Rok 2017/2018

Szczegóły

To już jest koniec... 

            22 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. I choć pogoda za oknem w żaden sposób nie przypominała, że lato już nadeszło, to w sercach wszyscy odczuwali atmosferę upalnego lata, bo w końcu  nadszedł moment, ten upragniony – wakacje!

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma powitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej – uczniów, pracowników szkoły, rodziców, którzy licznie przybyli na uroczystość oraz gościa specjalnego – Wójta Gminy Adamów, Pana Dariusza Szykułę. 

            Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami, dyplomami. Z rąk Pana Wójta otrzymali też stypendia naukowe za wysokie osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia w dziedzinach sportowych. Rodzice, którzy szczególnie zaangażowani byli w życie szkoły, otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękne podziękowania.

            Dziś jednak przede wszystkim pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Były łzy wzruszenia, pełne ciepła podziękowania i uśmiech podczas wspominania minionych lat. Każdy z absolwentów zostawił w tej szkole cząstkę siebie już na zawsze. Dowodem tego jest list Pana Jerzego Kądzielewskiego, absolwenta szkoły, który odczytała Pani Elżbieta Kuźma. Pan Kądzielewski z nostalgią wspominał swoje lata spędzone w murach szkoły, która mieściła się dawniej w Szewni Dolnej, szkoły jakże innej od współczesnej.

            Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę, trzecioklasistom życzyła powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji, a wszystkim pozostałym uczniom miłego i bezpiecznego wypoczynku.

            Kolejnym, bardzo miłym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez odchodzących gimnazjalistów. To była pełna humoru scenka przedstawiająca rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle.

            Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami przyjemnie, zabawnie, ale wszyscy będziemy go miło wspominać.

            Absolwentom życzymy prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, oddanych przyjaciół. A pozostały uczniom mówimy -  do zobaczenia we wrześniu...


O Sobótce piszą moc ognia, wody i miłości. Wszystko się zgadza. My dodamy, moc była w nas i w naszych występach.

Pogoda też nam dopisała, bo deszcz przelotny, tak się złożyło, padał przed występami. Prezentację uczniów Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej rozpoczęli pierwszoklasiści. Natalia Bielak wykonała piosenkę „ Lato w Internecie”, a Jej koledzy i koleżanki wprowadzili nas w wakacyjny nastrój tańcem przy dźwiękach hitu „ Holidays”. Paulina Szawracka zaprezentowała swoje walory wokalne w utworze Natalii Szroeder „Parasole”, a dziewczyny z klasy VII rozgrzały publiczność do czerwoności rock and rollem.

Sportowcy, czyli zawodnicy sumo dali popis świetnej kondycji i bardzo dużych umiejętności fizycznych prezentując rozgrzewkę oraz walkę w wykonaniu naszych absolwentów M. Naworola i M. Marguły.

Polecamy wszystkim udział w zabawach sobótkowych.


Poloneza czas zacząć...

            16 czerwca, punktualnie o godz. 18.00 tradycyjnym polonezem rozpoczął się coroczny Bal Gimnazjalny. Młodzież w eleganckich, wieczorowych kreacjach, dostojnym krokiem, równo w rytm taktów poloneza zaprezentowała ten wyjątkowy taniec. I choć wyraźnie widać było stres, który towarzyszył uczniom, obserwujący to wydarzenie, nie zauważyli jednego nawet błędu.

            Po krótkiej części oficjalnej, pamiątkowych zdjęciach, przyszedł czas na dobrą zabawę. Gimnazjaliści sami zadbali o oprawę muzyczną. W rytm wybranych przez siebie utworów bawili się przez wiele godzin.

            Przyjemne chwile jednak szybko mijają... Wszystko, co dobre, kończy się... O godzinie 24.00 bal gimnazjalny również dobiegł końca. Ale w sercach każdego pozostaje coś na zawsze. Są to wspomnienia. Z pewnością wieczór ten należy do chwil, które uczniowie zapamiętają do końca życia.


„MOJA MAŁA OJCZYZNA”taki tytuł nosiła II edycja międzyszkolnego konkursu fotograficznego, którego organizatorem była nasza szkoła.

Tematem konkursu było wykonanie fotografii ukazującej walory naszego regionu. 
Uczniowie w sposób niekonwencjonalny ukazali piękno otaczającej nas przyrody, jej klimat, nastrój, cechy przyrodniczo – kulturowe, krajobrazy, zabytki oraz urokliwe miejsca Roztocza.

Na konkurs wpłynęło 27 prac od 12 uczniów. Wszystkie prace okazały się bardzo profesjonalnie wykonane i trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie jury przyznało:

I miejsce –Dominikowi Piskorowi ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

II miejsce – Wiktorii Drózd ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

III miejsce – Oliwii Nawój ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej

oraz wyróżnienia:

Oskarowi Selechowi ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej

Wiktorii Chomiak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu

Michałowi Białemu z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu

Wiktorii Pupiec ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

Anecie Głuchowskiej ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.


W dniu 14 czerwca 2018 r. w siedzibie Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięło udział 30 laureatów konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości” adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz 47 laureatów konkursu historycznego „Wolna – Niepodległa”, którego uczestnikami byli uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i m. Zamość. Wszyscy laureaci przybyli na uroczystość pod opieką nauczycieli, którzy udzielali im wsparcia na etapie przygotowania do konkursu.

Wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań dokonali: p. Eugeniusz Pelak Lubelski Wicekurator Oświaty, p. Andrzej Olborski Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, pomysłodawca konkursów p. Tomasz Zieliński Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz p. Monika Żur Zastępca Dyrektora Delegatury.

Honorowy patronat nad konkursami objęli: Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

Atrakcyjne wartościowe nagrody ufundowali dla każdego z 77 laureatów: Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Wychowanka naszej szkoły z oddziału przedszkolnego, Oliwia Bil zajęła III miejsce w tym konkursie plastycznym.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych laureatów konkursu „Kolory Niepodległości”.


