2018_2019

Szczegóły

Czas rozstać się ze szkołą …

            Lato tego roku przyszło zdecydowanie wcześniej niż przewiduje to kalendarz. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością więc oczekiwali dnia, kiedy będą mogli rozpocząć upragnione wakacje.

            19 czerwca przyszli do szkoły, by odebrać świadectwa. Uroczystą akademię zainaugurowała Msza Św. Następnie absolwenci – uczniowie klasy III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej złożyli na sztandar szkoły uroczyste ślubowanie.

            Najlepsi, którzy zapracowali na najwyższą średnią, odebrali gratulacje i świadectwa z wyróżnieniem z rąk Pani Dyrektor. Wójt Gminy Adamów ufundował stypendia naukowe, które w Jego imieniu wręczyła uczniom, przybyła na tę uroczystość, Pani Ewelina Droździel – Szykuła – Skarbnik Gminy. Stypendia otrzymali też uczniowie, którzy osiągnęli sukcesy sportowe, a najbardziej wytrwali – ze 100% frekwencją - nagrody książkowe.

            Opuszczający mury szkoły gimnazjaliści i ósmoklasiści przygotowali część artystyczną. Z humorem, ale też z nutką żalu i nostalgii przypomnieli niektóre zdarzenia z życia szkoły. Kiedy jednak na koniec zabrzmiała piosenka Ostatni raz z moją klasą trudno było powstrzymać łzy wzruszenia...

            Drodzy Absolwenci,

ruszajcie szukać własnej drogi, spotykajcie na niej tylko ludzi, którzy będą Was kochać, w trudnych chwilach dodadzą Wam otuchy, odwagi, a w odwiedziny do nas wpadajcie tak często, jak tylko będzie to możliwe.


Uprzejmie informuję, że  uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019

odbędzie się 19 czerwca 2019 r. (środa)  w godz. 9.00. do 11.00.

Harmonogram uroczystości:

  1. Msza święta (około 20 min.).
  2. Rozdanie świadectw, zaświadczeń OKE, dyplomów, nagród, stypendiów i podziękowań.
  3. Spotkania uczniów z wychowawcami w klasach.

Jednocześnie  przypominam, że do końca roku szkolnego lekcje odbywają się wg planu i jest sprawdzana obecność.

Elżbieta Kuźma

Dyrektor szkoły


Polonaeza czas zacząć …

            W sobotę, 15 czerwca sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w wytworną salę balową. Uczniowie sami przygotowali dekorację, co stworzyło ich własny, niepowtarzalny nastrój. A efekt był imponujący...

            W tym roku bal miał wyjątkowy charakter nie tylko z powodu okazji, ale także z powodu uczestników. Tanecznym krokiem bowiem ze szkołą pożegnali się uczniowie gimnazjum i uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej.

            Oficjalna część imprezy to oczywiście polonez. O godzinie 18.00 zabrzmiały pierwsze dźwięki. Dostojnie krocząca w rytm muzyki młodzież, piękny układ choreograficzny zrobiły wielkie wrażenie na widzach.

            Po nieco stresującym polonezie przyszła pora na zabawę przy muzyce disco. Kolorowe światła, balony, roześmiane twarze uczestników to obraz, który na długo zapadnie w pamięci wszystkim – uczniom, rodzicom, nauczycielom. Na długo też zapamiętamy smak pysznego tortu, który „wkroczył” do sali około godziny 21.

            Zabawa zakończyła się wraz z wybiciem północy...


12 czerwca uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Już od rana wszyscy z niecierpliwością oczekiwali przyjazdu autokaru i chwili wyjazdu. Piękna pogoda nastrajała nas optymistycznie. Gdy wreszcie ruszyliśmy w drogę dzieci, odetchnęły z ulgą. Pani, która była pilotem wycieczki, umilała nam podróż, opowiadając różne ciekawostki dotyczące miejsc, przez które przejeżdżaliśmy. Pomimo to, niektórym droga i tak się trochę dłużyła i ciągle pytali, kiedy wreszcie dojedziemy na miejsce.

W końcu dojechaliśmy. Swoją przygodę z Kazimierzem Dolnym rozpoczęliśmy od spaceru po jednym z najpiękniejszych, kazimierskich wąwozów o malowniczej nazwie Korzeniowy Dół. Gdy tam weszliśmy, poczuliśmy się, jakby nas ktoś przeniósł do zaczarowanej krainy pełnej starych drzew z widocznymi, splątanymi korzeniami. Niestety, nasz spacer nie trwał zbyt długo, gdyż ogromne rzesze komarów, pomogły nam szybko wrócić do rzeczywistości.

