2016/2017_1
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Opublikowano: poniedziałek, 13, luty 2017 08:32
- Super User
- Odsłony: 15105
11.01.2017 r. do naszej szkoły przyjechali zaproszeni policjanci. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas 0-III. Poprzez prezentację i pogadankę, dowiedziały się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, podróżować samochodem i bezpiecznie bawić się, szczególnie podczas zbliżających się ferii zimowych. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów, zwłaszcza czapka, która wędrowała z głowy na głowę, gdyż było wielu chętnych do jej przymierzenia. Intrygującym atrybutem były też kajdanki.
Na zakończenie spotkania, nasi goście wręczyli dzieciom opaski odblaskowe i wyjaśnili, dlaczego warto nosić takie elementy oraz jaki mają wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
Serdecznie dziękujemy za tak miłe i pouczające spotkanie.
Dziś, 11.01.2017r. odwiedziliśmy mieszkańców Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie. Naszemu spotkaniu towarzyszyła myśl, by pensjonariusze wiedzieli, że pamiętamy o nich, że są dla nas ważni. Wolontariusze z gimnazjum, wspierani przez Darię Gancarz oraz Paulinę Szawracką, zaprezentowali montaż poetycko – muzyczny. Znalazły się w nim okolicznościowe wiersze o babci i dziadku oraz refleksyjne A. Osieckiej o życiu, o przemijaniu, o ludzkiej słabości. Występ zakończyliśmy skeczem pt. „ Ochmistrz” . Dzisiejsza wizyta dała nam możliwość bezpośredniego kontaktu z pensjonariuszami, poznania Ich potrzeb i oczekiwań. Przekonała nas, że warto zadać sobie trud przygotowania części artystycznej, po to by zobaczyć radość i wzruszenie wśród słuchaczy.
W trakcie poczęstunku mogliśmy bliżej poznać niektórych z mieszkańców DOS. Razem z Paniami: Krystyną, Barbarą, Danutą, Genowefą, Marylą, Anią i Panami: Stanisławem oraz Ireneuszem śpiewaliśmy pieśni z Ich młodości.
Serdecznie dziękujemy Pani Marcie Smoter za plastyczną i artystyczną pomoc przy wykonaniu karty z noworocznymi życzeniami.
Już prawie kończymy I półrocze roku szkolnego 2016/2017 i dlatego zasłużyliśmy na małą nagrodę. Uczniowie klasy IV, V oraz VI udali się na kinową superprodukcję „Łotr 1. Gwiezdne wojny.” W filmie Garetha Edwarda grupa rebeliantów próbuje wykraść plany budowy Gwiazdy Śmierci, potężnego statku służącego do niszczenia planet. Czy Ciemna Strona Mocy zostanie pokonana? O tym możecie się przekonać sami. Więcej fabuły zdradzać nie możemy, by nie psuć frajdy fanom sagi. Zapewniamy, że sceny batalistyczne są niezwykle widowiskowe.
Po seansie filmowym postanowiliśmy wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Zafundowaliśmy sobie więc jazdę na łyżwach. O tym, że jednym przychodzi ona z łatwością, zaś niektórzy utrzymują równowagę tylko dzięki bandzie, przekonaliśmy się naocznie. Jednak musimy zapewnić, że nikomu z nas nie zabrakło determinacji i zacięcia w ciągłym podnoszeniu się z kolan po częstych upadkach.
Żeby tradycji stało się zadość, musieliśmy odwiedzić naszą ulubioną pizzerię Da Grasso. Tak wzmocnieni wracamy na ostatnie poprawki ocen, a potem niecierpliwie czekamy na wypoczynek i ferie zimowe.
Magia grudniowych dni ...
Grudzień to miesiąc, w którym wszyscy czekamy na cichą noc z kolędy. To czas szczególny, czas Świąt Bożego Narodzenia. I choć Święta przychodzą do nas każdego roku, blask światełek na choince jest na nowo ciepły i magiczny. W grudniu stajemy się lepsi, więcej myślimy o innych. W związku z tym cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję zbierania darów dla dzieci z Domu Dziecka w Łabuniach.
Pensjonariusze Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie otrzymali kartki z życzeniami, które zostały wykonane samodzielnie przez uczniów.
