- Szczegóły
- Odsłony: 3365
Niech żyją wakacje!
Po wielu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na odpoczynek. Dzień zakończenia roku szkolnego to dzień, który uczniowie z pewnością zaliczają do tych przyjemnych i bardzo oczekiwanych dni w roku szkolnym. Przyszedł bowiem wreszcie czas na wakacyjne wyjazdy, odpoczynek, relaks.
Ten dzień, wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej naszej szkoły, rozpoczęli udziałem w uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii Kosobudy – ks. Józefa Zwolaka oraz ks. Wiesława Górniaka. Uczniowie klas ósmych natomiast w podniosłej atmosferze złożyli ślubowanie absolwentów.
Następnie głos zabrała Pani dyrektor – Elżbieta Kuźma, która serdecznie powitała uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły. Krótko podsumowała rok szkolny i poinformowała zebranych, że w sierpniu kończy się kadencja dyrektora szkoły. Funkcję tę, pani Elżbieta Kuźma pełniła ponad 15 lat. Po 39 latach pracy w zawodzie i 15 latach kierowania placówką, pani dyrektor zaplanowała odejście na emeryturę. W związku z tym faktem, pani dyrektor serdecznie podziękowała rodzicom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za wieloletnią współpracę, wspólne budowanie miłej atmosfery.
Sympatycznym i niezwykle wzruszającym momentem było podziękowanie pani Dyrektor złożone przez przedstawicieli rodziców – pana Krzysztofa Kanię i panią Edytę Cios, którzy panią Dyrektor obdarowali życzeniami i pięknym bukietem kwiatów. Do tych życzeń dołączył proboszcz parafii Kosobudy, który pod koniec Mszy Św. również podziękował pani Dyrektor za wieloletnią, doskonałą współpracę szkoły z parafią.
Kolejną osobą planującą odejście na emeryturę jest pani Dorota Pędzierska. Nauczycielka biologii, chemii, wychowawca. Pani Dorota także otrzymała podziękowania za pracę, życzenia i oczywiście kwiaty.
W podziękowaniach podkreślano ciepło, serdeczność i zasługi dla szkoły, jakie pozostawiają za sobą obie panie. Na prośbę przedstawicielki Rady Rodziców wszyscy zebrani zaśpiewali a cappella Sto lat i w tym momencie uśmiechy przeplatały się ze łzami wzruszenia…
Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez panią dyrektor nagród za wysokie wyniki w nauce, wzorową frekwencję, czytelnictwo i sukcesy osiągnięte w konkursach. Uczniowie, którzy wypracowali wysoką średnią albo osiągnęli sukcesy sportowe, otrzymali stypendia naukowe i stypendia za osiągnięcia sportowe. Podziękowania zostały złożone również rodzicom, którzy aktywnie włączali się w działalność na rzecz szkoły.
Część oficjalną zakończyły życzenia dla wszystkich uczniów i nauczycieli a także rodziców. Pani dyrektor życzyła im, by były to udane i bezpieczne wakacje, pełne wrażeń, niezapomnianych dni i słonecznej pogody. W tym miejscu pani dyrektor odczytała list od Wójta Gminy Adamów – pana Dariusza Szykuły. Pan Wójt podziękowania skierował do wszystkich pracowników szkoły oraz do rodziców i uczniów. Podziękował za trud włożony w nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży, za trud włożony w zdobycie wiedzy i umiejętności. List kończyły życzenia udanych wakacji i niezapomnianych przygód.
Później było już mniej uroczyście, bo bardzo wesoło. Abiturienci za pomocą wierszy, piosenek i scenek teatralnych wspominali lata spędzone w murach tej szkoły.
Po spotkaniu ogólnym uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcą.
Uczniom klas ósmych, którzy opuszczają mury szkoły, dedykujemy słowa nieznanego autora –
Ucz się dalej w szkole życia,
Uśmiechaj się zawsze i wszędzie,
Nie żałuj tego, co przeszło,
Nie bój się tego, co będzie.
Kochany Tatusiu!
Ja, dziś życzenia chcę Ci złożyć,
mały bukiecik podarować
i miłość w mym sercu do Ciebie zachować.
I życzę Ci dużo wspaniałej radości,
byś żył dziś i zawsze w dobrej miłości.
Właśnie w tej chwili cieszę się z tego,
że życzyć Ci mogę wszystkiego dobrego.
Z okazji Dnia Ojca, który obchodzimy 23 czerwca, przedszkolaki z naszej szkoły postanowiły złożyć swoim Tatusiom życzenia.
Pięknie ubrane, z uśmiechem na ustach zaśpiewały piosenki, recytowały wiersze, a także wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. W ten jakże wzruszający sposób dzieci podziękowały za okazaną im miłość i troskę.
14 czerwca 2022 roku uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach pod hasłem
„Bezpiecznie podczas wakacji”
zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Potoczku
Zbliżają się wakacje, dlatego też spotkanie z funkcjonariuszem Posterunku Policji w Krasnobrodzie było bardzo potrzebne.
W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Pani policjantka ostrzegła przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać w czasie letnich, wakacyjnych dni. Dzieci, wspólnie z funkcjonariuszką przypomniały, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz jak spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach publicznych. Pani policjantka zwróciła także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych, na zwracanie uwagi na to, czym nas ktoś częstuje. Przestrzegała przed zabawami z obcymi zwierzętami.
Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które chętnie oglądały. Pani bibliotekarka wspaniale opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki.
Po wyjściu z biblioteki, dzięki życzliwości panów strażaków, dzieci mogły z bliska obejrzeć wóz strażacki i sprzęt pożarniczy. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też przymierzanie hełmu strażackiego oraz lanie wody z prądownicy.
Mamy nadzieję, że uczniowie skorzystają z dobrych rad udzielonych przez panią policjantkę i bezpiecznie będą wypoczywać w wakacje.
Wycieczka do Parku Żywiołów
W środę, 15 czerwca uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyli w wycieczce do Parku Żywiołów Archipelagu Roztocze w Budach.
Swoją podróż po tym fantastycznym miejscu zaczęli od poznania Roztocza, angażując wszystkie zmysły. Empiria to unikatowa w skali kraju przestrzeń, w której można dotknąć Roztocza i poczuć się jego integralną częścią. Pobyt w każdej z pięciu kapsuł to niezapomniane i emocjonujące chwile dla wszystkich. Dzieci bawiły się tutaj, doświadczając Roztocza przy pomocy nowoczesnych technologii. W kapsułach poświęconych określonym zmysłom otaczały ich gamy dźwięków, różnych faktur, barw, zapachów i smaków. Uczniowie komponowali własne roztoczańskie melodie, oglądali świat oczami zwierząt, rozpoznawali zapachy. Uczestnicy wycieczki spoglądali w gwiazdy, wpływali na rzeźbę ziemi w wirtualnej piaskownicy, bawili się w paleontologa. Pokonywały laserowy tor przeszkód, bawiły się na podłodze interaktywnej oraz na dwukondygnacyjnym placu zabaw. Miały do dyspozycji również duże klocki kreatywne, z których zbudowały niezwykłe budowle. Następną atrakcją była wizyta w kopalni złota, gdzie każdy mógł wykopać złoto z piasku i zabrać je ze sobą, a potem własnoręcznie wydoić krowę. Przeżyli też bardzo ciekawe spotkanie z historią w Parku Miniatur Kresowych. Pani przewodnik zabrała ich w niezwykłą podróż, pokazując zamki, pałace, strażnice. Dzieci zobaczyły aż 26 wiernie oddanych miniatur rozlokowanych nad rzekami Dniestr i Dniepr. Następnie aktywnie spędzali czas na placu zabaw kreatywnych, gdzie były do dyspozycji huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele oraz tyrolka. Uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do domu.
