2017/2018_1

Szczegóły

Dziś

wszystko kręci się dookoła, smutki i żale odeszły w cień.

Dziś

życie do tańca woła, by rozbawić Twój szary dzień

            I półrocze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie naszej szkoły zakończyli huczną zabawą – zwaną w tradycji szkoły – choinką szkolną. Skoczne dźwięki muzyki wypełniały salę gimnastyczną już od godziny 11.00.

            Czas od godziny 11.00 do 15.00 zarezerwowany był wyłącznie dla najmłodszych uczestników zabawy. Nasi milusińscy, w pięknych, karnawałowych strojach, z wielką ochotą brali udział w zabawie i zorganizowanych specjalnie na tę okazję konkursach.

            Natomiast o godzinie 16.00 w sali pojawili się uczniowie starszych klas. Oni również zaprezentowali się w eleganckich, wieczorowych kreacjach, pięknych makijażach i fryzurach. Wyglądali bardzo dostojnie i dorośle.

            Dla obu grup rodzice przygotowali smaczny poczęstunek.

Wszyscy bawili się znakomicie, co szczególnie dało się zauważyć przed godziną 21.00, kiedy to nieuchronnie zbliżał się koniec...


W czwartkowe przedpołudnie, 25 stycznia 2018 roku w przedszkolnej grupie starszaków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Przedszkolaki przezwyciężyły tremę i mimo licznej widowni odważnie zagrały swoje role. Przedstawiły tańce, skecze, wzruszające wiersze i piosenki – wszystko to z dedykacją dla Babć i Dziadków. Przedstawienie było pełne radosnych emocji oraz humoru. Dumne Babcie i szczęśliwi Dziadkowie nagradzali swoje wnuczęta gromkimi brawami. Po programie artystycznym Dziadkowie i Babcie otrzymali od swoich wnucząt własnoręcznie wykonane prezenty oraz serdeczne życzenia. Miłą niespodziankę dla wszystkich przygotowała jedna z Babć: odczytała trzy wiersze – o babci, o dziadku i o wnukach, które sama napisała. Nikt nie krył wzruszenia.

Po przedstawieniu dzieci zaprosiły przybyłych gości do sali przedszkolnej, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami i wspólnych zdjęć. Tutaj też Babcie i Dziadkowie mogli obejrzeć swoje portrety namalowane przez wnuków.  Na sali panowała ciepła, rodzinna atmosfera.

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość i dobroć i jeszcze raz życzymy Im dużo zdrowia oraz długich lat życia.


Dziś pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Ceremonię ślubowania prowadziła Królowa Książka. Nim kandydaci dostąpili zaszczytu pasowania, przeszli mały egzamin. Odgadywali tytuły znanych baśni, powtarzali proste układy taneczne. Otrzymali również cenne wskazówki jak należy dbać o książki. Uczniowie klasy VII zaprojektowali, wykonali, a następnie wręczyli pierwszakom zakładki do książek.

Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki.


Dla takich chwil warto się trudzić!

Dziś, 20.01.2018 r. odwiedziliśmy Pensjonariuszy w Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie z występem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mieliśmy „lekko pod górkę” bowiem nasza solistka, a jednocześnie wokalny przerywnik, (podczas Jej występu aktorzy zmieniali kostiumy) czyli Paulina, nie dojechała i musieliśmy improwizować. Rzecz niebywała, bez tekstu oraz wokalnego talentu musieliśmy podołać zaistniałej sytuacji i zrobiliśmy to. Pewnie nie było idealnie, ale co tam. Gospodarze bili brawo, żywo reagowali, chyba Im się podobało. My jesteśmy z siebie dumni, dostarczyliśmy Naszym drogim słuchaczom odrobinę uśmiechu i radości. Po występie tradycyjnie raczyliśmy się pogawędką, ciasteczkami i herbatką.


19.01.2018 r. - wycieczka do Zamościa klasy IVA i IVB

W końcu zawitała do nas zima. W oczekiwaniu na nią już wcześniej zarezerwowaliśmy termin wstępu na lodowisko w Zamościu. Jako uczniowie klasy IVA i IVB jesteśmy nowicjuszami w tej dziedzinie sportu, dopiero uczymy się jeździć. Mamy jednak żyłkę i zaciętość sportowców, więc dzielnie stawiliśmy czoła wyzwaniom łyżwiarstwa. Nikomu w świetnej zabawie nie przeszkadzały liczne upadki na lodzie. Wszystkim dopisywał doskonały humor.

Czas wycieczki urozmaiciliśmy wyjściem do kina na film familijny ,,Paddington 2”, podczas którego śledziliśmy przygody Misia Paddingtona mieszkającego w Londynie. Paddington jest bardzo uprzejmy, stara się widzieć w każdym coś dobrego, chętnie rozmawia z sąsiadami i pomaga innym. Warto wspomnieć, że Paddington został uznany przez UNICEF za Przyjaciela Praw Dziecka.