W dalszej kolejności zobaczyliśmyrynek z kamieniczkami takimi jak: Biała, Celejowska, pod św. Mikołajem i Krzysztofem. Oprócz tego obejrzeliśmy ruiny zamku, basztę i byliśmy w pięknym kościele farnym. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam godzinny rejs statkiem po Wiśle. Po obiedzie wyruszyliśmy do Nałęczowa, gdzie odwiedziliśmyParku Zdrojowy i pijalnię wód mineralnych. Na zakończenie wycieczki zjedliśmy pyszne lody. Zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach wróciliśmy do Szewni. Ta wycieczka na długo zostanie wszystkim w pamięci!


Dzień Europejski

12 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Europejski, podczas którego przybliżyliśmy informacje na temat takich krajów jak: Bułgaria, Węgry, Szwecja, Irlandia, Portugalia oraz podkreśliliśmy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

W głównej części projektu wszystkie klasy zaprezentowały piosenki w różnych językach, które wcześniej wylosowały. Poziom wykonania ich był bardzo różny, ale najlepiej zaprezentowali się uczniowie klasy VII.

Kolejnym zadaniem było zdobycie paszportu językowego. Reprezentanci poszczególnych klas musieli wykonywać różne konkurencje, za które otrzymywali pieczątki w paszporcie. Najbardziej fascynującym zadaniem okazało się strzelanie goli do bramki pana Adama. Konkurencję tę przygotowała klasa VA, reprezentująca Portugalię.

W tym czasie jury udało się do stanowisk, na których znajdowały się narodowe potrawy, flagi i plakaty przygotowane przez uczniów.

Jury po zliczeniu punktów, przyznało kolejne miejsca:

I miejsce zdobyła klasa VII,

II - klasa VA,

III - klasa IV

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok.

Cała impreza uświadomiła uczniom, iż uczenie się języków obcych pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe, a przy okazji dobrze się bawić.


W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy szóstej i siódmej naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj  Formę” - czytaj więcej...


Podium w Powiatowym Konkursie ,,Jestem bezpieczny"

07 czerwca poznaliśmy zwycięzcę XIX Konkursu Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" zorganizowanego przez Komendę Miejską Policji w Zamościu. Uroczystego przywitania uczestników konkursu dokonał zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zamościu mł. insp. Andrzej Mioduna.

Konkurs Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem "Jestem Bezpieczny" ma na celu upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w życiu codziennym, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw.

W tym roku finał odbył się w MDK w Zamościu. Do konkursu przystąpiło 10 szkół z powiatu zamojskiego. Drużyny miały za zadanie rozwiązać test składający się z 20 pytań, podczas 2- minutowej scenki zaprezentować swoją szkołę, a także przygotować plakat z projektem koszulki oraz hasło promującej bezpieczeństwo.

Nasza Szkoła w składzie: Amelia Greszta, Maja Cios, Przemysław Częścik, Dawid Greszta, Tomasz Michałuszko, Patryk Pura wywalczyła III miejsce.


Podarujmy dzieciom radość

            W kalendarzu szkolnym jest wiele imprez, na które uczniowie niecierpliwie czekają. Jedną z nich jest oczywiście Dzień Dziecka. W obecnym roku szkolnym dzień ten obchodziliśmy
5 czerwca. Tradycyjnie współorganizatorem był Urząd Gminy w Adamowie. Nasi uczniowie spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Suchowoli na boisku sportowym w Jacni. Pogoda dopisywała. Bezchmurne niebo, słońce, lekki wietrzyk – zapowiadała się więc dobra zabawa. Tak też było. Dzieci młodsze uprawiały malarstwo twarzowe. Na buźkach uczniów pojawiły się niesamowite obrazy. Prosto od wizażystki mogły przejść do fotobudki, gdzie uwieńczyły swój image na fotografiach. Dla spragnionych wrażeń sportowych przygotowano trampolinę, zjeżdżalnie dmuchane oraz mecze piłki siatkowej i piłki nożnej. Apetyty uczestników zaspokajały pyszne kiełbaski z grilla, wata cukrowa oraz torby słodyczy przygotowane dla uczniów każdej klasy.

            Czy dzieci dobrze bawiły się tego dnia? Z pewnością tak! Ich emocje i dobry humor pokazuje galeria zdjęć.


„Nigdy więcej zabijania” tymi słowami rozpoczął uroczystość odkrycia tablicy upamiętniającej zamordowanie 20 Żydów w Adamowie, biskup Mieczysław Cisło 28 maja 2019 r.