Wychowanka oddziału przedszkolnego Oliwia Bil zajęła II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Moje miasto – moja duma” Zamość 2018, który został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 1 w Zamościu. Honorowy Patronat objął Prezydenta Miasta Zamościa- Pan Andrzej Wnuk we współpracy z Patronem medialnym – Kroniką Tygodnia. Celem konkursu było m.in. przywiązanie do rodzinnych stron, ukazanie piękna rodzinnego miasta lub miejscowości. Na konkurs wpłynęło 106 prac plastycznych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Irlandii, Hiszpanii, Szkocji. Wszystkie prezentowały wysoki poziom wykonania. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz otwarcie Pokonkursowej Wystawy Prac odbyło się dnia 12 czerwca 2018 r. Laureatka Oliwia otrzymała w nim liczne nagrody i dyplom.

Zuzanna Pawluk zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Na wycieczkę nadszedł czas, piękna Polska czeka nas”. Konkurs został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 33 w Łodzi. Celem konkursu było m.in. dostrzeganie piękna kraju rodzinnego oraz rozwijanie zainteresowania swoją miejscowością, regionem.

Ponadto dwie inne wychowanki oddziału przedszkolnego uzyskały wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.

Oliwia Kotlińska otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przyroda obok mnie” zorganizowanym przez Przedszkole w Sztutowie. Celem konkursu było rozbudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazu swojej miejscowości.

Aleksandra Kolano otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Mamo, tato, nie siedź na kanapie!” zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 10 w Łomży.

Prace plastyczne zostały wykonane pod kierunkiem p. Joanny Skrzyńskiej-Kudełki oraz p. Danuty Gruli.

Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Dzień Języków Obcych

13 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, podczas którego chcieliśmy podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. W specjalnie na ten dzień przygotowanej Akademii, pod kierunkiem pani Elżbiety Michałkiewicz, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności językowe.

Na początku gimnazjaliści z klas III uświadomili nam, jak ważna jest znajomość języków obcych prezentując różne scenki sytuacyjne : na ulicy, u lekarza, na dyskotece. Wysłuchalismy też piosenek Keine Grenzen und Warum oraz wiersza Uwe Timma pt: Erziehung w oryginalnej wersji jezykowej.

Następnie uczniowie i nauczyciele mogli sprawdzić się w powtarzaniu łamańców językowych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Okazało się, że nie są one wcale takie łatwe, zwłaszcza te w języku niemieckim.

W dalszej części wszystkie klasy zaprezentowały piosenki w różnych językach, które wcześniej wylosowały. Poziom wykonania ich był bardzo wysoki i jury miało trudne zadanie, aby wyłonić najlepszą klasę.

Na koniec reprezentanci poszczególnych klas stanęli do walki w quizie z języka angielskiego i niemieckiego, który nie dla wszystkich okazał się łatwy. Po skończonej Akademii jury udało się do stanowisk, na których znajdowały się potrawy, flagi i plakaty przygotowane przez uczniów.

Po zliczeniu punktów okazało się, że:

w kategorii IV-VI

I miejsce zajęła klasa VI

II miejsce klasa IVA

III miejsce klasa IVB i V,

w kategorii klasa VII i gimnazjum:

I miejsce zajęła klasa II i VII

II miejsce klasa IIIB

III miejsce klasa IIIA

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok. J

Cała impreza miała jednak na celu pokazanie uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe, a przy okazji dobrze się bawić.


Konkurs plastyczny „Leśna rodzina”

Uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej bardzo chętnie angażują się w działania propagujące ochronę środowiska przyrodniczego. Bardzo licznie przygotowali prace plastyczne na konkurs „Leśna rodzina” zorganizowany przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Celem tego konkursu było między innymi zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży, na bogactwo przyrodnicze lasów, na jego funkcje ekologiczną, ale również ekonomiczną i socjalną.

Wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali wspaniałe prace już dziś serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a szczególnie gratulujemy uczennicy klasy III szkoły podstawowej Roksanie Włoszuk, która otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 9-12 lat. Wręczenie nagród odbyło się 07.06.2018 r.

Serdecznie gratulujemy!


„MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII

11 czerwca 2018r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie w XVI Powiatowym konkursie

twórczości „MOJA MAŁA OJCZYZNA” – IDĄC ŚLADAMI HISTORII pod patronatem Starosty Zamojskiego i Wójta Gminy Nielisz.

Uczennica klasy III szkoły podstawowej Amelia Roczniak zajęła I miejsce w kategorii - praca plastyczna (klasy I – III).

W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymała również uczennica klasy II szkoły podstawowej Wiktoria Bielak.

Obie dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Moniki Bochen.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!


Rowerowy zawrót głowy. 4 czerwca uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej wzięli udział w I edycji szkolnego konkursu pt.: „Rowerowy zawrót głowy”, który zorganizował nauczyciel zajęć technicznych pani Elżbieta Michałkiewicz.
12 uczniów zmagało się ze sobą w pięciu konkurencjach jak np. jazda na czas, ósemka, żółwia jazda, zatrzymanie w linii, przewożenie przedmiotu.
Rywalizacja była bardzo zacięta i w niektórych konkurencjach liczyły się tylko sekundy.
Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w jeździe na rowerze, ale najlepsze wyniki osiągnęli: Szymon Kania, Tomasz Michałuszko i Agata Kucner. 
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.


26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy. Obie daty kojarzą się oczywiście z Dniem Mamy i Dniem Taty. My te święta połączyliśmy w uroczystość ŚWIĘTA RODZINY. W naszej starszej grupie przedszkolnej uroczystość ta odbyła się
11 czerwca 2018 r. 

Dzieci w odświętnych strojach i wyjątkowych nastrojach wyraziły słowami i piosenką swoje uczucia do ukochanych Rodziców. Dały z siebie wszystko, aby zachwycić zgromadzonych gości. Na zakończenie części artystycznej przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i przejęciem wykonały wzruszający taniec do piosenki ,,Mamo”.

Po skończonym występie każde dziecko udało się do swoich Rodziców z prezentem – własnoręcznie wykonaną laurką – tulipanem i życzeniami.

