Szczegóły


Nasza szkoła wspiera WOŚP!

W tym roku, po raz kolejny nasi uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo nie najlepszej pogody, humory dopisywały.

W tym roku zbieraliśmy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dzieci i dorosłych ,,Płuca po pandemii - gramy dla dorosłych i dzieci”. Tak jak co roku była wspaniała, pozytywna atmosfera, a życzliwość panująca wokół, dodawała nam energii i siły. Dlatego wszyscy deklarowali, że będą kwestować… do końca świata i o jeden dzień dłużej!


Choinka szkolna

Stałym elementem tradycji naszej szkoły jest corocznie odbywająca się zabawa choinkowa. Wtym roku tym dniem była sobota, 27 stycznia.

Choinka odbyła się w dwóch turach, dla klas 0- III oraz dla klas IV-VIII.

Na piękne udekorowanej sali gimnastycznej,pierwsze takty muzyki, rozbrzmiały już o godz. 11.00. Nasi najmłodsiprzygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie bawiących się dzieci, na parkiecie można było znaleźć wiele ciekawych postaci z bajek i filmów. Wszyscy wyglądali pięknie i oryginalnie. 

Zabawa choinkowa trwała do godziny 20-tej i bez wątpienia stanowiła udany początek ferii zimowych.

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie tak wspaniałej imprezy oraz dla nauczycieli i rodziców czuwających nad dobrą zabawą wszystkich dzieci.

       

 


Spotkanie z leśnikiem

            24 stycznia 2024r. grupę Biedronki odwiedził pan leśniczy Jerzy Pańko. Celem tego spotkania było zapoznanie dzieci z charakterystyką pracy leśnika. Nasz gość opowiedział dzieciom o zwierzętach mieszkających w lesie, o ich dokarmianiu, jak również o tym, że każdy z nas w lesie jest gościem. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (między innymi zachowanie ciszy i porządku, czy unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Pan Jerzy poszerzył także nasze wiadomości o sadzeniu i ochronie drzew przed szkodnikami. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały tych ciekawych treści, a na koniec spotkania otrzymały wspaniałe prezenty.

Panu leśniczemu Jerzemu Pańce dziękujemy za przybycie i bardzo wartościowe spotkanie.


Pasowanie na czytelnika

,,Witam Cię kartek szelestem,

Tytułem na pierwszej stronie,

Witam, bo po to przecież jestem,

Żebyś mnie ujął w dłonie i czytał!”

Tymi słowami Królowa Książka,25.01.2024 r.przyjęła w poczet czytelników uczniów klasy I.Prowadzący uroczystość siódmoklasiści przygotowali szereg zadań i zagadek dla kandydatów na czytelnika.

Uczniowie I klasy biegle odpowiadali na pytania, czym zaskarbili sobie sympatię prowadzących. Po ślubowaniu odebrali dyplomy pasowania na czytelnika i zapewnili, że będą stałymi bywalcami biblioteki.


Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

22 stycznia w młodszej grupie przedszkolnej i 23 stycznia w starszej grupie, odbyła się ta wspaniała uroczystość.

Z tej okazji dzieci przygotowały przedstawienie w formie muzyczno - słownych wystąpień: recytowały wiersze przeplatane wzruszającym śpiewem, grą na instrumentach i tańcem. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności, widzowie zaś ze wzruszeniem odbierali czułe słowa i gesty kierowane pod ich adresem.

Oczywiście nie zabrakło też własnoręcznie zrobionych upominków, które dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców był doskonałą okazją do rozmów, w czasie których wszyscy mogli podzielić się wrażeniami.

To pełne wzruszeń, międzypokoleniowe spotkanie było wspaniałą okazją do wzmacniania więzi rodzinnych.

Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od Swoich wnuków. 


Pierwszy klasowy kulig uczniów V klasy

We wtorek, 23 stycznia 2024 r. uczniowie klasy V wzięli udział w zimowej wyprawie do Jacni, gdzie czekały na nich zaprzęgi konne z saniami. Ciepło ubrani, 
z dobrymi humorami wyruszyli w trasę, która prowadziła wzdłuż pięknie ośnieżonych drzew.

Po kuligu było ognisko i pieczenie pianek i kiełbasek. Kiedy wszyscy się już najedli, rozpoczęły się zabawy na śniegu. Do domu wróciliśmy przemoczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni. Taki dzień należy z pewnością zaliczyć do udanych.