Wśród szacownych gości znaleźli się:

Michael Schudrich – naczelny rabin Polski

Bp Mieczysław Cisło – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej

Pan Jakub Beczek – przedstawiciel Kancelarii Prezydenta

Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów

Pan Zbigniew Niziński – Prezes Fundacji Pamięć, Która Trwa

Delegacja z Izraela

Mieszkańcy Adamowa

Jak relacjonował naoczny świadek zdarzenia z 1943 r. - Pani Jadwiga Hulak, Niemcy dokonali zbrodni w lesie, niedaleko gorzelni. Wśród ofiar znalazły się także dzieci. Pomordowani pochodzili z Łodzi, Warszawy, Józefowa.

W swoim wystąpieniu, biskup Mieczysław Cisło wspomniał o trudnych tematach polsko- izraelskich, o różnych postawach Polaków w okresie II wojny światowej, o przykładach szmalcowników wydających Żydów Niemcom, o sporadycznych przejawach antysemityzmu w dzisiejszej Polsce. Podkreślał jednak wyraźnie, że Polska dla wielu Żydów była i jest pierwszą Ojczyzną. Niektórzy z Żydów nazywają nasz kraj „MÓJ DOM”.

Rabin Michael Schudrich porównał uroczystość upamiętniania mordu na Żydach do złamanego serca i smutnego spotkania, z drugiej zaś strony to złamane serce budzi nadzieję, bo są ludzie, którzy pamiętają i oddają szacunek niewinnie pomordowanym.

Spotkanie zakończył występ uczniów naszej szkoły. Wiersze Haliny Birenbaum, Ireny Opoczyńskiej oraz Wisławy Szymborskiej przypomniały uczestnikom tragedię, która dotknęła narodowość żydowską podczas II wojny światowej.

Młodzi, uczestniczący w uroczystości, przyjęli zobowiązanie otaczania pamięcią kolejnego pomnika naszej przeszłości.


Wycieczka do Zatoru i Wieliczki.

            W dniach 23 - 24 maja 2019 r. uczniowie klas IV - VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandii oraz Kopalni Soli w Wieliczce.

Tym razem pogoda nie rozpieszczała, podczas zabaw towarzyszył nam deszczyk, na szczęście delikatny. Oczywiście, złaknieni dobrej zabawy, korzystaliśmy ze wszystkich atrakcji jakie oferuje Energylandia. Nasze doznania stopniowaliśmy małymi krokami. By oswoić się z mocnymi przeżyciami zaczęliśmy zabawę od Energusia. Dziewczynki z klasy IV były wyjątkowo dzielne, odważne i spragnione mocnych wrażeń. Deszczowa pogoda nie zniechęciła ich od wsiadania do Anakondy. Podróż Spill Waterem to nie tylko spadanie z wysokości 20 m, przy prędkości 55 km/h, ale także zalewanie uczestników falami wody, ale cóż to znaczy dla spragnionych wrażeń?

W strefie ekstremalnej, entuzjaści wysokiej adrenaliny, przełamywali własne bariery wsiadając do Speeda i Hyperiona. Ścieżkę do tego drugiego wytyczyli nam chłopcy z klasy V, bo jako pierwsi odważyli się na przeżycia oferowane na Hyperionie, czyli na pionowy zjazd w dół z wysokości 77 metrów przy prędkości 142 km/h oraz 85 stopniach nachylenia przy spadku. Starsi ruszyli śladem młodszych i zjazdy na Hyperionie zaliczali kilkakrotnie.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Było to dla nas duże wyzwanie, ponieważ musieliśmy pokonać 3 km krętych korytarzy, 800 schodów i zejść na głębokość 135 metrów pod ziemię. Ale warto było zadać sobie ten trud, by zobaczyć Kaplicę Św. Kingi zdobioną pięknymi solnymi rzeźbami z Nowego Testamentu, żyrandolami z kryształków solnych oraz posadzką wyrzeźbioną w jednolitej bryle solnej.

Ciekawe, jaki będzie nasz następny punkt na turystycznej mapie wycieczek?


W dniu 24 maja 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego grupy „B” gościły w "Kolorowym Ranczo" w Łabuniach. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się jak dawniej, w domowych warunkach wyrabiano ciasto drożdżowe i twaróg. Skosztowały wszystkich tych rarytasów popijając je świeżym mlekiem od kozy lub herbatą z jabłkami. Główną atrakcją była zabawa ze zwierzętami m.in. owieczkami, kózkami, świnką wietnamską, świnkami morskimi, królikiem i malutkim, rudym barankiem Stefankiem. Dzieci mogły także oglądać ptactwo domowe i ozdobne na wybiegu. Brały też czynny udział w "eko-figlach", zabawach i grach. Niebywałą frajdę sprawiła im też "bitwa na mąkę". Chociaż pogoda nie dopisała, radości nie było końca. Oczywiście nie mogło zabraknąć ogniska i pieczonej kiełbaski.