Z każdej niemal klasy dobiegały głosy dzieci i młodzieży, śpiewających kolędy. Rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych, przygotowywaliśmy się do konkursu kolęd, konkursu recytatorskiego. Po ogłoszonym konkursie na najpiękniej przygotowaną salę lekcyjną, uczniowie wręcz prześcigali się, by to ich klasa uznana była za najpiękniejszą. Przygotowywaliśmy też jasełka.
20 grudnia, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przedszkolaki wzięły udział w zajęciach
na temat: W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Obserwatorami zajęć byli rodzice dzieci, którzy ze wzruszeniem włączyli się w przygotowanie ozdób na świąteczny stół oraz we wspólne kolędowanie. Zajęcia były wspaniałym argumentem potwierdzającym, że takie spotkania, wspólnie spędzone chwile są bardzo ważne i dla dzieci, i dla rodziców.
21 grudnia obejrzeliśmy jasełka bożonarodzeniowe, przygotowane przez młodzież gimnazjalną. W tym dniu rozstrzygnięty został również konkurs kolęd. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
W szkole podstawowej najpiękniej salę lekcyjną udekorowali uczniowie klasy IIIa i IIIb, zaś w gimnazjum największą inwencją twórczą wykazali się uczniowie klasy II b i to oni zwyciężyli.
Kolejnym konkursem, który został zakończony, był konkurs na najciekawszy kalendarz adwentowy. Zwycięzcą została Klaudia Gontarz - uczennica klasy II a gimnazjum, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno: Izabela Dudek – klasa II a (gimnazjum) oraz Oskar Selech –
klasa VI.
Również dziś, 21 grudnia, zasiedliśmy do pięknie nakrytych stołów, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, zaśpiewać kolędy. Ten nastrój przeniesiemy do swoich domów rodzinnych.
22 grudnia odbył się konkurs recytatorski pod hasłem Boże Narodzenie słowem malowane. Podobnie jak uczestnicy konkursu kolęd, wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody i dyplomy.
Zaś w konkursie plastycznym pod hasłem Alkohol niszczy zapach choinki pierwsze miejsce w najmłodszej grupie wiekowej zajęli Paweł Kania, Michał Krawczyk i Amelia Wiśniewska. Maja Cios i Julia Kwaśniuk z klasy II i III a to laureatki z nauczania zintegrowanego. Kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Kuśmierz, Malwina Pakuła oraz Karol Wiatrzyk i Aleksandra Sołtys.
Wśród starszych uczniów najlepsze prace wykonali następujący autorzy: Oliwia Nawój, Natalia Flejszer i Oskar Selech.
Magicznych Świąt Bożego Narodzenia !
Zajęcia otwarte
Konkurs- kalendarz adwentowy
Warsztaty profilaktyczne w szkole
Profilaktyka jest ważnym elementem wychowania w rodzinie i szkole. Warsztaty profilaktyczne, spotkania, spektakle teatralne poruszające tematykę uzależnień niosą ze sobą wiedzę o zagrożeniach i mechanizmach nimi rządzących.
W dniach 12-20 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w cyklu warsztatów profilaktycznych, które miały na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, które mogą pojawić się w życiu młodych ludzi.
Niwelator problemów to spektakl o tym, jaki wpływ na młodych ludzi ma alkohol i zażywanie narkotyków. Aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki, w swoim przedstawieniu, starali się odpowiedzieć na pytanie, kto i w jaki sposób może pomóc młodemu człowiekowi, który zaczyna się gubić we własnych problemach. Okazuje się bowiem, że uczeń może liczyć na pomoc ze strony rodziców, nauczycieli, pedagoga szkolnego. Trzeba tylko zaufać i rozmawiać.
Kolejne spotkanie odbyło się pod hasłem Twoje życie - twoje decyzje. Podczas tych warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest podejmowanie decyzji, zwłaszcza decyzji, które mogą doprowadzić do utraty kontroli nad własnym życiem, a także poznać proces i mechanizmy uzależnienia. Poruszony był też nie mniej ważny problem, mianowicie problem przeciwstawiania się presji rówieśniczej, kształtowania postawy asertywnej.
16 grudnia młodzież uczestniczyła w warsztatach Wielki oszust, poruszających problematykę profilaktyki alkoholowej oraz zapobiegania wczesnym kontaktom z alkoholem.