Wyjazd okazał się bardzo udany.


11 stycznia udaliśmy się na wycieczkę do Zamościa. Naszym pierwszym obiektem zainteresowania stała się wystawa stała Zamojskiego Arsenału z bronią białą, tj. wszelkiego rodzaju szablami, rapierami oraz bronią palną, armatami, zbroją husarską, mundurami. Miłośnicy broni otrzymali od przewodnika wiele cennych informacji, m.in., że małe armatki służyły do wystrzałów na wiwat, albo jako broń do ćwiczeń, że miecz dwuręczny nie służył do walki, tylko był używany podczas parady żołnierzy w czasie ceremonii królewskich. Oglądaliśmy muszkiety francuskie, które wysłano do Ameryki, by wesprzeć kolonistów w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Tym, którzy lubią broń, polecamy zwiedzanie.

Jaka zima jest, wszyscy widzimy, nie za bardzo nas rozpieszcza. Jednak my, niezrażeni klimatem prawie wiosennym, zafundowaliśmy sobie kolejną lekcję jazdy na łyżwach. Należy śmiało stwierdzić fakt, że wykazujemy przyrost umiejętności. Coraz większa grupa nieźle radzi sobie z utrzymaniem równowagi, coraz mniej zaliczamy upadków. Są też tacy, o których już śmiało możemy mówić, że radzą sobie znakomicie. Wyjazd zaliczamy do udanych i czekamy na następny.


Dziewczyny na medal!

            19.12.2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Charytatywnym Halowym Turnieju Piłki Nożnej, który zorganizowany był w Zespole Szkół w Starym Zamościu. Gimnazjaliści grali na rzecz podopiecznych Hospicjum Santa Galla.

            W rozgrywkach wystartowało aż 10 zespołów z 9 szkół (Jarosławiec, Łukowa, Miączyn, Nielisz, Skierbieszów, Stary Zamość I, Stary Zamość II, Szewnia Górna, Zamość – gimnazjum
nr II), które zostały podzielone na 3 grupy. Reprezentantki naszej szkoły w fazie grupowej zwyciężyły dwukrotnie i tylko raz musiały uznać wyższość rywalek (Skierbieszów). Pomimo jednej porażki, fazę grupową nasze zawodniczki zakończyły na I miejscu. W dalszej fazie turnieju dziewczyny pokonały w sportowym boju zespoły Nielisza (1/4 finału) i Miączyna (1/2 finału). Dzięki tym dwóm zwycięstwom los ponownie skrzyżował reprezentację naszej szkoły z reprezentacją szkoły w Jarosławcu (finał). Niestety, mimo ogromnego zaangażowania i nawet dwubramkowego prowadzenia, nie udało się zwyciężyć w meczu finałowym. W ostatecznym rozrachunku, silnie obsadzony turniej młodzież z Szewni Górnej zakończyła na II miejscu.

            Ogromne słowa uznania należą się naszym reprezentantkom, gdyż swoim zaangażowaniem i determinacją zwyciężyły trzech faworytów.

            Wszyscy byli zaskoczeni tak wysokim miejscem naszej szkoły... Wszyscy, oprócz nas samych, ponieważ znamy swoją wartość i wiedzieliśmy, na co nas stać. Należy też dodać, że najlepszą bramkarką turnieju, wybraną przez organizatorów została Martyna Kania.

Naszą szkołę w turnieju reprezentowały: Julia Małyszek (II Gim.), Izabela Dudek, Małgorzata Grela, Wiktoria Kiszczak, Patrycja Sarzyńska (III a Gim.), Martyna Kania, Paulina Kwaśniuk, Wiktoria Skiba, Joanna Świrgoń (III b Gim.)

Wyniki naszej reprezentacji oraz strzelczynie:

Faza Grupowa - Gr. B

Szewnia Górna – Stary Zamość II 2:0 (bramki dla naszej szkoły: Paulina Kwaśniuk, Julia Małyszek)

Szewnia Górna – Skierbieszów 0:2

Szewnia Górna – Jarosławiec 2:1 (bramki dla naszej szkoły: Joanna Świrgoń – dwie)

¼ finału

Szewnia Górna – Nielisz 0:0, karne 2:0 (skutecznie egzekwowane przez J. Świrgoń i J. Małyszek)

½ finału

Szewnia Górna – Miączyn 1:0 (bramka dla naszej szkoły: Wiktoria Kiszczak)

Finał

Szewnia Górna – Jarosławiec 2:3 (bramki dla naszej szkoły: Małgorzata Grela, Julia Małyszek)


I pomyśl, jakie to dziwne,

że Bóg miał lata dziecinne,

matkę, osiołka, Betlejem

Ks. Jan Twardowski

            Choinki, blask lampek, odświętny nastrój, ogromna radość, wspólne kolędowanie to znak, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż...