Na koniec czekał na wszystkich deser – świeżo pieczona baba drożdżowa posmarowana dżemami zrobionymi z własnych owoców gospodarstwa. Palce lizać!

Uradowane miny dzieci świadczyły o tym, że wycieczka udała się wyśmienicie.


Tegoroczna edycja Konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem „Jestem bezpieczny” odbyła sie 22.05.2019 r w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnobrodzie. Organizatorem był Posterunek Policji w Krasnobrodzie. W konkursie uczestniczyły sześcioosobowe grupy uczniów z klas IV - VI reprezentujące poszczególne szkoły podstawowe z terenu gminy Adamów i Krasnobród. Do rywalizacji przystąpiło 5 szkół .

Celem konkursu było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat różnego rodzaju zagrożeń, oraz sposobów postępowania w sytuacjach, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Uczniowie, przygotowując się do konkursu, uczyli się, jak postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa, poznali przepisy dotyczące postępowania w sprawach nieletnich oraz dowiedzieli się, gdzie można uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach. Konkurs dotyczył także bezpieczeństwa w ruchu drogowym, problematyki uzależnień, bezpiecznego korzystania z Internetu jak również bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie.

Laureatami tegorocznych eliminacji gminnych została grupa uczniów reprezentujących naszą szkołę w składzie:

  • Maja Ciosz, Amelia Greszta - klasa IV ,
  • Dawid Greszta , Przemysław Częścik - klasa VA,
  • Patryk Pura, Tomasz Michałuszko - klasa VI,

Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli, natomiast miejsce I wywalczyła drużyna ze SP w Krasnobrodzie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Adamów oraz Gminę Krasnobród jak również Nadleśnictwo w Zwierzyńcu. Zwycięzcy etapu gminnego będą reprezentować swoją gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą sie w dniu 07.06.2019r w Zamościu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.


15 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w turnieju piłki nożnej Szkolnego Związku Sportowego Powiatu Zamojskiego w ramach Igrzysk młodzieży szkolnej. Zawody odbyły się na boisku Omegi Stary Zamość w Starym Zamościu.

Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze Zwierzyńca, Szewni Górnej, z Majdanu Wielkiego, Szczebrzeszyn oraz Wierzby gospodarza zawodów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Tomasz Michałuszko, Patryk Pura, Bartłomiej Persik, Dawid Kozłowski, Jakub Gromadzki, Przemysław Częścik, Karol Wiatrzyk. Po przeprowadzeniu losowania przystapiono do rywalizacji systemem każdy z każdym. Mecz trwał 12 minut.

Nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:

SP Szewnia Górna - SP Majdan Wielki 1:1

SP Szewnia Górna- SP Szeczebrzeszyn 2:1

SP Szewnia Górna - SP Zwierzyniec 1:2

SP Szewnia Górna – SP Wierzba 0:3

Takie wyniki pozwoliły naszej drużynie zająć w klasyfikacji końcowej II miejsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ambicji i woli walki!


12 maja 2019 roku uczestniczyliśmy w uroczystości obchodów 73. rocznicy upamiętniającej odbicie dnia 8 maja 1946 roku przez żołnierzy Armii Krajowej Wolność i Niezawisłość dowodzonych przez por. Romana Szczura ps. „Urszula” więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu.

Organizatorami byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafia Wojskowa pw. Św. Jana Bożego w Zamościu, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany w Zamościu, 25. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Zakład Karny w Zamościu.

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 10.30 Mszą św. odprawioną pod przewodnictwem ks. kanonika płk Bogusława Romankiewicza w Parafii Wojskowej pw. Św. Jana Bożego w Zamościu. Następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali pod budynek Zakładu Karnego przy ul. S. Okrzei 14 w Zamościu, gdzie odbyła się część oficjalna.

Po przemówieniach okolicznościowych i wręczeniu medali, w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznej, obejrzeliśmy inscenizację historyczną stanowiącą rekonstrukcję wydarzeń z 8 maja 1946 roku.

Na zakończenie złożyliśmy wieńce i kwiaty pod umieszczoną w 2010 roku, dzięki staraniom ŚZŻAK O/Z, pamiątkową tablicą upamiętniającą akcję zdobycia zamojskiego więzienia oraz chwilą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów.