Była to niezwykle ciekawa, emocjonująca i pouczająca wycieczka dla wszystkich uczestników. Dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych wrażeń.
Spotkanie z leśnikiem
Niedawno obie grupy przedszkolne naszej szkoły odwiedził ciekawy gość – pracownik Nadleśnictwa w Zwierzyńcu.
Celem zajęć było uświadomienie przedszkolakom ogromnego znaczenia lasów – ukazanie wielkiej roli lasu w życiu każdego człowieka oraz uwrażliwienie na właściwe zachowanie ludzi podczas spacerów leśnymi ścieżkami.
W trakcie spotkania z dziećmi Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa w Zwierzyńcu zaprezentował mundur leśnika, zapoznał z pracą leśnika i środowiskiem leśnym.
Dzieci chętnie odpowiadały na postawione im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą przedszkolaków.
Moja ulubiona postać z bajki
Baśnie i bajki towarzyszą wszystkim od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Stąd pomysł na zorganizowanie Konkursu Plastycznego - Moja ulubionapostaćz bajki.
Na konkurs wpłynęło 31 prac, które zostały wykonane przez dzieci z obu oddziałów przedszkolnych. Mali artyści tworząc ulubione bajkowe postacie, wykazali się dużą kreatywnością oraz pomysłowością. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt wśród członków Jury, toteż wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w szkole, a dzieci otrzymały niespodzianki.
Podsumowaniu konkursu towarzyszył występ uczniów klasy IV, którzy przygotowali inscenizację pt. Królewna Gburka.
WYCIECZKA DO STRAŻY I ZOO
09 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce do Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Przedszkolaki poznały specyfikę zawodu strażaka, strój, wyposażenie wozu strażackiego oraz sprzętu używanego podczas wezwań. Największą atrakcją okazało się jednak lanie wody z węża strażackiego.
Następnie dzieci odwiedziły ZOO i poznały wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata.
Z pewnością wycieczka na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.
Słońce, radość, wspólna zabawa, integracja, aktywny wypoczynek,
czyli
Gminny Dzień Dziecka
Wyjazd do kina
01.06.2022 r. uczniowie klas IV - VI pojechali do CKF Stylowy w Zamościu na projekcję filmu Detektyw Bruno.
Film pokazał nam, jak ważna jest przyjaźń. Przekonał się o tym filmowy gwiazdor Bruno Księski (Piotr Głowacki), grający tytułową rolę w hitowym serialu.
W jego życiu pojawił się chłopiec, który najbardziej na świecie lubił rozwiązywać zagadki. Zabawa w poszukiwanie skarbów doprowadziła do niespodziewanego, ale bezcennego odkrycia: nie ma większego skarbu niż prawdziwy przyjaciel.
Cele i założenia programowe wycieczki:
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu,
- integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
Majowe Bieganie
Zamość 2 Maja
IX Ogólnopolski Bieg wokół Twierdzy Zamość odbył się pod honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego – Jarosława Stawiarskiego, Starosty Zamojskiego – Stanisława Grześko oraz Prezydenta Miasta Zamość – Andrzeja Wnuka. Głównym organizatorem natomiast było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu we współpracy z Klubem Sportowym Agros Zamość.
W tym roku zarówno start, jak i meta usytuowane zostały na Rynku Wielkim, a trasa wiodła uliczkami zamojskiej Starówki. Dzieci i młodzież pokonywały krótszy dystans. Kobiety i mężczyźni biegli na dystansie 4 tys. metrów. Jednak, w tej wspaniałej imprezie nie wyniki były najważniejsze, ale sam udział i sprawdzenie swoich możliwości.
Naszą gminę reprezentowali: Zosia Leńczuk, Maksymilian Pakuła, Fabian Pakuła, Ania Świergoń, Emilka Sołtys, Maja Kozyra, Szymon Lewusz, Alicja Krupa, Wiktoria Cieślak, Przemysław Częścik i Kacper Tymosz.
Wszystkim naszym zawodnikom i zawodniczkom należą się brawa za walkę o jak najlepsze miejsca.
Gratulujemy Przemkowi Częścikowi za zajęcie I miejsca w kategorii klas ósmych na dystansie 800 metrów oraz Kacprowi Tymoszowi, który na tym samym dystansie zakończył zmagania na najniższym stopniu podium.
Grali o Puchar Wójta Gminy Adamów
W piątek, 6 maja 2022 r. na boisku sportowym Orionu Jacnia odbył się Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych (rocznik 2007 i młodsi) o Puchar Wójta Gminy Adamów.
Otwarcia turnieju dokonał organizator – Adam Kozyra, życząc wszystkim drużynom super zabawy, mnóstwa bramek oraz rywalizacji zgodnej z zasadami fair play. W turnieju udział wzięli uczniowie z następujących Szkół Podstawowych:
- Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej,
- Szkoła Podstawowa w Krasnobrodzie,
- Szkoła Podstawowa w Kaczórkach,
- Szkoła Podstawowa w Suchowoli.
Drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym. Po zaciętej rywalizacji na pierwszym miejscu podium stanęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Krasnobrodzie. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach, zaś trzecie miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli uplasowała się na czwartym miejscu.
Wręczenia dyplomów, pucharów oraz nagród dokonał Wójt Gminy Adamów, Pan Dariusz Szykuła, który był jednocześnie fundatorem nagród.
Wszystkim drużynom dziękujemy za przybycie i miłą zabawę oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Najlepszy zawodnik – Kacper Gałka – SP Kaczórki
Król strzelców – Aron Piwko – SP Krasnobród
Najlepszy bramkarz – Damian Tyrka SP Krasnobród
Skład naszej drużyny:
Dawid Kozyrski, Dawid Greszta, Hubert Farion, Kacper Tymosz, Karol Flaga, Karol Wiatrzyk, Oskar Pawlik, Jakub Buczek, Szymon Lewusz, Marian Nogas, Szymon Gromek, Jakub Skiba, Jan Radliński.
Dla tych, którym zawdzięczamy wolność
Ten majowy pogodny dzień zgromadził całą społeczność szkolną w sali gimnastycznej, gdzie świętowaliśmy kolejną rocznicę nadania szkole imienia. Każdego roku podczas uroczystej akademii, wzbogaca się nasza wiedza o dokonaniach i zasługach żołnierzy Batalionów Chłopskich. To moment, w którym oddajemy cześć tym, którzy dla naszej wolności polegli w walce. To również czas, by wyrazić szacunek dla tych, którzy tworzyli historię naszego kraju.
Pani dyrektor – Elżbieta Kuźma, w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwracała na wartość wolności w życiu każdego człowieka. To wartość, którą zawdzięczamy również żołnierzom Batalionów Chłopskich. Szkolni artyści zaprezentowali wzruszające pieśni, wiersze i scenki, które wyciskały łzy z oczu oglądających.
Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi to zaszczytne imię. Wierzymy, że ideały i wartości patriotyczne, o które walczyli żołnierze Batalionów Chłopskich, będą wzorcem w dalszym dorosłym życiu wszystkich uczniów opuszczających mury tej szkoły.
Jesteśmy z wami niebieskimi motylami
Pod takim hasłem nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do wyzwania zainicjowanego przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.
Celem akcji jest „poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom”.
Tym razem uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli okazję wejść w rolę dziecka z autyzmem. Doświadczyli, jak to jest słyszeć, widzieć lub odczuwać dotyk inaczej. Dzieci dowiedziały się, czym jest spektrum autyzmu, jakie mogą być jego objawy, a także jak ważna jest empatia, pomoc i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W ramach wyzwania uczniowie wykonali pracę plastyczną Niebieski motyl.
