Rok szkolny 2020-21
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Opublikowano: niedziela, 29, sierpień 2021 14:52
- Super User
- Odsłony: 9142
Lato, lato czeka
Mijający rok szkolny na długo zapamiętają uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. To był bardzo trudny rok… Pandemia koronawirusa, zajęcia w trybie zdalnym lub hybrydowym, egzamin ósmoklasisty zdawany w ogromnym stresie… Jednak dzięki determinacji wszystkich przetrwaliśmy te ciężkie dni i dziś, 25 czerwca, dzwonek w formie tradycyjnej oznajmił zakończenie roku i początek wakacji!
Choć podzieleni, każda klasa w swojej sali, bez oficjalnych uroczystości, to z uśmiechem na twarzach odbieraliśmy świadectwa i nagrody za ciężką pracę. By chociaż w minimalnym stopniu odczuć uroczysty nastrój, pani dyrektor odwiedzała uczniów i ich wychowawców w salach lekcyjnych i oficjalnie, jak każdego roku, wręczała świadectwa z paskiem i nagrody uczniom, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w nauce.
Pożegnaliśmy szkołę na dwa miesiące, opuszczaliśmy jej mury z nadzieją, że przyszły rok rozpoczniemy i zakończymy już tradycyjnie. Tego sobie wszyscy życzymy.
Pięknych i bezpiecznych wakacji
Piękno natury – zauważ je
Świetlica Planeta Zabaw przy Szkole Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi była organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Tematem przewodnim była natura. Konkurs - Piękno natury - zauważ je - wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów z całej Polski, a także uczniów klasy drugiej naszej szkoły.
Wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Sokołowski.
Gratulujemy !
Światowy Dzień Oceanów
8 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Oceanów. W celu zwrócenia uwagi młodego pokolenia na problemy zanieczyszczenia mórz i oceanów oraz niezrównoważonych połowów, zamojskie ZOO ogłosiło Wojewódzki Konkurs Plastyczny - MORZA I OCEANY OCZAMI DZIECKA.
02.06.2021r. komisja konkursowa, spośród 382 nadesłanych na konkurs prac, nagrodziła i wyróżniła ich autorów. W konkursie uczestniczyli uczniowie klasy II. Wyróżnienie otrzymała Maja Artymiak.
GRATULUJEMY !
Zwierzyniec po raz kolejny…
Roztoczański Park Narodowy, a w szczególności Zwierzyniec, to miejsce niezwykle atrakcyjne. Odwiedzili je już młodsi i nieco starsi uczniowie naszej szkoły. Idąc ich śladem, 15 czerwca, uczniowie klas siódmych również zachwycili się tym niezwykłym miejscem. Uczestniczyli bowiem w zajęciach przyrodniczych w ramach II edycji pakietu działań edukacyjnych Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze RPN - Żabim krokiem, gadzim okiem.
Siódmoklasiści obejrzeli film o przyrodzie Roztoczańskiego Parku Narodowego W krainie jodły, buka i tarpana, zwiedzili wystawę czasową w OEM oraz wystawę stałą pod tym samym tytułem. Następnie udali się na zajęcia terenowe - przeszli Ścieżką do Stawów Echo.
Podczas zajęć mieli okazję utrwalić i poszerzyć wiadomości dotyczące głównie życia płazów i gadów, występujących na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Wycieczka do Zwierzyńca
11 czerwca uczniowie klasy I, II i III uczestniczyli w wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Celem zajęć przeprowadzonych w terenie było między innymi poznanie gadów i płazów – zwierząt, które pechowym trafem nie są darzone sympatią przez człowieka.
Zachęceni przez starszych kolegów, którzy 2 czerwca wzięli udział w podobnych zajęciach, ruszyliśmy na ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną Żabim krokiem, gadzim okiem. Podczas zajęć terenowych prowadzonych przez Panią Anetę Dybowską, uczniowie dowiedzieli się, że zdecydowana większość gadów i płazów, to zwierzęta całkowicie bezbronne, które nie wyrządzają jakiejkolwiek krzywdy człowiekowi. Za pomocą różnych przyrządów oraz zmysłów uczestnicy zajęć poznawali świat tych zwierząt. Dzięki doświadczeniom mogli poczuć, jak postrzegają najbliższe otoczenie te małe zwierzęta, które zazwyczaj zajmują nie więcej niż pół dłoni. Dowiedzieli się też, jakie są różnice między zaskrońcem a żmiją zygzakowatą, jak słyszą i widzą gady, poznali wiele ciekawostek dotyczących ich życia. Zobaczyli te zwierzęta z zupełnie innej strony i przestali odczuwać strach przed spotkaniem z nimi. Nad stawem Echo mogli podpatrywać kaczkę z małymi, które odważnie podpływały w stronę dzieci. Nasi najmłodsi uczniowie angażowali się bardzo w każde działanie, w każde zadanie, które przyszło im wykonać na trasie.
Dziękujemy pracownikom RPN za zaproszenie, a Pani Anecie Dybowskiej za przygotowanie interesujących zajęć.
DZIEŃ DZIECKA W JACNI
W kalendarzu szkolnym jest wiele imprez, na które uczniowie niecierpliwie czekają. Jedną z nich jest oczywiście Dzień Dziecka. W obecnym roku szkolnym dzień ten dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III obchodziły 8 czerwca. Uczniowie klas starszych musieli poczekać jeden dzień dłużej. Oni do Jacni pojechali 9 czerwca.Tradycyjnie już współorganizatorem święta był Urząd Gminy w Adamowie. Piękna, słoneczna pogoda oraz bardzo dobre humory sprawiły, że czas spędzony na festynie szkolnym w Jacni upłynął bardzo miło i przyjemnie.
Najciekawsze atrakcje Dnia Dziecka to: zjeżdżalnia dmuchana, plac zabaw, pokaz i nauka tworzenia zwierzaków i kwiatów z balonów, zabawy bańkami mydlanymi oraz park linowy. Z oczywistych względów, największym powodzeniem wśród uczniów klas starszych, cieszył się park linowy.
Wspólne świętowanie poza szkołą, w terenie to spełnienie marzeń naszych uczniów, a kiełbaski z grilla i popcorn smakowały jak nigdy dotąd. Oczywiście nie zabrakło też słodkości.
Te piękne, słoneczne, wyjątkowe dwa dni pozostawiły dawkę pozytywnej energii w każdym uczestniku i na długo jeszcze zostaną w pamięci naszych dzieci, tych małych i tych dużych. Ich emocje i dobry humor pokazuje galeria zdjęć.
