi jesteśmy, co powiedziałby Szekspir, gdyby zobaczył Romea i Julię w takiej aranżacji. Oto jest pytanie...OTWARTE ZIMOWE IGRZYSKA LZS

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ MIESZKAŃCÓW ZAMOJSZCZYZNY

JACNIA, 10.02.2017

                                   W dniu 10.02.2017r w śnieżnej zimowej scenerii na stoku narciarskim w Jacni odbyły się Zimowe Igrzyska LZS. Organizatorem było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu przy współpracy z Gminą Adamów i Stokiem Narciarskim w Jacni. Uczestniczyło w nich ponad 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących gminy i szkoły z terenu powiatu zamojskiego i miasta Zamość.Naszą Gminę reprezentowały szkoły w Szewni Górnej i Suchowoli - w sumie 80 uczestników, którzy rywalizowali w poszczególnych konkurencjach. Celem Igrzysk była popularyzacja sportów zimowych i aktywnych form wypoczynku, zdrowego stylu życia, wyłonienie najsprawniejszych i najlepszych zawodników Zimowych Igrzysk LZS oraz promocja walorów krajobrazowych gminy Adamów.

Medale dla naszej Gminy zdobyli:

Zjazd na sankach – dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Gabriela Kusior (Suchowola)

Zjazd na sankach – chłopcy - szkoły podstawowe - III miejsce Kacper Wasiura (Suchowola)

Zjazd na sankach – dziewczęta – gimnazja - II miejsce Eliza Deryło (Suchowola)

Zjazd na sankach – dziewczęta - gimnazja - III miejsce Kamila Góra (Suchowola)

Zjazd na sankach – kobiety - III miejsce - Katarzyna Bosiak (Suchowola)

Wyścigi na sankach - dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Wiktoria Guziak, Justyna Romaszko (Szewnia Górna)

Wyścigi na sankach - dziewczęta - szkoły podstawowe - II miejsce Sandra Piskor, Aleksandra Babiuch (Suchowola)

Wyścigi na sankach - chłopcy - szkoły podstawowe - I miejsce Patryk Stropek, Kamil Materna (Szewnia Górna)

Wyścigi na sankach – chłopcy – gimnazja - I miejsce Bartosz Kudełka, Bartłomiej Teterycz (Suchowola)

Zjazd na desce – chłopcy – gimnazja - I miejsce Łukasz Lewusz (Szewnia Górna)

Zjazd na desce – chłopcy – gimnazja - II miejsce Konrad Pakuła (Szewnia Górna)

Zjazd na desce - mężczyźni - I miejsce Bartosz Bednarczuk (Jacnia)

Zjazd na desce - mężczyźni - III miejsce Piotr Buczek (Potoczek)

Slalom narciarski - kobiety - II miejsce Justyna Buczek (Potoczek)

Wyścigi na workach – chłopcy - szkoły podstawowe - II miejsce Stropek Patryk, Jakub Gromadzki (Szewnia Górna)

Wyścigi na workach - dziewczęta - gimnazja - I miejsce Patrycja Sarzyńska, Justyna Grela (Szewnia Górna)

Wyścigi na workach – chłopcy – gimnazja - II miejsce Bartosz Kudełka, Bartłomiej Teterycz (Suchowola)

Zjazd na byle czym - III miejsce Bartosz Bednarczuk, Tomasz Pakuła, Damian Sołtys (Jacnia)

Zawodnicy za miejsca I-III otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Beta Soap z Szewni Dolnej a najlepsi zawodnicy puchary Zimowych Igrzysk. W punktacji końcowej gmin za miejsca I-VI zostały wręczone puchary Starosty Powiatu Zamojskiego i Prezydenta Miasta Zamość.

PUNKTACJA KOŃCOWA GMIN

1. Zwierzyniec- 151 pkt

2. Adamów – 138 pkt

3. Krasnobród – 79 pkt

4. Miasto Zamość

5. Sułów

6. Gmina Zamość

7. NieliszKochanej Babci i Drogiemu Dziadkowi…

10.02.2017r. dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość Dnia Babci i Dziadka, aby w sposób szczególny okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za ich bezgraniczną miłość, dobroć i cierpliwość.

Dla miłych gości mali organizatorzy przygotowali program artystyczny. Wyjątkowy, bo odzwierciedlał prawdziwe uczucia występujących. Mali artyści zaprezentowali wzruszające wiersze i okolicznościowe piosenki. Nie mogło też zabraknąć pokazów tanecznych. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie zrobione laurki – wyraz wdzięczności dla swoich Babć i Dziadków. Po części artystycznej zaproszono przybyłych gości  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Gorące słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.

Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, by zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

 14 stycznia 2017 roku sala gimnastyczna w naszej szkole przekształciła się w salę balową. Tego dnia bowiem od samego rana słychać było niezwykle skoczną muzykę i gwar szczęśliwych uczniów. A radość wynikała z dwóch powodów. Po pierwsze, zakończyło się I półrocze, po drugie rozpoczął się karnawał. Na zabawę noworoczną czekamy z niecierpliwością cały rok. I właśnie nadszedł ten dzień …

            Od godziny 11.00 do 15.00 bawiły się najmłodsze dzieci. Po uroczystości dla nich, o godzinie 16.00 rozpoczęła się impreza dla starszych uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W rytmie najnowszych tanecznych przebojów bawiliśmy się do godziny 21.00.

            Na parkiecie można było zauważyć wiele ciekawych układów choreograficznych... Dopełnieniem tych układów były piękne stroje naszych uczniów oraz ich uśmiechnięte twarze. Świadczy to o tym, że takie wydarzenia w szkole są potrzebne.

            Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali rodzice i nauczyciele. Rodzice dodatkowo zadbali o to, by nikomu nie zabrakło sił do tańca – przygotowali pyszne kanapki i słodycze.

            Czekamy więc cały rok na kolejną zabawę! Czas szybko płynie, o czym przekonujemy się każdego roku


Aktualności z pierwszego półrocza zobacz....

Rok szkolny 2016/2017

Szczegóły

 WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
I UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ W SZEWNI GÓRNEJ
WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W NAUCE I ZACHOWANIU ORAZ SPORCIE
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 - zobacz więcej...


 Martyna Romaszko i Jan Radliński otrzymali wyróżnienia w IX edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych: „Moja wieś w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro”. zobacz więcej ....


Wiktoria Szykulska została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka AngielskiegoKolejny sukces Wiktorii

            Zamojski Dom Kultury zorganizował Konkurs Literacki Debiut adresowany do młodych autorów piszących wiersze lub prozę.

            Spośród 86 nadesłanych prac jury wyłoniło zwycięzców. Wśród nich znalazła się nasza uczennica – Wiktoria Szykulska. Praca Wiktorii wyróżniała się indywidualnym, twórczym podejściem do tematu.

            „Literatura wzbogaca psychikę człowieka, daje mi podstawy do zrozumienia samej siebie, pobudza moją wyobraźnię” - mówi gimnazjalistka.

            Jesteśmy dumni z osiągnięć Wiktorii, gratulujemy Jej i czekamy na wyniki następnego konkursu literackiego.


Uczennica klasy IV Aleksandra Pupiec zajęła I miejsce w IX edycji konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze” zorganizowanym przez WORD w Zamościu.

2016/2017_1

Szczegóły

11.01.2017 r. do naszej szkoły przyjechali zaproszeni policjanci. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas 0-III. Poprzez prezentację i pogadankę, dowiedziały się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, podróżować samochodem i bezpiecznie bawić się, szczególnie podczas zbliżających się ferii zimowych. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów, zwłaszcza czapka, która wędrowała z głowy na głowę, gdyż było wielu chętnych do jej przymierzenia. Intrygującym atrybutem były też kajdanki.

Na zakończenie spotkania, nasi goście wręczyli dzieciom opaski odblaskowe i wyjaśnili, dlaczego warto nosić takie elementy oraz jaki mają wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie.


 Dziś, 11.01.2017r. odwiedziliśmy mieszkańców Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie. Naszemu spotkaniu towarzyszyła myśl, by pensjonariusze wiedzieli, że pamiętamy o nich, że są dla nas ważni. Wolontariusze z gimnazjum, wspierani przez Darię Gancarz oraz Paulinę Szawracką, zaprezentowali montaż poetycko – muzyczny. Znalazły się w nim okolicznościowe wiersze o babci i dziadku oraz refleksyjne A. Osieckiej o życiu, o przemijaniu, o ludzkiej słabości. Występ zakończyliśmy skeczem pt. „ Ochmistrz” . Dzisiejsza wizyta dała nam możliwość bezpośredniego kontaktu z pensjonariuszami, poznania Ich potrzeb i oczekiwań. Przekonała nas, że warto zadać sobie trud przygotowania części artystycznej, po to by zobaczyć radość i wzruszenie wśród słuchaczy.

W trakcie poczęstunku mogliśmy bliżej poznać niektórych z mieszkańców DOS. Razem z Paniami: Krystyną, Barbarą, Danutą, Genowefą, Marylą, Anią i Panami: Stanisławem oraz Ireneuszem śpiewaliśmy pieśni z Ich młodości.