Dziękujemy Zespołowi Szkół w Kornelówce oraz Przedszkolu Samorządowemu nr 1 im. Jana Brzechwy w Tomaszowie Lubelskim za nominację.
Zaelektryzowani,
czyli małe eksperymenty fizyczne i chemiczne!
Do zabaw z powietrzem zaprosił nas Emil z Lublina. Odważni mogli osobiście zmierzyć się z prawami fizyki, nadmuchując rękaw foliowy w 4 sekundy. Hel jak zwykle, rozbawił tych, którzy słuchali zmienionych głosów swoich kolegów. Duże wrażenie na oglądających zrobił skroplony azot, który spowodował skurczenie nadmuchanego balonu w kształcie psa, a kiedy myśleliśmy, że balonik jest zniszczony, podwyższona temperatura przywróciła kształt psu. Ostatnią atrakcją było mierzenie się z prowadzeniem roweru przeciwskrętnego. To zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale znaleźli się tacy, którzy poradzili sobie z tym wyzwaniem.
Było tak, jak zapowiadał prowadzący. Poznaliśmy właściwości gazów oraz zachowanie cząsteczek pod wpływem temperatury. Można rzec, że zostaliśmy zaelektryzowani!
PIOTRUŚ PAN i PIRACI,
kraina marzeń, snu i teatru
Nasi najmłodsi uczniowie obejrzeli utrzymane w konwencji baśni, dynamiczne i barwne widowisko Piotruś Pan i piraci. To przedstawienie niezwykłe. Na scenie pojawiły się olbrzymie obiekty - wielki statek piracki, kolorowy Niby – Ptak, krokodyl, który straszył czy różnobarwne lale. Ponadto ruchome elementy scenografii, niesamowite postacie, dialogi przeplatane wesołymi piosenkami i pirackimi szantami spowodowały, że spektakl bardzo się podobał i dostarczył widzom wiele wrażeń.
Był to też spektakl, który bawi, wzrusza i edukuje. Jak mówią twórcy, najmłodszych uczy, że warto zachowywać się odpowiedzialnie, a ich opiekunów, by pielęgnować w sobie dziecko.
Nasi uczniowie przekonali się, że będąc widzem, można się świetnie bawić.
Maj – rocznica pięknych serc
Żyjemy w wolnej Polsce. Patrząc w przyszłość, powinniśmy jednak pamiętać o doświadczeniach minionych lat. Dlatego dziś zatrzymaliśmy się na chwilę, by spojrzeć w przeszłość. Takie przesłanie towarzyszyło nam podczas obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki ze starszej grupy rozpoczęły akademię od Katechizmu Polaka, a recytatorzy z klasy V i VI wprowadzili nas w podniosły nastrój 3 maja 1791 roku refleksyjnymi oraz radosnymi strofami wierszy
Maj - rocznica pięknych serc.
Maj - rocznica pięknych myśli.
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przyszli.
(……)
Tym, co Polsce dali myśl,
Aby stworzyć cud majowy,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś,
Przed pamiątką chyląc głowy.
Niebieskie Motyle Ukrainie – stop wojnie!
21 kwietnia 2022 roku oba nasze oddziały przedszkolne realizowały zadania w ramach akcji #challengeNiebieskieMotyleUkrainieSTOPwojNIE2022.
Celem tegorocznej akcji jest przekazanie iskierki POKOJU i PRZYJAŹNI dla dzieci i dorosłych z autyzmem pochodzących z Ukrainy oraz zbiórka pieniężna na sprzęt i inne artykuły medyczne niezbędne w czasie działań wojennych.
Swoją integrację z autystykami przedszkolaki wyraziły żółtym i niebieskim ubiorem. W ramach wyzwania wysłuchały opowiadania Jaś i niebieskie motyle, które przybliżyło im, z czym każdego dnia zmagają się osoby z autyzmem i jak ważne jest dla nich wsparcie i akceptacja otoczenia.
Na koniec zajęć każdy przedszkolak wykonał samodzielnie swojego niebiesko-żółtego motylka na znak solidarności z tymi, którym bywa trudniej.
Dziękujemy za nominację grupie 3-latków ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie.
Świat magii i iluzji
11 kwietnia gościliśmy w szkole Cyrk Focus. W trwającym prawie godzinę programie uczniowie obejrzeli mini pokazy akrobatyczne, wkroczyli w świat magii i iluzji. Wesoły klaun rozbawił widzów do łez. Wiele radości sprawił też wyczarowany królik oraz żywy, najprawdziwszy legwan.
Publiczność wstrzymywała oddech, gdy po rozbitym szkle spacerował fakir, a połykacz ognia podkreślił dramatyczny klimat przedstawienia.
Wszyscy świetnie się bawili i z ogromną ciekawością obserwowali pokazy sztuki cyrkowej, która podobała się tym bardziej, że ci, bardziej odważni uczniowie mieli szansę brać czynny udział w pokazach.
Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem
Taki tytuł miały zajęcia biblioteczne dla grupy przedszkolnej trzylatków i czterolatków prowadzone 22 marca 2022 roku przez aktyw biblioteczny - Maję, Amelkę i Lenę. Dziewczęta czytały maluchom fragmenty Kubusia Puchatka, które opowiadały o pięciu zmysłach. Przedszkolaki nazywały narządy wzroku, słuchu, węchu, dotyku oraz smaku. Rozpoznawały po dotyku skarby ukryte w worku niespodzianek, bawiły się w zabawę ruchową Niedźwiadek oraz układały misiowe puzzle. Na zakończenie delektowały się smakiem owoców.
Podczas lektury oraz zabawy dzieci nie tylko uczyły się, jak nazywać i rozróżniać poszczególne zmysły, ale czytając o przygodach przyjaciół ze Stumilowego Lasu, mogły poznać takie wartości jak przyjaźń, wzajemny szacunek i wsparcie. Kubuś Puchatek jest więc książką, która nie tylko bawi, ale również uczy.
Aktywistki biblioteczne świetnie się spisały. Były życzliwe, uczynne i pomocne, dzięki czemu przedszkolaczki sprawnie wykonywały zadania związane z lekturą Kubusia Puchatka. Nie tylko maluchy, ale i prowadzące były bardzo zadowolone z zajęć!
WITAJ WIOSNO!
21 marca dzieci z obu naszych grup przedszkolnych świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące tematyki wiosennej.
Po zabawie wszystkie przedszkolaki razem z Panią Wiosną przemaszerowały barwnym pochodem, trzymając w dłoniach kolorowe gaiki - wiosenne symbole. W ten sposób wyraziły swoją radość z nadejścia nowej pory roku.
Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami.
Akcja Plecaczek
Z inicjatywy rodziców uczniów klasy II w naszej szkole została przeprowadzona akcja Plecaczek.
Przedsięwzięcie to polegało na przygotowaniu małych plecaczków podróżnych i przekazaniu ich najmłodszym uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Cała akcja cieszyła się dużą popularnością, a zebrane plecaczki zostały przekazane dzieciom z Ukrainy, zamieszkującym okolice naszej miejscowości oraz przekraczającym granicę w Hrebennem.
Wszystkim dziękujemy za włączenie się do akcji.
Dzień Bez Plecaka w naszej szkole
Dzień bez plecaka w szkole to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego. 18 marca uczniowie przynieśli do szkoły wszystkie potrzebne podręczniki i przybory jak zawsze, ale nie mogli ich zapakować w plecaki. Musieli się więc wykazać inwencją, kreatywnością! Okazało się, że pomysłów naszym dzieciakom nie brakuje. Nie uwierzycie, w co można zapakować zeszyty i książki! Były między innymi koszyki sklepowe, walizki, wózki, poszewki na poduszkę, pudełka na buty, lodówki turystyczne i … garnek.