            Dzisiaj, 22 grudnia w naszej szkole wszyscy, bez wyjątku od samego rana odczuwaliśmy tę niezwykłą atmosferę.

            Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęliśmy przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez uczniów klasy III szkoły podstawowej. Nasi mali aktorzy z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem odegrali swe role.

            Następnie uczniowie zaprezentowali swoje talenty artystyczne, śpiewając wybrane i najbardziej popularne kolędy. Wszyscy uczestnicy Przeglądu kolęd otrzymali podziękowania za udział. Rozstrzygnięty został też konkurs na Kartkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Tu również wszyscy uczniowie otrzymali nagrody. Każdego roku nasi starsi uczniowie samodzielnie projektują i wykonują Kalendarz adwentowy. Dziś najlepsi odebrali nagrody. Gratulujemy zwycięzcom -

Klaudii Gontarz za miejsce I,

Izabeli Dudek za miejsce II,

Oliwii Nawój, Kacprowi Selechowi i Justynie Romaszko za miejsce III.

            Ten dzień był tak wyjątkowy, jak wyjątkowe są te Święta.

 

Magicznych Świąt!     


Kartki świąteczne


Czy słowem można zranić?!

            To tytuł spotkania profilaktycznego, którego głównym celem było kształtowanie zdrowego stylu życia, właściwego stosunku do otaczającego nas świata oraz określenie systemu wartości w kształtowaniu osobowości.

            Głównym bohaterem tego wydarzenia był Pan Jacek Musiatowicz. Towarzyszył mu syn – Michał. Obaj panowie wybrali dość niekonwencjonalną drogę w dotarciu do młodzieży. Otóż program realizowany był w formie koncertu rockowego. I okazało się, że to była dobra droga! Występ wzbudził bowiem ogromne zainteresowanie uczniów!

            Rzadko zdarza się, że wraz z muzyką idzie w parze historia artystów, ich przeżycia i nauka. Wysłuchaliśmy historii obu panów, które wzruszały do łez – mówi Kacper, uczeń klasy IIIa gimnazjum.

            Klaudia, uczennica tej samej klasy, dodaje: Dostaliśmy radę, jak unikać zła, radę, która zapadnie nam w pamięci. Ciekawe historie, autentyzm i świetna muzyka uczyniły ten koncert niezapomnianym widowiskiem.

            A mówił Pan Jacek o sprawach dotyczących konsekwencji podejmowanych decyzji przez młodych ludzi, o zgubnych skutkach uzależnienia. Ponieważ mówił o swoich doświadczeniach,       o życiu, którym rządziły narkotyki, był niesamowicie autentyczny.

            Jak pisał w liście polecającym Ernest Bryl - Jacek wie, co to praca fizyczna, wie, co to kłopoty ze światem i kłopoty ze sobą […] Wart słuchania i uwagi. Bo specjalny, a to dziś nie takie częste.

            Taka forma profilaktyki jest wyjątkowa. Jak mówią uczniowie, słowa Pana Jacka wzbudziły wiele refleksji. Uświadomiły, że warto mieć pasje, bo to rozwija, a chęć sięgania po używki zawsze prowadzi do upadku.


6 grudnia - jak wszyscy wiecie

Święty Mikołaj chodzi po świecie…

Jak co roku, 6 grudnia do naszej szkoły przyjechał długo oczekiwany przez wszystkie dzieci MIKOŁAJ.

Dźwięk dzwoneczków był sygnałem, że za chwilę spełnią się marzenia i każde z dzieci zostanie obdarowane prezentem. Gość przybył do nas wraz ze Śnieżynką i wielkim workiem pełnym prezentów.  A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki, ale przede wszystkim słodycze. W podziękowaniu za to wszystko dzieci zaśpiewały piosenki i zaprosiły gościa do tańca i wspólnej zabawy. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze przez długi czas gościł uśmiech i szczęście.

Przedszkolaki z wielką radością zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że będą bardzo grzeczne.

 


Dziś gościliśmy grupę Rekonstrukto z Dębiny, która przedstawiła uczniom Staropolski sarmatyzm i Epokę szlachecką.

            Młodzi miłośnicy historii zaprezentowali stroje z epoki, w tym kontusz, żupan, kołpak oraz uzbrojenie. Dowiedzieliśmy się min. jak nazywają się poszczególne elementy uzbrojenia używane przez XVII/XVIII w. szlachtę. Mogliśmy na żywo obejrzeć, dotykać, a nawet używać pod okiem rekonstruktorów: rapiera, lewaka, nadziaka, batorówki, hakownicy.

Występ uatrakcyjnił pokaz szermierki. Niektórzy mogli spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Jednemu z naszych uczniów udało się pokonać i położyć na deski zaprawionego w bojach szlachetkę, co dokumentuje zdjęcie z uwiecznionym zwycięstwem.

            Pokaz bardzo nam się podobał.


Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały młodszy oddział przedszkolny. „Przybyły ”ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

W dniu 28. 11. 2017 r. przedszkolaki z grupy "A" uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie, bardzo duże, a każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi". Dla dzieci w tym dniu było wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek i misiowe tańce. Na koniec przygód pluszowego misia, Miś przygotował niespodziankę dla dzieci: zaprosił wszystkie dzieci na słodkości: misiowy tort. Tym ,,Misiem" była mama Ani, Pani Agnieszka Dybioch. Dzień Pluszowego misia zakończyliśmy wspólnym spacerem dzieci wraz ze swoimi pluszowymi misiami.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.


Okazuje się, że w akcję Narodowego Czytania włączyli się także Pensjonariusze DOS w Krasnobrodzie. Wyrazili bowiem ochotę na wysłuchanie fr. Wesela, na co wolontariusze naszej szkoły z radością przystali.

25.11.2017r., mogliśmy wspólnie spędzić miłe chwile czytając dzieło Wyspiańskiego. Nie zabrakło wspomnień z czasów młodości naszych zacnych widzów. Pani Ludwika oraz Pan Władysław opowiedzieli ciekawe przykłady biesiad weselnych sprzed lat. Rodowity Grek, Pan Pentos Atanazi przybliżył nam zwyczaje z Półwyspu Bałkańskiego. Tam za czasów Jego młodości pan młody najpierw budował dom dla siebie i swojej wybranki. Gdy dom był gotowy, dopiero myślano o ślubie, a weselisko trwało przez tydzień.


Czytanie rozwija”

27 listopada 2017 r. uczniowie klasy VI i VII wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Podczas zajęć zapoznali się z regulaminem i zasadami zapisu do biblioteki. Dowiedzieli się także jakie materiały biblioteczne, oprócz tradycyjnych książek, można wypożyczać w bibliotece.

Celem lekcji było pokazanie uczniom, że każda współczesna i nowoczesna biblioteka posiada katalog elektroniczny, który bardzo ułatwia dotarcie do poszukiwanych materiałów

i książek. Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie również polecali sobie do przeczytania książki, wspólnie też ustalili hierarchię zalet czytania. Stwierdzili, że dzięki książce rozwijamy swój język i wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo, uczymy się umiejętności mówienia i słuchania, doskonalimy pamięć, a także zaspakajamy swoją ciekawość poznawczą oraz inne potrzeby emocjonalne. Zajęcia zakończyły się rozwiązywaniem łamigłówek.


SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Dnia 23 listopada 2017r. nasza szkoła gościła strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I - III szkoły podstawowej uczestniczyli w pogadance i ćwiczeniach praktycznych, które poprowadził pan Daniel Greszta.

Wyjątkowy gość przybliżył dzieciom, na czym polega praca strażaka i przekazał cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku czy pożaru. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 oraz 112, a także dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Podczas wizyty strażak przećwiczył z dziećmi na fantomach udzielanie pomocy przedmedycznej. Uczył bandażowania i cierpliwie odpowiadał na dociekliwe pytania zgromadzonych. Uwieńczeniem spotkania był pokaz umundurowania i ekwipunku strażaka. Dzieci mogły przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary.

Zainteresowanie spotkaniem było ogromne. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Wiele osób deklarowało, że w przyszłości zostaną strażakami.

Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów i dziękujemy za trud oraz ofiarną służbę.


Odblaski są ważne!

            W okresie jesienno – zimowym szybciej zapada zmrok, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Żeby więc zadbać o bezpieczeństwo naszych uczniów, zaprosiliśmy do szkoły policjanta – Pana Krzysztofa Monastyrskiego.

            Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży jako uczestników ruchu drogowego, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań oraz budowanie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. A zajęcia z udziałem eksperta pozwalają uczniom lepiej przyswoić sobie potrzebne informacje.

            Od 31 sierpnia 2014 roku pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Nasz gość zachęcał do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli także na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Okazuje się, że te małe elementy naszej garderoby często mogą decydować o bezpieczeństwie. Odblaski znacznie zwiększają widoczność, a każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.

            Jako przestroga i dowód na to, jak niewiele potrzeba, aby doszło do tragedii, uczniowie obejrzeli film o niebezpiecznym zachowaniu kierowców i pieszych.

            Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali odblaski zakupione przez Wójta Gminy Adamów.

            Dziękujemy Panu Policjantowi i Panu Wójtowi!


DZIEŃ BEZGUŚCIA.

16 listopada 2017 r. w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezguścia. Uczniowie, którzy przyszli do szkoły ubrani we wszystkich kolorach tęczy, tego dnia byli zwolnieni z odpytywania. Nauczyciele natomiast otrzymali karnet na dodatkowy posiłek. Uczniowie zadbali także o wyjątkowe fryzury i niecodzienne humory. Efekt wytężonej pracy koncepcyjnej i kreatorskiej możemy zobaczyć na zdjęciach.