To była udana zabawa, szkoda tylko, że Dzień Dziecka jest raz w roku…
Co zawdzięczamy pszczołom?
Konkurs plastyczny
Znamy już wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez Województwo Lubelskie w partnerstwie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Do Urzędu Marszałkowskiego spłynęło łącznie 1109 prac plastycznych. Dla komisji konkursowej wybór najlepszych z nich stanowił nie lada wyzwanie. Obradując zdalnie w dniach 19 – 26 maja w dziewięcioosobowym składzie, jurorzy zgodnie orzekli, że poziom merytoryczny oraz artystyczny zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie klasy II.
Wyróżnienie w II grupie wiekowej (uczniowie klas I-III szkół podstawowych) otrzymał DAWID PLIŻGA
Gratulujemy !!!!
Z ekologią za pan brat
Roztoczański Park Narodowy zaprosił uczniów naszej szkoły na zajęcia edukacyjne, promujące świadomość ekologiczną. 2 czerwca 2021 r. z zaproszenia skorzystali uczniowie klas IV- VI, ruszając na ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną „Żabim krokiem, gadzim okiem”.
W świat płazów wprowadziła nas pani Małgorzata Pasieka, przedstawiając popularne płazy: rzekotkę drzewną, kumaka nizinnego, traszki, czy grzebiuszki. Na szlaku ścieżki dydaktycznej podziwialiśmy bór sosnowy i jodłowy, głaz granitowy upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w 1999 r. w RPN, spały żywiczarskie na pniach sosen, ukazujące dawny sposób pozyskiwania żywicy, pomnik leśników na planie krzyża. Nad stawem Echo mogliśmy podpatrywać przygotowane wcześniej przez panią Małgosię żywe okazy fauny RPN, czyli żaby błotne. Nasze spotkanie z RPN kończyło zwiedzanie wystawy stałej „W krainie jodły, buka i tarpana”. Wystawa składa się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl, wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem, przeniósł nas w świat przyrody Parku i Roztocza.
Obcowanie z przyrodą pod fachowym okiem pracownika RPN to świetny pomysł na wycieczkę. Dziękujemy Organizatorom za możliwość uczestniczenia w działaniach edukacyjnych „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego”.
Mama
to najpiękniejsze słowo świata
Tak, Mama to najpiękniejsze słowo świata. Jest najczęściej pierwszym, które potrafimy wypowiedzieć. Mama daje życie i pierwszy dom, otacza miłością i troską, tuli i kołysze, karmi i gasi pragnienie. Kocha ponad życie, a my na zawsze jesteśmy Jej częścią.
O tym wszystkim wiedzą już nawet przedszkolaki i dlatego przygotowały dla swoich Mam laurki i krótki występ z okazji Ich święta.
Wszystkim Mamom życzymy samych pogodnych dni i jak najmniej trosk w codziennym życiu.
Dzień Patrona
Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami …
Kolejna grupa uczniów z naszej szkoły przyjęła zaproszenie i włączyła się do akcji Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami. Tę grupę stanowili uczniowie klasy I.
W czasie spotkania pierwszaki dowiedziały się, czym jest spektrum autyzmu, jakie mogą być jego objawy oraz jak ważna jest empatia, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Dzieci, w ramach wyzwania, wykonały pracę plastyczną Niebieski motyl. Postanowiły też dodatkowo okazać wsparcie osobom ze spektrum autyzmu, wykonując piosenkę Baby Shark Dance, która ich zdaniem, kojarzy się zarówno z kolorem niebieskim, jak i zbliżającymi się wakacjami.
Dziękujemy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie – Osadzie za nominację.
Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami
7 maja 2021 roku młodsze przedszkolaki realizowały zadania w ramach akcji #challengeniebieskiemotyle2021 zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Akcja ma na celu poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. W tym roku przebiega ona pod hasłem
Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami
Dziękujemy za nominację Oddziałowi Przedszkolnemu w Żdanowie - grupa Smerfy i Paniom - Marii Kuźmie i Sylwii Guzik. Oczywiście przyjęliśmy wyzwanie i z radością przystąpiliśmy do realizacji zadań.
Żeby przekazać niebieską iskierkę przyjaźni, musieliśmy:
- ubrać się na niebiesko,
- wykonać pracę plastyczną,
- zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy; ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były nagrane lub napisane pozdrowienia:
JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!
- nominować kolejne dwie osoby i jedną grupę klasową, oddział przedszkolny lub instytucje i powiadomić je o tym.
Na wykonanie zadań mieliśmy tylko 48 godzin. Oczywiście wszystko się udało! Do wykonania zadań nominowaliśmy:
● klasę I ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z wychowawcą - Panią Anną Lalik.
● klasę II ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z wychowawcą - Panią Ewą Nieć.
● klasę III ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusz Kościuszki w Suchowoli z wychowawcą - Panią Teresą Galant.
Witaj majowa jutrzenko…
Narodowe Święto Konstytucji to jedno z najważniejszych Świąt związanych z historią naszego państwa, a także tradycjami i kulturą. W tym roku przypada okrągła – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji, we wtorek, 4 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pandemią, wyglądała ona nieco inaczej niż w latach poprzednich. Uczestniczyły w niej tylko dzieci z klas młodszych.
3 maja to ważny dla każdego Polaka dzień, gdyż wiąże się z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Aby upamiętnić ten doniosły fakt, uczniowie klasy III przygotowali krótki program artystyczny. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń.
Niech świętowanie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
wzmocni w nas dumę z bycia Polakami!
Jesteśmy Polką i Polakiem
Święta majowe stwarzają okazję do zainteresowania dzieci przedszkolnych swoją ojczyzną i kształtowania ich patriotyzmu. W związku z tym, w ostatnim tygodniu kwietnia przedszkolaki z grupy B wzięły udział w cyklu tygodniowych zajęć pod hasłem Jesteśmy Polką i Polakiem. W ramach zajęć obejrzały prezentację i wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego. Poznały też polskie symbole narodowe. Odbyły wirtualną wycieczkę po Warszawie i dowiedziały się, że jest ona stolicą Polski. Oprócz tego uczyły się wierszy i piosenek o Polsce oraz wykonywały prace plastyczne związane z tematem. W ostatnim dniu zajęć dzieci rozmawiały o świętach majowych. Żeby poczuć radosną atmosferę zbliżających się świąt, przedszkolaki przyszły ubrane na biało – czerwono. Niestety deszczowa pogoda uniemożliwiła dzieciom przemarsz z biało – czerwonymi chorągiewkami wokół przedszkola.