Serdecznie dziękujemy Pani Marcie Smoter za plastyczną i artystyczną pomoc przy wykonaniu karty z noworocznymi życzeniami.


Już prawie kończymy I półrocze roku szkolnego 2016/2017 i dlatego zasłużyliśmy na małą nagrodę. Uczniowie klasy IV, V oraz VI udali się na kinową superprodukcję „Łotr 1. Gwiezdne wojny.” W filmie Garetha Edwarda grupa rebeliantów próbuje wykraść plany budowy Gwiazdy Śmierci, potężnego statku służącego do niszczenia planet. Czy Ciemna Strona Mocy zostanie pokonana? O tym możecie się przekonać sami. Więcej fabuły zdradzać nie możemy, by nie psuć frajdy fanom sagi. Zapewniamy, że sceny batalistyczne są niezwykle widowiskowe.

Po seansie filmowym postanowiliśmy wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Zafundowaliśmy sobie więc jazdę na łyżwach. O tym, że jednym przychodzi ona z łatwością, zaś niektórzy utrzymują równowagę tylko dzięki bandzie, przekonaliśmy się naocznie. Jednak musimy zapewnić, że nikomu z nas nie zabrakło determinacji i zacięcia w ciągłym podnoszeniu się z kolan po częstych upadkach.

            Żeby tradycji stało się zadość, musieliśmy odwiedzić naszą ulubioną pizzerię Da Grasso. Tak wzmocnieni wracamy na ostatnie poprawki ocen, a potem niecierpliwie czekamy na wypoczynek i ferie zimowe.


Magia grudniowych dni ...

            Grudzień to miesiąc, w którym wszyscy czekamy na cichą noc z kolędy. To czas szczególny, czas Świąt Bożego Narodzenia. I choć Święta przychodzą do nas każdego roku, blask światełek na choince jest na nowo ciepły i magiczny. W grudniu stajemy się lepsi, więcej myślimy o innych. W związku z tym cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję zbierania darów dla dzieci z Domu Dziecka w Łabuniach.

            Pensjonariusze Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie otrzymali kartki z życzeniami, które zostały wykonane samodzielnie przez uczniów.

            Z każdej niemal klasy dobiegały głosy dzieci i młodzieży, śpiewających kolędy. Rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych, przygotowywaliśmy się do konkursu kolęd, konkursu recytatorskiego. Po ogłoszonym konkursie na najpiękniej przygotowaną salę lekcyjną, uczniowie wręcz prześcigali się, by to ich klasa uznana była za najpiękniejszą. Przygotowywaliśmy też jasełka.

            20 grudnia, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przedszkolaki wzięły udział w zajęciach
na temat: W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Obserwatorami zajęć byli rodzice dzieci, którzy ze wzruszeniem włączyli się w przygotowanie ozdób na świąteczny stół oraz we wspólne kolędowanie. Zajęcia były wspaniałym argumentem potwierdzającym, że takie spotkania, wspólnie spędzone chwile są bardzo ważne i dla dzieci, i dla rodziców.

            21 grudnia obejrzeliśmy jasełka bożonarodzeniowe, przygotowane przez młodzież gimnazjalną. W tym dniu rozstrzygnięty został również konkurs kolęd. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

            W szkole podstawowej najpiękniej salę lekcyjną udekorowali uczniowie klasy IIIa i IIIb, zaś w gimnazjum największą inwencją twórczą wykazali się uczniowie klasy II b i to oni zwyciężyli.

            Kolejnym konkursem, który został zakończony, był konkurs na najciekawszy kalendarz adwentowy. Zwycięzcą została Klaudia Gontarz - uczennica klasy II a gimnazjum, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno: Izabela Dudek – klasa II a (gimnazjum) oraz Oskar Selech –
klasa VI.

            Również dziś, 21 grudnia, zasiedliśmy do pięknie nakrytych stołów, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, zaśpiewać kolędy. Ten nastrój przeniesiemy do swoich domów rodzinnych.

            22 grudnia odbył się konkurs recytatorski pod hasłem Boże Narodzenie słowem malowane. Podobnie jak uczestnicy konkursu kolęd, wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody i dyplomy.

            Zaś w konkursie plastycznym pod hasłem Alkohol niszczy zapach choinki pierwsze miejsce w najmłodszej grupie wiekowej zajęli Paweł Kania, Michał Krawczyk i Amelia Wiśniewska. Maja Cios i Julia Kwaśniuk z klasy II i III a to laureatki z nauczania zintegrowanego. Kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Kuśmierz, Malwina Pakuła oraz Karol Wiatrzyk i Aleksandra Sołtys.

            Wśród starszych uczniów najlepsze prace wykonali następujący autorzy: Oliwia Nawój, Natalia Flejszer i Oskar Selech.

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia ! 

Zajęcia otwarte

Konkurs- kalendarz adwentowy

 


Warsztaty profilaktyczne w szkole

            Profilaktyka jest ważnym elementem wychowania w rodzinie i szkole. Warsztaty profilaktyczne, spotkania, spektakle teatralne poruszające tematykę uzależnień niosą ze sobą wiedzę o zagrożeniach i mechanizmach nimi rządzących.

            W dniach 12-20 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w cyklu warsztatów profilaktycznych, które miały na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, które mogą pojawić się w życiu młodych ludzi.

            Niwelator problemów to spektakl o tym, jaki wpływ na młodych ludzi ma alkohol i zażywanie narkotyków. Aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki, w swoim przedstawieniu, starali się odpowiedzieć na pytanie, kto i w jaki sposób może pomóc młodemu człowiekowi, który zaczyna się gubić we własnych problemach. Okazuje się bowiem, że uczeń może liczyć na pomoc ze strony rodziców, nauczycieli, pedagoga szkolnego. Trzeba tylko zaufać i rozmawiać.

            Kolejne spotkanie odbyło się pod hasłem Twoje życie - twoje decyzje. Podczas tych warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest podejmowanie decyzji, zwłaszcza decyzji, które mogą doprowadzić do utraty kontroli nad własnym życiem, a także poznać proces i mechanizmy uzależnienia. Poruszony był też nie mniej ważny problem, mianowicie problem przeciwstawiania się presji rówieśniczej, kształtowania postawy asertywnej.

            16 grudnia młodzież uczestniczyła w warsztatach Wielki oszust, poruszających problematykę profilaktyki alkoholowej oraz zapobiegania wczesnym kontaktom z alkoholem.

            Natomiast 20 grudnia uczniowie obejrzeli spektakl Retusz, który poruszał problemy typowe dla nastolatków. Życie dwójki bohaterów wypełnia zainteresowanie fotografią. Marzą o wystawach, wernisażach... Jednak grupa rówieśnicza daje o sobie znać i narkotyki oraz alkohol zaczynają dominować w ich życiu.

            Spektakl przede wszystkim analizował mechanizmy wpływu alkoholu i narkotyków na organizm człowieka. Pokazał naszym wychowankom, że warto zdrowo żyć i warto bronić swoich wartości. Warto być sobą.

            Mamy nadzieję, że uczniowie zostali zainspirowani do refleksji, własnych przemyśleń oraz samodzielnego stawiania pytań dotyczących wartości ważnych w życiu każdego człowieka.


Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Adamów

15 grudnia w hali sportowej przy Zespole Szkół w Szewni Górnej odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Adamów, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VI z terenu gminy Adamów i Krasnobród.

W rozgrywkach wzięło udział 76 młodych zawodników, w dwóch kategoriach: chłopców i dziewcząt. Po przeprowadzeniu losowania rozpoczęto rozgrywki. W każdej z grup rozgrywano mecze systemem „każdy z każdym” po 10 minut. Od pierwszego gwizdka rywalizacja była zacięta, a młodzi zawodnicy wkładali całe serca w grę. Padało wiele goli, a niekiedy losy meczów ważyły się w ostatnich sekundach. Budziło to wiele emocji. Grze i umiejętnościom młodych piłkarzy przyglądali się najlepsi kibice z Szewni, którzy okrzykami zagrzewali swoich faworytów do walki. Po rozegraniu wszystkich meczów przyszedł czas na dekoracje zwycięzców.

W rywalizacji dziewcząt pierwsze miejsce zajęły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej, drugie miejsce wywalczyły dziewczynki z Krasnobrodu, trzecie miejsce z Suchowoli, a tuż za podium uplasowały się dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach.

W innych nastrojach byli panowie ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach, którzy wygrali wszystkie mecze i zajęli pierwsze miejsce w turnieju, drugie miejsce przypadło dla Krasnobrodu, na ostatnim stopniu podium stanęli piłkarze z Suchowoli. Kolejne miejsca zajęli chłopcy z Szewni Górnej i Majdanu Wielkiego.

Wszystkie drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz słodyczami, a najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki.