Gratulujemy pomysłowości i inwencji twórczej!
KRÓLOWA KSIĄŻKA MA NOWYCH CZYTELNIKÓW -
to pierwszoklasiści, którzy zostali pasowani na czytelnika!
Aktyw biblioteczny w składzie Amelia, Maja, Roksana, Lena oraz Marysia, czyli dziewczyny z klasy VII przygotowały uroczystość pasowania na czytelnika na dzień 16 marca 2022 r. Uroczystości przewodniczyła Królowa Książka. Kandydaci wysłuchali licznych skarg zaniedbywanych książek, a potem zdawali egzamin przed szacowną komisją. Układali zdania z rozsypanki wyrazowej i głośno je odczytywali. Wykazywali się również poczuciem rytmu, ponieważ wśród zadań znalazł się prosty układ choreograficzny. Wśród zdających byli sami chłopcy, dwie dziewczynki były nieobecne.
Zdany egzamin potwierdza gotowość pierwszaków do korzystania z biblioteki szkolnej.
Nowym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód z bohaterami książek.
Adam Mickiewicz
Dziady część II
Czy w naszym świecie, w XXI wieku, jest jeszcze miejsce na duchy…? Takie pytanie zadali nam twórcy sztuki teatralnej z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Bezpośrednio po pytaniu pojawia się jednak odpowiedź – musi być, bo przecież każdy z nas, kto ma świadomość przemijalności ludzkiego życia, stawia sobie pytanie: A co potem…? Zaintrygowani takim wstępem z niecierpliwością jechaliśmy do Zamojskiego Domu Kultury, by obejrzeć spektakl i … może znaleźć odpowiedź na pytanie.
Sztuka wprowadziła nas w tajemnicze, przepełnione magią miejsce i okoliczności. Teksty wypowiadane przez aktorów, scenografia, muzyka stworzyły obrazy, by każdy z nas mógł spojrzeć na swoje życie z własnej perspektywy.
Z pewnością nie znaleźliśmy jasnej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie, ale niejeden uczeń wyszedł z sali teatralnej z głową pełną refleksji dotyczących życia człowieka.
Dzień Bezpiecznego Internetu,
czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci online
w szkole i w domu
8 lutego uczniowie klas I – III oraz IV – VI obejrzeli spektakl Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów przygotowany przez NASK PIB w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Spektakl poruszał temat bezpiecznego
i świadomego korzystania z Internetu. Następnie uczniowie wzięli udział w interaktywnym spotkaniu online na żywo z PLIKIEM i FOLDEREM, którzy występowali w przedstawieniu. Pogadanka dotyczyła możliwych zagrożeń płynących z Internetu oraz sposobów mądrego korzystania z sieci.
Takie właśnie przedsięwzięcia edukacyjne są nie tylko bardzo ciekawe, ale też, a może przede wszystkim niezwykle pouczające. Z pewnością zwracają uwagę na zdrowe nawyki w korzystaniu z technologii, na weryfikację treści w Internecie, a także na umiar w korzystaniu z zasobów internetowych.
Moi wyjątkowi dziadkowie
Uczennica klasy III, Maja Artymiak otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie
Plastycznym Moi wyjątkowi dziadkowie zorganizowanym przez KDK w Kutnie.
Przedmiotem konkursu była praca plastyczna, ukazująca wyjątkowość babć i dziadków.
W konkursie wzięło udział 645 prac z całego kraju. Maja otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe.
Brawo! Życzymy dalszych sukcesów!
Zajęcia biblioteczne
Zabawy z Kubusiem Puchatkiem
Pinokio, Sindbad, Królowa Śniegu, Pocahontas – interaktywne spotkanie z bajką
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Dzień Babci i Dzień Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie
obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w naszej
szkole również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach. Przygotowały dla nich upominki i filmik
z krótkim programem artystycznym.
Wiersze, tańce i piosenki w wykonaniu wnuków były na pewno najcenniejszym prezentem dla Babć
i Dziadków i dostarczyły im niezapomnianych wzruszeń.
Kochamy Was! Życzymy Wam zdrowia i długich lat życia!
Jesteśmy dumni z Polski
W XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Jesteśmy dumni z Polski uczennica klasy III – Julia Soboń otrzymała wyróżnienie.
Na konkurs wpłynęło 365 prac z 73 placówek z całej Polski. Zdaniem komisji oceniającej wszystkie prace wyróżniały się starannym wykonaniem, pomysłowością i użyciem ciekawych technik plastycznych.
Czekamy na dalsze sukcesy!
Dekoratorzy pierniczków
Mieliśmy w tym tygodniu wiele atrakcji - uczestniczyliśmy w wycieczce Kraków – Zakopane – Wieliczka, próbowaliśmy też swoich sił w bożonarodzeniowym pieczeniu pierniczków w Adamowie. Chętni wykrawali z ciasta piernikowego ulubione kształty serc, choinek i gwiazdek, a potem ozdabiali je kolorowym lukrem. Pracownice Spółdzielni Socjalnej Adamowianka koordynowały nasze działania, ale nie chciały zdradzić tajemnicy przygotowywania ciasta piernikowego. Każdy z nas musiał więc wypracować własny przepis na pyszne ciastka piernikowe, co wcale nie jest trudne, bo mamy domowe przepisy sprawdzone przez nasze babcie i mamy.
Po części kulinarnej próbowaliśmy swych sił w tenisie stołowym, rzuciliśmy nawet wyzwanie Pani Renacie Szyper i Zofii Nadrze. Przyznajemy, obie panie nieźle sobie radziły! Kto nie lubi tenisa, mógł zagrać w bilard, piłkarzyki i inne gry planszowe.
W siłowni największą popularnością cieszyła się bieżnia, na której pokonywaliśmy własne słabości i zmuszaliśmy nasze ciała do wysiłku fizycznego. Świetna forma Szymona z klasy IV mobilizowała tych, którzy nie są tak jak on wysportowani.
Bawiliśmy się wybornie! Mamy nadzieję, że zachowamy do świąt zapał do niesienia pomocy naszym mamom i babciom w przygotowaniach potraw świątecznych.
Poznaj kraj
To hasło przewodnie przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki, które umożliwiło nam wyjazd na wycieczkę Kraków – Zakopane – Wieliczka w dniach 6 – 8 grudnia 2021 r.
Nasze poznawanie Polski rozpoczęliśmy od Krakowa, gdzie zgodnie z planem wędrowaliśmy śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Traktem Królewskim. Nasz przewodnik, Leszek Wójcik, okazał się świetnym gawędziarzem i w ciekawy sposób, często okraszony anegdotami z epok, przekazywał wiadomości o zabytkach Krakowa. Wśród perełek, które podziwialiśmy znalazł się oczywiście Zamek Królewski z Kaplicą Zygmuntowską oraz Kościół Mariacki. Pogoda tego dnia nam nie dopisała, przez cały dzień siąpił deszcz i było zimno, ale za to drugi dzień spełnił nasze oczekiwania. Zwiedzanie Zakopanego, wjazd na Kasprowy Wierch oraz wędrówka po Kotlinie Kościeliskiej to spełnienie naszych marzeń. Szczególnie zachwycił nas spacer szlakiem kościeliskim i przepiękne widoki Tatr Zachodnich. Podobno przeszliśmy tego dnia 21 km, ale mieliśmy satysfakcję, bo przecież to nie lada wyczyn.