Noc filmowa połączona z noclegiem w szkole.

17 listopada 2017 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się Noc filmowa. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VI klasy pod opieką  wychowawcy p. Eweliny Kozyrskiej i jednego z rodziców p. Krzysztofa Kani. Wspólne nocowanie rozpoczęło się o godz. 18.00 w piątek, zakończyło w sobotę o 12.00.

Długo czekaliśmy na ten wieczór! Zostać w szkole po lekcjach to może mało ciekawe, lecz zostać w szkole po to, żeby móc dobrze się bawić ze swoją klasą - to brzmi o wiele lepiej. Spotkaliśmy się, aby razem spędzić całą noc, oglądając filmy i nie tylko. Oczywiście mowa o wspólnym karaoke oraz zabawach integracyjnych. Bez wątpienia wszyscy świetnie się bawiliśmy. Chyba nikt nie zasnął. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej i naprawdę luźnej atmosferze. To był naprawdę  miło spędzony czas w szkolnych murach.

Noc filmowa w szkole z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, która powoduje, że szkoła wcale nie musi być nudna!


Laboratorium życia to tytuł spektaklu profilaktycznego, który obejrzeli uczniowie naszej szkoły 16 listopada . To spektakl poruszający problem zażywania dopalaczy i picia alkoholu.

            Laura – główna bohaterka ma problem z dopalaczami. Pewnego dnia, po zażyciu sporej dawki przenosi się do miejsca, którego nie zna. Poznaje tam chłopaka. Ale ten chłopak wiele o sobie  nie mówi. Wiemy jednak, że spowodował wypadek, prowadząc po alkoholu. Bohaterowie zajmują miejsca na dwóch krzesłach, trzecie wciąż pozostaje puste …

            Dziewczyna jest przerażona, krzyczy, płacze, wspomnienia mieszają się z rzeczywistością. W głowie kłębią się pytania. Gdzie teraz jest? Kim jest tajemniczy kolega? Dla kogo jest to trzecie krzesło?

            W końcu Laura uświadamia sobie, że przez dopalacze straciła wszystko, całe swoje młode życie.

            To doskonała lekcja. Spektakl przestrzega przed strasznymi skutkami zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych.


Dzień 15 listopada 2017 roku pozostanie na długo w pamięci dzieci z oddziałów przedszkolnych i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pasowanie Na Przedszkolaka. W uroczystości brali udział rodzice oraz pani dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Elżbieta Kuźma dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, odznakę i biret przedszkolaka oraz rożek obfitości ze słodyczami. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się na poczęstunek. Wszystkim podobała się zabawa, a w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielkom i dzieciom zintegrować się. Była również świetną okazją do poznania umiejętności dzieci.

 


Wycieczka do Sandomierza i Fabryki Bombek Choinkowych.

15 listopada uczniowie z klas I-IV już od samego rana byli bardzo podekscytowani i z niecierpliwością czekali na to, co się wydarzy. W tym dniu czekała ich wycieczka do Sandomierza i Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Najpierw odbyli długą, trzygodzinną podróż do Sandomierza. Podczas podróży uczestnicy ani chwili się nie nudzili. Zachęcani przez pilota wycieczki śpiewali piosenki, rozwiązywali zagadki i ,,łamali języki” powtarzając trudne słowa. Usłyszeli też wiele ciekawostek dotyczących miast i miasteczek, przez które przejeżdżali. Spacer po Sandomierzu dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zobaczyli sandomierski Rynek z Ratuszem , Zamek oraz pierścień Wielkoludki. Przechodzili przez Bramę Opatowską i Ucho Igielne - jedyną zachowaną furtę, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych.

Dużo emocji dostarczyła dzieciom wizyta w Zbrojowni Rycerskiej – magicznym miejscu, gdzie można było przymierzyć zbroję lub wziąć do ręki szablę i poczuć się jak średniowieczny rycerz. Uczniowie wzięli też udział w wirtualnym zwiedzaniu Sandomierza, podczas którego mogli odwiedzić miejsca, których nie zobaczyli na żywo z powodu ograniczeń czasowych.

W dalszej kolejności uczestnicy wycieczki udali się autokarem do Nowej Dęby. Tam zjedli pyszny obiad, a następnie rozpoczęli zwiedzanie Fabryki Bombek Choinkowych.

Już przy samym wejściu do fabryki wszyscy poczuli magię świąt i zachwycili się niezliczoną ilością kolorów i kształtów ozdób choinkowych umieszczonych w gablotach. Pod opieką Pana przewodnika dzieci obejrzały choinki i bombki z różnych części świata i z różnych epok. Obserwowały cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Odwiedziły też dekoratornię, gdzie mogły przyjrzeć się pracy pań, które były odpowiedzialne za ręczne zdobienie bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. 