Najlepsza bramkarka - Aneta Pupiec (Szewnia Górna)

Najlepsza zawodniczka -Wiktoria Burak (Krasnobród)

Najlepsza strzelczyni -Martyna Krzywonos (Szewnia Górna)

Najlepszy bramkarz - Dawid Czapla (Kaczórki)

Najlepszy zawodnik -Maciek Pakuła (Suchowola)

Król strzelców -Daniel Mękal (Kaczórki)


Idzie, idzie Święty

z długą siwą brodą ...

            Grudzień w tym roku przywitał nas sporą ilością śniegu i lekkim mrozem. Krajobraz za oknem jest wręcz bajkowy – biały puch pokrył wszystko dokoła. Królowa Zima na dobre zagościła w naszych stronach. I nic dziwnego, że już od kilku dni czekamy na wizytę Świętego Mikołaja. Wreszcie dziś, 6 grudnia, przybył w pełnej krasie, z workiem pełnym prezentów, z przemiłą Śnieżynką do uczniów naszej szkoły – tych najmłodszych i tych najstarszych.

            I choć renifery nie przywiozły Mikołaja, to swoją obecnością sprawił nam ogromną radość. Wręczył prezenty, rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu wierszyków i piosenek.

            My zaś podziękowaliśmy Mikołajowi najpiękniejszymi uśmiechami na twarzach. Szkoda, że tacy goście odwiedzają nas tylko raz w roku ...


Rumieńce lata pobladły.

Liść złoty z wiatrem mknie.

I klonom ręce opadły,

I mnie...

(M. Pawlikowska – Jasnorzewska)

            Listopad to miesiąc, który jak żaden inny skłania nas do refleksji, zadumy nad przemijaniem, poszukiwania sensu życia. Natomiast poezja jest doskonałą formą przekazywania naszych uczuć, emocji. I właśnie dlatego, 25 listopada, zorganizowane zostało I Spotkanie z Poezją pod hasłem Listopadowa nostalgia.

            Uczestnicy przy kawiarnianych stolikach, w blasku świec prowadzili ze sobą liryczną rozmowę, recytując wiersze. W tle słychać było między innymi Koncert na dwa świerszcze.

            Być może ta forma obcowania z poezją zapisze się na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.

Do zobaczenia więc wiosną na II spotkaniu z poezją, tym razem pod hasłem Wiosna, ach to Ty!


23 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane Andrzejki, które połączone były z dyskoteką szkolną. To był dzień pełen atrakcji, dzień z ciasteczkami z wróżbą, loterią fantową, kącikiem makijażu oraz konkursami – na przykład „wyławianie jabłka”. Bawiliśmy się znakomicie.

            Zabawa andrzejkowa zakończyła się o godzinie 19.00.


28 listopada 2016r. w grupie starszych przedszkolaków odbyło się Święto Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły swoje pluszaki i przedstawiły je koleżankom i kolegom z grupy. Potem nauczyły się wierszyka i piosenki o misiu. Były też pląsy i różne zabawy przy muzyce. Kulminacyjnym momentem tego spotkania była wizyta Pani Zofii Nadry, która pojawiła się w naszej sali z misiem Tuptusiem. Przeczytała ona przedszkolakom fragment książki pt. ,, Kubuś Puchatek” o urodzinach Kłapouchego. Następnie dzieci urządziły Tuptusiowi przykładne przyjęcie urodzinowe. Pamiętały o wszystkich zasadach dobrego wychowania. Było składanie życzeń, śpiewanie sto lat i zdmuchiwanie świeczek z urodzinowego tortu. Wszystkim dopisywały humory, a urodzinowy tort wybornie smakował.

Serdecznie dziękujemy Pani Zofii Nadrze za dostarczenie przedszkolakom niezapomnianych wrażeń.


18 listopada 2016r. odbyła się bardzo ważna uroczystość dla naszych przedszkolaków – „Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka”.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki i starszaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.

Następnie przedszkolaki wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z grupy starszaków dzielnie zmagały się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Po części artystycznej, pani dyrektor Elżbieta Kuźma dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka - dzieci 4 i 5- letnie oraz na starszaka - dzieci 6 – letnie.

Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiech i radość na twarzach przedszkolaków świadczyły o tym, ze impreza była udana, a goście nie kryli zadowolenia z występu dzieci.

Nowo pasowanym przedszkolakom i starszakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!


17 listopada 2016 r. odwiedziliśmy naszą stolicę, korzystając z szerokiej oferty spędzenia miło czasu na zwiedzaniu jej zabytków i poszerzaniu wiedzy o historii Warszawy.

Przygodę z miastem stołecznym rozpoczęliśmy od wizyty w Teatrze Buffo, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Zemsta”. Choć „Zemsta” to nie musical „Piotruś Pan”, sala widowni zapełniona była młodzieżą szkolą, która w skupieniu obejrzała przedstawienie w reżyserii Żarneckiego. Spośród występujących aktorów chcielibyśmy wyróżnić Andrzeja Sikorę, odgrywającego rolę Dyndalskiego.

Dzięki wizycie w teatrze mieliśmy także możliwość podziwiania kostiumów z epoki oraz porównania wizji reżysera z dziełem literackim, które nie tak dawno niektórzy z nas omawiali na lekcji języka polskiego.

Bezdyskusyjną mega atrakcją, okrzyknęliśmy wizytę na Stadionie Narodowym. Tu, zmierzając Trasą piłkarza, oglądaliśmy płytę stadionu, obecnie bez zielonej murawy, za to z dwoma ogromnymi lodowiskami. Wspinanie się na najwyższe stopnie trybun, pozwoliło nam poczuć rozmiar stadionu, mogącego pomieścić do 58 tys. miłośników piłki nożnej. Obejrzeliśmy także szatnie piłkarzy kadry narodowej oraz salę konferencyjną. Oprowadzający przewodnicy zaspakajali naszą ciekawość, odpowiadając na liczne pytania zainteresowanych.

Miłym okazało się także zwiedzanie Warszawy w świetle latarni ulicznych. Pałac Prezydencki prezentował się bardzo dostojnie w poświacie niebieskiej iluminacji, a Zamek Królewski w barwach pomarańczy. Przewodnik poszerzał naszą wiedzę o zabytkach i historii stolicy, opowiadając zabawne anegdoty, co czyniło to spotkanie barwnym.

W Muzeum Powstania Warszawskiego z powagą i skupieniem oglądaliśmy świadectwa zrywu narodowego z 1944r. Zgromadzone eksponaty: broń, dokumenty, listy, przedmioty codziennego użytku przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość. Wiele elementów ekspozycji ukazuje historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jej uczestników.

Choć wyruszyliśmy na wycieczkę o 3 w nocy, starczyło nam sił na odwiedzenie McDonalda, gdzie pozwoliliśmy sobie na małą rozpustę i „wszamanie” odrobiny niezdrowego jadła (nadmieniamy na marginesie, że nie czynimy tego zbyt często).

Już planujemy kolejną, tym razem dwudniową wycieczkę.


kondolencjeZ głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość

o śmierci Weroniki Matwij

Uczennicy Zespołu Szkół w Suchowoli.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia

i

słowa wsparcia w tych trudnych chwilach.

Dyrekcja, nauczyciele,

pracownicy administracji i obsługi

oraz                    

uczniowie i rodzice      

Zespołu Szkół w Szewni Górnej


Jesteśmy Polką i Polakiem,

dziewczynką fajną i chłopakiem.

Kochamy Polskę z całych sił.

Chcemy, byś również kochał ją i Ty!

            Tak śpiewały dzieci podczas uroczystości poświęconej 98. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To właśnie uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej w tym roku byli najważniejszymi uczestnikami uroczystego apelu. Na galowo ubrani, z biało – czerwonymi chorągiewkami w ręku, z przypiętymi kotylionami, śpiewali patriotyczne pieśni i recytowali wiersze.

            Postawa naszych najmłodszych, ich wielkie zaangażowanie, zasługują na pochwałę, ogromne brawa. Takie też dostali od całej społeczności szkolnej.

            Najwyraźniej, nasi aktorzy byli świadomi tego, że zaprezentowali program na najwyższym poziomie. Widać było w ich oczach dumę, kiedy Pani Dyrektor dziękowała im za piękny program artystyczny.

            To dobrze! Zobaczyliśmy na własne oczy, że rośnie kolejne pokolenie ludzi dumnych z tego, że są Polakami!


BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI

            21 października, w sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie i nauczyciele na uroczystości poświęconej sylwetce naszego wybitnego rodaka – Jana Pawła II.

            Na początku akademii usłyszeliśmy słowa mówiące o tym, że bohater naszego spotkania był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego pontyfikat zmienił losy wielu ludzi. Na zawsze pozostał w naszych sercach i w naszej pamięci.

            Uczniowie przypomnieli wartości, jakie przekazywał nam ten Wielki Człowiek. Z całą pewnością można stwierdzić, że był On wzorem wychowawcy, niekwestionowanym wzorem. Był przykładem właściwych relacji międzyludzkich takich jak: bezinteresowna pomoc, troska o drugiego człowieka, zwłaszcza tego słabego, potrzebującego wsparcia, pomocy.