Trzeciego dnia udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Sanktuarium związane jest z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej, siostry zakonnej, która została beatyfikowana 1993 r. przez Jana Pawła II, a w 2000r. kanonizowana. Spodobały nam się przygotowane dla pielgrzymów w dolnej części bazyliki kaplice podarowane przez Kościół Węgierski. Grekokatolicy z Polski i Ukrainy ufundowali kaplicę św. Andrzeja Apostoła, podobną do świątyń prawosławnych z ikonostasami. Zwieńczeniem naszej wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.
Młodszym kolegom polecamy trzydniowe wycieczki, dzięki którym można zwiedzać i poznawać nasz kraj w miłym gronie rówieśników.
Mikołaj istnieje naprawdę!
Kto nie wierzy, niech obejrzy galerię zdjęć!
Pomaganie jest piękne!
Kolejna edycja akcji Tak. Pomagam!
W piątek i sobotę (3 i 4 grudnia) w wytypowanym sklepie sieci Carrefour w Zamościu stanęły specjalnie oznakowane wózki, a przy nich nasi uczniowie – wolontariusze Szkolnego Koła Caritas. Zbierane były artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu przeznaczone dla niezamożnych rodzin i placówek Caritas.
Pozdrawiamy wszystkich wolontariuszy!
Kolory Niepodległej
Wśród nagrodzonych w IV edycji konkursu plastycznego Kolory Niepodległej oraz Wolna – Niepodległa znalazły się także nazwiska naszych uczniów. Jesteśmy z nich niezmiernie dumni, bo w konkursie brało udział ponad 1,5 tysiąca uczestników, ponadto prace naszych wychowanków są już cyklicznie doceniane przez Komisję Konkursową.
Konkurs zorganizowano w 103. rocznicę odzyskania niepodległości pod patronatem Premiera RP – Mateusza Morawieckiego, a współorganizatorami są Wojewoda Lubelski, Kurator Oświaty w Lublinie i IPN Lublinie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa Dyrektor Delegatury w Zamościu Lubelskiego Kuratorium Oświaty – p. Monika Żur i Poseł na Sejm RP – p. Tomasz Zieliński.
Osiągnięcia naszych uczniów
II miejsce - Julia Soboń z klasy III
III miejsce - Maksymilian Pakuła z klasy II
Wyróżnienie – Maja Artymiak z klasy III
Warto podkreślić, że z każdej szkoły na konkurs mogły być wysłane tylko 3 prace!!!
Zwiedzamy Zamość i Chełm
3 grudnia My, uczniowie klas I – III wyruszyliśmy na spotkanie z Duchem Bieluchem. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamościa. Pan przewodnik opowiedział nam o początkach miasta Zamość, o początkach fortyfikacji otaczającej miasto, a następnie oprowadził nas po największym z bastionów. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Widzieliśmy Pałac Zamojskich i pomnik Zamojskiego, urokliwe kamieniczki, Rynek Wielki zwany Sercem Zamościa, Rynek Solny i Rynek Wodny. Trochę zmarznięci i zmęczeni, ale bardzo podekscytowani wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę do Chełma, do zabytkowej kopalni kredy.
Tam, pani przewodnik zaprosiła nas do wspólnego zwiedzania królestwa Ducha Bielucha. Mówiła, że Duszek Bieluszek jest przyjacielem wszystkich dzieci i nie trzeba się go bać. W trakcie zwiedzania krętych podziemi dowiedzieliśmy się, że podziemia kredowe w Chełmie są zabytkową kopalnią kredy, że jest to unikat górnictwa kredowego w Europie.
W jednej z komnat mieliśmy okazję pomyśleć o swoich życzeniach i… wtedy pojawił się Duch Bieluch! Nie zapomnimy szybko tej wyprawy i spotkania z Duchem!!!
Podczas dalszej wędrówki spotkaliśmy też Białego Niedźwiedzia, który zapoznał nas z historią miasta. Dzięki wysłuchanej opowieści o białym niedźwiedziu dowiedzieliśmy się, dlaczego w herbie Chełma widnieje biały niedźwiedź pośród trzech dębów.
Wycieczka pełna była różnorodnych, ciekawych i pouczających atrakcji – bardzo się wszystkim uczestnikom podobała. W dużym stopniu była to zasługa pana Andrzeja, naszego przewodnika, który w interesujący sposób przedstawił nam wszystkie zwiedzane miejsca.
Myślimy już o następnej wycieczce, może w marcu, może w kwietniu… Gdzie? Tego jeszcze nie wiemy!!!
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. O tym święcie nie zapomniały także przedszkolaki z naszych oddziałów przedszkolnych.
W tym dniu czekało na nich wiele atrakcji. Poznały historię Święta Misia, oglądając prezentację multimedialną. Dowiedziały się, jakie mamy gatunki niedźwiedzi żyjących na świecie. Miały okazję przypomnieć sobie lub poznać ciekawych bohaterów - Misia Uszatka, Kubusia Puchatka i wielu innych bardziej lub mniej znanych sławnych misiów z dziecięcych bajek. Dzieci zatańczyły ,,misiowy” taniec i przypomniały sobie zabawy z misiami w roli głównej. Brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne.
Na zakończenie tego wspaniałego dnia otrzymały odznaki Przyjaciela Pluszowego Misia i zmisiowane opaski. Nie zabrakło także degustacji ulubionego „misiowego” przysmaku, czyli miodu. Były również misiowe babeczki i inne smakołyki.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i radości. Dzieci były szczęśliwe mimo tego, że misie zostały w tym roku w domu.
Pasowanie na pierwszoklasistę
15 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania pierwszoklasistów na uczniów. To emocjonujące wydarzenie jest piękną i niezapomnianą szkolną tradycją, kultywowaną od lat. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Dlatego uroczystość miała bardzo podniosły a zarazem radosny charakter. Od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie odświętnie ubrani, sala udekorowana - to wszystko po to, aby Ślubowanie wypadło jak najbardziej uroczyście.
W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyły uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Natomiast aktu pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły - Pani Elżbieta Kuźma, przyjmując 13 pierwszoklasistów do grona wielkiej szkolnej społeczności. Ukoronowaniem aktu pasowania było odciśnięcie kciuka na „Akcie ślubowania”.
Następnie uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, medale oraz inne upominki. Pani Dyrektor też przyniosła prezenty dla pierwszoklasistów, dostali oni od niej piękne książki do czytania.
Po części oficjalnej dzieci udały się na słodki poczęstunek do swojej klasy, gdzie czekał na nich wspaniały tort.
Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada
10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Podczas uroczystości uczniowie klasy VII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość.
Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu. O godzinie 11:11 w ramach świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy zgromadzeni na apelu odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Pasowanie na przedszkolaka
to wyjątkowa uroczystość. W naszej młodszej grupie miała ona miejsce 16.11.2021 r.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności. Po części artystycznej dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pań i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem. Symbolem przyjęcia w poczet przedszkolaków było dotknięcie ogromną kredką ramienia dziecka przez Panią Dyrektor – Elżbietę Kuźmę.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz kuferek ze słodkościami. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Z uśmiechem na buziach, w atmosferze radości minął kolejny, ale jak ważny dla najmłodszych dzień w przedszkolu – dzień pełen emocji i miłych wrażeń.
Ze względu na pandemię COVID – 19 nie mogliśmy zaprosić rodziców na uroczystość pasowania, dlatego została ona nagrana.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu znaleźliśmy się w baśniowej krainie, bo dzieci przyszły przebrane za bohaterów swoich ulubionych bajek. A braku kreatywności naszym uczniom nie można zarzucić! Korytarzem szkolnym przechadzał się kowboj, nieśmiało przebiegały księżniczki. Był też Kopciuszek, który zgubił pantofelek, ale książę szybko odnalazł tę piękną, smukłą, bosą stopę. Pięknie prezentował się Spider Man i Zorro.