Klasowy kulig, zorganizowany z inicjatywy rodziców okazał się bardzo edukacyjną formą zimowego wypoczynku. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą i zwierzętami oraz towarzyszące emocje wzmocniły więzi między uczniami i jeszcze bardziej zintegrowały zespół klasowy.


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji

podsumowanie działań z I półrocza 2023/2024

Od września w naszej szkole psycholog realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny

Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji w oddziale przedszkolnym „0A” i klasie II, który będzie trwał przez 9 miesięcy. Elementy były wykorzystywane także podczas zajęć u młodszych dzieci – w oddziale „0B”.

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym).

Kot Amadeusz skradł serce naszych uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych zajęć.


„Kraina nad wielkim Nilem”

22 stycznia 2024 r. podróżnik Mateusz Chołody podzielił się z nami wiedzą nt. Egiptu. Spotkanie było niezwykle ciekawe i barwne. Dzięki relacji naszego przewodnika, oglądaliśmy piramidy faraonów, sfinksa, pustynię Saharę, główne bóstwa Egiptu. W stolicy Kairu podziwialiśmy dzielnicę Miasta Umarłych, bazar Chan al-Chalili. Obliczaliśmy odległość między Egiptem a Warszawą, wskazywaliśmy na globusie Egipt i Polskę, wcielaliśmy się w rolę Hatszepsut – faraona władczyni oraz jej męża Totmesa I . Ubieraliśmy również galabije – tradycyjne stroje Egipcjan. Próbowaliśmy również naszych sił w dziedzinie mumifikacji. Niestety nie wykazaliśmy się dużymi sukcesami, nasz model Paweł nie został dokładnie zabandażowany. Dowiedzieliśmy się również, że nasi rówieśnicy z Egiptu muszą pracować i pomagać swoim rodzicom. Cieszymy się, że naszą pracą jest uczenie się i pomoc rodzicom, a nie zarabianie na utrzymanie rodziny.

Spotkanie bardzo nam się podobało, była to świetna lekcja geografii i historii wzbogacana barwnymi opisami, zdjęciami i filmami.


Wycieczka do Parku Żywiołów w Budach

12 stycznia 2024r. przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 udali się do jednego z Archipelagów Roztocza - Parku Żywiołów w Budach. W towarzystwie przemiłych Elfów zwiedzili wioskę Świętego Mikołaja. Wypróbowali solidność sań Mikołaja, odwiedzili Mikołajową Pocztę, podziwiali smakołyki na witrynach sklepowych Elfowego Sklepiku, gościli w pokoju „Przywracania Grzeczności”, po wyjściu z którego otrzymali certyfikat. Bawili się w sali zabaw oraz wzięli udział w warsztatach dekorowania ozdób choinkowych.

Dzieci z niecierpliwością wypatrywały Mikołaja, który niespodziewanie pojawił się z workiem pełnym kolorowych prezentów. Ich oczy świeciły radością, gdy Mikołaj z uśmiechem wręczał im upominki, sprawiając, że magiczna aura wypełniła serca każdego z maluchów.

Przedszkolaki i uczniowie wspaniale spędzili dzień w Wiosce Świętego Mikołaja. To magiczne wydarzenie wypełniło serca wszystkich uczestników radością. Wizyta w wiosce dostarczyła wiele emocji, a dzieci wyjechały z niej pełne wrażeń i niesamowitych wspomnień.


Dzień Kocyka

18 stycznia 2024 r. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję “kocykową”. Każdy uczeń mógł przyjść do szkoły z własnym kocykiem. Kiedy za oknem zimno, idealnym rozwiązaniem był cieplutki kocyk.

Tego dnia w szkole panowała iście domowa atmosfera. Oby więcej takich akcji, bo..."szkoła to nasz drugi dom".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Uczniowie klas I – III i wychowankowie grup przedszkolnych wzięli udział w Jubileuszowym XX Przeglądzie Prac Plastycznych „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza” pn. „Inspirowani naturą. Dwie dekady twórczego działania dla ochrony przyrody” zorganizowanym przez Roztoczański Park Narodowy.

Każdy z uczestników, który wykonał pracę plastyczną związaną z tematem przeglądu, został nagrodzony pamiątkowym dyplomem i grą edukacyjną przybliżająca dzieciom świat przyrody Roztocza.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!