            Na twarzach zebranych widać było skupienie i emocje im towarzyszące – wzruszenie, które w umysłach słuchaczy przywołało głębokie refleksje nad postawą Jana Pawła II.

            Ta uroczystość była niewątpliwie niezwykłym dowodem na miłość i pamięć o tym Wielkim Człowieku, a wypowiedziane słowa – podziękowaniem dla Tego, który zawsze wskazywał drogę ku temu, co dobre i piękne.


Wołyń

Wojciecha Smarzowskiego

 

            Niedawno do kin wszedł film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń. To film wybitny. Staje w jednym szeregu z doskonałym obrazem Jana Komasy Miasto 44. Zawiera bardzo ważne przesłanie, uniwersalne. To film zrobiony z dużą wiarą w człowieka mówi sam reżyser.

            Budzi emocje u odbiorcy, ogromne emocje... Film, ogólnie rzecz ujmując, opowiada o tym, jak lata 1939 – 43 wyglądają z perspektywy zwykłego polskiego mieszkańca tych terenów.

            Na ogromne uznanie zasługuje obsada aktorska oraz atmosfera filmu, za którą odpowiada niemal całkowity brak muzyki w tle. Pojawia się ona jedynie w scenach, gdy rzeź osiąga swoje apogeum. Te słowa reżysera, krytyków filmowych oraz publicystów potwierdzają uczniowie klasy III gimnazjum, którzy z ogromnym zainteresowaniem 19 października obejrzeli arcydzieło.

            Potwierdzili, że film budzi silne emocje i właściwie brakuje słów na komentarz. Nikt nie został obojętny wobec obejrzanej historii.


Dziady cz. II na scenie w szkolnej świetlicy ...

            Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u młodzieży to ważny element edukacji. Teatr, jego magia i połączenie wszystkich dziedzin artystycznych w jednym miejscu, daje ku temu doskonałą okazję.

            Dlatego 18 października, uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny Dziady cz. II zrealizowany w oparciu o dramat Adama Mickiewicza. Dzięki aktorom Teatru Młodego Pokolenia młodzież miała okazję zaobserwować i poznać całe spektrum możliwości aktora: werbalne środki przekazu oraz pozawerbalne: mimikę, gest i ruch sceniczny.

            Skromna scenografia, stworzona w warunkach szkolnych, muzyka, kostiumy oraz gra aktorów, tworzyły nastrój romantycznej grozy i tajemniczości. W pełni oddały charakter obrzędu, który wywodził się z wierzeń i praktyk pogańskich, a obchodzony był jeszcze w XIX w. na Litwie.  

            Sztuka z całą pewnością była trudna do zagrania, trudna też w odbiorze dla widza. Jednak przekazała wiele refleksji na temat życia człowieka.

            Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież przypomina sobie także najważniejsze lektury z kanonu gimnazjum.


Nauczyciel … to jedna

z najbardziej wyjątkowych postaci

na całym świecie,

bo kto inny mógłby

każdego dnia ofiarowywać to,

co w nim najlepsze

cudzym dzieciom?

                                                                (D. Beisser)

            Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela, upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym Ministerstwem Oświaty Publicznej w Polsce.

            14 października zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by uczcić ten dzień. Przybyli więc wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz goście specjalni – Pan Wójt Gminy Adamów i nauczyciele, którzy przez wiele lat pracowali w tej szkole, a dziś przebywają na emeryturze. To ich szczególnie gorąco witała młodzież i Pani Dyrektor.

            W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor zwróciła również uwagę na trudną, ale i wyjątkową pracę nauczyciela. Dlatego im i innym pracownikom szkoły podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie i życzyła wielu sił i wytrwałości w tym zawodzie. Nauczycielom szczególnie wyróżniającym się w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz pracownikom administracji i obsługi wręczyła Nagrody Dyrektora.

            Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy z ust Pana Wójta, który również wręczył Nagrodę Wójta oraz Przewodniczącego Rady Rodziców, który złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, zaś za piękne życzenia – dziękujemy!

            14 października to też ważny dzień dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej i uczniów klasy I Gimnazjum, którzy właśnie dziś złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

            Emocjom tego dnia towarzyszyła miła i jednocześnie podniosła atmosfera.


4 października uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach literackich pod hasłem Kim chcę być, które prowadził Pan Michał Zawadka – pisarz, aktor i jak piszą o Nim media optymista, mówca inspiracyjno – motywacyjny.

            Pan Michał dość szybko nawiązał kontakt z uczniami. Widać wyraźnie, iż wie doskonale o tym, że powtarzalność i przewidywalność nudzi. Zaczął więc spotkanie, „prowokując” uczniów swymi pytaniami do szczerej rozmowy. Ten wstęp pokazał też niezwykłe umiejętności pisarza jako mistrza retoryki, sztuki słowa.

            Słowa wypowiadane przez pisarza inspirowały młodzież do myślenia o sobie, o swoich wartościach. Tym bardziej, że usłyszeli bardzo wyraźnie, iż na przykład błędy nie są czymś złym, nie są porażką, a jedynie krokiem do sukcesu. Dlaczego? To proste! Kiedy przemyślimy to, co zrobiliśmy, podejmiemy decyzję o poprawie, weźmiemy w ten sposób odpowiedzialność za siebie, za własne życie. Naprawimy błąd, a naprawić błąd, to zawalczyć o siebie. Docenić siebie.

            Pisarz bardzo wyraźnie potępił bezmyślną ocenę innych, tych, którzy mają odwagę pokazać swoją wartość.

            Po półtoragodzinnym spotkaniu wszyscy wychodziliśmy z sali, powtarzając w myślach słowa Pana Michała Zawadki:

Nie mów udało się, mów zapracowałem na to!

Naucz się doceniać, a nie wytykać, oceniać!

Sam dla siebie jesteś wartością!

            Te słowa są świetną puentą oryginalnego i jakże interesującego spotkania.


27 września 2016r. uczciliśmy pamięć o tych, którzy 77 lat temu tworzyli Polskie Państwo Podziemne. W poprzednich akademiach opowiadaliśmy o dowódcach wojskowych oraz najważniejszych urzędnikach Polski Podziemnej. Dziś, uczniowie występujący w części artystycznej, przybliżyli młodszym kolegom historię działania tajnego harcerstwa z okresu II wojny światowej, czyli Szarych Szeregów. Słuchacze dowiedzieli się, że na potrzeby konspiracji, komenda główna Szarych Szeregów przyjęła kryptonim Pasieka, zaś nazwę chorągwi zamieniono na Ule, hufce na Roje, drużyny na Rodziny, a zastępy na Pszczoły.

Fragmenty filmów „ Kamienie na Szaniec” czy „ Akcja pod Arsenałem” przybliżyły ducha czasów okupacji, walki o polskość i niepodległość.

Testament tych, którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne, tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, czy organizowali mały i duży sabotaż, zawarty jest w świadectwie ich życia i śmierci. My, młodzi, żyjący dziś w wolnej Polsce, oddajemy im hołd.


Narodowe Czytanie QUO VADIS Henryka Sienkiewicza

            Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta
Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania polskich dzieł literackich.

            Jej podstawowym celem jest popularyzowanie pereł literatury polskiej i podtrzymywanie tożsamości i wspólnoty narodowej.

            W tym roku, 3 września, na korytarzu szkolnym, który na kilka godzin zamienił się
w literacką kawiarenkę, czytaliśmy wybitne dzieło Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

            Przy blasku świec, w przyciemnionej „kawiarence” zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz gość specjalny – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów – Pani Bożena Skiba.

            Czytanym fragmentom towarzyszyła niezwykła atmosfera. Wszyscy myślami towarzyszyliśmy Winicjuszowi i Ligii oraz pierwszym chrześcijanom. Spacerowaliśmy uliczkami starożytnego Rzymu, słuchaliśmy kazań Św. Piotra Apostoła.

            Na zakończenie, uczestnicy mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Ilustrowane były sceny czytanych fragmentów dzieła Noblisty. Komisja nagrodziła trzy najlepsze prace, a kilku uczniom wręczyła wyróżnienia. Ogłoszony został również konkurs krasomówczy Bądź elokwentny jak Pertoniusz, który odbędzie się w terminie późniejszym.

            Jesteśmy pewni, że przygotowane przedsięwzięcie miało ogromną wartość wychowawczą
i edukacyjną, na stałe więc wpisze się w kalendarz szkolnych uroczystości.


Czas do szkoły!

            1 września na dobre pożegnaliśmy wakacje i uroczyście powitaliśmy rok szkolny 2016/2017.

            Tradycyjnie, pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła Msza Św. celebrowana przez księdza Krystiana Kotulskiego.

            Następnie Pani Dyrektor, Elżbieta Kuźma, bardzo serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców. Przypomniała o wydarzeniach 1 września i żołnierzach poległych w II wojnie światowej. Delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem, upamiętniając ofiary wojny.

            Pani Dyrektor przekazała też ważne informacje dotyczące pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Wszystkim życzyła wytrwałości i sukcesów w pracy.

            Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów z wychowawcami.