To był bardzo sympatyczny dzień.
Pamiętamy…
Wykonaj zdjęcia do legitymacji przy pomocy bezpłatnego kreatora
Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, w której udostępniono nowoczesne narzędzia, takie jak Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. W ramach tego projektu, każdy uczeń ‒ niezależnie od wieku i szkoły, do której uczęszcza, może wykonać bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej. Akcja trwa jedynie do 10 listopada. czytaj więcej ...
Święto Dyni
W piątek, 29 października, w grupie trzy i czterolatków swoje święto miała DYNIA.
Dzieci w ten dzień upodobniły się do niej… kolorem swoich ubrań. Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym przedszkolaki, „badając” jej ciężar, wygląd zewnętrzny i to, co jest wewnątrz. Porównywały różne dynie pod względem koloru, kształtu i wielkości. Wzięły również udział w licznych zabawach muzyczno-ruchowych z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, skoki przez dynię, dyniowy tor przeszkód. Bawiły się wspólnie przy piosence Dynia jak bania.
Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyni oraz pysznych dyniowych babeczek przygotowanych przez P. Kasię Skrzypę, której bardzo dziękujemy!
Ten dzień dostarczył dzieciom wiele wrażeń, a przygotowane atrakcje pozwoliły odkryć wiele zalet tego wyjątkowego warzywa.
II etap Konkursu Przyrodniczego
Nocne życie zwierząt leśnych
Troje uczniów naszej szkoły: Patrycja Nogas - kl.VIIIb, Amelia Greszta – kl.VII, Karol Flaga – kl. VIIIa, po przejściu przez etap szkolny, zakwalifikowało się do II etapu konkursu przyrodniczego Nocne życie zwierząt leśnych zorganizowanego przez Nadleśnictwo Zwierzyniec.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci oraz młodzieży na bogactwo przyrodnicze polskich lasów, popularyzacja wiedzy przyrodniczo-leśnej oraz zainteresowanie uczniów problematyką ochrony przyrody. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia dotyczące nocnego życia zwierząt, roli nocy w życiu roślin i zwierząt, przystosowanie gatunków do warunków panujących nocą.
Etap powiatowy odbył się 27.10.2021r. w siedzibie Nadleśnictwa. Wzięli w nim udział uczniowie 20 szkół podstawowych z powiatu zamojskiego.
Z radością informujemy, że Patrycja Nogas z klasy 8 b zajęła w tym konkursie II miejsce, natomiast Amelia Greszta oraz Karol Flaga otrzymali wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom sukcesu!
Ciekawi i aktywni
to motto wycieczki do Chełma!
Małymi krokami realizujemy plan poznania naszego regionu. 12 października byliśmy w Zwierzyńcu, 21 października 2021 r. udaliśmy się do kopalni kredy w podziemiach miasta Chełm. Chcemy nadrobić zaległości, które wywołała pandemia Covid-19, integrujemy się, staramy się jak najwięcej zobaczyć i poznać. Idzie nam coraz lepiej, chyba możemy się już nazwać zgraną ekipą!
Ciekawa rzecz, schodzenie do podziemi na 12 m w głąb wyrobiska kredowego, nie jest dla każdego. Dwie z naszych koleżanek nie dokończyły zwiedzania wyznaczonych dla turystów tuneli i wróciły na powierzchnię. Pozostali z radością szli za przewodnikiem, uważnie słuchając historii związanej z wydobywaniem kredy. Tunele, którymi przemieszczaliśmy się, pochodzą z XVII i XVIII wieku, ale wzmianki o Chełmie, jak nam przekazał przewodnik, pojawiają się już w zapisanych dokumentach za czasów pierwszych Piastów. Największą atrakcją, było oczywiście spotkanie z Duchem Bieluchem.
Dalsza integracja i radosne zabawy miały miejsce w Aquaparku. Ci z nas, bardziej obyci z wodą, śmiało nurkowali i korzystali ze zjeżdżalni. Początkujący, powoli i pod okiem pomocnych kolegów, oswajali się z basenem.
Zachęcamy bardzo naszych młodszych i starszych kolegów do korzystania z atrakcji turystycznych oferowanych przez miasto Chełm.
Kolejni
ciekawi przyrody!
Uczniowie klas IV – VI również uczestniczyli w zajęciach Zagrożone i chronione gatunki ptaków RPN. Naszym przewodnikiem po wystawach i na ścieżce dydaktyczno – edukacyjnej była Pani Małgorzata Pasieka. Choć uczniowie V i VI klasy w czerwcu oglądali stałą wystawę W krainie jodły, buka i tarpana, to okazuje się, że kolejne zwiedzanie przynosi nową wiedzę i nieznane nam wiadomości. I tak, dowiedzieliśmy się, że tarpany trafiły do zwierzynieckiego parku w 1780 r., a obecny konik polski, potomek tarpana został sprowadzony do RPN w 1982 r. Oprowadzający, zwrócił naszą uwagę na niedźwiedzia brunatnego i węża eskulapa, których obecnie nie spotkamy na terenie RPN. Wśród 230 gatunków ptaków występujących w RPN znajduje się największa sowa, puszczyk uralski.
Na ścieżkę dydaktyczną zostaliśmy wyposażeni w lornetki i karty zadań. Po drodze obserwowaliśmy warstwy lasu i zmieniające się wraz z wysokością zalesienie. I tak kolejno mijaliśmy las sosnowy, potem jodłowy, na szczycie we mgle ukazał nam się las bukowy.
Wspinaczka na Bukową Górę okazała się przyjemną wędrówką, a liczenie stopni schodów dla wielu było niezłym zadaniem na uważność. Sprawne wejście na Bukową Górę to duży sukces, a ci, którzy wątpili w swoje możliwości, byli mile zaskoczeni dotarciem do celu.
Mieliśmy dużo szczęścia, bo choć synoptycy zapowiadali opady deszczu, aura nam dopisała i tylko przez chwilę towarzyszyła nam mała mżawka.
Dziękujemy pracownikom RPN za kolejną lekcję o przyrodzie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Wyjazdy do Zwierzyńca,
ciąg dalszy…
Uczniowie klas I- III to kolejna już grupa uczniów naszej szkoły, którzy wybrali się na wycieczkę do Zwierzyńca. Nasi najmłodsi wzięli tam udział w zajęciach przyrodniczych zorganizowanych przez Roztoczański Park Narodowy w ramach kolejnej edycji działań edukacyjnych Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze RPN pod nazwą Zagrożone i chronione gatunki ptaków w RPN.
W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN powitała nas Pani przewodnik, która zdecydowała, że zostaniemy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa obejrzała film o przyrodzie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Druga natomiast wraz z przewodnikiem zwiedziła wystawę ekspozycji stałej, która ukazywała bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej parku od czasów prehistorycznych do czasów współczesnych. Podczas zwiedzania dzieci miały znaleźć piórka ptaków i jaja sprytnie schowane przez Panią przewodnik. Na szczęście udało się odnaleźć wszystkie ukryte przedmioty.
Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez pracownika Parku. Obejrzeli film o sowie, Pani przewodnik przedstawiła kilka ciekawostek z życia tego niezwykłego ptaka. Każdy z uczestników dostał piórka ptaków, lupę i z bliska mógł je dokładnie obejrzeć. Później kroplomierzem można było sprawdzić, czy piórka przemakają, zakraplając każde kropelkami wody. Pani przewodnik przygotowała uczniom krzyżówkę, której hasło brzmiało - chronimy sowy. Po wykonaniu tego zadania dzieci dostały puzzle, z których trzeba było jak najszybciej ułożyć obrazek.