Natomiast 20 grudnia uczniowie obejrzeli spektakl Retusz, który poruszał problemy typowe dla nastolatków. Życie dwójki bohaterów wypełnia zainteresowanie fotografią. Marzą o wystawach, wernisażach... Jednak grupa rówieśnicza daje o sobie znać i narkotyki oraz alkohol zaczynają dominować w ich życiu.
Spektakl przede wszystkim analizował mechanizmy wpływu alkoholu i narkotyków na organizm człowieka. Pokazał naszym wychowankom, że warto zdrowo żyć i warto bronić swoich wartości. Warto być sobą.
Mamy nadzieję, że uczniowie zostali zainspirowani do refleksji, własnych przemyśleń oraz samodzielnego stawiania pytań dotyczących wartości ważnych w życiu każdego człowieka.
Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Adamów
15 grudnia w hali sportowej przy Zespole Szkół w Szewni Górnej odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Adamów, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VI z terenu gminy Adamów i Krasnobród.
W rozgrywkach wzięło udział 76 młodych zawodników, w dwóch kategoriach: chłopców i dziewcząt. Po przeprowadzeniu losowania rozpoczęto rozgrywki. W każdej z grup rozgrywano mecze systemem „każdy z każdym” po 10 minut. Od pierwszego gwizdka rywalizacja była zacięta, a młodzi zawodnicy wkładali całe serca w grę. Padało wiele goli, a niekiedy losy meczów ważyły się w ostatnich sekundach. Budziło to wiele emocji. Grze i umiejętnościom młodych piłkarzy przyglądali się najlepsi kibice z Szewni, którzy okrzykami zagrzewali swoich faworytów do walki. Po rozegraniu wszystkich meczów przyszedł czas na dekoracje zwycięzców.
W rywalizacji dziewcząt pierwsze miejsce zajęły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej, drugie miejsce wywalczyły dziewczynki z Krasnobrodu, trzecie miejsce z Suchowoli, a tuż za podium uplasowały się dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach.
W innych nastrojach byli panowie ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach, którzy wygrali wszystkie mecze i zajęli pierwsze miejsce w turnieju, drugie miejsce przypadło dla Krasnobrodu, na ostatnim stopniu podium stanęli piłkarze z Suchowoli. Kolejne miejsca zajęli chłopcy z Szewni Górnej i Majdanu Wielkiego.
Wszystkie drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz słodyczami, a najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki.
Najlepsza bramkarka - Aneta Pupiec (Szewnia Górna)
Najlepsza zawodniczka -Wiktoria Burak (Krasnobród)
Najlepsza strzelczyni -Martyna Krzywonos (Szewnia Górna)
Najlepszy bramkarz - Dawid Czapla (Kaczórki)
Najlepszy zawodnik -Maciek Pakuła (Suchowola)
Król strzelców -Daniel Mękal (Kaczórki)
Idzie, idzie Święty
z długą siwą brodą ...
Grudzień w tym roku przywitał nas sporą ilością śniegu i lekkim mrozem. Krajobraz za oknem jest wręcz bajkowy – biały puch pokrył wszystko dokoła. Królowa Zima na dobre zagościła w naszych stronach. I nic dziwnego, że już od kilku dni czekamy na wizytę Świętego Mikołaja. Wreszcie dziś, 6 grudnia, przybył w pełnej krasie, z workiem pełnym prezentów, z przemiłą Śnieżynką do uczniów naszej szkoły – tych najmłodszych i tych najstarszych.
I choć renifery nie przywiozły Mikołaja, to swoją obecnością sprawił nam ogromną radość. Wręczył prezenty, rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu wierszyków i piosenek.
My zaś podziękowaliśmy Mikołajowi najpiękniejszymi uśmiechami na twarzach. Szkoda, że tacy goście odwiedzają nas tylko raz w roku ...
Rumieńce lata pobladły.
Liść złoty z wiatrem mknie.
I klonom ręce opadły,
I mnie...
(M. Pawlikowska – Jasnorzewska)
Listopad to miesiąc, który jak żaden inny skłania nas do refleksji, zadumy nad przemijaniem, poszukiwania sensu życia. Natomiast poezja jest doskonałą formą przekazywania naszych uczuć, emocji. I właśnie dlatego, 25 listopada, zorganizowane zostało I Spotkanie z Poezją pod hasłem Listopadowa nostalgia.