            Po części oficjalnej były zabawy i rozmowy. Na uczestników uroczystości czekał też słodki poczęstunek, owoce i napoje.

Dzień Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. To okazja do podziękowania za trud, jaki włożyli Rodzice w wychowanie swoich pociech.

 

26 maja oraz 23 czerwca to wyjątkowe dni w kalendarzu oraz w grupie dzieci oddziału przedszkolnego „A”. Wszyscy doskonale wiemy z jakim świętem kojarzą się nam te dwie daty: DNIEM MAMY i DNIEM TATY.

My postanowiliśmy te dwa wspaniałe i wyjątkowe święta połączyć w jedną wspólną uroczystość „Dzień Rodziny”. Dnia 15.06.2018 r. wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne, różowe różyczki, upominki – drzewka geneaologiczne i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.



6 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy ,,POLSKA – TO MOJA OJCZYZNA”. W konkursie wzięły udział pięcioosobowe reprezentacje z klas I, II i III szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu, rozwiązując test, mogli wykazać się wiedzą dotyczącą naszych symboli narodowych, ważnych dat, znanych Polaków, władzy w Polsce i naszej małej ojczyzny. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 8 czerwca.

Miejsce I zajęły uczennice klasy III : Amelia Greszta i Wiktoria Kotarba

Miejsce II uczennica klasy II - Julia Bielak

Miejsce III uczennica klasy I - Anna Kołtun.

Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.



Gminy Dzień Dziecka

            07 czerwca uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka. Już od wielu lat to Święto ma charakter sportowy. Od samego rana, na boisku w Jacni w zawodach sportowych rywalizowały najmłodsze dzieci. Zmagały się z różnymi konkurencjami. Zawodom towarzyszyła atmosfera radości i determinacji. Każdy chciał być najlepszy.

            Po godzinie 11.00 do Jacni przyjechali starsi uczniowie. Oni rozegrali mecz piłki nożnej z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli. Zawodnicy pokazali doskonałe umiejętności, umiejętność współpracy w grupie. Okazuje się, że nawet w dobie komputerów nie spada aktywność fizyczna dzieci i młodzieży.

            Po zmaganiach sportowych był czas na degustację pieczonych kiełbasek i lodów.


Powodów do czytania jest tyle, ile dobrych książek. Jeszcze więcej realnych korzyści do wypromowania czytelnictwa niesie akcja Noc Bibliotek. To znakomita okazja do wspólnej zabawy, niekonwencjonalnego sposobu spędzenia czasu w gronie kolegów z klasy. Z tych właśnie powodów klasy VI i VII postanowiły włączyć się w IV wydanie ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek  w sobotę 9 czerwca 2018 r.  Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę. Wśród zaproponowanych przez naszych uczniów lektur znalazły się: „Mroki” J. Borszewicza, „Telemach w dżinsach” A. Bahdaja; „Życie motyli” R. Ryrycha oraz Śmierć mówi w moim imieniu” M. Słomczyńskiego.

Ponadto uczennice klasy VI Paulina Szawracka, Julia Kowalczuk oraz Kasia Skrzyńska zaprezentowały nam „Sagę ognia i wody” metodą booktalkingu. Dziewczyny za pomocą kilku scen z książki zachęcały słuchaczy do samodzielnego zapoznania się z nią.  

Wieczór urozmaicaliśmy sobie teatrzykiem cieni oraz wierszykowaniem. Uczestniczenie w Nocy Bibliotek uważamy za udane inicjatywę, promującą czytelnictwo.


Niepodległa …       

W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Sposobów na uczczenie tego Święta jest wiele. Wśród nich znalazły się: Korowód Niepodległości i bicie rekordu w tańczeniu poloneza. Uczniowie naszej szkoły z radością włączyli się w oba projekty.

            08 czerwca, punktualnie o godz. 10.00 wyruszył ze szkoły Korowód Niepodległości. W galowych strojach, z pieśniami na ustach oraz biało – czerwonymi chorągiewkami i kwiatami przemaszerowaliśmy przez wieś – Szewnię Dolną. Wydarzenie to uwieńczyliśmy pamiątkową fotografią.

            Stulecie Odzyskania Niepodległości stało się też okazją do próby ustanowienia rekordu w ilości par tańczących poloneza. To kolejny wyjątkowy sposób na podkreślenie wagi tego wydarzenia. Dlatego, tego samego dnia, o godz. 11.00 rozpoczęliśmy taniec do muzyki z filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy. Uczniowie tańczyli 7 minut, ale kroków i układów uczyli się znacznie dłużej. Efekt zapierał dech w piersiach! Nic dziwnego, że podziękowaniem była owacja na stojąco! I nie jest ważne, że w naszej sali zaprezentowało się 31 par. Liczył się fakt przystąpienia do projektu, rozpoczęcie o tej samej godzinie i czas tańca.

            Oba wydarzenie przebiegały w niezwykle podniosłej atmosferze. Były idealną lekcją patriotyzmu i wyrazem ogromnej miłości do Ojczyzny, Wolnej Ojczyzny.

 


Biało- czerwone barwy na stulecie uzyskania niepodległości

Uczniowie szóstej klasy postanowili włączyć się w sposób bardzo oryginalny w obchody stulecia uzyskania przez Polskę niepodległości. Na zajęciach technicznych przygotowali desery i przystawki w kolorach biało-czerwonych, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Przy przygotowywaniu potraw było dużo emocji i zdrowej rywalizacji.

Jednak największą satysfakcję mieli wszyscy podczas wspólnego spożywania przygotowanych posiłków.

Uczniom taka forma świętowania bardzo się spodobała.


Wolna, Niepodległa

            Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególnie ważną – 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła to Święto pragnie uczcić licznymi przedsięwzięciami, działaniami. Jednym z takich działań było zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pod hasłem Wolna, Niepodległa. Zadania konkursowe skierowane były do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

            Wiersze, opowiadania, wywiady, komiksy – takie prace można było zgłaszać do konkursu. W wyznaczonym terminie otrzymaliśmy wiele prac, a poziom ich był bardzo wysoki. Uczniowie w różnych formach pięknie i bardzo emocjonalnie opowiadali o swojej miłości do Ojczyzny.