Od członków ŚZŻAK O/Z otrzymaliśmy płytę z wyprodukowanym przez Związek i TVP Lublin filmem pt. „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”.


Nie ginie ten, kto za wiarę i wolność umiera …

Patron Szkoły to z pewnością wzór osobowościowy, model wychowawczy, wzór do naśladowania. Chcemy, by nasi uczniowie poznali bohaterów Batalionów Chłopskich.
W związku z tym, od pierwszych dni w szkole, w różny sposób prezentujemy postawy żołnierzy Batalionów. Święto Patrona Szkoły niewątpliwie jest takim sposobem.

Dzień Patrona Szkoły w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej zawsze obchodzony jest bardzo uroczyście. Tak też było i w tym roku. Galowe stroje, sztandar i hymn szkoły, zaproszeni goście – to wszystko stworzyło nastrój niezwykle uroczysty.

Po odśpiewaniu hymnu, głos zabrała Pani Elżbieta Kuźma – dyrektor szkoły. W słowach skierowanych do zgromadzonych przypomniała historię Batalionów Chłopskich oraz powitała zaproszonych gości. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili:

ks. Proboszcz Józef Zwolak, wikariusz ks. Mateusz Furmaniak oraz diakon Mateusz Kozyra
z Parafii Kosobudy
;

kpt. Piotr Mielniczuk z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu;

płk Marian Wojtas – Członek Prezydium Zarządu BCH – Zarząd Główny w Lublinie;

Pan Edward Harasim – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy BCH w Lublinie
z pocztem sztandarowym;

Pan Stanisław Misztal – Prezes Zarządu Okręgu Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich
w Zamościu z pocztem sztandarowym;

Pan Tadeusz Pszenniak – Prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu z pocztem sztandarowym;

Płk Henryk Czerkas – Prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie;

Zarząd Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Adamowie
z pocztem sztandarowym;

Pani Maria Sak – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli z pocztem sztandarowym;

Pani Jadwiga Gorzała – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich
w Wólce Wieprzeckiej z pocztem sztandarowym;

Pan Witold Marucha – Wicestarosta Zamojski;

Pan Konrad Dziuba- Zastępca Wójta Gminy Zamość;

Pan Dariusz Szykuła – Wójt Gminy Adamów;

Pani Ewelina DroździelSzykuła – Skarbnik Gminy Adamów;

Pan Jarosław Dąbrowski z Nadleśnictwa Zwierzyniec;

Pan Jerzy Kądzielewski wraz z żoną;

Pan Edmund Sitek – Kustosz Muzeum AK w Bondyrzu;

Pani Irena Kozłowska;

Drużyna Harcerska z Wólki Wieprzeckiej;

Radni Gminy Adamów;

Pan Krzysztof Kania – Przewodniczący Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej;

Ochotnicza Straż Pożarna w Szewni Dolnej;

Pan Stanisław Lewusz – Sołtys Szewni Górnej;

Pan Piotr Koczułap – Sołtys Wólki Wieprzeckiej; Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość;

Pani Waleria Wiatrzyk;

Pani Teresa Gmitrzuk – Pielęgniarka Ośrodka Zdrowia w Adamowie;

Rodzice;

Mieszkańcy Szewni Górnej i Szewni Dolnej.

Następnie wszyscy zgromadzeni wzięli udział we Mszy Św. Celebrowanej
przez ks. Józefa Zwolaka. W wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do utworu Ernesta Brylla, cytując

fragment wiersza Polskie skrzydła. Słowa o skrzydłach, które jeszcze grają, jeszcze polskie pieśni znają […], skierował do uczniów, mówiąc, bądźcie takimi skrzydłami, ocalcie od zapomnienia pamięć poległych w czasach wojny.

Te same słowa wybrzmiewały w ustach zaproszonych gości, którzy przemawiając, nawiązywali do historii żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Bardzo ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczenia MON Pani Irenie Kozłowskiej za zasługi dla obronności kraju. Odznaczenie oraz gratulacje przekazał kpt. Piotr Mielniczuk z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu.