Po zajęciach w ośrodku uczniowie wyruszyli na trasę prowadzącą na Bukową Górę. Po krótkim spacerze, gdzie mogli z bliska podziwiać piękno przyrody, mieli do wykonania zadanie. Tym razem zostali podzieleni na 4 grupy. Każda miała wykonać gniazdo innego ptaka, a następnie trzeba było umieścić tam jajka tak, aby gniazdo nie rozpadło się. Wszystkie grupy spisały się na medal!
Po wykonaniu zadań uczniowie wrócili na teren ośrodka RPN, gdzie przy grillu nastąpiło podsumowanie zajęć przyrodniczych.
Wycieczka bardzo pozytywnie wpłynęła na uczniów, szczególnie tych zainteresowanych przyrodą. Roztoczański Park Narodowy to wspaniałe miejsce na poznanie historii, miejsca, osobliwości przyrodniczych. Na pewno tam wrócimy.
Dziękujemy serdecznie wszystkim pracownikom Roztoczańskiego Parku Narodowego za przygotowanie interesujących zajęć.
Wycieczka do Zwierzyńca
4 października uczniowie klas ósmych i siódmej uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w ramach pakietu działań edukacyjnych
Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze RPN.
W Ośrodku Muzealno - Edukacyjnym obejrzeli film prezentujący uroki Roztocza w różnych porach roku oraz wystawę stałą W krainie jodły, buka i tarpana.
Następnie, korzystając z pięknej, jesiennej pogody, ścieżką poznawczą na Bukową Górę udali się na zajęcia terenowe. Wędrując, mijali Głaz Papieski oraz Pomnik Pamięci Poległych Leśników. Po drodze uczniowie poznawali niezwykłą różnorodność przyrodniczą rodzimej flory i fauny.
Wspólną wędrówkę zakończyliśmy w miejscowości Sochy przy cmentarzu upamiętniającym niemiecką pacyfikację wsi 1 czerwca 1943 r. Zmęczeni i głodni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Zwierzyńca, gdzie czekał na nas grill.
Dziękujemy pracownikom RPN za możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach edukacyjnych oraz pomoc w kształtowaniu kultury przyrodniczej uczniów.
Jak rozmawiać z psem
to tytuł filmu, który w Zamojskim Kinie Stylowy obejrzeli uczniowie klasy VI. To historia pełna humoru, zwrotów akcji i wielkiej przyjaźni technologicznego geniusza z psem. O swoich wrażeniach opowiedzieli na lekcji języka polskiego. Generalnie, większość uczniów opowiada o filmie z sympatią.
Julka mówi, że film był ciekawy, momentami wzruszający. Jej opinię potwierdza Eryk. Jemu najbardziej podobał się moment, w którym kolega jednego z głównych bohaterów przejął stację kosmiczną i w konsekwencji rozbite zostały klosze latarni ulicznej.
Kuba zwrócił uwagę na scenę z psem, który nagle zaczął mówić, a Olivier rozumiał, co mówi jego czworonożny przyjaciel.
Zuzanna opowiada o podzielonych emocjach. Mówi, że chwilami film był interesujący, ale nie brakowało też nudnych, przewidywalnych scen.
Nikola natomiast stanowczo nie poleca filmu. Jej zdaniem było to typowe familijne kino komediowe dla dzieci do lat 13. Ma również zastrzeżenia dotyczące montażu poszczególnych scen.
Może więc warto wybrać się do kina i zweryfikować opinie uczniów klasy VI?
Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków.
Tego dnia w obu naszych grupach przedszkolnych na dzieci czekało wiele atrakcji. Przedszkolaki uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych. Zabawy przy muzyce przeplatane były konkursami. Radosna rywalizacja sportowa zakończyła się wręczeniem odznak Super Przedszkolaka i dyplomów. Dodatkową atrakcją były pamiątkowe zdjęcia ze śmiesznymi gadżetami w foto-budce. Nie brakowało też słodkiego poczęstunku.
Na zakończenie wspólnych zabaw dzieci otrzymały upominki przygotowane przez rodziców.
Uśmiechy na twarzach przedszkolaków najlepiej odzwierciedlały ich znakomity nastrój.
Odwiedziny w Muzeum w Bondyrzu stały się tradycją
Co roku korzystamy z możliwości pogłębienia wiedzy o walkach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z hitlerowskim okupantem w czasie Powstania Zamojskiego oraz o trudnym życiu Polaków w okresie komunizmu. Tym razem 22 września, uczniowie klasy VII wsłuchiwali się w opowieść Pana Edmunda Sitka o tym, jak Jego dziadek, żołnierz AK oraz ojciec, członek Szarych Szeregów i organizacji WiN za służbę Ojczyźnie trafili do komunistycznego więzienia, z którego wyszli w 1953 r. I choć komuniści bohaterów wojennych nazywali bandytami, a po wyjściu z więzienia oficer wojska polskiego w stopniu kapitana pracował w Zamościu we Młynie jako księgowy, zaś Jan Sitek w fabryce mebli w Bondyrzu, obaj mieli w pamięci słowa przysięgi Roty żołnierzy AK, w której ślubowali -
[…]
Kładę swe ręce na ten święty Krzyż
Znak męki i Zbawienia, przysięgam
być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczpospolitej Polskiej
Stać nieugięcie na straży Jej honoru
I o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił
Aż do ofiary życia mego.
Nie dziwi zatem fakt, że pragnęli utrwalić pamięć o tych, którzy przelewali krew za naszą wolność. Zebrane i opisane przez siebie eksponaty umieścili w Izbie Pamięci, bo tak początkowo nazwano to muzeum. Oprowadzający, opowiedział nam o niezwykłej drodze krucyfiksu, na który składali przysięgę żołnierze AK. Krzyż trafił po II wojnie do Australii, a po śmierci Andrzeja Lubicza- Sawickiego, powrócił do Polski i obecnie możemy go podziwiać przy ołtarzu polowym.
Serdecznie dziękujemy za kolejną piękną lekcję historii kustoszowi muzeum - Panu Edmundowi Sitkowi.
SŁOŃCE, DOBRY HUMOR, ZABAWA, INTEGRACJA
W piątek, 10 września 2021 r. pogoda nam dopisała i mogliśmy po raz kolejny skorzystać z atrakcji proponowanych przez Spółdzielnię Socjalną Adamowianka. Nasz ostatni klasowy pobyt w Jacni miał miejsce w czerwcu bieżącego roku i wtedy po raz pierwszy mierzyliśmy się z takimi wyzwaniami jak pokonanie toru przeszkód w parku linowym.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy IV i klasy V już bez strachu wspinali się na ściankę i z radością przemierzali stacje parku linowego. Sprawni i szybcy z klasy V pokonali tę trasę czterokrotnie i wciąż nie mieli dość.
Organizatorzy naszego spotkania wypełniali nam czas wspólnymi zabawami, ale niestety, na wszystkie atrakcje tego czasu nie wystarczyło.
Nic tak nie zbliża, jak wspólnie spędzone chwile wśród śmiechu kolegów i słonecznej pogody. Mamy nadzieję, że uda nam się w drugim półroczu ponownie odwiedzić Jacnię. A usłyszeliśmy, że być może park linowy zostanie wzbogacony o zjeżdżalnię nad zalewem. Będziemy się dowiadywać, czy udało się osiągnąć ten nowy cel.
Spotkanie integracyjne
6 września 2021 r. młodsza grupa przedszkolaków uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym. Dzieci aktywnie spędzały czas w Jacni wspólnie z rodzicami, nauczycielami i uczniami klasy VII. Celem spotkania było bliższe poznanie się, nawiązanie relacji i budowanie miłego klimatu.