            Członkowie komisji zdecydowali, że nagrody otrzymali:

Kategoria wiekowa – szkoła podstawowa

I miejsce

Jakub Dragan – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Paulina Szawracka – Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

II miejsce

Aleksandra Legieć – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Kamila Chrzan – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

III miejsce

Martyna Fałaga – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Wyróżnienia

Kacper Gęśla – Szkoła Podstawowa w Suchowoli

Kacper Leśniak – Szkoła Podstawowa w Suchowoli  

Kategoria wiekowa – klasa VII szkoły podstawowej i klasa II i III gimnazjum

I miejsce

Wiktoria Szykulska – Gimnazjum w Szewni Górnej

II miejsce

Kinga Gęśla – klasa VII Szkoły Podstawowej w Suchowoli

III miejsce

Weronika Dębska – klasa VII Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej

            Uroczyste wręczenie nagród książkowych i dyplomów odbyło się 05 czerwca.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


25.05.2018 r. uczniowie klasy V i IVb uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych

w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu.


W dniu 25.05.2018r. klasy IVb i V odwiedziły Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN w Zwierzyńcu w celu odbycia zajęć dotyczących Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi okazami fauny i flory RPN. Zajęcia miały charakter terenowy. Uczniowie pod przewodnictwem pani Magdaleny przeszli ścieżką edukacyjną na Bukową Górę.
Wędrówka zakończyła się  w miejscowości Sochy, gdzie uczniowie oddali hołd zamordowanym w czasie II Wojny Światowej. Ostatnią atrakcją wycieczki było ognisko z kiełbaską na terenie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

Pracownikom RPN dziękujemy za zaproszenie oraz bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia.


POWIATOWY ETAP KONKURSU "JESTEM BEZPIECZNY" ZA NAMI.

Już po raz osiemnasty, 17 maja 2018 r. w MDK w Zamościu, odbył się finał konkursu organizowanego przez Komendę Miejską Policji w Zamościu ,,Jestem Bezpieczny". Sześcioosobowe drużyny składające się z uczniów szkół podstawowych próbowały swoich sił, rozwiązując test wiedzy z zakresu uzależnień, właściwych reakcji na zagrożenia oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Dodatkową konkurencją było zaprezentowanie hasła, które wskaże najatrakcyjniejszą propozycję spędzenia wolnego czasu, alternatywną dla zagrożeń, wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychoaktywnych. Trzecim zadaniem było wykonanie projektu koszulki z hasłem odnoszącym się do bezpiecznych zachowań. Nasza drużyna, po wygraniu eliminacji gminnych, reprezentowała Gminę Adamów w składzie: Dawid Greszta, Jan Radliński, Tomasz Michałuszko, Igor Cios, Szymon Kania i Hubert Gajewski. Do konkursu przystąpiło siedem drużyn, a nasi uczniowie zajęli IV miejsce, tracąc, naprawdę, niewiele do podium. Zwycięzcy konkursu otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe, a pozostałe drużyny nagrodzono voucherami o wartości 100 zł.

Gratulujemy naszym zawodnikom udanego udziału w konkursie


ŻOŁNIERZOM BCH WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY

Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice naszej szkoły, a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości uczcili w piątek, 11 maja 2018 r., 75. rocznicę bitwy pod Wojdą a zarazem 37. Rocznicę nadania imienia Batalionów Chłopskich naszej szkole. Była modlitwa, okolicznościowe przemówienia oraz akademia w wykonaniu naszych uczniów, na którą złożyły się wiersze, pieśni patriotyczne oraz taniec z wykorzystaniem biało - czerwonej flagi.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor, Elżbieta Kuźma, która powitała Gości, a następnie odbyła się msza święta w intencji poległych, pomordowanych i żywych obrońców Ziemi Zamojskiej w latach 1940 - 1945. Mszę odprawił ksiądz Mateusz Furmaniak, wikariusz Parafii Kosobudy. Potem uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik upamiętniający poległych podczas bitwy pod Wojdą oraz poległych mieszkańców Szewni, którzy oddali życie za Ojczyznę w czasie hitlerowskiej okupacji. Tam, w obecności pocztów sztandarowych, złożyli wieńce i kwiaty.

Wśród uczestników obchodów Dnia Patrona naszej szkoły byli: Pan Czesław Walczak, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie, Pan Stanisław Misztal – Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCH – Zarząd Okręgu w Zamościu z pocztem sztandarowym, Pani Teresa Sawicka – starszy wizytator Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Pan Edward Harasim – v-ce Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy BCH oraz członek Zarządu – Pan Julian Strumiński. W uroczystości wzięli również udział: Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów, współgospodarz uroczystości, Pan Janusz Bałabuch – Wójt Gminy Krynice, Pan Jerzy Zawadzki – Sekretarz Powiatu Zamojskiego, Pani Maria Sak – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchowoli z pocztem sztandarowym, Pani Jadwiga Gorzała – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym, Pani Agata Baj - Dyrektor Szkoły Podstawowej Krynicach z pocztem sztandarowym, Gminny Zarząd BCH w Krynicach z pocztem sztandarowym, Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie z pocztem sztandarowym, przedstawiciele RPN w Zwierzyńcu – zastępca dyrektora, Pan Tadeusz Grabowski oraz Pan Wojciech Bober, Pan Lucjan Bednarz i Pan Jarosław Dąbrowski reprezentujący Nadleśnictwo Zwierzyniec, Pani Bożena Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy Adamów, Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy Adamów, sołtysi Szewni Górnej, Szewni Dolnej i Wólki Wieprzeckiej, Pan Edmund Sitek, Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewni Dolnej, byli nauczyciele naszej szkoły, pani pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Adamowie, rodzice, mieszkańcy Szewni Górnej i Dolnej oraz Pan Jerzy Kądzielewski z żoną Lilianą.