Spotkanie to było więc doskonałą okazją do przypomnienia ważnych chwil polskiej historii, a przede wszystkim do przekazania wyrazów wdzięczności i szacunku tym, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Owa wdzięczność i szacunek widoczne były podczas składania w hołdzie poległym wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Na te ważne chwile w historii polskiej, na postawę życiową żołnierzy Batalionów Chłopskich, zwrócili uwagę uczniowie podczas części artystycznej. Nasi młodzi artyści słowem
i piosenką wzruszyli nas do głębi. Słowa wypowiedziane niezwykle delikatnie, subtelnie, w efekcie stanowiły niemal krzyk o tym, że wolność to wartość nadrzędna w życiu każdego człowieka.
Tu, w czasie prezentacji poetyckiej i muzycznej wybrzmiewał patriotyzm, wielka miłość
do Ojczyzny oraz duma z bycia Polakiem. Zobaczyliśmy twarze małych patriotów, patriotów zakochanych w swoim kraju, w swojej Ojczyźnie, wdzięcznych wszystkim, którzy w walce
o wolność oddali życie. Tylko tyle i aż tyle dziś możemy zrobić – pamiętać, mówić, wspominać, bo

Nie ginie ten, kto za wiarę i wolność umiera ...


Wycieczka do Zamościa.

Dnia 25 kwietnia 2019 r. uczniowie klas IV – V wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Zamościa. W kinie „ Stylowy” obejrzeliśmy film pt. „ Praziomek”, który zachęcał do poznawania świata oraz zwracał uwagę na fakt, że ludzie mogą się od siebie różnić. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Zamojskie. Obejrzeliśmy wystawę „Portret kobiety – historie malowane”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane w muzeum stroje ludowe, kolekcje rzeźby i malarstwa ludowego. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście. Z rynku przeszliśmy do Katedry. Wnętrze kościoła zachwyciło bogatym wystrojem. Znajdowały się tam obrazy przedstawiające świętych, zabytkowe organy i ołtarz (który obecnie jest remontowany). Następnie udaliśmy się na obiad. To była wyjątkowa wycieczka, wszyscy wspaniale się bawiliśmy.


Kto Ty jesteś?

Polak mały!

            Takie pytanie i odpowiedź słychać było podczas uroczystej akademii z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą przygotowały nasze przedszkolaki z grupy „B”.

            Przed szkolną publicznością, przed zaproszonymi rodzicami, pięknie ubrane, z kotylionami na piersiach, z chorągiewkami w ręku dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, przypomniały bardzo istotne w historii naszego kraju wydarzenia. Ale oprócz tych wyjątkowych słów, a może przede wszystkim, przedszkolaki pokazały coś wyjątkowego – autentyczność, ogromną dumę z bycia Polakiem. Dumnie, z radością w oczach, z uśmiechem na twarzy śpiewały, że wiedzą, co to Bałtyk, co to Wisła …

            Ich postawa była tak autentyczna, naturalna, iż odbiorcy mieli wrażenie, jakoby dla tych młodych aktorów stres był zupełnie czymś nieznanym, obcym, choć niewątpliwie występ był dla nich wielkim wyzwaniem i przeżyciem. Staliśmy więc, my, słuchacze, odbiorcy z uśmiechem na twarzy i radością w oczach – emocjami przejętymi od przedszkolaków.

            I tak wszyscy, swoją postawą wyraziliśmy najgłębsze uczucia do naszej Ojczyzny, daliśmy wyraz podniosłości i powagi tego Święta.

            Jesteśmy dumni z naszych najmłodszych koleżanek i kolegów! Z całą pewnością słowa odśpiewane przez dzieci oddały całą prawdę o nich -

Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem ...


Wesołego Alleluja!

            Przed nami Święta Wielkiej Nocy. To najważniejsze Święto dla chrześcijan. Jest ono najbardziej uroczystą pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

            Okres tych Świąt rozpoczyna się czterdziestodniowym Wielkim Postem, który jest swoistym przygotowaniem do świętowania. Czas Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Palmowa – pamiątka tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W kościołach święci się palmy.

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów. W pięknie wystrojonych koszyczkach niesie się do kościoła pokarmy, które znajdą się na świątecznym stole.

Wreszcie następuje Wielka Niedziela, której rozpoczęciem jest uroczysta Msza Św. z procesją, zwana rezurekcją (łac. zmartwychwstanie). Po mszy wszyscy udają się do domów na świąteczne śniadanie. Tu dzielą się jajkiem - znakiem pojednania, miłości i życzliwości.

            Święta te są poprzedzone okresem zadumy nad wartością życia i jego celem. Jest to czas Wielkiego Postu i w tym właśnie czasie kościół organizuje dla wiernych rekolekcje.

Czym są rekolekcje Wielkiego Postu? Są szansą zbliżenia się do Boga, stanowią podstawę do refleksji nad wiarą, do pracy nad samym sobą.

            W ramach rekolekcji właśnie, w naszej szkole zorganizowany został cykl spotkań z siostrami Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Maryi. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o istocie Świąt Wielkanocnych. Wszyscy wzięli też udział we Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Mateusza Furmaniaka.