Światowy Dzień Ziemi w grupie przedszkolaków
22 kwietnia przedszkolaki aktywnie włączyły się w obchody Światowego Dnia Ziemi. W tym dniu w naszej grupie obowiązywały stroje w kolorze niebieskim i zielonym. Dzieci obejrzały film edukacyjny i dowiedziały się, dlaczego Ziemię nazywamy zieloną lub niebieską planetą. Poznały też proste sposoby oszczędzania wody i papieru oraz dowiedziały się, jak dbać o przyrodę. Potem porządkowały ilustracje ukazujące różne działania ludzi i ustalały, czy takie działania cieszą, czy smucą naszą planetę. W czasie zabawy Rady na odpady segregowały śmieci, a następnie kolorowały właściwym kolorem pojemniki. Dowiedziały się też, co to jest recykling.
Dużo radości dostarczył przedszkolakom spacer, podczas którego dzieci zbierały śmieci w otoczeniu przedszkola. Na szczęście okazało się, że było ich bardzo niewiele.
Na zakończenie dnia wspólnie ustaliliśmy sposób, w jaki możemy zadbać o swoją planetę w czasie pobytu w przedszkolu.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To wyjątkowe święto ma uświadamiać ludziom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas, żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Działanie na rzecz klimatu.
W tym roku forma świętowania miała nieco inną formułę niż zawsze. Naprzeciw trudnościom wyszło nam Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało materiał edukacyjny Przyjaciele klimatu. Został on wykorzystany przez nauczycieli do przeprowadzenia zajęć wśród uczniów klas I – VIII.
Celem zajęć było przybliżenie uczniom szkoły podstawowej kluczowych zagadnień związanych z ochroną klimatu oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu. Podczas Lekcji z klimatem uczniowie wraz nauczycielami podejmowali różne działania. Oglądali filmy edukacyjne i webinaria na temat zmian klimatu. Wspólnie tworzyli mapę myśli z dobrymi radami, jak chronić środowisko w najbliższym otoczeniu. Oglądali zdjęcia NASA pokazujące zmiany, które zaszły już na naszej planecie. Młodsze dzieci wykonały piękne prace plastyczne, które były podsumowaniem ich zajęć. Z opinii uczniów wynika, że zajęcia były ciekawe, a co najważniejsze inspirujące.
Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Klasa 1
Wiosna zaczyna się w lesie …
Interpretacje plastyczne uczniów klasy I
“WIOSENNE SPOTKANIA ZE STANISŁAWEM LEMEM
I JANEM BRZECHWĄ"
Krasnobrodzki Dom Kultury był organizatorem VIII edycji konkursu recytatorsko-plastycznego „Wiosenne spotkania z…”. Z racji na przypadającą w tym roku 100 rocznicę urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki Stanisława Lema oraz na predyspozycje młodszej grupy uczestników konkursu, odbył się on pod hasłem: „Wiosenne spotkania ze Stanisławem Lemem i Janem Brzechwą”. Z naszej szkoły udział w nim wzięli uczniowie klasy II.
Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Bil, Bartłomiej Sokołowski i Krzysztof Jakubczak
Gratulujemy!
Wielkanocne Jajo
30 marca 2021 roku w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego Wielkanocne Jajo, którego celem nadrzędnym było rozbudzanie zainteresowania symboliką Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz krzewienie obyczajowości ludowej. Adresatami Konkursu były dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III wraz z rodzinami.
Jury konkursowe w składzie: pani Marta Smoter, Agnieszka Dziama, Elżbieta Koza odnotowały 36 zgłoszeń prac konkursowych. Oceniając prace, komisja kierowała się przede wszystkim interpretacją tematu, pomysłowością, wkładem pracy i estetyką wykonania. Wyłonienie zwycięzców było niezwykle trudne, ponieważ wszystkie jajka były piękne, pomysłowo wykonane. Było widać również włożone serce w ich wykonanie.
Po wnikliwej ocenie udało się wyłonić zwycięzców. Nagrodzono sześć jajek wielkanocnych w dwóch kategoriach:
Oddział przedszkolny
MIEJSCE I – Julian Czop
MIEJSCE II – Szymon Pakuła
MIEJSCE III – Filip Kuśmierczuk
Klasy 1-3
MIEJSCE I – Maja Artymiak
MIEJSCE II – Julia Soboń
MIEJSCE III – Zuzanna Gradziuk
Laureatom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie składamy serdeczne gratulacje! Uroczyste wręczenie nagród nastąpi po powrocie do szkoły.
Wielkie podziękowania kierujemy też do rodziców za pełną zaangażowania pracę z dziećmi i zachęcamy do uczestnictwa w konkursach, ponieważ jest to wspaniała okazja do efektywnego i kreatywnego wspólnego działania.
Wesołych Świąt Wielkanocnych oraz mokrego Śmigusa Dyngusa!
WITAJ WIOSNO!
Od wielu lat w naszej szkole, zgodnie z tradycją, obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Jednak kolejny raz przyszło nam świętować zdalnie. 22 marca uczniowie ubrani na kolorowo, podczas zajęć online, zwolnieni byli z odpowiedzi ustnej. U dziewczynek, oprócz kolorowych strojów, pojawiły się przepiękne, wiosenne wianuszki i kapelusze. Z tej okazji uczniowie mogli również zaprezentować swoje talenty. Przygotowali piękne rysunki i plakaty przedstawiające Panią Wiosnę. Ponadto, rozwiązywali zagadki, układali puzzle, śpiewali piosenki. Był to radosny a zarazem wyjątkowy dzień.
Próbny egzamin ósmoklasisty
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej informuje, że w dniach od 17 do 19 marca 2021 r. w szkole odbędą się próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Harmonogram:
17 marca 2021 – próbny egzamin z języka polskiego (sala gimnastyczna)
18 marca 2021 - próbny egzamin z matematyki (sala gimnastyczna)
19 marca 2021 - próbny egzamin z języka angielskiego ( świetlica, sala nr 10 )
Próbne egzaminy zostaną przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Szkoła zapewnia dowóz i powrót uczniom autobusem szkolnym do domu po zakończeniu egzaminu.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły
Elżbieta Kuźma
Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Wielkanocne Jajo’’ zobacz ...
Wykaz dzieci i uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu
w i półroczu roku szkolnego 2020/2021 - zobacz...