Wygłaszający okolicznościowe przemówienia podkreślali, że ta uroczystość, to doskonały przykład patriotyzmu, a zarazem żywa lekcja historii. Były to słowa ważne, ponieważ szkoła stara się przekazywać uczniom wartości, którymi kierowali się w swoim życiu i walce żołnierze Batalionów Chłopskich - honor, odwaga, miłość do Ojczyzny, poczucie odpowiedzialności za Polskę.

Wzruszenia podczas trwania całej uroczystości nie ukrywał szczególny dla nas Gość, Pan Jerzy Kądzielewski, były absolwent naszej szkoły, który przekazał do Izby Pamięci eksponaty z czasów II wojny światowej a także prywatne fotografie z lat 1930 do 1940. Jego przemówienie skierowane do uczniów szkoły zostało przyjęte entuzjastycznie a przysłowiowy „żółwik” skierowany w ich kierunku sprawił, że Pan Jerzy zyskał sympatię dzieci pomimo znacznej różnicy wieku.

Takie momenty to okazja do dumy z Patrona i lekcja historii, by młodzież przechowywała pamięć o tych, którzy oddali za nas życie. Uroczystość Święta Patrona, tradycyjnie już, zakończyła się zwiedzaniem Izby pamięci oraz poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości.


Uczennica klasy II szkoły podstawowej Nikola Teterycz zajęła III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Nasza biało – czerwona”, który został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu w ramach 187 rocznicy ustanowienia barw narodowych i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Na konkurs wpłynęło 274 prace z 44 placówek województwa lubelskiego. Konkurs zorganizowany został pod Patronatem Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Weksylologicznym oraz Pogotowiem Flagowym. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach jubileuszu 70- lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, którego finał odbędzie się w marcu 2019 roku. Praca plastyczna została wykonana pod kierunkiem p. Moniki Bochen

Gratulujemy!


Pamiętamy...

            Aby upamiętnić niezwykle istotny fakt w historii Polski – uchwalenie Konstytucji 3 Maja – najmłodsi uczniowie w naszej szkoły, 30 kwietnia, przygotowali uroczysty apel. Jak ważna jest to data w historii kraju, świadczyć też może obecność zaproszonych gości. A odwiedzili nas tego dnia Wójt Gminy Adamów, Przewodnicząca Rady Gminy oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec.

            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. W dalszej części usłyszeliśmy piękne wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Uczniowie przypomnieli nam wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Bardzo wyraźnie zaznaczyli, że warto i należy pielęgnować tę wielką wartość, jaką jest patriotyzm.

            Jednak 30 kwietnia to nie tylko data upamiętniająca w naszej szkole fakt uchwalenia konstytucji. W tym dniu bowiem postanowiliśmy włączyć się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości. To była druga część naszej uroczystości. W związku z tym, Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma odczytała list Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka skierowany do szkół uczestniczących w tej akcji.

            Pan Wojewoda zaznaczył, jak bardzo ważna i piękna jest to inicjatywa. Inicjatywa, która jest nie tylko formą godnego upamiętnienia szczególnego jubileuszu naszej Ojczyzny, ale także przypomina o znaczeniu narodowej zgody i odpowiedzialności każdego z nas za jej rozwój i bezpieczeństwo.

            Pięknie uformowaną kolumną przeszliśmy więc w okolice Pomnika upamiętniającego poległych w walce o niepodległość żołnierzy Batalionów Chłopskich i ludności cywilnej, by obok posadzić Dąb Niepodległości. Towarzyszyli nam przedstawiciele władz samorządowych i nadleśnictwa, którzy wspólnie z Panią Dyrektor dokonali aktu sadzenia Dębu. Nie zabrakło również reprezentantów społeczności uczniowskiej. Z dumą w tym akcie uczestniczyli: Maja Cios i Wiktor Świergoń – uczniowie klasy III szkoły podstawowej oraz Daniel Farion – uczeń klasy III gimnazjum. Przed posadzeniem Dębu, za pośrednictwem inż. Nadzoru Nadleśnictwa Zwierzyniec, Pana Piotra Szewczuka, wysłuchaliśmy słów Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, który stwierdził, że udział w tej cennej inicjatywie dla leśników ma wyjątkowy wymiar: patriotyczny i przyrodniczy, i dlatego przekazali nam drzewo szczególne, będące symbolem leśnej siły, potęgi i trwałości. Zasadzony Dąb będzie stanowił pamiątkę nie tylko bohaterskiej przeszłości polskiego narodu, ale także symbol wspólnych działań łączących pokolenia.

            Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i pamiątkową fotografią.


Na „Wieczór z książką” uczniowie klasy VII zaprosili Przewodniczącą Rady Gminy, Panią Bożenę Skibę, jedną z mam, Panią Wioletę Purę oraz absolwentkę naszej szkoły Aleksandrę Szarafin.

            Zaproszeni goście zaprezentowali nam wybrane przez siebie propozycje lektur, były to: „ Czarne stopy” Seweryny Szmaglewskiej, „Zezia i wszystkie problemy świata” Agnieszki Chylińskiej oraz „Matka” Maksyma Gorkiego. Panie przekazały nam, jak wiele wartości niesie kontakt z książką, jak wzbogaca i ile uczy.

            Spotkanie umilaliśmy sobie odgadywaniem zagadek o książkach, rozpoznawaniem tytułów lektur.

            „Wieczór z książką” zaliczamy do bardzo pozytywnych przeżyć, a słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej niech stanowią dla niego puentę Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.


Klasy VI i VII w roku szkolnym 2017/2018 uczestniczą w programie „Trzymaj formę”

        Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców. Program „Trzymaj formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. zobacz sprawozdania z realizacji programu...