Uczestnicy przy kawiarnianych stolikach, w blasku świec prowadzili ze sobą liryczną rozmowę, recytując wiersze. W tle słychać było między innymi Koncert na dwa świerszcze.
Być może ta forma obcowania z poezją zapisze się na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.
Do zobaczenia więc wiosną na II spotkaniu z poezją, tym razem pod hasłem Wiosna, ach to Ty!
23 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane Andrzejki, które połączone były z dyskoteką szkolną. To był dzień pełen atrakcji, dzień z ciasteczkami z wróżbą, loterią fantową, kącikiem makijażu oraz konkursami – na przykład „wyławianie jabłka”. Bawiliśmy się znakomicie.
Zabawa andrzejkowa zakończyła się o godzinie 19.00.
28 listopada 2016r. w grupie starszych przedszkolaków odbyło się Święto Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły swoje pluszaki i przedstawiły je koleżankom i kolegom z grupy. Potem nauczyły się wierszyka i piosenki o misiu. Były też pląsy i różne zabawy przy muzyce. Kulminacyjnym momentem tego spotkania była wizyta Pani Zofii Nadry, która pojawiła się w naszej sali z misiem Tuptusiem. Przeczytała ona przedszkolakom fragment książki pt. ,, Kubuś Puchatek” o urodzinach Kłapouchego. Następnie dzieci urządziły Tuptusiowi przykładne przyjęcie urodzinowe. Pamiętały o wszystkich zasadach dobrego wychowania. Było składanie życzeń, śpiewanie sto lat i zdmuchiwanie świeczek z urodzinowego tortu. Wszystkim dopisywały humory, a urodzinowy tort wybornie smakował.
Serdecznie dziękujemy Pani Zofii Nadrze za dostarczenie przedszkolakom niezapomnianych wrażeń.
18 listopada 2016r. odbyła się bardzo ważna uroczystość dla naszych przedszkolaków – „Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka”.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki i starszaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.
Następnie przedszkolaki wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z grupy starszaków dzielnie zmagały się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Po części artystycznej, pani dyrektor Elżbieta Kuźma dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka - dzieci 4 i 5- letnie oraz na starszaka - dzieci 6 – letnie.
Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia.
Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiech i radość na twarzach przedszkolaków świadczyły o tym, ze impreza była udana, a goście nie kryli zadowolenia z występu dzieci.
Nowo pasowanym przedszkolakom i starszakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!
17 listopada 2016 r. odwiedziliśmy naszą stolicę, korzystając z szerokiej oferty spędzenia miło czasu na zwiedzaniu jej zabytków i poszerzaniu wiedzy o historii Warszawy.
Przygodę z miastem stołecznym rozpoczęliśmy od wizyty w Teatrze Buffo, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Zemsta”. Choć „Zemsta” to nie musical „Piotruś Pan”, sala widowni zapełniona była młodzieżą szkolą, która w skupieniu obejrzała przedstawienie w reżyserii Żarneckiego. Spośród występujących aktorów chcielibyśmy wyróżnić Andrzeja Sikorę, odgrywającego rolę Dyndalskiego.
Dzięki wizycie w teatrze mieliśmy także możliwość podziwiania kostiumów z epoki oraz porównania wizji reżysera z dziełem literackim, które nie tak dawno niektórzy z nas omawiali na lekcji języka polskiego.
Bezdyskusyjną mega atrakcją, okrzyknęliśmy wizytę na Stadionie Narodowym. Tu, zmierzając Trasą piłkarza, oglądaliśmy płytę stadionu, obecnie bez zielonej murawy, za to z dwoma ogromnymi lodowiskami. Wspinanie się na najwyższe stopnie trybun, pozwoliło nam poczuć rozmiar stadionu, mogącego pomieścić do 58 tys. miłośników piłki nożnej. Obejrzeliśmy także szatnie piłkarzy kadry narodowej oraz salę konferencyjną. Oprowadzający przewodnicy zaspakajali naszą ciekawość, odpowiadając na liczne pytania zainteresowanych.