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają
Mikołaj Rej
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Nawiązuje do tragicznych wydarzeń w Bangladeszu, gdzie podczas pokojowej demonstracji, 21 lutego 1952 roku, zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Uczniowie naszej szkoły również świętowali Dzień Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego poznali historię naszego języka, jego rozwój w poszczególnych okresach, najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiego, ciekawostki. Była też okazja do zmierzenia się z łamańcami językowymi, powstało wiele plakatów dotyczących polszczyzny, poprawności językowej. Powstały hasła promujące język ojczysty, a także zasady ortograficzne. Niemałe zamieszanie sprawiły interaktywne ćwiczenia, sprawdzające poprawność językową i ortograficzną. Jednak największą frajdę dzieciom sprawił escape room, czyli wirtualny pokój zagadek. Uczniowie zostali „zamknięci” w wirtualnym pokoju i aby się z niego wydostać, musieli odnaleźć wskazówki i rozwiązać zadania, a następnie zdobyć sekretny kod do uwolnienia się.
Obchody tego Święta stały się okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego oraz jego promocję.
Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka – zajęcia on-line
dla uczniów klas I – III
Tuż przed przerwą świąteczną i zbliżającymi się feriami udało się nam skorzystać z zajęć on-line realizowanych w ramach Szkoły Krokodylka Tirka, która jest inicjatywą Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego skierowaną do najmłodszych uczestników ruchu drogowego tj. do przedszkolaków i uczniów klas 1-3. W ramach akcji odbywają się edukacyjne spotkania dzieci z Inspektorami Transportu Drogowego.
Najważniejszym celem akcji „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka" jest promowanie wśród dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań na drodze i wyczulanie na niebezpieczeństwa, mogące wystąpić w ruchu drogowym. Nie była to jednak zwykła pogadanka. Dzieci podczas zajęć z inspektorem Inspekcji Transportu Drogowego miały możliwość wzięcia udziału w grach i zabawach.
Pani inspektor, która prowadziła zajęcia, omówiła przepisy i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa najmłodszych. Tematyka spotkania objęła również:
- zasady poruszania się po drogach i stosowania się do sygnalizacji świetlnej,
- bezpieczeństwo w podróży (w tym stosowania pasów bezpieczeństwa),
- konieczność noszenia elementów odblaskowych,
- identyfikację służb ratunkowych oraz umiejętność ich prawidłowego powiadamiania,
- elementy umundurowania oraz wyposażenia inspektora ITD.
Zajęcia były uatrakcyjnione materiałami multimedialnymi, w tym animowanymi filmami, których głównym bohaterem jest krokodylek Tirek.
Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia zdeterminują najmłodszych uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa każdego dnia.
Pierwszaki w świątecznym nastroju
Jak zrobić stroik na stół wigilijny?
Pierwszoklasiści udowadniają, że to bardzo proste! Oto kilka inspiracji wykonanych podczas zajęć, na których udowodnili, że są niesłychanie kreatywni. Dzięki swojej pracy stworzyli bardzo klimatyczne, pachnące i eleganckie stroiki świąteczne na Boże Narodzenie.
Z pewnością takie samodzielnie wykonane stroiki wprowadzą wspaniały świąteczny klimat w każdym domu i na każdym stole!
Razem na Święta
Razem na Święta to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, budowanie wspólnot oraz więzi międzypokoleniowych. W tym roku nasza szkoła postanowiła wziąć udział w kolejnej już edycji. Ze względu jednak na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, tegoroczna edycja miała nieco odmienny charakter. Nasi wolontariusze przygotowali kartki z życzeniami świątecznymi i przekazali je sąsiadom, wrzucając do skrzynek pocztowych. Przygotowali też piękne ozdoby świąteczne, upiekli pyszne, świąteczne pierniczki, którymi obdarowali członków rodziny i przyjaciół.
Fajnie jest pomagać, wspierać, nieść radość…
Świąteczne nastroje …
Świąteczne spotkania przy choince to już tradycja w naszej szkole. Każde spotkanie rozpoczynało się przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez uczniów. Scenografia, kostiumy uczniów już od rana wprowadzały nas w radosny, świąteczny nastrój.
Kolejnym, stałym punktem uroczystości były konkursy, podczas których z wypiekami na twarzach słuchaliśmy poezji, pięknych kolęd i pastorałek. Całości dopełniała wystawa prac plastycznych o tematyce świątecznej.
Dziś, kiedy cały świat walczy z pandemią, nie zrezygnowaliśmy ze wspólnego spędzenia czasu przed świętami. Tak! Zorganizowaliśmy spotkanie online! Niby osobno, a jednak razem!
Znowu rozbrzmiały strofy poezji bożonarodzeniowej, nuty kolęd i pastorałek. Święta zagościły więc u nas nieco wcześniej niż w kalendarzu.
WARSZTATY PLASTYCZNE
w grupach przedszkolnych
16 i 17 grudnia w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbyły warsztaty plastyczne dla dzieci z dwóch grup oddziałów przedszkolnych, dla każdej grupy osobno. Celem przeprowadzenia zajęć było zachęcenie do indywidualnego działania, wprowadzenie w niezapomniany klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, a także integracja grupy.
Zajęcia rozpoczęły się od odśpiewania piosenki Choinko piękna jak las. Następnie przedszkolaki opowiadały o tym, co powinno znaleźć się na zielonym drzewku, później pokolorowały i zawiesiły ozdoby na choinkę. Kolejnym zadaniem było dekorowanie zielonego stożka, na którym miały się znaleźć różne ozdoby i oczywiście żółta gwiazdka na czubku!
Grupa uczestników bawiła się wspaniale! Za sprawą każdego dziecka powstały różnorodnie wykonane choinki.
Dzieci miały frajdę z tworzenia prac i wręcz prześcigały się w pomysłach. Wszystkie prace, które powstały podczas warsztatów, zostały zabrane do domu. Stanowiło to dodatkową satysfakcję - fakt, że przedszkolaki wykonały je samodzielnie oraz możliwość zaimponowania innym - zrobiłem to sam!
O tym, jak wspaniałe prace wykonały dzieci, możecie się przekonać, oglądając galerię zdjęć. Miłego oglądania i wesołych świąt!
Świąteczne warsztaty
Wkrótce Święta Bożego Narodzenia, stąd w dniu 19 grudnia 2020 roku zorganizowane zostały warsztaty online, podczas których uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne.
Dekorowanie choinki, stołu, drzwi i całych domów to tradycja, która tym świątecznym dniom nadaje wyjątkowości i piękna oraz niezwykłej atmosfery.
Uczniowie z klas IV – VI wykonali stroiki, choinki i aniołki z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Powstałe wytwory pracy uczniów możemy podziwiać na zamieszczonych zdjęciach.Warsztaty stanowiły niezwykłą lekcję kreatywności, dały też możliwość wykazania się uczestnikom zdolnościami manualnymi.
Moje Boże Narodzenie
Konkurs plastyczny Moje Boże Narodzenie adresowany był do uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły.