            I choć żal, że wakacje już się skończyły, to przyznać też należy z całą pewnością, że miło jest spotkać się z koleżankami i kolegami po dwumiesięcznej przerwie. Przecież kolejne wakacje już za dziesięć miesięcy!


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZEŃ DO KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

i KLASY III GIMNAZJUM

NA ROK SZKOLNY 2016/2017 zobacz....


2015/2016

Szczegóły

Rok szkolny 2015/2016 to już przeszłość...

            24 czerwca 2016 roku pożegnaliśmy kolejny już rok szkolny. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrała Pani Dyrektor. Przywitała przybyłych na tę uroczystość rodziców, uczniów oraz pracowników szkoły. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Gratulowała uczniom wyników w nauce, rodzicom dziękowała za wsparcie i zaangażowanie w życie szkoły, a wszystkim życzyła wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

            Uczniowie wyróżniający się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach, z rąk Pani Dyrektor otrzymali nagrody i świadectwa z wyróżnieniem.

            Rodzice, którzy włączyli się w prace na rzecz szkoły, otrzymali podziękowania.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości była ceremonia ślubowania uczniów klasy trzeciej gimnazjum. Absolwenci z dumą ślubowali godnie reprezentować szkołę podczas dalszej edukacji, zaś wartości, które wynieśli z tego miejsca, stosować w dorosłym życiu.

            Po części oficjalnej wysłuchaliśmy ostatnich słów wypowiedzianych przez uczniów opuszczających mury tej szkoły – uczniów klasy III gimnazjum. Były to słowa śmieszne, ale też wzruszające. Łzy pojawiły się nie tylko w oczach opuszczających szkołę... Bo to dla nich ten dzień był szczególny. Może po latach będą wspominać tych, których tu zostawili – koleżanki i kolegów, przyjaciół, nauczycieli i wychowawców.

            Mimo, że był to dzień wyczekiwany z niecierpliwością przez naszych absolwentów, to można było zauważyć na ich twarzach ślady właśnie tego wzruszenia. Nic dziwnego – zostawiają przecież miejsce, w którym każdy z nich przeżył pierwsze porażki, poznał smak sukcesu. W tym miejscu, chcą czy nie, zostawiają cząstkę siebie...

            Po ceremonii zakończenia roku szkolnego, uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Tam otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.

            Do zobaczenia więc po wakacjach!!!


Dnia 20 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Dzień ten obchodzony jest 26 września, ale my postanowiliśmy uczcić go właśnie teraz. Podczas uroczystej akademii mogliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób uczyć się języków obcych, i że na ich naukę nie jest nigdy za późno. Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali nam bajkę  o Rzepce w wersji angielskiej, zaś uczniowie V klasy bajkę o Czerwonym kapturku. Poszczególne klasy wzięły również udział w konkursie, w ramach, którego miały zaprezentować wylosowany wcześniej język, zaśpiewać piosenkę w tym języku, przygotować potrawy charakterystyczne dla danego kraju oraz wziąć udział w quizie o językach obcych, oceniany był również wystrój klas. Należy dodać, że wszystkie klasy zaprezentowały się wspaniale. Komisja w składzie pani Agnieszka Kuropatnicka i pan Adam Kozyra miała naprawdę dylemat z przyznawaniem punktów. Po podliczeniu wyników okazało się, że klasa V reprezentująca język francuski oraz IB gimnazjum przedstawiająca Hiszpanię, zdobyły taką samą liczbę punktów, z tego powodu klasy otrzymają nagrody we wrześniu,

Wszystkim zaś serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i pracę
w przygotowanie do obchodów Dnia Języków Obcych i zapraszamy do zabawy za rok


Nasi amatorzy we wspólnych zmaganiach z zawodowcami…

W dniach 16 – 18 czerwca 2016r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła
w zgrupowaniu szkoleniowym dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Krasnobrodzie.

Przez trzy dni uczniowie brali udział w intensywnych ćwiczeniach pod kierunkiem członków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Doskonalili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, brali udział w bojowych ćwiczeniach strażackich. Zajęcia zakończyły się udziałem w zawodach z musztry.

Pomimo wysiłku, młodzież wróciła do szkoły pełna energii i zapału do podobnych działań w przyszłym roku.


„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - taki tytuł nosił międzyszkolny konkurs fotograficzny, którego organizatorem był Zespół Szkół w Szewni Górnej.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy przyrodniczej wśród uczniów oraz promocja własnego regionu. Uczniowie poprzez fotografię mogli pokazać piękno otaczającej nas przyrody oraz rozwijać swoje zainteresowania fotografią. Na konkurs wpłynęło 38 prac wykonanych przez 15 uczniów. Wszystkie prace były bardzo ładne i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury przyznało:

I miejsce - Izabeli Bajak z Zespołu Szkół w Suchowoli;

II miejsce - Kacprowi Selechowi z Zespołu Szkół w Szewni Górnej;

III miejsce - Natalii Duszejko z Zespołu Szkół w Suchowoli

oraz dwa wyróżnienia uczennicom z Suchowoli: Angelice Pasiecznej oraz Joannie Kot.

Była to pierwsza edycja tego konkursu, tym bardziej cieszymy się, że tylu uczniów wzięło
w nim udział. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

 


W dniach 2-3 czerwca 2016 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wybrali się na wycieczkę, planowaną już od października poprzedniego roku.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Rodzinny Park Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Tu, miłośnicy adrenaliny korzystali z ekstremalnych rozrywek tzn. przejażdżki na urządzeniu zwanym Roller Coaster „Mayan”, czy Space Gun. W zasadzie, wszyscy dobrze znieśliśmy zaoferowane przez park rozrywki, czyli wirowanie w przestworzach i zawrotne prędkości. Ci, którzy woleli spokojniejsze przeżycia, korzystali z wolniejszych kolejek bądź Formuły 1. W wyścigach samochodów rywalizowali zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie. Zdarzało się, że współpracujący ze sobą gimnazjaliści szachowali w samochodowym karambolu „ulubionych” opiekunów, torpedując własnym pojazdem ich auta.

Drugiego dnia podziwialiśmy piękną panoramę Bielska-Białej z okien kolejki linowej na szczycie Szyndzielni, na wysokości ponad 1000 metrów!

Po południu zwiedzaliśmy Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Tu mogliśmy naocznie zobaczyć świadectwa zbrodni dokonane na ludności polskiej w obozach zagłady czasie II wojny światowej. Nasi wychowankowie z uwagą oglądali prezentowane przez przewodniczkę eksponaty, z przejęciem słuchali historii o tragicznych losach więźniów. Wszystkim nam towarzyszyła refleksja, że okrucieństwa wojny nigdy nie powinny się powtórzyć.

W drodze powrotnej już planowaliśmy trasę kolejnej wycieczki.

 


Igrzyska Rekreacyjno – Sportowe z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca 2016 roku na hali sportowej ZS w Szewni Górnej została zorganizowana impreza pod wspólnym hasłem ,,Europejski Dzień Sportu".

Rozgrywki i zabawy sportowe zorganizowane dla dzieci z klas podstawowych oraz gimnazjum kolejny raz stworzyły szansę na zdrowe, aktywne spędzenie wolnego czasu, umożliwiając jednocześnie sprawdzenie swoich możliwości. A wszystko to odbyło się w atmosferze zdrowej rywalizacji, współzawodnictwa i pełnej integracji. Na wszystkie dzieci czekało wiele sportowych atrakcji . Podczas trzygodzinnej zabawy dzieciaki rozegrały mini turnieje piłki nożnej, brały udział w sprawnościowych torach przeszkód, wsyscigu na hulajnodze, oraz w różnych konkurencjach indywidualnych. Wiele emocji udzielało sie podczas przeciagania liny. Jak sie pózniej okazało byla to bardzo wyczerpujacą konkurencja dla zawodników.

Na zakończenie sportowych zmagań, uczestnicy otrzymali duplomy , a także kilogramy słodkości na zregenerowanie sił. Impreza sprawiła uczestnikom wiele radości, zabawy i satysfakcji.

 


30 maja 2016 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej mogli „łamać głowy” w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym. Nasze „najtęższe umysły” do matematycznej rywalizacji zaprosiły koleżanki i kolegów z Zespołu Szkół w Suchowoli. Każdy, ze zgłoszonych pięciu zespołów, składał się po 1 uczniu z klasy czwartej, piątej oraz szóstej. Uczestnicy konkursu wykazywali się umiejętnościami logicznego i abstrakcyjnego myślenia rozwiązując rebusy, łamigłówki, zadania oraz krzyżówki matematyczne. Członkowie zespołów zdobywali dla drużyny punkty, odpowiadając na pytania indywidualnie. Często grupy wypracowywały rozwiązania, nad którymi trudzili się wszyscy.    Śmiało możemy potwierdzić, że biorący udział w konkursie, wykazali się dużą intuicją matematyczną i umiejętnościami, bowiem rozwiązywali z powodzeniem nietypowe zadania matematyczne. Choć zmagania konkursowe były zabawą, Komisja z aptekarską dokładnością zliczała uzyskiwane punkty i wskazała tych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki.