            Dziś, klasa VII i IIG uczestniczyła w imprezie „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”. Myślimy, że założony przez Lubelskiego Kuratora Oświaty cel został osiągnięty. Pokazy i prezentacje promujące szkolnictwo zawodowe podobały się nam. Szczególne wrażenie zrobiła na nas możliwość dokonywania zabiegów weterynaryjnych oferowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu. Mogliśmy sami wykonywać zastrzyki na sztuce mięsa typu karkówka, czy zaprzyjaźnić się z psem – modelem. Dzięki Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4, tz. BUDOWLANCE i ich spożywczej ofercie, czyli możliwości własnoręcznego komponowania sałatek, dużej ilości przepysznych ciast oraz kruchych przekąsek nikt z nas nie był głodny. EKONOMIK zainteresował ofertą kształcenia w zawodzie logistyk. Tu można było obserwować obsługę drona. Jedna z naszych koleżanek z IIG skorzystała z usług fryzjerskich.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni sposobem organizacji oraz prezentacji imprezy. Nadmieniamy, że czas umilały wokalne oraz taneczne występy uczniów zamojskich szkół ponadgimnazjalnych. Gorąco polecamy kolejnym rocznikom młodszych kolegów skorzystanie z możliwości wyjazdu na „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”.


24.04.2018 r. w Jarosławcu rozegrane zostały mistrzostwa powiatu zamojskiego w piłkę nożną dziewcząt Szkolnego Związku Sportowego, kategoria. Gimnazjum. Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej zostały rozlosowane do silnej grupy, w której swoje mecze ukończyły na 3 miejscu. Niestety wywalczone miejsce w grupie nie pozwoliła na udział w dalszej rywalizacji, czyli na grę w walce o finał. Ostatecznie turniej uczennice ukończyły na bardzo dobrym 5 miejscu w całym powiecie. Mistrzem a zarazem zwycięzcą eliminacji powiatowych zostały reprezentantki z Krasnobrodu.

Skład naszej drużyny: Martyna Kania, Joanna Świrgoń, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba (wszystkie kl. III B gim.), Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak (wszystkie kl. III A gim.), Julia Małyszek (kl. II gim.) Natalia Pura i Oliwia Kotarba (obie kl. VII).


13.04.2018 r. uczniowie z naszej szkoły startowali w Otwartych Mistrzostwach Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w Biegach Przełajowych. Impreza sportowa odbywała się na obiektach OSiR w Zamościu i okolicznym parku w kilku kategoriach. Spośród uczniów naszej szkoły najlepszy wynik wybiegał Przemysław Częścik (kl. IV A), który zajął 1 miejsce w biegu na 600 metrów klas IV. Również bardzo dobry wynik uzyskała Wiktoria Kucner (kl. IV A), która stanęła na najniższym stopniu podium w swojej kategorii wiekowej (600 metrów dziewcząt kl. IV).

Na słowa uznania zasługują jeszcze dwie nasze reprezentantki, którym niewiele zabrakło do miejsca na podium. Roksana Włoszuk (kl. III) przybiegła jako 4 w kategorii dziewczęta kl. III na dystansie 300 metrów. Ten sam wynik uzyskała Julia Lewusz (kl. V), która pobiegała na 600 metrów, jednakże należy dodać, że miała zdecydowanie najtrudniejsze zadanie, gdyż rywalizowała nie tylko z rówieśnikami, a nawet z zawodniczkami o rok starszymi.


12.04.2018 r. w naszej szkole zostały rozegrane mecze eliminacyjne w piłkę nożną Szkolnego Związku Sportowego na etapie gminnym. Nasi uczniowie rywalizowali z rówieśnikami z Suchowoli. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: chłopcy-szkoła podstawowa i dziewczęta-gimnazjum. Chłopcy niestety musieli uznać wyższość rywali, natomiast dziewczęta z Szewni Górnej po bramce Joanny Świrgoń odniosły zwycięstwo i w nagrodę awansowały do eliminacji na szczeblu powiatu.

Skład chłopców: Przemysław Częścik, Karol Wiatrzyk (obaj kl. IV a), Patryk Pura, Jakub Gromadzki, Bartłomiej Persik, Igor Cios, Dawid Kozłowski (wszyscy kl. V) i Jakub Guziak (kl. VI).

Skład dziewcząt: Martyna Kania, Joanna Świrgoń, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba (wszystkie kl. III B gim.), Patrycja Sarzyńska, Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak (wszystkie kl. III A gim.), Julia Małyszek (kl. II gim.) i Oliwia Kotarba (kl. VII).


Nieuchronność omija, co chcemy ocalić,

wystarczy ciepłą iskrę pod sercem zapalić,

by rosły w nas i trwały ulotne wrażenia -

drogowskazy pamięci najmilsze – wspomnienia...

        11 kwietnia zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by podczas uroczystego apelu wspominać Św. Jana Pawła II oraz Ks. Krystiana Kotulskiego – wspaniałego katechetę i wychowawcę, którego śmierć nagle, niespodziewanie zabrała do Domu Ojca.

            Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Św. celebrowaną przez ks. Zwolaka - proboszcza tutejszej parafii. Po Mszy Św. głos zabrali nasi uczniowie. Przypomnieli życie i działalność obu postaci, wskazując na podobieństwa w zachowaniu, działalności w życiu codziennym.

            Jak ważne i potrzebne było to spotkanie, zauważyliśmy już od początku. Cała społeczność szkolna i mieszkańcy Szewni Górnej, którzy przybyli do naszej szkoły, w zadumie i ogromnym skupieniu słuchali wypowiadanych słów.

            W tym dniu szczególnie mocno odczuliśmy bliskość, „obecność” Świętego Jana Pawła II

i Księdza Krystiana Kotulskiego.


ks Krystian kondolencje

Śmierć przychodzi nagle …

       Jeszcze kilka dni temu nie przeczuwaliśmy, że nadejdą wydarzenia, które tak strasznie nas zaskoczą …

         Informacja o śmierci Ks. Krystiana Kotulskiego była informacją przerażającą. Nie możemy uwierzyć, nie godzimy się z faktem, że ktoś, kto parę dni temu był z nami, odszedł. Ciągle mamy w głowach Jego głos, obraz twarzy pogodnej, uśmiechniętej. Ksiądz Krystian był młodym człowiekiem pełnym miłości do uczniów, koleżanek i kolegów z pracy. Jego empatia i optymizm wypełniały sale lekcyjne, korytarze szkolne każdego dnia.

Krystianie!