Głównym jego celem było rozbudzanie ekspresji plastycznej dzieci inspirowanej Świętami Bożego Narodzenia, promowanie młodych talentów oraz umożliwienie uczniom i wychowankom prezentacji twórczości szerszemu kręgowi odbiorców.
Jury w składzie: p. Marta Smoter, p. Agnieszka Dziama, p. Elżbieta Koza oceniło 33 prace, biorąc pod uwagę nawiązanie do symboliki Świąt Bożego Narodzenia, staranność wykonania oraz wrażenie artystyczne.
Komisja po długich naradach, z uwagi na wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac oraz bardzo wysoki ich poziom, postanowiła przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu.
Odbiór nagród i dyplomów nastąpi po powrocie uczniów do szkoły.
Kolory Niepodległości
Z radością informujemy, że nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pod hasłem Kolory Niepodległości, który został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie - Delegatura w Zamościu. Jego celem było między innymi uczczenie 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wspieranie postaw patriotycznych i szacunku dla symboli narodowych, a także popularyzowanie wiedzy o tematyce patriotycznej w formie plastycznej wraz z kształtowaniem inwencji twórczej, wyobraźni i wrażliwości artystycznej.
Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów kl. I-III szkoły podstawowej. Uczniowie naszej szkoły przygotowali siedem prac plastycznych, spośród których po wnikliwej analizie i ocenie, komisja wybrała trzy najlepsze. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się: Julia Soboń, Maja Artymiak i Oliwia Bil.
9 listopada 2020 roku otrzymaliśmy informację, iż Oliwia Bil z klasy drugiej otrzymała wyróżnienie. Niestety, w związku z pandemią, nie została zorganizowana uroczystość wręczania nagród i wyróżnień. 2 grudnia odwiedził naszą szkołę organizator konkursu, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Tomasz Zieliński, który osobiście przywiózł uczennicy klasy drugiej, Oliwii Bil dyplom i nagrody rzeczowe.
Dyplomy otrzymały także Pani Dyrektor Elżbieta Kuźma i wychowawczyni Oliwii, pani Danuta Grula. Na pamiątkę tego spotkania zostały wykonane wspólne zdjęcia.
Serdecznie gratulujemy Oliwce i życzymy dalszych sukcesów!
MIKOŁAJKI ON-LINE
AKCJA „Przebranie=Niepytanie”
Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.
5 grudnia 2020 r. wszyscy uczniowie na platformie Teams obchodzili mikołajki .
W ramach tego dnia Samorząd Uczniowski zaplanował akcję „Przebranie = Niepytanie”. Każdy uczeń, posiadający czerwony element garderoby Mikołaja, był zwolniony z niezapowiedzianych kartkówek oraz odpowiedzi ustnych.Wiele osób, chętniej niż zwykle, pokazało na kamerce uśmiechniętą buzię. Do akcji włączyli się nauczyciele, którzy również założyli czapki Mikołaja. Akcja cieszyła się dosyć dużym powodzeniem. Większość uczniów skorzystała z możliwości „bumelowania”.
Dziękujemy Uczniom, którzy swoim strojem przypomnieli nam o tym radosnym dniu!
PRZEDSZKOLNE MIKOŁAJKI, CZYLI
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
4 grudnia w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się w bajkowy świat. Nasze Przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu czerwono i mikołajkowo.
Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa - Mikołaja! Niekiedy rozbrzmiewały dzwoneczki… to oznaczało, że Mikołaj jest tuż, tuż. Wreszcie… Przyjechał!!! PRAWDZIWY, ŚWIĘTY MIKOŁAJ! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował prezentami wszystkie dzieci!
Przedszkolaki za otrzymane paczki podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami. Dzieci zapraszały Go do domów oraz prosiły, aby przyjechał do nich za rok. No i oczywiście obiecywały, że… będą grzeczne.
Spotkanie Andrzejkowe
26 listopada w młodszej grupie przedszkolnej odbyła się zabawa andrzejkowa. Ten dzień był dniem wróżb, w czasie których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Przedszkolaki dowiedziały się, jaki będą wykonywały zawód, co przyniesie im Święty Mikołaj i które dziecko w grupie darzy ich największą sympatią. Wróżba z butami wskazała osobę, która pojedzie na wycieczkę dookoła świata. Oprócz wróżb były tańce, zabawy przy skocznej muzyce oraz słodki poczęstunek.
,,Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty.
Miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula.”
W dniu 25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tym razem dzieciom towarzyszył tylko jeden honorowy gość - miś Tuptuś. Ze względu na pandemię nie mogły przynieść swoich misiów, jedynie przesłać ich zdjęcia. Wszyscy z dumą opowiadali o misiach, których zdjęcia były prezentowane na tablicy multimedialnej. Potem odbyła się wspólna zabawa przy misiowych piosenkach –
Jadą, jadą misie, Misiowa pobudka, Pluszowy miś.
Przedszkolaki uczestniczyły też w zabawach ruchowych, konkursach, malowały sylwetkę misia farbami oraz odtańczyły misiowy taniec. Najwięcej emocji wzbudziła foto-budka, w której można było choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy miś.
Na zakończenie dnia wszystkie dzieci otrzymały medal Przyjaciel Pluszowego Misia oraz słodką niespodziankę przygotowaną przez rodziców, za którą serdecznie dziękujemy.
Pasowanie na przedszkolaka
19 listopada w grupie młodszych przedszkolaków odbyła się wyjątkowa uroczystość - Pasowanie na przedszkolaka. Dla dzieci było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie! Pokazały, jak wiele już się nauczyły, jak wiele potrafią. Z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki, tańczyły oraz śpiewały piosenki.
Po części artystycznej, dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, często się uśmiechać, słuchać pani i pomagać kolegom.
Następnie pani dyrektor - Elżbieta Kuźma dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na zakończenie tego, jakże ważnego wydarzenia, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek od rodziców, którzy niestety ze względów epidemiologicznych nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Nauka dla ciebie
W piątek, 20 listopada w naszej szkole miały miejsce niekonwencjonalne lekcje. Uczniowie z klas I-VI brali udział w projekcie Nauka dla ciebie.
Jest to wspólny Program Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W ramach realizacji tego programu do szkół i placówek oświatowych w całej Polsce jeżdżą dwa Naukobusy i Planetobus. Aktualnie, z przyczyn związanych z pandemią wyjazdy nie są możliwe. Przygotowano więc bogatą ofertę zajęć online: e-Naukobus, e-Planetobus i e-Laboratoria. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z lekcji przygotowanych przez pracowników Centrum Nauki Kopernik w ramach zajęć e-Naukobus.