Z radością informujemy, że uczennica klasy 2 – Aleksandra Leńczuk, została laureatką Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Psie Troski”.

            Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do fragmentu książki Pana Toma Justyniarskiego. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji, a został zorganizowany przez Fundację „Serce Świata” z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Aleksandra oprócz otrzymanych nagród rzeczowych, może szczycić się tym, że jej praca zostanie umieszczona, jako ilustracja w specjalnym wydaniu książki „Psie Troski”.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wigilia szkolna

            Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje nastrój przepełniony rodzinnym ciepłem i radością. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku zapragnęli uczcić to święto.

            Najpierw mieliśmy okazję obejrzeć „Jasełka” przygotowane przez uczniów klasy siódmej. Potem tradycyjnie odbyły się konkursy: recytatorski Boże Narodzenie w poezjioraz Szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Wysłuchaliśmy wiele pięknych wierszy o tematyce bożonarodzeniowej, a także wiele pastorałek i kolęd.

            Po zakończeniu części artystycznej Pan Dyrektor podziękował występującym uczniom, a następnie złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne.

            Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, spożywali potrawy wigilijne. Wszystko przebiegało w niesamowitej i radosnej atmosferze.


Wizyta funkcjonariuszy policji w naszym przedszkolu

            11 grudnia grupę przedszkolną 0b odwiedzili funkcjonariusze policji: p. Sylwia Cisek oraz p. Grzegorz Kozyra, pracujący na co dzień na Posterunku Policji w Krasnobrodzie.           Tematem głównym spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drodze, a także przybliżenie codziennej pracy policjanta. Największą atrakcją okazały się bez wątpienia akcesoria, takie jak: latarka czy lizak, ale także elementy garderoby: czapka oraz kamizelka odblaskowa.

            Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały breloki odblaskowe. Bardzo dziękujemy za odwiedziny. Był to z pewnością jeden z najciekawszych dni w naszym przedszkolu.


Zabawy z gliną - warsztaty plastyczne

            13 grudnia 2023 roku w grupie przedszkolnej 0b odbyły się warsztaty ceramiczne - lepienie z gliny, prowadzone przez pana Mirosława Lipskiego, pracującego w Roztoczańskiej Spółdzielni Socjalnej WartO.

            Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać przepiękne ozdoby świąteczne, wszyscy byli zachwyceni.

              Zajęcia pełne twórczej aktywności dały dużo radości i satysfakcji dzieciom. Po wypaleniu wszystkie ozdoby przyozdobiły choinki swoich małych właścicieli.


WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY JAŚ I MAŁGOSIA

14 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I-III naszej szkoły miały przyjemność obejrzeć przedstawienie ,,Jaś i Małgosia", przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji w KrakowieSpektakl odbył się w Zamojskim Domu Kultury w Zamościu.

Nasi uczniowie bawili się świetnie oglądając niezwykle atrakcyjne widowisko na podstawie baśni braci Grimm. W pięknej scenerii, oglądając grę aktorów, dzieci mogły identyfikować się z bohaterami. Bardzo ważne było przesłanie edukacyjne, które nauczyło dzieci, że nie można ufać osobom nieznajomym, choćby częstowali ich słodkościami. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili pełną przygód opowieść o losach rodzeństwa. Spektakl rozbudził wrażliwość na sztukę teatralną oraz wyzwolił w dzieciach pozytywne emocje.

Barwne kostiumy, bajkowa scenografia, wspaniałe efekty specjalne, a nade wszystko aktorzy przeniosły widownię w magiczny świat, który na długo zostanie w pamięci dzieci.


Wyjazd na spektakl Te nadchodzące święta każdy zapamięta

            Pachnąca lasem choinka, prezenty, kolędowanie i zabawy na śniegu...

Magia zimy i Świąt Bożego Narodzenia jest czymś, czemu ulega każdy bez względu na wiek. Dzieci cieszą się z przybycia Świętego Mikołaja, czekają z utęsknieniem na Wigilię. Każdy chce spędzić ten wyjątkowy czas z rodziną, przy wielkim, świątecznym stole.