Tego dnia dopisała piękna słoneczna pogoda, a przedszkolaki już od rana były podekscytowane i niecierpliwie czekały na wyjazd ze szkoły. Impreza rozpoczęła się od zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu. Ogromnym powodzeniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia. Były też zabawy ruchowe, zabawy ze śpiewem oraz przeróżne konkurencje sportowe, w których uczestniczyły także starsze koleżanki z klasy VII. Uczestnicy między innymi przechodzili przez tunel, pokonywali slalom między pachołkami. Wszystkie te zabawy wywołały dużo uśmiechu na twarzy, szczególnie tych najmłodszych.
Po licznych, wyczerpujących zabawach dzieci wraz z rodzicami przeszły do stolików, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek oraz słodka niespodzianka. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dziękujemy uczniom z klasy VII za wspólną zabawę. Dziękujemy też Paniom ze Spółdzielni Socjalnej Adamowianka, które zaangażowały się i zadbały o to, by ten dzień był dla przedszkolaków wyjątkowy.
Czytanie Narodowe 2021
W tym roku odbyła się 10. już, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura – Moralność pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej wybrzmiała również w murach naszej szkoły. Fragmenty dramatu odczytali uczniowie starszych klas podczas lekcji języka polskiego. Ponadto poznali sylwetkę pisarki, obejrzeli fragmenty inscenizacji dramatu w reżyserii Marcina Wrony.
Moralność pani Dulskiej to jedno z najważniejszych dzieł Zapolskiej, w którym autorka krytykuje obłudę, fałszywą moralność i przekazuje odbiorcom uniwersalne przesłanie, skłania do refleksji…
Kto wie? Może nasza młodzież zechce poznać dramat w całości?
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
1 września w naszej szkole rozpoczął się nowy rok szkolny 2021/2022. I, mimo że pandemia nie skończyła się jeszcze, że w reżimie sanitarnym, to nie kryliśmy radości ze spotkania z koleżankami i kolegami, z powrotu do szkoły. Budynek szkolny nagle ożywił się, wszędzie słychać było gwar i beztroski śmiech. Uczniowie dzielili się wspomnieniami z wakacji.
Nie zapomnieliśmy o bohaterach poległych podczas II wojny światowej. Ich pamięć uczciliśmy tradycyjnie minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem.
Okres nauki zdalnej i ograniczeń związanych z pandemią był dla wszystkich bardzo trudnym czasem. Jaki będzie obecny rok szkolny?
Każdy z nas jest pełen obaw. Nikt jednak nie traci nadziei, że będzie to mimo wszystko rok nauki w trybie stacjonarnym…
Tego życzymy sobie i wszystkim uczniom w kraju!
Pasowanie na pierwszoklasistę
Zwiedzamy Zamość i Chełm
3 grudnia My, uczniowie klas I – III wyruszyliśmy na spotkanie z Duchem Bieluchem. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamościa. Pan przewodnik opowiedział nam o początkach miasta Zamość, o początkach fortyfikacji otaczającej miasto, a następnie oprowadził nas po największym z bastionów. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Widzieliśmy Pałac Zamojskich i pomnik Zamojskiego, urokliwe kamieniczki, Rynek Wielki zwany Sercem Zamościa, Rynek Solny i Rynek Wodny. Trochę zmarznięci i zmęczeni, ale bardzo podekscytowani wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę do Chełma, do zabytkowej kopalni kredy.
Tam, pani przewodnik zaprosiła nas do wspólnego zwiedzania królestwa Ducha Bielucha. Mówiła, że Duszek Bieluszek jest przyjacielem wszystkich dzieci i nie trzeba się go bać. W trakcie zwiedzania krętych podziemi dowiedzieliśmy się, że podziemia kredowe w Chełmie są zabytkową kopalnią kredy, że jest to unikat górnictwa kredowego w Europie.
W jednej z komnat mieliśmy okazję pomyśleć o swoich życzeniach i… wtedy pojawił się Duch Bieluch! Nie zapomnimy szybko tej wyprawy i spotkania z Duchem!!!
Podczas dalszej wędrówki spotkaliśmy też Białego Niedźwiedzia, który zapoznał nas z historią miasta. Dzięki wysłuchanej opowieści o białym niedźwiedziu dowiedzieliśmy się, dlaczego w herbie Chełma widnieje biały niedźwiedź pośród trzech dębów.
Wycieczka pełna była różnorodnych, ciekawych i pouczających atrakcji – bardzo się wszystkim uczestnikom podobała. W dużym stopniu była to zasługa pana Andrzeja, naszego przewodnika, który w interesujący sposób przedstawił nam wszystkie zwiedzane miejsca.
Myślimy już o następnej wycieczce, może w marcu, może w kwietniu… Gdzie? Tego jeszcze nie wiemy!!!
Dekoratorzy pierniczków
Mieliśmy w tym tygodniu wiele atrakcji - uczestniczyliśmy w wycieczce Kraków – Zakopane – Wieliczka, próbowaliśmy też swoich sił w bożonarodzeniowym pieczeniu pierniczków w Adamowie. Chętni wykrawali z ciasta piernikowego ulubione kształty serc, choinek i gwiazdek, a potem ozdabiali je kolorowym lukrem. Pracownice Spółdzielni Socjalnej Adamowianka koordynowały nasze działania, ale nie chciały zdradzić tajemnicy przygotowywania ciasta piernikowego. Każdy z nas musiał więc wypracować własny przepis na pyszne ciastka piernikowe, co wcale nie jest trudne, bo mamy domowe przepisy sprawdzone przez nasze babcie i mamy.
Po części kulinarnej próbowaliśmy swych sił w tenisie stołowym, rzuciliśmy nawet wyzwanie Pani Renacie Szyper i Zofii Nadrze. Przyznajemy, obie panie nieźle sobie radziły! Kto nie lubi tenisa, mógł zagrać w bilard, piłkarzyki i inne gry planszowe.
W siłowni największą popularnością cieszyła się bieżnia, na której pokonywaliśmy własne słabości i zmuszaliśmy nasze ciała do wysiłku fizycznego. Świetna forma Szymona z klasy IV mobilizowała tych, którzy nie są tak jak on wysportowani.
Bawiliśmy się wybornie! Mamy nadzieję, że zachowamy do świąt zapał do niesienia pomocy naszym mamom i babciom w przygotowaniach potraw świątecznych.
Świat magii i iluzji
11 kwietnia gościliśmy w szkole Cyrk Focus. W trwającym prawie godzinę programie uczniowie obejrzeli mini pokazy akrobatyczne, wkroczyli w świat magii i iluzji. Wesoły klaun rozbawił widzów do łez. Wiele radości sprawił też wyczarowany królik oraz żywy, najprawdziwszy legwan.
Publiczność wstrzymywała oddech, gdy po rozbitym szkle spacerował fakir, a połykacz ognia podkreślił dramatyczny klimat przedstawienia.
Wszyscy świetnie się bawili i z ogromną ciekawością obserwowali pokazy sztuki cyrkowej, która podobała się tym bardziej, że ci, bardziej odważni uczniowie mieli szansę brać czynny udział w pokazach.
Moja ulubiona postać z bajki
Baśnie i bajki towarzyszą wszystkim od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Stąd pomysł na zorganizowanie Konkursu Plastycznego - Moja ulubionapostaćz bajki.
Na konkurs wpłynęło 31 prac, które zostały wykonane przez dzieci z obu oddziałów przedszkolnych. Mali artyści tworząc ulubione bajkowe postacie, wykazali się dużą kreatywnością oraz pomysłowością. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt wśród członków Jury, toteż wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w szkole, a dzieci otrzymały niespodzianki.
Podsumowaniu konkursu towarzyszył występ uczniów klasy IV, którzy przygotowali inscenizację pt. Królewna Gburka.