         Byłeś wspaniałym przyjacielem, świetnym kolegą i sympatycznym człowiekiem, bardzo lubianym przez uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Takiego Cię zapamiętamy.

         Jesteśmy dumni, że byłeś z nami, byłeś nam bliski, rozumiałeś nas. Doświadczyliśmy Twojej wielkiej życzliwości. Dziękujemy Ci za to. Będzie nam Cię brakowało. Tak strasznie trudno zrozumieć tę śmierć, nagłą i niespodziewaną.

         W imieniu pracowników Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej, uczniów, rodziców składamy wyrazy współczucia wszystkim, których ta śmierć dotknęła: Rodzinie Księdza Krystiana, Przyjaciołom, Bliskim.

         Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie. (J.11,25 -26)

Krystianie, spoczywaj w pokoju i czekaj na nas w Domu Ojca!


Chciałoby się zaśpiewać Wiosno, ach to ty, bo zwykle 21 marca czuje się ją i widzi dookoła. Zamiast tego recytowaliśmy zabawne wiersze Jana Brzechwy, by wprawić się w radosny nastrój. Wśród wierszy prezentowanych przez uczniów III klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum znalazły się Kto z kim przestaje czy Kokoszka smakosza.

Za niekwestionowaną gwiazdę występów uznaliśmy Mateusza Łosiewicza, który z wielkim wdziękiem wcielał się w rolę wilka, Kopciuszka oraz świni.


Konkurs literacko – fotograficzny „Mała ojczyzna – ludzie i miejsca” - zakończony!

        16 marca br. został podsumowany konkurs pod hasłem Mała ojczyzna – ludzie i miejsca. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu.

            Kolejny raz okazało się, że nie trzeba jechać daleko, by odkryć miejsca piękne, tajemnicze, niezwykłe. Gimnazjaliści w swoich pracach dotarli więc do cichych bohaterów i nieznanych opowieści. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców kolejnej edycji.

I miejsce zdobyła praca naszej uczennicy – Wiktorii Szykulskiej – opowiadanie pod tytułem Mój Sen, Moja Śmierć, Mój Zamość, Moje Ukojenie ...

            Wiktorii składamy serdeczne gratulacje, sobie zaś życzymy z tej okazji, byśmy mogli kiedyś, może już w niedalekiej przyszłości przeczytać profesjonalnie wydaną powieść, nowelę, opowiadanie …


Piątkowe spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

            Niektórzy uczniowie klas trzecich gimnazjum uczęszczają na zajęcia dodatkowe, gdzie rozwijają swoje zdolności aktorskie i dziennikarskie. Niedawno członkowie Koła Czytelniczo – Dziennikarskiego promowali czytelnictwo w klasie I Szkoły Podstawowej. Natomiast członkowie Koła Teatralnego 16 marca br. zorganizowali spotkanie wychowanków oddziału przedszkolnego z Kubusiem Puchatkiem. Gimnazjaliści opracowali scenariusz spotkania, zaplanowali każdą minutę. Przygotowali wiele ciekawych zabaw, zadań do wykonania przez przedszkolaków.

            Okazało się, że warto było. Na zakończenie dzieci otrzymały od Kubusia Puchatka pamiątkowe dyplomiki i piękne naklejki.


Z związku z ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, nasi uczniowie: Aleksandra Sołtys, Maja Cios, Igor Cios i Patrycja Szykulska, 13 marca 2018 r. wzięli udział w VI edycji KONKURSU RECYTATORSKIEGO pod hasłem „Wiosenne spotkania z ….NIEPODLEGŁĄ”, który odbył się Krasnobrodzkim Domu Kultury. Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem zaprezentowali wiersze i fragmenty prozy. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod tym samym hasłem. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie naszej szkoły: Jakub Skiba i Natalia Bielak zajęli II miejsce, natomiast praca plastyczna Leny Lewusz została wyróżniona.

Wszystkim recytatorom i plastykom serdecznie gratulujemy.


Twórcze kreacje uczniów klasy VII

            Uczniowie naszej szkoły często w sposób kreatywny i twórczy podchodzą do zajęć lekcyjnych. Potrafią swoimi pomysłami nie tylko wzbogacić treści programowe, ale również ożywić lekcje języka polskiego. Niektórzy  bardzo lubią przebierać  się oraz odgrywać różne scenki.

            To właśnie klasa VII, realizując temat Barwny świat bohaterów na podstawie powieści Quo vadis H. Sienkiewicza,  zaprojektowała, a następnie wykonała według własnego pomysłu stroje starożytnych Rzymian. Na chwilę sala lekcyjna zamieniła się w wybieg mody. Mogliśmy zobaczyć Nerona - jednego z głównych bohaterów powieści oraz Ligię - śliczną młodziutką dziewczynę.

            Uczniowie przekonali się, że nie tylko uczestniczą w zajęciach, ale mają wpływ na przebieg lekcji.


WYCHOWANKOWIE Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

I UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ

W NAUCE I ZACHOWANIU W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 zobacz...


Eliminacje Gminne 41 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

pt. ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”

W dniu 02.03.2018r. w naszej szkole przeprowadzono eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do turnieju zgłosiło się 16 uczestników z dwóch szkół. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy tj. grupa I – uczniowie szkół podstawowych oraz grupa II – uczniowie szkół gimnazjalnych.

Osoby uczestniczące w eliminacjach gminnych otrzymali do rozwiązania testy, które po zakreśleniu odpowiedzi zostały sprawdzone przez komisję.

Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa:

I miejsce – Dawid Greszta, klasa IV, Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

II miejsce – Bartłomiej Fusiarz, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

III miejsce – Kamil Piskor, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Suchowoli

II grupa:

I miejsce – Wiktoria Piotrowska, klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Suchowoli

II miejsce – Małgorzata Grela klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Szewni Górnej

III miejsce – Kacper Selech, klasa IIIG, Publiczne Gimnazjum w Szewni Górnej

Osoby, które zajęły pierwsze miejsce w poszczególnych grupach, wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.