Miłym okazało się także zwiedzanie Warszawy w świetle latarni ulicznych. Pałac Prezydencki prezentował się bardzo dostojnie w poświacie niebieskiej iluminacji, a Zamek Królewski w barwach pomarańczy. Przewodnik poszerzał naszą wiedzę o zabytkach i historii stolicy, opowiadając zabawne anegdoty, co czyniło to spotkanie barwnym.
W Muzeum Powstania Warszawskiego z powagą i skupieniem oglądaliśmy świadectwa zrywu narodowego z 1944r. Zgromadzone eksponaty: broń, dokumenty, listy, przedmioty codziennego użytku przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość. Wiele elementów ekspozycji ukazuje historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jej uczestników.
Choć wyruszyliśmy na wycieczkę o 3 w nocy, starczyło nam sił na odwiedzenie McDonalda, gdzie pozwoliliśmy sobie na małą rozpustę i „wszamanie” odrobiny niezdrowego jadła (nadmieniamy na marginesie, że nie czynimy tego zbyt często).
Już planujemy kolejną, tym razem dwudniową wycieczkę.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci Weroniki Matwij
Uczennicy Zespołu Szkół w Suchowoli.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia
i
słowa wsparcia w tych trudnych chwilach.
Dyrekcja, nauczyciele,
pracownicy administracji i obsługi
oraz
uczniowie i rodzice
Zespołu Szkół w Szewni Górnej
Jesteśmy Polką i Polakiem,
dziewczynką fajną i chłopakiem.
Kochamy Polskę z całych sił.
Chcemy, byś również kochał ją i Ty!
Tak śpiewały dzieci podczas uroczystości poświęconej 98. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To właśnie uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej w tym roku byli najważniejszymi uczestnikami uroczystego apelu. Na galowo ubrani, z biało – czerwonymi chorągiewkami w ręku, z przypiętymi kotylionami, śpiewali patriotyczne pieśni i recytowali wiersze.
Postawa naszych najmłodszych, ich wielkie zaangażowanie, zasługują na pochwałę, ogromne brawa. Takie też dostali od całej społeczności szkolnej.
Najwyraźniej, nasi aktorzy byli świadomi tego, że zaprezentowali program na najwyższym poziomie. Widać było w ich oczach dumę, kiedy Pani Dyrektor dziękowała im za piękny program artystyczny.
To dobrze! Zobaczyliśmy na własne oczy, że rośnie kolejne pokolenie ludzi dumnych z tego, że są Polakami!
BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI
21 października, w sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie i nauczyciele na uroczystości poświęconej sylwetce naszego wybitnego rodaka – Jana Pawła II.
Na początku akademii usłyszeliśmy słowa mówiące o tym, że bohater naszego spotkania był niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego pontyfikat zmienił losy wielu ludzi. Na zawsze pozostał w naszych sercach i w naszej pamięci.
Uczniowie przypomnieli wartości, jakie przekazywał nam ten Wielki Człowiek. Z całą pewnością można stwierdzić, że był On wzorem wychowawcy, niekwestionowanym wzorem. Był przykładem właściwych relacji międzyludzkich takich jak: bezinteresowna pomoc, troska o drugiego człowieka, zwłaszcza tego słabego, potrzebującego wsparcia, pomocy.
Na twarzach zebranych widać było skupienie i emocje im towarzyszące – wzruszenie, które w umysłach słuchaczy przywołało głębokie refleksje nad postawą Jana Pawła II.
Ta uroczystość była niewątpliwie niezwykłym dowodem na miłość i pamięć o tym Wielkim Człowieku, a wypowiedziane słowa – podziękowaniem dla Tego, który zawsze wskazywał drogę ku temu, co dobre i piękne.
Wołyń
Wojciecha Smarzowskiego
Niedawno do kin wszedł film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń. To film wybitny. Staje w jednym szeregu z doskonałym obrazem Jana Komasy Miasto 44. Zawiera bardzo ważne przesłanie, uniwersalne. To film zrobiony z dużą wiarą w człowieka – mówi sam reżyser.
Budzi emocje u odbiorcy, ogromne emocje... Film, ogólnie rzecz ujmując, opowiada o tym, jak lata 1939 – 43 wyglądają z perspektywy zwykłego polskiego mieszkańca tych terenów.