Tematem lekcji przeprowadzonych dla klas I-III było "Powietrze", zaś dla klas IV-VI "Ciśnienie". W ramach zajęć, w formie interaktywnego obrazu, uczniowie mogli w praktyczny sposób dowiedzieć się między innymi, co to jest aerodynamika, jakie są rodzaje ciśnień i razem z prezenterami przeprowadzić różne eksperymenty.
Lekcje eNaukobus cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza u młodszych uczniów.
Szanowni Państwo Dyrektorzy, miło mi poinformować, że dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej powstał nowy cykl edukacyjny „Techniki nauki”. To projekt, w którym eksperci, trenerzy i wykładowcy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Ważnym tematem cyklu jest planowanie i dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych, szybkim czytaniem i efektywnym zapamiętywaniem. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl. Zachęcam Państwa do zapoznania się z cyklem „Techniki nauki”. Proszę również o przekazanie tej informacji nauczycielom, uczniom i rodzicom. Jestem przekonany, że nowy materiał edukacyjny TVP będzie wsparciem dla młodych ludzi w ich samodzielnej nauce. |
Z wyrazami szacunku Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki |
Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD – komunikat MEN
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
W tym trudnym dla nas czasie, pomimo iż uczniowie odbywają lekcje w formie zdalnej, nie zapominamy o ważnej dacie, o dniu, który zmienił oblicze naszego kraju.
Tegoroczneobchody Narodowego Święta Niepodległości są zupełnie inne,
bo to obchody w czasach pandemii COVID – 19. Mimo to nasza społeczność szkolna przygotowała krótki filmik, by wspólnie świętując, uczcić Niepodległość.
Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, obchody Narodowego Święta Niepodległości w większości przeniosą się do świata wirtualnego. To szansa, by pokazać, że nawet w takiej sytuacji możemy świętować wspólnie, tworząc atmosferę jedności i solidarności – tak bardzo potrzebnych dziś nam wszystkim.
Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów święta jest akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy z nas będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną ze stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem Internetu.
Drodzy Uczniowie i Uczennice, wspólnie z wychowawcami i nauczycielami, rodzicami i rodzeństwem włączcie się w tę akcję, w tak ważnym dla Naszej Ojczyzny Dniu – Narodowym Święcie Niepodległości.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Spotkały się bajki w przedszkolu,
ciekawe, czy dobrze je znacie…
nie mówiąc wcześniej nikomu,
zmieniły bajkowe postacie …
Szczęśliwie się wszystko skończyło,
wszak dzieci bajki te znały.
Zrobiły porządek w książeczkach,
postacie się już nie zmieniały.
Dzień 5 listopada na długo zostanie w pamięci przedszkolaków z grupy B, ponieważ w tym dniu mogły przebrać się za wybraną przez siebie postać z bajki i wziąć udział we wspólnej zabawie. Zajęcia rozpoczęły się krótką prezentacją postaci. Okazało się, że dzieci bardzo dużo wiedzą o ulubionych, bajkowych bohaterach i chętnie dzielą się swoją wiedzą.
W dalszej części zajęć rozwiązywały zagadki, a także brały udział w grach i zabawach ruchowych związanych z tematyką zajęć. Najwięcej emocji wzbudziło
,,mierzenie pantofelka”, szukanie zatrutego jabłka oraz współzawodnictwo w przebieraniu grochu. Przedszkolny kącik książki został wzbogacony o Wielką Księgę Bajek. Nie zabrakło też tańców i pląsów przy muzyce.
Miłym akcentem kończącym zajęcia były balony podarowane dzieciom przez mamę Alanka - Panią Sylwię Turczyn, za które serdecznie dziękujemy.
Szkoda, że nie wszystkie przedszkolaki mogły uczestniczyć w tym radosnym wydarzeniu…
ŚLUBOWANIE KLASY I
Dzień 30 października 2020r. był pod wieloma względami wyjątkowy i bardzo wyczekiwany. W końcu nadszedł czas, aby najmłodsi członkowie naszej społeczności, oswojeni nieco z nowymi obowiązkami, złożyli przysięgę i zostali pasowani na pełnoprawnych członków wielkiej, szkolnej rodziny.
Do ślubowania przy sztandarze przystąpiły wszystkie dzieci, głośno powtarzając słowa przysięgi. Aktu pasowania na ucznia dokonała dyrektor - p. Elżbieta Kuźma. Symbolicznym ołówkiem zostały przyjęte do grona uczniów. Następnie złożyły swoje podpisy w Kronice szkoły. Na koniec otrzymały drobne upominki i okolicznościowe dyplomy.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, aby każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych doświadczeń związanych z nauką i przynosił radosne chwile spędzone wśród szkolnej braci.
„Ciszą cmentarną ukołysani,
z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani,
odpoczywają w pokoju.”
Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]
Są w naszej szkole dni pełne radości, szczęścia i uniesień, ale są też inne - pełne zadumy, smutku i taki właśnie jest 2. dzień listopada. W tym dniu uczciliśmy pamięć bliskich, naszych bohaterów lokalnych i narodowych, składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem przy szkole.
Dzień Dyni
W czwartek, 29 października przedszkolaki z grupy B obchodziły Dzień Dyni. Tego dnia sala zajęć zamieniła się w dyniową krainę. Królował w niej kolor żółty oraz pomarańczowy, a to za sprawą dzieci, które przyszły ubrane w dyniowe barwy. Wiktoria i Alan zaprezentowali nawet śmieszne dyniowe przebrania. W przedszkolnym kąciku przyrody zgromadziły się bohaterki dzisiejszego dnia – dynie przyniesione przez rodziców. Duże i małe, pomarańczowe, żółte i zielone - wszystkie zachwycały różnorodnością kształtów i kolorów.
Zajęcia rozpoczęły się dyniowym powitaniem. Potem dzieci obejrzały film pod tytułem Od pestki do pomarańczowej kuli. Następnie opisywały dynie i segregowały je pod względem koloru, wielkości i kształtu. Sprawdziły, co ukryło się w środku dyni i spróbowały, jak smakują dyniowe pestki. Wzięły też udział w dyniowych zabawach ruchowych. Dużo radości dostarczyło przedszkolakom wykonanie dyniowych stworków. Dzieci miały też okazję poznać wartości odżywcze dyni i posmakować soku i ciasteczek z tego warzywa.
Kulminacyjnym punktem dnia było rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem
DYNIA GIGANT
I miejsce zajęła dynia Szymonka Pakuły, II - Alanka Turczyna, a III - dynie Julka Czopa i Huberta Skrzypy.