Tak przygotowani, z niecierpliwością czekamy na Święta

i

wszystkim życzmy

Wesołego Alleluja!!!


Zawodowy Strzał w 10!

            W poniedziałek, 01 kwietnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyły się targi edukacyjne dla uczniów gimnazjum i podstawówek pod hasłem Zawodowy Strzał w 10!

            Uczniowie klasy III gimnazjum oraz VII i VIII szkoły podstawowej mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną zamojskich szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Swoje stanowiska prezentowały wszystkie zamojskie szkoły. Wiele przygotowanych broszur, ulotek, plakatów z pewnością pomoże podjąć tę ostateczną decyzję o miejscu przyszłej edukacji. Uśmiechnięte twarze reprezentantów szkół, rozmowa z nimi są świadectwem atmosfery w szkole, warunków edukacyjnych.

            To prawda, że zdecydowana większość naszych uczniów już podjęła decyzję, ale dziś mogli przekonać się, że to dobry wybór, dobra decyzja.

            By zobaczyć na własne oczy wybraną szkołę, młodzież odwiedziła popularny mechanik, elektryk, ekonomik i budowlankę. Wymienione szkoły promowali starannie przygotowani, kompetentni i komunikatywni przewodnicy – nasi absolwenci, którzy w społeczności obecnej szkoły osiągnęli znaczącą pozycję, pewien autorytet.

            To był dobry, udany dzień, choć do szkoły wróciliśmy bardzo zmęczeni...

            Równolegle w Centrum Kultury Filmowej Stylowy odbyła się konferencja adresowana do dyrektorów szkół, doradców zawodowych i rodziców. Udział w konferencji wzięli także przedstawiciele pracodawców wspierających szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe w realizacji kształcenia zawodowego. Spotkanie zorganizował Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Zamość oraz Starosta Zamojski. Naszą szkołę reprezentowali – Pani Elżbieta Kuźma – dyrektor szkoły, Pani Agnieszka Kuropatnicka nauczyciel, doradca zawodowy oraz Pan Krzysztof Kania – przewodniczący Rady Rodziców.


Dnia 21 marca w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Piłkarski Turniej Piłki Halowej chłopców z rocznika 2007 i młodsi o Puchar Wójta Gminy Adamów. Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Adamów oraz koordynator sportu. Rozgrywki odbyły się w systemie pucharowym „każdy z każdym”. W turnieju udział wzięło 8 drużyn reprezentujących szkoły z Suchowoli, Kaczórek, Majdanu Wielkiego, Krynic, Wólki Wieprzeckiej oraz Sewni Górnej. Rozegrano 18 meczów, w których padły aż 72 bramki.

Po przeprowadzeniu wszystkich gier nastąpiło podsumowanie zawodów. Kapitanowie drużyn otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla szkół. Piłkarze drużyn z miejsc I – III dodatkowo otrzymali medale oraz puchary. Najlepszy strzelec, zawodnik oraz bramkarz zastali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami. Wręczenia nagród dokonała pani Dyrektor Elżbieta Kuźma. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za wspaniałą zabawę z duchem Fair Play oraz za dostarczenie mnóstwo pozytywnych wrażeń.

Kolejność końcowa turnieju:

1. SP Szewnia Górna

2. SP Majdan Wielki

3. SP Suchowola

4. SP Kaczórki

5. SP Krynice

6. SP Wólak Wieprzecka

7. SP Szewnia Górna II

8. SP Kaczórki II

Najlepszy zawodnik- Borek Daniel SP Majdan Wielki

Najlepszy bramkarz- Fus Kamil SP Krynice

Król strzelców- Częścik Przemysław SP Szewnia Górna

Skład zwycięskiej drużyny: Kozyrski Dawid, Częścik Przemysław, Wiatrzyk Karol, Flaga Karol, Greszta Dawid, Farion Hubert, Radliński Jan


25 marca 2019 r. gościliśmy w naszej szkole prezesa Fundacji „Pamięć, Która Trwa” Pana Zbigniewa Nizińskiego. Uczniowie klasy VII, VIII oraz III gimnazjum poznali miejsca mordów ludności żydowskiej, kilku, spośród zarejestrowanych 1200. Prowadzący przedstawił nam maceby, żydowskie płyty nagrobne, które możemy spotkać w Biłgoraju czy Tomaszowie Mazowieckim. Pan Niziński wyjaśniał okoliczności wielu tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, w których Żydzi byli ofiarami polityki nazizmu, zaś wielu Polaków z narażeniem życia ich ukrywało. Przytoczone przykłady szlachetnych zachowań Polaków to ocalenie 9- letniej dziewczynki Miriam Zunszajn w Weresznicy lub Hasi ze Stoczka Węgrowskiego.