Na ogromne uznanie zasługuje obsada aktorska oraz atmosfera filmu, za którą odpowiada niemal całkowity brak muzyki w tle. Pojawia się ona jedynie w scenach, gdy rzeź osiąga swoje apogeum. Te słowa reżysera, krytyków filmowych oraz publicystów potwierdzają uczniowie klasy III gimnazjum, którzy z ogromnym zainteresowaniem 19 października obejrzeli arcydzieło.
Potwierdzili, że film budzi silne emocje i właściwie brakuje słów na komentarz. Nikt nie został obojętny wobec obejrzanej historii.
Dziady cz. II na scenie w szkolnej świetlicy ...
Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u młodzieży to ważny element edukacji. Teatr, jego magia i połączenie wszystkich dziedzin artystycznych w jednym miejscu, daje ku temu doskonałą okazję.
Dlatego 18 października, uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny Dziady cz. II zrealizowany w oparciu o dramat Adama Mickiewicza. Dzięki aktorom Teatru Młodego Pokolenia młodzież miała okazję zaobserwować i poznać całe spektrum możliwości aktora: werbalne środki przekazu oraz pozawerbalne: mimikę, gest i ruch sceniczny.
Skromna scenografia, stworzona w warunkach szkolnych, muzyka, kostiumy oraz gra aktorów, tworzyły nastrój romantycznej grozy i tajemniczości. W pełni oddały charakter obrzędu, który wywodził się z wierzeń i praktyk pogańskich, a obchodzony był jeszcze w XIX w. na Litwie.
Sztuka z całą pewnością była trudna do zagrania, trudna też w odbiorze dla widza. Jednak przekazała wiele refleksji na temat życia człowieka.
Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież przypomina sobie także najważniejsze lektury z kanonu gimnazjum.
Nauczyciel … to jedna
z najbardziej wyjątkowych postaci
na całym świecie,
bo kto inny mógłby
każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepsze
cudzym dzieciom?
(D. Beisser)
Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela, upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym Ministerstwem Oświaty Publicznej w Polsce.
14 października zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by uczcić ten dzień. Przybyli więc wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz goście specjalni – Pan Wójt Gminy Adamów i nauczyciele, którzy przez wiele lat pracowali w tej szkole, a dziś przebywają na emeryturze. To ich szczególnie gorąco witała młodzież i Pani Dyrektor.
W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor zwróciła również uwagę na trudną, ale i wyjątkową pracę nauczyciela. Dlatego im i innym pracownikom szkoły podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie i życzyła wielu sił i wytrwałości w tym zawodzie. Nauczycielom szczególnie wyróżniającym się w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz pracownikom administracji i obsługi wręczyła Nagrody Dyrektora.
Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy z ust Pana Wójta, który również wręczył Nagrodę Wójta oraz Przewodniczącego Rady Rodziców, który złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, zaś za piękne życzenia – dziękujemy!
14 października to też ważny dzień dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej i uczniów klasy I Gimnazjum, którzy właśnie dziś złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
Emocjom tego dnia towarzyszyła miła i jednocześnie podniosła atmosfera.
4 października uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach literackich pod hasłem Kim chcę być, które prowadził Pan Michał Zawadka – pisarz, aktor i jak piszą o Nim media optymista, mówca inspiracyjno – motywacyjny.
Pan Michał dość szybko nawiązał kontakt z uczniami. Widać wyraźnie, iż wie doskonale o tym, że powtarzalność i przewidywalność nudzi. Zaczął więc spotkanie, „prowokując” uczniów swymi pytaniami do szczerej rozmowy. Ten wstęp pokazał też niezwykłe umiejętności pisarza jako mistrza retoryki, sztuki słowa.
Słowa wypowiadane przez pisarza inspirowały młodzież do myślenia o sobie, o swoich wartościach. Tym bardziej, że usłyszeli bardzo wyraźnie, iż na przykład błędy nie są czymś złym, nie są porażką, a jedynie krokiem do sukcesu. Dlaczego? To proste! Kiedy przemyślimy to, co zrobiliśmy, podejmiemy decyzję o poprawie, weźmiemy w ten sposób odpowiedzialność za siebie, za własne życie. Naprawimy błąd, a naprawić błąd, to zawalczyć o siebie. Docenić siebie.