Oto najlepsi:

Miejsce Członkowie zespołu
I Igor Cios kl.IV, Oliwia Kotarba kl.V, Izabela Tymosz kl.VI
II Szymon Kania kl.IV, Aneta Pupiec kl.V, Justyna Grela kl.VI
III Natalia Chrzan, Karolina Oleszczak, Michalina komisarczuk

 


12 maja 2016r. uczniowie klasy V uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym w Zwierzyńcu. Atrakcją zajęć były pomoce dydaktyczne tzn. mapy Roztocza opisane językiem Braille’a. W wycieczce do Zwierzyńca towarzyszyli pięcioklasistom uczniowie IV klasy.

Wszyscy przeszli niezły „chrzest bojowy” na szlaku ścieżki dendrologicznej z Górecka Starego do Florianki. Przewodniczką na szlaku była Pani Małgorzata Tronkowska, pracownik Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego w Zwierzyńcu. Pogoda nam dopisała i mogliśmy podziwiać koniki polskie oraz unikatowe okazy drzew z dawnych szkółek leśnych, założonych w roku 1901 przez zarządcę Florianki - Franciszka Fejfer-Stankowskiego. Szczególnie zachwyciły nas korkowiec amurski, dąb „ Florian” oraz klon-jawor o ciekawym łuskowatym pniu.

W samej Floriance oglądaliśmy powozy, stajnie koników polskich, owce uhruskie i imponujących rozmiarów lipę.

Po drodze podziwialiśmy przykłady sztuki Landartu (sztuki w naturze), najbardziej spodobała nam się płaskorzeźba św. Krzysztofa.

 


Święto Patrona już za nami …

            Tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły towarzyszył wyjątkowy nastrój.
W tym roku bowiem obchodziliśmy
35. Rocznicę nadania Szkole Imienia połączoną z 73. Rocznicą Bitwy pod Wojdą.

czytaj całóść .....

 


III Ogólnopolski Bieg wokół Twierdzy Zamość odbył się po honorowym patronatem Sławomira Zawiślaka, posła na Sejm RP, Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego, marszałka województwa lubelskiego oraz Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa. Głównym organizatorem było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu we współpracy z klubem sportowym „Agros” Zamość i miastem Zamość. W tym roku zmieniło się miejsce organizacji biegu. Zarówno start, jak i meta usytuowane zostały na Rynku Wielkim, a trasa wiodła uliczkami Starówki. Oczywiście krótszy dystans pokonywały dzieci i młodzież. Kobiety i mężczyźni biegli na dystansie 5 tys. m. Trasę takiej samej długości mieli do przebycia miłośnicy nordic walking. Jednak nie wyniki były najważniejsze w tej wspaniałej imprezie ale sam udział i sprawdzenia swoich możliwości. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Polakowski, Eryk Guziak, Joanna Świrgoń, Łukasz Lewusz, Martyna Krzywonos, Wiktoria Guziak, Przemysław Częścik. Wszystkim naszym zawodnikom i zawodniczkom należą się brawa za walkę o jak najlepsze miejsca. Gratulujemy Przemkowi Częścikowi za zajecie I miejsca w kategorii klas I-II chłopców na dystansie 300m.


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków Święto. Dla podkreślenia rangi 225.Rocznicy, uczniowie naszej szkoły – tym razem również najmłodsi – przygotowali program artystyczny.

Była to bardzo ciekawa i nietypowa lekcja historii. Dzieło Sejmu Wielkiego bowiem przez lata było symbolem odrodzenia Polski i ostatniej próby wybicia się na niepodległość. Dlatego ważne jest, by na co dzień krzewić idee patriotyzmu i myślenia kategoriami państwa.

Nasza szkolna uroczystość stała się okazją do refleksji na temat patriotyzmu i dumy bycia Polakiem. Była też przypomnieniem o dziele Sejmu Wielkiego i jego znaczeniu dla Polaków.

„Niech każdy (…) miłość własną – kraju miłości poświęci!”


Dnia 26. kwietnia 2016 r. uczniowie klasy III: Kinga Kuśmierz i Bartłomiej Persik wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, którego organizatorem był Zespół Szkół w Suchowoli. Konkurs składał się z dwóch części: dyktanda i testu ortograficznego. Uczeń Bartłomiej Persik zdobył III miejsce i otrzymał nagrody książkowe oraz dyplom.

Gratulujemy!


Wy jesteście moją nadzieją …

To przesłanie towarzyszyło uczniom naszej szkoły 8 kwietnia 2016 roku, kiedy obchodziliśmy 11. Rocznicę Śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Była to chwila pełna refleksji i zadumy.

Podczas uroczystej akademii wysłuchaliśmy wielu ciepłych słów o tym Wspaniałym Człowieku. Człowieku, który bardzo kochał ludzi na całym świecie i choć fizycznie był daleko, sercem nigdy nie opuszczał Ojczyzny.

Piękna scenografia, niezwykłe słowa pieśni i utworów poetyckich w pełni oddały osobowość Świętego i naszą pamięć o Nim.

I nie jest ważne to, że od lat nie ma Go z nami. W sercach, duszy pozostanie naszym Przewodnikiem w życiu już na zawsze.

Pamiętamy, wspominamy …


W czwartek 31.03.2016r w hali ZS w Szewni Górnej rozegrano Międzyszkolny Halowy Turnieju Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Adamów. Otwarcia turnieju dokonał wójt Gminy Adamów Pan Dariusz Szykuła życząc wszystkim drużynom super zabawy, mnóstwa bramek oraz rywalizacji zgodnie z zasadami Fair Play. W turnieju udział wzięły SP Szewnia Górna, SP Krasnobród, SP Kaczórki oraz SP Suchowola wystawiając reprezentacje szkół chłopców oraz dziewcząt, które rozgrywały mecze systemem każdy z każdym.czytaj więcej ....


UCZNIOWIE WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W NAUCE

W ROKU SZKOLNYM 2015-2016 zobacz ....


Zgodnieztradycjąnaszejszkoły,21marcaodbyłysięprezentacjeprojektówedukacyjnych,realizowanychprzezuczniów  klasydrugiej.

Uczniowiebylipodzieleninaczteryzespołyirealizowaliprojektyznastępującychprzedmiotów:matematyka,biologia,geografiaiwychowanie-fizyczne.Każdazgrupwybrałanajbardziejinteresującyichtemat.

Publicznaprezentacja,wobecnościzaproszonejPaniDyrektor,nauczycieliorazuczniówgimnazjum,byłazwieńczeniemkilkutygodniowejpracy.Nasidrugoklasiści,wodświętnychstrojachgalowych,zaprezentowaliefektyswoichdziałań.Obserwatorzypoznalihistoriępowstanialiczb,tajemniceKosmosu,równietajemniczyświatzmysłówczłowiekaoraztaniec,jakoformaaktywnościfizycznejwróżnychodsłonach.

Wszystkieprzedstawioneprojektybyłybardzociekawe.Widaćbyło,żepracawramachichrealizacji,wymagałaniezwykłejdeterminacjiuczniów.Nauczyłaichwspółpracywgrupie,odpowiedzialnościzapowierzonezadania.Gimnazjaliściuwierzyliwswojemożliwościipokonalistres.

Byłoniezwykleuroczyście,aleteżwesoło.Jednazuczennicskuteczniebudowałanapięciewśródzaproszonychgości.

Kolejnytakipokazjużzarok!

 


Dnia 29 stycznia 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka.

Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z uśmiechem na ustach zaprezentowały wspólnie przygotowany program artystyczny. Z ogromnym wzruszeniem dziadkowie słuchali słów wypowiadanych przez wnuczęta. Dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Przygotowały też smaczny i słodki poczęstunek.

Zaproszonym gościom towarzyszyła radość i duma ze swoich wnucząt, a uściskom i całusom nie było końca.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.


Niech żyje bal!

            Karnawał to czas zabawy, a choinka noworoczna w szkole jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Dlatego 23 stycznia 2016 r. hala sportowa, przystrojona w świąteczną dekorację, na czas zabawy zmienia się w salę balową.

            Tego dnia dzieciom i młodzieży towarzyszyło wiele wrażeń i emocji. Uczniowie klas młodszych przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Najmłodsi bawili się w godzinach porannych.

            Natomiast gimnazjaliści i uczniowie starszych klas szkoły podstawowej zaprezentowali niezwykłą galerię wspaniałych, młodzieżowych strojów i fryzur. Przy ulubionej muzyce młodzież bawiła się do 21.00.

            W przerwach, zabawę umilał poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawa noworoczna to przecież wspaniała okazja do bliskiej współpracy z rodzicami, którzy chętnie włączają się w organizację tej imprezy. W tym roku również była to okazja do spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli.

            Było tak, jak powinno być – głośno, wesoło i bardzo, bardzo przyjemnie. Następne takie spotkanie już za rok …


22 stycznia młodzież gimnazjalna postanowiła wykorzystać uroki zimy i wyjechała na lodowisko do Zamościa. Pogoda dopisała – przy kilkustopniowym mrozie prószył lekko śnieg.