Komputerowy ćpun

            Krzysztof Piersa, autor książki Komputerowy ćpun, 22 lutego 2018 roku gościł w Bibliotece Publicznej w Potoczku. Na spotkanie, podczas którego przestrzegał przed zagrożeniem płynącym z nadużywania gier komputerowych, zaproszeni byli nasi uczniowie.

            Słowa wypowiedziane przez Pana Krzysztofa głęboko wryły się w świadomość gimnazjalistów.

            Wiktoria – uczennica klasy IIIb mówi: […] ten niezwykły człowiek ujął nas swoją szczerością i otwartością. Słuchając go, wiedziałam, że zdaje sobie sprawę, w jakim celu znalazł się w tym akurat miejscu i ile jego obecność znaczy dla niektórych z nas. Jego wykład dotyczył uzależnień od gier komputerowych oraz telefonów komórkowych. I choć być może ten problem nie dotyczy mnie bezpośrednio, to jestem w stanie zrozumieć ogólny przekaz wypowiedzi. A jest on, muszę przyznać, dość głęboki. Mężczyzna posługiwał się prostym, młodzieżowym językiem, w którym nie brakowało internetowego slangu i utartych przez nastolatków „powiedzonek”. [...]Dowiedziałam się, jak należy postępować z samym sobą: twardo i bez pobłażliwości, tylko taka postawa może doprowadzić mnie do zwycięstwa, spełnienia marzeń.

            Dominik – uczeń tej samej klasy, również potwierdza pozytywny odbiór przekazu: [...] sam spędzam bardzo dużo czasu przed komputerem, więc bardzo dobrze zrozumiałem prowadzącego. Po warsztatach poważnie przemyślałem swoje dalsze postępowanie. Stwierdziłem, że czas, który spędzam przy komputerze jest zbyt duży, więc zacząłem go oszczędzać i czuję się z tym bardzo dobrze.

            […] Muszę przyznać, że Pan Piersa ma wyjątkowy talent w nawiązywaniu relacji z młodzieżą. Zauważyłam to zwłaszcza w momencie, gdy przywoływał celne przykłady naszych codziennych zachowań – podsumowuje spotkanie Oliwia – także uczennica klasy IIIb.

            Stanowisko uczennicy klasy IIIa – Klaudii nie jest odmienne. […] Dotychczas nie zdawałam sobie sprawy z nowego rodzaju uzależnienia, jakim jest komputer. Historia Pana Krzysztofa uświadomiła mi, jak cienka jest granica między uzależnieniem a przyjemnością. Zaczęłam się zastanawiać, jak daleko od tej granicy jestem ja.

            Czy takie spotkania mają sens? Odpowiedź chyba jest zbędna …


W lutym i marcu 2018 roku młodsza grupa przedszkolaków realizować będzie Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

„Czyste powietrze wokół nas”.

Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. zobacz więcej ...


1

„Moja Babcia to Królowa mój Dziadek to Król” - tymi słowami rozpoczynaliśmy uroczystość Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się 16 lutego w świetlicy szkolnej naszej szkoły. zobacz więcej...


Dziś

wszystko kręci się dookoła, smutki i żale odeszły w cień.

Dziś

życie do tańca woła, by rozbawić Twój szary dzień

            I półrocze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie naszej szkoły zakończyli huczną zabawą – zwaną w tradycji szkoły – choinką szkolną. Skoczne dźwięki muzyki wypełniały salę gimnastyczną już od godziny 11.00.

            Czas od godziny 11.00 do 15.00 zarezerwowany był wyłącznie dla najmłodszych uczestników zabawy. Nasi milusińscy, w pięknych, karnawałowych strojach, z wielką ochotą brali udział w zabawie i zorganizowanych specjalnie na tę okazję konkursach.

            Natomiast o godzinie 16.00 w sali pojawili się uczniowie starszych klas. Oni również zaprezentowali się w eleganckich, wieczorowych kreacjach, pięknych makijażach i fryzurach. Wyglądali bardzo dostojnie i dorośle.

            Dla obu grup rodzice przygotowali smaczny poczęstunek.

Wszyscy bawili się znakomicie, co szczególnie dało się zauważyć przed godziną 21.00, kiedy to nieuchronnie zbliżał się koniec...


Aktualności z pierwszego półrocza zobacz....


To już jest koniec...

 

            22 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie. I choć pogoda za oknem w żaden sposób nie przypominała, że lato już nadeszło, to w sercach wszyscy odczuwali atmosferę upalnego lata, bo w końcu  nadszedł moment, ten upragniony – wakacje!

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma powitała wszystkich zebranych w sali gimnastycznej – uczniów, pracowników szkoły, rodziców, którzy licznie przybyli na uroczystość oraz gościa specjalnego – Wójta Gminy Adamów, Pana Dariusza Szykułę. 

            Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami, dyplomami. Z rąk Pana Wójta otrzymali też stypendia naukowe za wysokie osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia w dziedzinach sportowych. Rodzice, którzy szczególnie zaangażowani byli w życie szkoły, otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękne podziękowania.

            Dziś jednak przede wszystkim pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Były łzy wzruszenia, pełne ciepła podziękowania i uśmiech podczas wspominania minionych lat. Każdy z absolwentów zostawił w tej szkole cząstkę siebie już na zawsze. Dowodem tego jest list Pana Jerzego Kądzielewskiego, absolwenta szkoły, który odczytała Pani Elżbieta Kuźma. Pan Kądzielewski z nostalgią wspominał swoje lata spędzone w murach szkoły, która mieściła się dawniej w Szewni Dolnej, szkoły jakże innej od współczesnej.

            Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężką pracę, trzecioklasistom życzyła powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji, a wszystkim pozostałym uczniom miłego i bezpiecznego wypoczynku.

            Kolejnym, bardzo miłym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez odchodzących gimnazjalistów. To była pełna humoru scenka przedstawiająca rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle.

            Tak więc kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami przyjemnie, zabawnie, ale wszyscy będziemy go miło wspominać.

            Absolwentom życzymy prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, oddanych przyjaciół. A pozostały uczniom mówimy -  do zobaczenia we wrześniu...

   

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016