Pisarz bardzo wyraźnie potępił bezmyślną ocenę innych, tych, którzy mają odwagę pokazać swoją wartość.
Po półtoragodzinnym spotkaniu wszyscy wychodziliśmy z sali, powtarzając w myślach słowa Pana Michała Zawadki:
Nie mów udało się, mów zapracowałem na to!
Naucz się doceniać, a nie wytykać, oceniać!
Sam dla siebie jesteś wartością!
Te słowa są świetną puentą oryginalnego i jakże interesującego spotkania.
27 września 2016r. uczciliśmy pamięć o tych, którzy 77 lat temu tworzyli Polskie Państwo Podziemne. W poprzednich akademiach opowiadaliśmy o dowódcach wojskowych oraz najważniejszych urzędnikach Polski Podziemnej. Dziś, uczniowie występujący w części artystycznej, przybliżyli młodszym kolegom historię działania tajnego harcerstwa z okresu II wojny światowej, czyli Szarych Szeregów. Słuchacze dowiedzieli się, że na potrzeby konspiracji, komenda główna Szarych Szeregów przyjęła kryptonim Pasieka, zaś nazwę chorągwi zamieniono na Ule, hufce na Roje, drużyny na Rodziny, a zastępy na Pszczoły.
Fragmenty filmów „ Kamienie na Szaniec” czy „ Akcja pod Arsenałem” przybliżyły ducha czasów okupacji, walki o polskość i niepodległość.
Testament tych, którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne, tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, czy organizowali mały i duży sabotaż, zawarty jest w świadectwie ich życia i śmierci. My, młodzi, żyjący dziś w wolnej Polsce, oddajemy im hołd.
Narodowe Czytanie QUO VADIS Henryka Sienkiewicza
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta
Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania polskich dzieł literackich.
Jej podstawowym celem jest popularyzowanie pereł literatury polskiej i podtrzymywanie tożsamości i wspólnoty narodowej.
W tym roku, 3 września, na korytarzu szkolnym, który na kilka godzin zamienił się
w literacką kawiarenkę, czytaliśmy wybitne dzieło Henryka Sienkiewicza Quo vadis.
Przy blasku świec, w przyciemnionej „kawiarence” zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz gość specjalny – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów – Pani Bożena Skiba.
Czytanym fragmentom towarzyszyła niezwykła atmosfera. Wszyscy myślami towarzyszyliśmy Winicjuszowi i Ligii oraz pierwszym chrześcijanom. Spacerowaliśmy uliczkami starożytnego Rzymu, słuchaliśmy kazań Św. Piotra Apostoła.
Na zakończenie, uczestnicy mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Ilustrowane były sceny czytanych fragmentów dzieła Noblisty. Komisja nagrodziła trzy najlepsze prace, a kilku uczniom wręczyła wyróżnienia. Ogłoszony został również konkurs krasomówczy Bądź elokwentny jak Pertoniusz, który odbędzie się w terminie późniejszym.
Jesteśmy pewni, że przygotowane przedsięwzięcie miało ogromną wartość wychowawczą
i edukacyjną, na stałe więc wpisze się w kalendarz szkolnych uroczystości.
Czas do szkoły!
1 września na dobre pożegnaliśmy wakacje i uroczyście powitaliśmy rok szkolny 2016/2017.
Tradycyjnie, pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła Msza Św. celebrowana przez księdza Krystiana Kotulskiego.
Następnie Pani Dyrektor, Elżbieta Kuźma, bardzo serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców. Przypomniała o wydarzeniach 1 września i żołnierzach poległych w II wojnie światowej. Delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem, upamiętniając ofiary wojny.
Pani Dyrektor przekazała też ważne informacje dotyczące pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Wszystkim życzyła wytrwałości i sukcesów w pracy.
Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów z wychowawcami.
I choć żal, że wakacje już się skończyły, to przyznać też należy z całą pewnością, że miło jest spotkać się z koleżankami i kolegami po dwumiesięcznej przerwie. Przecież kolejne wakacje już za dziesięć miesięcy!
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZEŃ DO KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
i KLASY III GIMNAZJUM
NA ROK SZKOLNY 2016/2017 zobacz....