Niektórzy na lodzie stawiali swoje pierwsze kroki, inni doskonalili swoje umiejętności. Było parę upadków, bolały mięśnie, ale humory dopisywały!

Wyjazd był niezwykle udany... Czas spędzony na lodowisku upłynął bardzo szybko i przyjemnie. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i zrelaksowani uczniowie wrócili do szkoły.

Zdjęcia są dowodem na to, że w zdrowy sposób, w miłym towarzystwie można spędzać czas.

I już dziś zadajemy sobie pytanie – kiedy kolejny taki wyjazd?


21 stycznia 2016 r. uczniowie z klas IV, V i VI pod opieką pań Eweliny Kozyrskiej, Zofii Nadry, Edyty Sobczyk uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko do Zamościa. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyjazd. Na miejsce dotarliśmy około godziny 9.00 i po krótkim przygotowaniu byliśmy gotowi do jazdy. Nie obyło się bez upadków, na szczęście niegroźnych – wywołujących salwy śmiechu. Ci, którzy stawiali pierwsze kroki na lodzie, mimo upadków i potknięć, nie dawali za wygraną i przy pomocy bardziej doświadczonych kolegów starali się pojąć technikę poruszania po lodzie. Po ponad godzinnej wizycie na lodowisku wszyscy bardzo zgłodnieli, dlatego też naszą wycieczkę zakończyliśmy w pizzerii. Było super! W przyszłym roku również poszalejemy na lodowisku.Dnia 19 stycznia 2016 r. przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych spotkali się z pracownikiem Nadleśnictwa Zwierzyniec, Panem Jarosławem Dąbrowskim. Dzieci obejrzały film edukacyjny, przedstawiający życie zwierząt w okresie zimowym. Pan Leśniczy podpowiedział, jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta i ptaki. Zachęcał do budowania karmników. Przekazał  kule dla ptaków wypełnione ziarnem, nasionami i tłuszczem, które zostaną powieszone na drzewach przed szkołą. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań Panu Leśniczemu i ochoczo z tej możliwości skorzystały.

Dzięki zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami.

Panu Leśniczemu bardzo serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie.


  

Konkurs pod hasłem

Literacki spacer po Gminie Adamów

podsumowany!

            Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2015 roku i adresowany był do uczniów gimnazjum. Zadanie konkursowe polegało na zredagowaniu tekstu prozatorskiego. Zgłoszone prace miały dotyczyć ludzi, miejsc lub wydarzeń związanych z Gminą Adamów.

            Głównym celem przedsięwzięcia było pobudzenie aktywności twórczej w dziedzinie literatury, konfrontacja twórczości literackiej młodzieży a także promocja utalentowanych adeptów literatury.

            I miejsce przyznano Wiktorii Szykulskiej – uczennicy klasy Ib gimnazjum. Nagrodzono ciekawy koncept oraz oryginalność pracy.

            A oto, co Wiktoria powiedziała o swojej pracy:

            W opowiadaniu piszę o pięknie, jakie w sobie przechowuje ten malowniczy region i tajemnicach, które skrywa w każdym zakątku. Poruszam problematykę trudnych wspomnień i konsekwencji, jakie pociągają.

            II miejsce przyznano Klaudii Gontarz – uczennicy klasy Ia oraz Aleksandrze Szarafin – uczennicy klasy II gimnazjum.

            Moja praca opisuje najpiękniejszy zakątek w Bondyrzu. I choć jestem mieszkanką innej gminy, będę często do tego miejsca wracać, niezależnie, gdzie będę w przyszłości i wiek nie będzie miał znaczenia – powiedziała Klaudia.

            Mnie natomiast zafascynowała magia i historia Wojdy. To miejsce mnie uspokaja, inspirując jednocześnie do działania – tak o swoim pomyśle na pracę literacką mówi Ola.

            Autorki otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczniowie mogą poznać ich prace, ponieważ zostały one przekazane do biblioteki szkolnej.


Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …

            22 grudnia był w naszej szkole dniem szczególnym. Mieniąca się tysiącami barw choinka, dekoracje świąteczne goszczące wszędzie – w salach lekcyjnych, na korytarzu, wszyscy odświętnie ubrani i niezwykły gość – Pan Wójt Gminy Adamów – to dowód na to, że święta tuż, tuż!

            To niezwykłe spotkanie rozpoczęli nasi szkolni aktorzy, którzy z wielkim przejęciem i wdziękiem zaprezentowali się w Jasełkach.

            Następnie w każdej klasie, wspólnie z wychowawcami, uczniowie podzielili się opłatkiem. Przy stołach nakrytych śnieżnobiałymi obrusami składali sobie świąteczne życzenia. Nastrój potęgowały płynące z głośników przepiękne, polskie kolędy.

            Intrygującą częścią tego dnia było posumowanie Konkursu na najbardziej świąteczną salę lekcyjną. Komisja konkursowa miała trudne zadanie. Okazało się bowiem, że wszystkie sale były pięknie, oryginalnie udekorowane. Autorzy scenografii wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Nagrody otrzymali zatem wszyscy. Nie mogło być inaczej!

            W kolejnych konkursach uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najlepsi zostali nagrodzeni, zaś pozostali otrzymali podziękowania za udział.

            Ten dzień, to chwile niezwykłej magii i uroku. Obchodzony niby tak samo, a każdego roku inaczej .


Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy kalendarz adwentowy

21 grudnia odbyła się w naszej szkole III edycja konkursu na najładniejszy kalendarz adwentowy. Na konkurs wpłynęło wiele prac, ale liczył się przede wszystkim oryginalny pomysł, wkład pracy i poprawność językowa.

Wśród wielu pomysłowych kalendarzy nagrodzone zostały kalendarze:

Klaudii Gontarz, Klaudii Pliżgi , Kacpra Selecha,  Izabeli Dudek i Agaty Greszty.

Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, gdyż ich kalendarze wypełniły świąteczny nastrój w szkole.

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Elżbieta Michałkiewicz, nauczyciel języka niemieckiego.Wizyta górnika w naszej szkole.

4 grudnia 2015 roku w naszej szkole gościliśmy górnika - Pana Marka Kaweckiego. Zaprezentował się on w pełnym galowym umundurowaniu. Dzieci  miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie, kordzikowi i odznaczeniom,  które otrzymują górnicy za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Niezwykły Gość opowiadał o tym, jakie są kolory pióropusza na górniczej czapce i kto je nosi.  Zapoznał nas z pochodzeniem nazwy Święta Górniczego - ,,Barbórki”. Przyniósł ze sobą węgiel różnego rodzaju i nauczył dzieci,  jak  go rozpoznawać. Wszyscy, nie tylko dzieci z uwagą słuchali opowieści dotyczących zawodu górnika. Była to dla nas z pewnością niezwykle ciekawa i wzruszająca  lekcja. Miłą niespodzianką było także obdarowywanie przez gościa cukierkami uczestników spotkania.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Kaweckiemu za spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.


4 grudnia młodszą grupę przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Jego wizytę zapowiedział aniołek, który uprzedził dzieci, że Święty Mikołaj już się zbliża. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na jego przyjście, a gdy już się pojawił, na powitanie zaśpiewały mu piosenkę. Potem odbyło się wręczanie prezentów. Ponieważ w tej grupie są tylko grzeczne dzieci, Święty Mikołaj nikomu nie podarował rózgi. Gdy prezenty były już wręczone, przedszkolaki zaprosiły Mikołaja do wspólnego tańca. W ostatniej części spotkania odważne dzieci mogły przytulić się do Świętego Mikołaja. Szkoda, że Mikołaj odwiedza przedszkole tylko raz w roku.


27 listopada 2015r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości uczestniczyła Pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, rodzice, nauczyciele, uczniowie  naszej szkoły oraz  dzieci z grup przedszkolnych. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny pokazując, że potrafią śpiewać, tańczyć oraz recytować wierszyki. Musiały też wykazać się sprawnością fizyczną wykonując określone zadania. Następnie złożyły uroczystą przysięgę.  W dalszej kolejności Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania i wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Po oficjalnej części dzieci udały się do swoich sal na poczęstunek przygotowany przez rodziców.


W okresie od 19 października do 19 listopada 2015r. dzieci z młodszej grupy przedszkolnej uczestniczyły w kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Gościły w sali przedszkolnej Panią Dyrektor Elżbietę Kuźmę, rodziców i nauczycieli. Zaproszeni goście czytali im książki. Czytanie odbywało się codziennie , w czasie poobiedniego odpoczynku. Za pięknie przeczytaną bajkę przedszkolaki nagradzały gości dużymi brawami i orderem uśmiechniętej buźki. W tym czasie dzieci odwiedziły też szkolną bibliotekę i urządziły w sali ,,Kącik książki”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i poświęcili swój wolny czas, żeby poczytać przedszkolakom. Szczególne podziękowania składamy Pani Annie Szykule  i uczennicy naszej szkoły Aleksandrze Rak za przekazanie książek do naszego ,, Kącika książki”.

Przedszkolaki tak polubiły głośne czytanie , że stało się ono ich codziennym rytuałem.