Zwycięzców nagrodziliśmy głośnymi brawami, a wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wychowawcę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji Dnia Dyni, a szczególnie Pani Katarzynie Skrzypie i Pani Magdalenie Czop, które upiekły dla nas pyszne dyniowe ciasteczka.
Dzień Kolorów Jesieni
22 października przedszkolaki z grupy B obchodziły Dzień Kolorów Jesieni.
W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na żółto, czerwono, brązowo lub pomarańczowo. W czasie zabaw utrwalały kolory jesieni, przypomniały sobie, jakie dary przynosi nam ta pora roku i malowały farbami suknię Pani Jesieni. A potem odbył się jesienny bal, w czasie którego wybraliśmy króla i królową jesieni. Zostali nimi Weronika i Alan. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że kapelusz Weroniki i kostium Alana zasługują na wyróżnienie. Królewska para otrzymała w nagrodę korony i zasiadła na przygotowanych królewskich tronach. Po balu udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu właśnie tych wspaniałych, pięknych kolorów. Ze znalezieniem ich przedszkolaki oczywiście nie miały żadnych problemów!
Ten dzień dostarczył dzieciom wiele radości i na pewno będą go miło wspominały.
Oto ja- jestem ok, taki jaki jestem ...
W okresie od października 2019 roku do października 2020 roku w oddziale przedszkolnym naszej szkoły realizowana była innowacja metodyczna Oto ja - jestem ok, taki jaki jestem. Wzmacnianie poczucia wartości u dzieci w wieku przedszkolnym.
Głównym jej celem było wspieranie rozwoju poczucia własnej wartości dzieci dzięki wzmacnianiu ufności we własne mocne strony i zasoby.
W ramach cyklicznych zajęć przedszkolaki, razem z głównymi bohaterami programu - słoniem Emilem i niedźwiedzicą Paulinką, nauczyłysię, jak należy się komunikować i słuchać innych. Dowiedziały się, że ruch wpływa pozytywnie na samopoczucie,poznały swoje mocne strony, a takżenauczyły się akceptować swoje ograniczenia.
Zajęcia prowadzone w formie zabawy uczyły między innymi, jak z szacunkiem traktować siebie i innych, jakrozpoznawać swoje uczucia, a także pomagały poznać różne sposoby na rozwiązywanie konfliktów.
Na zakończenie programu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek od Emila i Paulinki.
Innowacja była realizowana zgodnie z opracowanymi i przyjętymi założeniami. Autorką i realizatorką innowacji była p. Agnieszka Dziama.
Wszystkim uczestnikom życzymy, aby zdobyta podczas zajęć wiedza była wykorzystywana w codziennych sytuacjach życiowych.
Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja i dobrych praktyk w edukacji obywatelskiej. To ważny projekt, a nadrzędnym jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.
18. edycja programu Święto Drzewa przebiegała pod hasłem Święto Drzewa dla zwierząt! Klub Gaja zachęcał wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew z myślą o zwierzętach, dla których zadrzewienia to często jedyny dom na Ziemi.
Najmłodszych uczniów z naszej szkoły nie trzeba było długo namawiać do udziału w tym projekcie. Natychmiast włączyli się do akcji! W ramach współpracy z zaprzyjaźnionym leśniczym z Leśnictwa Adamów - Nadleśnictwo Zwierzyniec otrzymaliśmy 18 sadzonek drzew, które dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III posadziły na terenie szkoły. W ten sposób najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności uczcili 18 lat prowadzonej akcji i z całą pewnością przyczynili się do ochrony całej planety.
To dobry przykład dla innych.
Dzień Przedszkolaka
OD NAJMŁODSZEGO,
AŻ PO STARSZAKA
- WSZYSCY ŚWIĘTUJĄ
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
21 września to był wspaniały dzień dla każdego dziecka z naszego przedszkola zarówno w grupie maluszków jak i starszaków. Świętowaliśmy bowiem DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.
Na dzieci czekało wiele atrakcji i wspaniałej zabawy. Brały one udział w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych. Bawiły się przy największych dziecięcych przebojach.
Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.
Plastik? Rezygnuję. Segreguję.
AkcjaSprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii.
Międzynarodowa kampania, odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września, polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci. Jej nadrzędnym celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
A świadomość ekologiczna uczniów naszej szkoły jest dość wysoka. Wiedzą oni doskonale, że porzucone śmieci stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, dlatego też 18 września, wyposażeni w worki i rękawice ochronne, wyruszyli w teren zbierać zalegające tam śmieci. I choć praca na rzecz ochrony środowiska w naszej szkole trwa cały rok, właśnie dziś można było podziwiać niesłychane zaangażowanie dzieci i młodzieży.
Całego świata oczywiście nie posprzątamy, ale swoją postawą pokażemy, że jesteśmy odpowiedzialni za losy i najbliższego otoczenia, i całej planety. Pokażemy, że dbamy o przyszłość nie tylko naszą, ale też przyszłość młodszych pokoleń.
Niezłomni Żołnierze Zamojszczyzny – żywa lekcja historii,
to hasło przewodnie wycieczki do Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. ppłk. Stanisława Prusa ps. Adam.
08 września 2020 roku uczniowie klasy VIIA i VIIB po raz kolejny mogli podziwiać eksponaty zgromadzone przez założyciela Muzeum – Pana Jana Sitka. Jego syn, Edmund Sitek, kontynuuje dzieło ojca, upowszechnia pamięć o bohaterstwie członków Polskiego Państwa Podziemnego. Pan Edmund przedstawił nam historię powstania muzeum. Pierwotnie nosiło ono nazwę Muzeum Bondyrza – Fabryki i Regionu Zamojszczyzny lat 1939 -1944. W początkowym kształcie funkcjonowało od 1972 do 1978 roku. Zamknięte przez władze komunistyczne, ponownie otwarte w 1983 r. pod nazwą Muzeum Lat Walki i Okupacji Zamojszczyzny 1939 – 1944. W 1990 roku decyzją założyciela przekazane zostało Światowemu Związkowi Armii Krajowej Oddział Okręgowy w Zamościu i otrzymało obowiązującą obecnie nazwę.
Dziś mogliśmy obejrzeć również nową wystawę czasową pod tytułem Pradzieje Bondyrza i okolic, prezentującą eksponaty geologiczne, w tym skamienieliny.
Serdecznie dziękujemy za piękną lekcję historii kustoszowi muzeum - Panu Edmundowi Sitkowi oraz Prezesowi ŚZAK - Panu Sławomirowi Zawiślakowi za zaproszenie.