Atrakcyjnym punktem pobytu w fabryce były warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie ozdabiali bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Po zwiedzaniu fabryki uczniowie udali się w drogę powrotną. Ta wycieczka długo jeszcze będzie tematem rozmów jej uczestników

  


Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.

Także i w naszej szkole 13 listopada 2017r. odbyła się z tej okazji akademia.

W uroczystym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy szkoły.  Uczniowie klas IV, VI i VII przedstawili  program artystyczny o patriotycznym charakterze pt. „11 listopada - Dzień Niepodległości”. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Apel wywarł na uczniach i nauczycielach duże wrażenie. Panowała podniosła atmosfera. Taniec w wykonaniu uczniów klasy IV z wykorzystaniem flag biało – czerwonych oraz cisza, która po nim nastąpiła, był zwieńczeniem całej uroczystości. Do występów przygotowały uczniów Pani Ewelina Kozyrska i Pani Renata Szyper - Michałuszko.

Na zakończenie uroczystości,  Pani dyrektor Elżbieta Kuźma, podziękowała nauczycielkom , uczniom za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.    

      


Gimnazjaliści w Miejscu Pamięci

            Bełżec – piękne miasteczko na Roztoczu. Aż trudno uwierzyć, że życie tu straciło wiele tysięcy ludzi...

            09 listopada młodzież gimnazjalna odwiedziła Niemiecki Obóz Zagłady. Był to ośrodek eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 roku wymordowano około 500000 osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

            Dobrze, że jest takie miejsce, które tę tragedię upamiętnia. Muzeum monumentalne, wielki areał betonu, przerażająca droga i wystające dookoła druty... Robi to ogromne wrażenie już od momentu przekroczenia bramy, przez którą przeszły tysiące osób, dla których pobyt tu stał się koszmarem, niewyobrażalnym koszmarem …

            Nasza wizyta w tym miejscu była bez wątpienia wielkim przeżyciem. Każdy krok, każdy głos przewodnika potęgowały w nas niedowierzanie, że człowiek jest zdolny do takiego czynu, może zadać tyle cierpienia drugiemu człowiekowi. Wszyscy czuliśmy smutek i współczucie dla ofiar. Chwilą milczenia, kwiatami i zapalonymi zniczami uczciliśmy Ich pamięć.

            Innym, równie niezwykle wzruszającym miejscem była sala kontemplacji. Tu również staliśmy w ciszy, w sali było ciemno i tylko każde słowo naszego przewodnika odbijało się od ścian. Mocne przeżycie! Refleksje nad przeszłością kłębiły się w głowie każdego uczestnika wycieczki.

            Wychodząc, zauważyliśmy zdanie, którego treść nagle urywa się. Nie wiemy dlaczego. Interpretacji zapewne jest wiele. Jak podają niektóre źródła, może dlatego, że Ewa dojechała do stacji Bełżec, która była dla Niej ostatnią w życiu stacją ...

Tu w tym transporcie ja, Ewa, z moim synem Ablem.

Jeśli zobaczycie mojego starszego – syna człowieczego Kaina,

to mu powiedzcie, że ja …

 


W środowy ranek, 25 października uczniowie klas I- III wybrali się autobusem do Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu, by obejrzeć baśń muzyczną pt.: ,,W tajemniczej krainie krasnali". Ważną zachętą były też czekające na dzieci prezenty.

Dzięki specjalnej scenografii nasi mali widzowie znaleźli się w środku lasu, w którym mieszkały znane wszystkim postacie z bajek: misie, króliki, czarownice. Skrzat Hałabała wpada w panikę "Nie ma bajek!" Troll Szczerbol ukradł wszystkie bajki! Tak zaczyna się baśń muzyczna w wykonaniu aktorów z Łodzi. Dwa wesołe króliki - Białasek i Łaciatek wspólnie ze skrzatem Hałabałą i Krasnalami zapraszają chętne dzieci z widowni do napisania nowej bajki i do poznania leśnej tajemnicy. Wesołe piosenki i śmiech wychowanków, rozbrzmiewał w sali przez czas trwania przedstawienia. Zabawa nie ograniczała się wyłącznie do obejrzenia spektaklu. Organizowane były także gry i konkursy, w których dzieci otrzymały upominki.

Okazało się, że Tajemnicza Kraina Krasnali to baśń edukacyjna zawierająca wątek integracyjny, a głównym jej przesłaniem jest walka dobra ze złem. Z pozoru negatywne postacie z baśni stają się postaciami dobrymi. W ten oto sposób oprócz wspaniałej zabawy, dzieci otrzymały lekcję tolerancji, pokory i posłuszeństwa. Ciekawa gra aktorów i świateł, przyjazna scenografia oraz efekty specjalne sprawiły, że przedstawienie wzbudziło zachwyt u wszystkich. Szczęśliwi i zadowoleni, z kolorowymi balonikami od krasnali, wróciliśmy do szkoły.