Prelegent podkreślał wrażliwość jednego człowieka na los drugiego, szacunek, który powinien towarzyszyć każdemu z nas w relacjach z innymi. Zachęcał do życia bez nienawiści oraz do upamiętniania pomordowanych Żydów, którzy przed II wojną światową, byli naszymi sąsiadami, częścią polskiego społeczeństwa.


Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci czekają z wielką niecierpliwością. Przedszkolaki i uczniowie klas I - III z utęsknieniem oczekiwały przyjścia wiosny. Każdego dnia obserwowały pogodę i przyrodę. Wiosna, bowiem wszystkim kojarzy się z kwitnieniem bazi wierzbowych i leszczynowych, pojawieniem się przebiśniegów i krokusów oraz przylotem ptaków z ciepłych krajów i ich śpiewem. Przedszkolaki starszej grupy i uczniowie klas I – III zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Ogromne emocje wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zrobiły kolorowe Gaiki i wzięły udział  w wiosennym, barwnym korowodzie, by wyrazić radość z przyjścia nowej pory roku. Śpiewały piosenki o wiośnie oraz szukały jej oznak. Przywitały Wiosnę słowami: Witaj Wiosno!, Witaj Wiosno!, Witaj Wiosno! Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne wróciły do szkoły.


Dzieci z oddziału przedszkolnego grupy „B” zrealizowały dwa następne moduły  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”:
w lutym
 „Mały Miś – czytające przedszkolaki” i w marcu „ Kuferek Kreatywności Małego Misia”. Miś odwiedzał kolejno wszystkie dzieci w domu. Podczas swoich odwiedzin, miś wyposażony był w dzienniczek, gdzie rodzice wpisywali tytuły utworów, które zostały przeczytane, a dzieci wykonywały pamiątkowe rysunki lub odrysowywały swoją dłoń. Mały Miś zapraszał  do przedszkola gości na wspólne czytanie.  Pierwszą zaproszoną osobą, która zainaugurowała projekt „Mały Miś – czytające przedszkolaki” była Pani Elżbieta Kuźma. Pani Dyrektor przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Śpiąca królewna. Gościliśmy w przedszkolu także mamę naszej koleżanki Ani, panią Agnieszkę Dybioch, która przeczytała opowiadanie „Białe gołębie”.
Wszystkie moduły realizowane były pod czujnym okiem wychowawcy grupy Danuty Gruli i pani Elżbiety Kozy. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach plastycznych i teatralnych mających na celu rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni. Udało się samodzielnie stworzyć min. instrumenty muzyczne, własny teatrzyk, a także rakiety kosmiczne z pudełek. Podczas tych działań zawsze towarzyszyły dzieciom dwa najważniejsze elementy tegoż projektu: postać Małego Misia „Elegancika” oraz czytanie.


W lutym i marcu 2019 roku grupa „B” przedszkolaków realizowała Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej
„Czyste powietrze wokół nas”
. - zobacz więcej …


Nasza szkoła w roku szkolnym 2018/2019 bierze udział w projekcie: Przywództwo - opracowanie modeli kształcenia i wspierania kadry kierowniczej systemu oświaty". Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:
 

Wydarzenia z pierwszego półrocza - zobacz...

25 marca 2019 r. gościliśmy w naszej szkole prezesa Fundacji „Pamięć, Która Trwa” Pana Zbigniewa Nizińskiego. Uczniowie klasy VII, VIII oraz III gimnazjum poznali miejsca mordów ludności żydowskiej, kilku, spośród zarejestrowanych 1200. Prowadzący przedstawił nam maceby, żydowskie płyty nagrobne, które możemy spotkać w Biłgoraju czy Tomaszowie Mazowieckim. Pan Niziński wyjaśniał okoliczności wielu tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, w których Żydzi byli ofiarami polityki nazizmu, zaś wielu Polaków z narażeniem życia ich ukrywało. Przytoczone przykłady szlachetnych zachowań Polaków to ocalenie 9- letniej dziewczynki Miriam Zunszajn w Weresznicy lub Hasi ze Stoczka Węgrowskiego.

Prelegent podkreślał wrażliwość jednego człowieka na los drugiego, szacunek, który powinien towarzyszyć każdemu z nas w relacjach z innymi. Zachęcał do życia bez nienawiści oraz do upamiętniania pomordowanych Żydów, którzy przed II wojną światową, byli naszymi sąsiadami, częścią polskiego społeczeństwa.

   

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016