Narodowe Czytanie 2020
Balladyna Juliusza Słowackiego
Narodowe Czytanie to akcja, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Lekturą dziewiątej odsłony natomiast był dramat Juliusza Słowackiego – Balladyna. To opowieść o zbrodni – jej przyczynach, okolicznościach, skutkach i sprawiedliwej karze. Główna bohaterka nie cofa się przed kolejnymi zbrodniami, by osiągnąć swój cel. Ostatecznie zostaje ukarana, dobro zwycięża zło.
6 września w sali gimnastycznej naszej szkoły wybrzmiały fragmenty, które przedstawiały główne motywy działania i charakter głównej bohaterki - Balladyny.
Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to lektura obowiązkowa, mamy nadzieję, że zaprezentowane fragmenty zaintrygowały słuchaczy i zachęciły do przeczytania tego wybitnego dzieła.
Witaj Szkoło!
Inauguracja roku szkolnego 2020/2021
1 września 2020 roku to dzień wyjątkowy nie tylko w naszej szkole, ale też we wszystkich placówkach edukacyjnych kraju. Tego dnia bowiem wracamy do szkoły nie tylko po wakacjach, wracamy po wielu tygodniach zawieszonych zajęć stacjonarnych. To rok szkolny w dalszym ciągu naznaczony epidemią, dlatego też inauguracja przebiegała nieco inaczej niż zwykle, mniej uroczyście…
Owszem, zgromadziliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, ale, jak nigdy wcześniej, obowiązywał nas reżim sanitarny – dezynfekcja dłoni, nos i usta zakryte maseczką, zachowany dystans społeczny. Od dziś to nasza szkolna „normalność”.
W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która serdecznie przywitała wszystkich wychowanków, uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Pani Elżbieta Kuźma przypomniała o 81. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie, minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar, a pod pomnikiem upamiętniającym te straszne wydarzenia złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze.
W dalszej części Pani Dyrektor przekazała informacje dotyczące funkcjonowania szkoły w tym trudnym czasie, przedstawiła kalendarz roku szkolnego oraz złożyła życzenia wytrwałości, optymizmu oraz, mimo wyjątkowych okoliczności, wielu sukcesów.
Po krótkiej części oficjalnej uczniowie zostali zaproszeni do klas na spotkania z wychowawcami.
Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja i dobrych praktyk w edukacji obywatelskiej. To ważny projekt, a nadrzędnym jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.
18. edycja programu Święto Drzewa przebiegała pod hasłem Święto Drzewa dla zwierząt! Klub Gaja zachęcał wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew z myślą o zwierzętach, dla których zadrzewienia to często jedyny dom na Ziemi.
Najmłodszych uczniów z naszej szkoły nie trzeba było długo namawiać do udziału w tym projekcie. Natychmiast włączyli się do akcji! W ramach współpracy z zaprzyjaźnionym leśniczym z Leśnictwa Adamów - Nadleśnictwo Zwierzyniec otrzymaliśmy 18 sadzonek drzew, które dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III posadziły na terenie szkoły. W ten sposób najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności uczcili 18 lat prowadzonej akcji i z całą pewnością przyczynili się do ochrony całej planety.
To dobry przykład dla innych.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Spotkały się bajki w przedszkolu,
ciekawe, czy dobrze je znacie…
nie mówiąc wcześniej nikomu,
zmieniły bajkowe postacie …
Szczęśliwie się wszystko skończyło,
wszak dzieci bajki te znały.
Zrobiły porządek w książeczkach,
postacie się już nie zmieniały.
Dzień 5 listopada na długo zostanie w pamięci przedszkolaków z grupy B, ponieważ w tym dniu mogły przebrać się za wybraną przez siebie postać z bajki i wziąć udział we
Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami
7 maja 2021 roku młodsze przedszkolaki realizowały zadania w ramach akcji #challengeniebieskiemotyle2021 zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Akcja ma na celu poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. W tym roku przebiega ona pod hasłem
Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami
Dziękujemy za nominację Oddziałowi Przedszkolnemu w Żdanowie - grupa Smerfy i Paniom - Marii Kuźmie i Sylwii Guzik. Oczywiście przyjęliśmy wyzwanie i z radością przystąpiliśmy do realizacji zadań.
Żeby przekazać niebieską iskierkę przyjaźni, musieliśmy:
- ubrać się na niebiesko,
- wykonać pracę plastyczną,
- zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy; ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były nagrane lub napisane pozdrowienia:
JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!
- nominować kolejne dwie osoby i jedną grupę klasową, oddział przedszkolny lub instytucje i powiadomić je o tym.
Na wykonanie zadań mieliśmy tylko 48 godzin. Oczywiście wszystko się udało! Do wykonania zadań nominowaliśmy:
● klasę I ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z wychowawcą - Panią Anną Lalik.
● klasę II ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z wychowawcą - Panią Ewą Nieć.
● klasę III ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusz Kościuszki w Suchowoli z wychowawcą - Panią Teresą Galant.
DZIEŃ DZIECKA W JACNI
W kalendarzu szkolnym jest wiele imprez,
na które uczniowie niecierpliwie czekają. Jedną z nich jest oczywiście Dzień Dziecka. W obecnym roku szkolnym dzień ten dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III obchodziły 8 czerwca. Uczniowie klas starszych musieli poczekać jeden dzień dłużej. Oni do Jacni pojechali 9 czerwca.
Tradycyjnie już współorganizatorem święta był Urząd Gminy w Adamowie. Piękna, słoneczna pogoda oraz bardzo dobre humory sprawiły, że czas spędzony na festynie szkolnym w Jacni upłynął bardzo miło i przyjemnie.
Najciekawsze atrakcje Dnia Dziecka to: zjeżdżalnia dmuchana, plac zabaw, pokaz i nauka tworzenia zwierzaków i kwiatów z balonów, zabawy bańkami mydlanymi oraz park linowy. Z oczywistych względów, największym powodzeniem wśród uczniów klas starszych, cieszył się park linowy.
Wspólne świętowanie poza szkołą, w terenie to spełnienie marzeń naszych uczniów,
a kiełbaski z grilla i popcorn smakowały jak nigdy dotąd. Oczywiście nie zabrakło też słodkości.
Te piękne, słoneczne, wyjątkowe dwa dni pozostawiły dawkę pozytywnej energii
w każdym uczestniku i na długo jeszcze zostaną w pamięci naszych dzieci, tych małych i tych dużych. Ich emocje i dobry humor pokazuje galeria zdjęć.
To była udana zabawa, szkoda tylko, że Dzień Dziecka jest raz w roku…