20 października to ważny dzień w szkolnym życiu uczniów klasy I. Tego dnia bowiem pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia.

          W apelu uczestniczyli dumni ze swoich dzieci rodzice, pani dyrektor, nauczyciele, koledzy z klasy II i III oraz wychowankowie oddziałów przedszkolnych.

          Uroczystość zapoczątkował taniec-polonez, który ze wzruszeniem oglądali zaproszeni goście. Nie mniej wzruszeń dostarczyły widzom piosenki i wiersze płynące z ust małych bohaterów dnia.

          Swoim wystąpieniem dzieci udowodniły, że są doskonale przygotowane do podjęcia roli ucznia.

          Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszaki otrzymały dyplomy oraz potwierdziły ten fakt odciskiem swego palca w kronice szkoły.

          A zwieńczeniem wydarzenia był oczywiście słodki poczęstunek!

          Uczniom klasy I życzymy, by każdy dzień w szkole dostarczał wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.


Jan Paweł II – pamiętamy

            W październiku zbiegają się dwie szczególne daty związane z Papieżem – Polakiem, Św. Janem Pawłem II. Jest to rocznica wyboru na Papieża oraz rocznica uroczystego rozpoczęcia pontyfikatu.

            Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną poświęconą osobie Jana Pawła II. Dzisiejsze spotkanie dzieci i młodzieży było swoistą wędrówką przez życie tej niezwykłej postaci, wspomnieniem, które ożyło w naszych sercach i umysłach. Wspominaliśmy więc Człowieka bardzo skromnego, ale też otwartego na ludzi, spontanicznego, z poczuciem humoru.

            Jan Paweł II był patronem młodzieży. Potrafił jak nikt inny dotrzeć do młodych ludzi, być blisko nich w chwilach radosnych, był też blisko, kiedy przeżywali troski. Stąd zapewne nastrój skupienia i refleksji w czasie uroczystości.

            „Szukałem was, a teraz wy przychodzicie do mnie i za to wam dziękuję”.

            Jesteśmy z Tobą zawsze Ojcze Święty i to my dziękujemy. Dziękujemy za to, że byłeś i jesteś z nami!


Za trud, za serce, za uśmiech – dziękujemy...

            Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień Edukacji Narodowej, w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla trudnej pracy nauczycieli.

            Część oficjalną apelu rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, która serdecznie powitała wszystkich zebranych – uczniów, byłych i obecnych nauczycieli, Władze Samorządowe, przedstawicieli Rady Rodziców oraz pozostałych pracowników szkoły.

            Pani Dyrektor podziękowała za trudną pracę Nauczycieli i Wychowawców, za wskazywanie właściwej drogi do osiągnięcia najcenniejszego i najtrwalszego celu, jakim jest wykształcenie. Podziękowała również Władzom Samorządowym za obecność na uroczystości, za współtworzenie warunków pracy w szkole. Podziękowania skierowane były też w stronę Rodziców za to, że są wsparciem dla działań nauczycieli. Kończąc, Pani Dyrektor życzyła pedagogom, by ich aktywna, twórcza praca znalazła uznanie i wdzięczność w oczach uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji.

            Podobne życzenia złożyli: w imieniu Wójta - Pani Ewelina Droździel – Szykuła oraz w imieniu Rodziców - przedstawiciele Rady Rodziców.

            Jak każdego roku, szczególnie wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom obsługi, Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora. Skarbnik Gminy natomiast wręczyła Nagrodę Wójta.   Otrzymała ją Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma.  

            Ostatnią częścią uroczystego apelu był występ przygotowany przez uczniów. Duża doza humoru płynąca z ust naszych artystów sprawiła, że uśmiech na twarzach długo jeszcze tego dnia towarzyszył widzom.


Dziś, tj. 05.10.2017r. zaprezentowaliśmy pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej w Krasnobrodzie wiersze z akademii o Polsce Podziemnej. Pani Basia bez trudu rozpoznała wiersz K. Baczyńskiego „ Elegię o chłopcu polskim” oraz „Dziewczynę z granatem” z filmu „Czas honoru”. Po występie Pani Genowefa wspominała czasy okupacji i wywózkę do Niemiec, miała wtedy 8 lat.

Przy herbatce i ciastku odśpiewaliśmy żołnierskie pieśni zagrzewające naszych dziadków do walki.


2 października 2017 roku w Gminnej Bibliotece w Adamowie z siedzibą w Potoczku gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ze spektaklem promującym czytelnictwo pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Obejrzeli go uczniowie klas piątych i szóstych. Główna bohaterka opowieści dzięki starej, zaczarowanej książce, zgłębia tajemnice biblioteki, poznaje magiczny świat bajek i ich bohaterów, z którymi przeżywa niezwykłe przygody. Głównym celem dydaktycznym spektaklu było rozwijanie emocjonalnego stosunku i pozytywnej postawy do książek i czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości u dzieci oraz ukazanie, jak bardzo czytelnictwo wpływa na rozwój intelektualny człowieka. Dzieci dowiedziały się, że książki dostarczają nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają rozrywkę i przenoszą w odległy świat. Można dzięki nim przeżyć wiele niezwykłych przygód, które wydają się tak realne, jakby działy się naprawdę.