A gdy wolności przyszedł czas...

to myśl przewodnia uroczystej akademii poświęconej najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu – 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

            10 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali niezwykle wzruszający program artystyczny poświęcony wydarzeniom poprzedzającym datę 11 listopada 1918 roku. Przypomnieli najważniejsze daty i najważniejsze postaci. Interpretacje muzyczne i recytatorskie sprawiły, że dzieci i młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu „uczestniczyła” w tej szczególnej lekcji historii.

            Podniosły nastrój chwili podkreślały też galowe stroje uczniów, przypięte biało – czerwone kotyliony i scenografia sali: biel i czerwień kwiatów wykonanych przez młodzież.

            Różne refleksje nasuwały się uczestnikom akademii. Najważniejsza dotyczyła z całą pewnością wartości, jaką jest niepodległość. Dzisiaj wszyscy zdaliśmy egzamin z naszego współczesnego patriotyzmu.Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
Wolność – polską mowę w szkole,
To, że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.”

            30 października  2015 r. uczniowie klas IA, IB, IIA, IIB, III, IV oraz V uczcili pamięć zmarłych w czasie II wojny światowej składając pod pomnikiem szkolnym wiązankę i zapalając znicze.PIERWSZOKLASIŚCI ZOSTALI PRZYJĘCI

W POCZET UCZNIÓW SZKOŁY

Ślubowanie i pasowanie na ucznia jest bardzo ważnym dniem w życiu każdego małego człowieka. To niezwykłe wydarzenie odbyło się  28 października 2015 r. w Zespole Szkół w Szewni Górnej. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi oraz zdać egzamin z zakresu bezpieczeństwa i zasad zachowania w szkole.Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wszystkich zgromadzonych uczniów naszej szkoły, nauczycieli oraz rodziców. Mali artyści za każdym razem byli nagradzani gromkimi brawami.Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po tej doniosłej chwili, pani Dyrektor Elżbieta Kuźma, magicznym ołówkiem, dokonała pasowania  uczniów i złożyła im i ich rodzicom najlepsze życzenia, a następnie  wręczyła pamiątkowe, kolorowe dyplomy i legitymacje szkolne. Miłym akcentem była słodka niespodzianka przygotowana i wręczona pierwszakom przez uczniów klas drugich. Uroczystość zakończyła sesja fotograficzna oraz słodki poczęstunek przygotowany  przez rodziców.

Chwila ta na pewno pozostanie w pamięci uczniów na całe życie."Czytam sobie w bibliotece"

22 października 2015r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyło się spotkanie warsztatowe w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece". Celem zajęć była promocja czytelnictwa wśród dzieci. W czasie warsztatów uczniowie mieli możliwość poznać opowiadania znanego polskiego autora książek dla dzieci: „Wyprawa na biegun"  i „Maja na tropie jaja" Rafała Witka. Pod opieką pani: M. Bochen, D. Gruli, A. Kuropatnickiej i E. Kozyrskiej w warsztatach uczestniczyło 47 uczniów z kl. II i III. Spotkanie z książką było okazją do wspólnej zabawy inauki.


Corocznym zwyczajem uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu zorganizowanym z okazji Dni Papieskich. W tym roku nasi „artyści” z wdzięcznością wspominali życie i dzieło Papieża pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny.

            Apel był podziękowaniem dla Tego, który zawsze wskazywał drogę ku temu, co piękne i dobre. Uczniowie przypomnieli, że Jan Paweł II dał świadectwo niezwykłej siły ducha, wiary, miłości Boga, człowieka, był uosobieniem prawdy i mądrości. Kiedyś powiedział, że chciałby być zapamiętany jako Papież Rodziny, dlatego z całą pewnością możemy stwierdzić, że spełniło się Jego marzenie.  Wszyscy, w skupieniu i z niezwykłą uwagą, słuchaliśmy słów wypowiadanych przez uczniów, które potraktowaliśmy wręcz jako wezwanie do refleksji nad rodziną oraz do wytrwałej modlitwy w jej intencji.

            Było niezwykle refleksyjnie, wzruszająco i uroczyście.


  14 października to szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela.

            I właśnie tego dnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz zaproszonych gości. Uczniowie piosenkami i wierszami uświetnili ten dzień. Wiele ciepłych słów popłynęło w stronę nauczycieli. Najmłodsze dzieci i młodzież każdym słowem podkreślali swą wdzięczność za codzienną pracę swoich pedagogów, ich poświęcenie, czujność i troskę.

            Pani Dyrektor w swoim przemówieniu również mówiła o pięknej, ale jakże trudnej pracy nauczyciela. Podziękowała za zaangażowanie i życzyła wielu sił i wytrwałości w tym szczególnym zawodzie. Wręczyła też Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom.

            Wiele ciepłych słów i życzeń padło ze strony zaproszonych gości. Były kwiaty, dyplomy i słowa uznania w stosunku do wszystkich pracowników naszej szkoły.

            Tego dnia społeczność szkolna powiększyła się już oficjalnie o uczniów klas pierwszych. W podniosłej atmosferze, przed sztandarem szkoły, gimnazjaliści złożyli uroczyste ślubowanie.

            Wierzymy, że słowa wypowiedziane są odzwierciedleniem postawy uczniowskiej, odpowiedzialności i symbolem dojrzałości.

            Witamy więc pierwszaków wśród uczniów gimnazjum. Życzymy efektywnej, uwieńczonej sukcesami pracy, pracy wśród przyjaciół i życzliwych ludzi.


76 lat temu, 27 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, które w czasie okupacji niemieckiej działało na rzecz podtrzymania polskości. W piątek, 25 września uczciliśmy pamięć  tych, którzy podjęli otwarta walkę z okupantem i za wierną służbę Rzeczpospolitej zapłacili wysoką cenę: wygnania, więzienia, życia…

„Zacięta wola wytrwania –

- to nic, że więzienia są pełne,

- to nic, że jest Oświęcim,

bo oni – P o l s k a P o d z i e m n a

swym całym życiem świadczą,

że Polska nie zginęła, że żyje i że  z w y c i ę ż y!”16 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli w zamojskim kinie Stylowy niezwykle piękną animację, adaptację uwielbianej na całym świecie książki Mały Książę Antoine'a de Saint – Exupery'ego. Reżyserem tego arcydzieła jest Mark Osborne. Nad filmem pracowała światowa ekstraklasa specjalistów od animacji, czego efektem jest niezwykła i ponadczasowa – jak mówią specjaliści – historia małej dziewczynki, jej tajemniczego sąsiada – Pilota i Małego Księcia, którego oboje pokochali nad życie.

            Z filmu płynie przesłanie, by jak najdłużej zachować w sobie dziecko. Warto było obejrzeć, mówią nasi uczniowie.


01 września 2015 roku uczniowie na dobre pożegnali wakacje

i powitali nowy rok szkolny 2015/2016.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, która powitała serdecznie uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli Urzędu Gminy w Adamowie. Nastepnie cała społeczność szkolna i zaproszeni goście wzięli udział we mszy św. celebrowanej przez księdza Józefa Zwolaka, minutą ciszy uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej.

Końcowym akcentem inauguracji były życzenia Pani Dyrektor, która wychowankom życzyła sukcesów w nowym roku, a nauczycielom inspiracji, wielu ciekawych i twórczych pomysłów w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Do tych ciepłych słów dołączyła Przewodnicząca Rady Gminy Adamów – Pani Bożena Skiba i przekazała życzenia w imieniu Wójta.

Po spotkaniu z wychowawcami, uczniowie udali się do domów, by jeszcze choć na chwilę przedłużyć wakacje ...


Zgodnieztradycjąnaszejszkoły,21marcaodbyłysięprezentacjeprojektówedukacyjnych,realizowanychprzezuczniów  klasydrugiej.

Uczniowiebylipodzieleninaczteryzespołyirealizowaliprojektyznastępującychprzedmiotów:matematyka,biologia,geografiaiwychowanie-fizyczne.Każdazgrupwybrałanajbardziejinteresującyichtemat.

Publicznaprezentacja,wobecnościzaproszonejPaniDyrektor,nauczycieliorazuczniówgimnazjum,byłazwieńczeniemkilkutygodniowejpracy.Nasidrugoklasiści,wodświętnychstrojachgalowych,zaprezentowaliefektyswoichdziałań.Obserwatorzypoznalihistoriępowstanialiczb,tajemniceKosmosu,równietajemniczyświatzmysłówczłowiekaoraztaniec,jakoformaaktywnościfizycznejwróżnychodsłonach.

Wszystkieprzedstawioneprojektybyłybardzociekawe.Widaćbyło,żepracawramachichrealizacji,wymagałaniezwykłejdeterminacjiuczniów.Nauczyłaichwspółpracywgrupie,odpowiedzialnościzapowierzonezadania.Gimnazjaliściuwierzyliwswojemożliwościipokonalistres.

Byłoniezwykleuroczyście,aleteżwesoło.Jednazuczennicskuteczniebudowałanapięciewśródzaproszonychgości.

Kolejnytakipokazjużzarok!

   

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016