Dzieci bardzo żywo reagowały na przedstawione zdarzenia i wyrażały swoje emocje. Świetnie się przy tym bawiły. Spektakl bardzo się im podobał. Z niecierpliwością czekamy na kolejne widowiska.


Dziś, jak co roku, uczciliśmy pamięć o tych, którzy tworzyli 78 lat temu struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Nastrój tamtych trudnych chwil przybliżyły nam wiersze i filmy dokumentalne z Powstania Warszawskiego. O tym jak wielką cenę zapłacili nasi dziadkowie opowiedziały zdjęcia zniszczonej Warszawy Jerzego Tomaszewskiego.

Powstańcy pisali o sobie:

Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,

Walcząca w mroku, samotna i ciemna,

Moim powietrzem jest wicher bez nieba,

Moim pokarmem jest krew w garści nieba,

A moim światłem, co płonie z daleka,

Jest nasze prawo, prawo człowieka.


Dnia 19. 09. 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie z siedzibą w Potoczku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Tyszką. Pisarka za książkę pt. "Róże w garażu" otrzymała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Spotkanie było okazją do poznania bogatej twórczości artystki. Wielu uczniów zdecydowało się zakupić wybraną książkę, by otrzymać autograf z dedykacją.


Wesele

lekturą Narodowego Czytania 2017!

            Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tej edycji zaplanowano na 2 września.

            Nasza szkoła przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie 8 września.

            Zdecydowaliśmy, że pokażemy jeden fragment dzieła. Młodzi aktorzy, w pięknej scenografii, stylowych kostiumach odegrali swoje role. Byliśmy więc świadkami między innymi, ciekawej   rozmowy Panny Młodej z Panem Młodym. Posłuchaliśmy, jak Radczyni przekonuje nowożeńca, że

                                                             topi się, kto bierze żonę...                                       

            Niepowtarzalny nastrój, jak to na podkrakowskim weselu, tworzyła muzyka góralska. Finałem wydarzenia były oczywiście tańce –

Jak wesele, to wesele!


Znowu razem !

            Upragnione wakacje, czas wspaniałych, beztroskich chwil dobiegł końca. Teraz nadszedł czas powrotu. Właśnie dlatego 4 września, ciche dotąd korytarze szkolne, zapełniły się gwarem uczniowskich wspomnień.

            Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się wprowadzeniem do sali gimnastycznej sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

            Pani Dyrektor – Elżbieta Kuźma, serdecznie powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Adamów – Pana Dariusza Szykułę oraz Przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Krzysztofa Kanię. Następnie powitała rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły. Najgoręcej jednak Pani Dyrektor powitała uczniów.

            Po uroczystym powitaniu, ksiądz Krystian Kotulski odprawił Mszę Św. Rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni i zaproszeni goście modlili się o Boże błogosławieństwo na każdy dzień nowego roku szkolnego.

            Po Mszy Św. ponownie głos zabrała Pani Dyrektor. W tej części Pani Dyrektor przekazała wiele istotnych informacji na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Odczytała również list Pani Minister Anny Zalewskiej skierowany do całej społeczności szkolnej, w którym zawarte były życzenia dla uczniów, ich rodziców i wszystkich pracowników szkoły.

            Piękne życzenia skierował do nas również Pan Wójt – Dariusz Szykuła. I tak życzeniami dobrej, owocnej pracy w nowym roku szkolnym zakończyła się część oficjalna, po czym uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

            Dobrze znowu być razem!

           

 

            Laboratorium życia to tytuł spektaklu profilaktycznego, który obejrzeli uczniowie naszej szkoły 16 listopada . To spektakl poruszający problem zażywania dopalaczy i picia alkoholu.

            Laura – główna bohaterka ma problem z dopalaczami. Pewnego dnia, po zażyciu sporej dawki przenosi się do miejsca, którego nie zna. Poznaje tam chłopaka. Ale ten chłopak wiele o sobie  nie mówi. Wiemy jednak, że spowodował wypadek, prowadząc po alkoholu. Bohaterowie zajmują miejsca na dwóch krzesłach, trzecie wciąż pozostaje puste …

            Dziewczyna jest przerażona, krzyczy, płacze, wspomnienia mieszają się z rzeczywistością. W głowie kłębią się pytania. Gdzie teraz jest? Kim jest tajemniczy kolega? Dla kogo jest to trzecie krzesło?

            W końcu Laura uświadamia sobie, że przez dopalacze straciła wszystko, całe swoje młode życie.

            To doskonała lekcja. Spektakl przestrzega przed strasznymi skutkami zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych.

   

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016