Dnia 12 grudnia klasy 1-3 miały okazję obejrzeć spektakl Teatru Maska z Krakowa, zatytułowany "Te nadchodzące święta każdy zapamięta". Spektakl opowiadał o ciekawej bohaterce Zosi, która postanowiła sprawdzić istnienie samego Świętego Mikołaja. Czy on naprawdę istnieje? Czy zostawia prezenty? Te pytania wciąż pojawiały się w jej głowie. W tym roku Zosią była niegrzeczna, podarła bratu list do Mikołaja, pobiła wszystkie bombki na choince, wsypała mamie do ciasta piasku, a do kompotu soli. Po całym dniu psot dziewczynka zasypia, ani myśląc czekać na Mikołaja. W tę niezwykłą noc w pokoju Zosi zjawia się kolejno trzech posłańców. Bałwan, Wiedźma i Śnieżynka udowadniają jej, że warto jest wierzyć w Mikołaja i czynić dobro. 

Spektakl poruszał tematykę wiary, przebaczenia i wartości czynienia dobra. Zosia przeprosiwszy wszystkich za swoje zachowanie, pisze list do Mikołaja, pokazując, że nawet po niegrzecznych czynach można znaleźć odwagę do poprawy i przebaczenia.

            Spektakl był niezwykłym doświadczeniem, które skłoniło do refleksji nad wartościami świątecznymi oraz mocą wiary i dobra.


Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej

8 grudnia w hali sportowej SP w Szewni Górnej odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyli reprezentacje od klasy II do VIII szkoły podstawowej dziewcząt i chłopców. Do naszej szkoły przyjechali zawodnicy ze SP w Suchowoli. Łącznie w rozgrywkach uczestniczyło 120 sportowców- zawodników, którzy grali w swoich grupach wiekowych. Po oficjalnym otwarciu turnieju przez Pana Dyrektora Adama Kozyrę, przystąpiliśmy do rozgrywek. Wszystkim uczestnikom turnieju przyświecał jeden wspólny cel, którym była świetna zabawa sportowo- integracyjna. Mikołajki sportowe odbywały się na zasadach gry fair play. Uczestnicy wspaniałej zabawy sportowej w nagrodę otrzymali czapki Mikołaja, a za osiągnięcia sportowe zostali wzmocnieni kaloriami, tak jak przystało w ten dzień, otrzymali czekoladowe mikołaje. Na zakończenie zostały wręczone dyplomy dla najlepszych zawodników, strzelców oraz bramkarzy w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Wszystkim uczestnikom turnieju sportowego bardzo serdecznie GRATULUJEMY, dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok.


Mikołaju, Mikołaju…

Mikołajki są wydarzeniem, które wzbudza w uczniach wiele emocji. W klasach narasta przedświąteczna atmosfera, a wszystkim udziela się dobry nastrój.

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana w naszej szkole, z każdej strony kręciły się po korytarzu i w klasach dzieci ubrane na czerwono.

W starszych klasach mikołajki zorganizowane były na zasadzie wspólnych losowań, natomiast przedszkole oraz klasy I – III odwiedził Mikołaj. Dzieci na powitanie miłego gościa zaprezentowały wierszyki oraz piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i nie będą sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj obdarzył dzieci prezentami.


Wystawa prac autorskich Anny Kapłon

„Twarze ołówkiem rysowane”

Ania jest uczennicą klasy trzeciej szkoły podstawowej. W wolnym czasie bardzo chętnie rozwija swoją pasję, jaką jest szkicowanie. Rysuje twarze ludzi, swoje ukochane zwierzęta, postacie z bajek i martwą naturę. Swoje zdolności plastyczne ciągle rozwija w domu i w szkole. Jej prace, w tak młodym wieku, zaskakują dokładnością, wyobraźnią i estetyką wykonania!

Zapraszamy do obejrzenia autorskich prac – ANI!


Andrzejki 2023

Czwartek, 30 listopada w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana sale lekcyjne zamieniły się w miejsce czarów i magii.

Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował przedmiot, który wskazywał na zawód, jaki może wykonywać w przyszłości, czy brał udział w wyścigu butów.

Andrzejki to wspaniała okazja do wspólnej zabawy. Dlatego też Samorząd Uczniowski tego dnia zorganizował dyskotekę andrzejkową. Dużą popularnością podczas imprezy cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka oraz zabawa z krzesełkami. Uczniowie wspaniale się bawili i ciężko im było zakończyć wspólne tańce.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę. Mamy nadzieję, że będzie równie udana.

Ogromnie dziękujemy wszystkim osobom włączonym w organizację andrzejek, jak również wspaniałym opiekunom dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas zabawy.


Gminnym Turniej Tenisa Stołowego

o Puchar Wójta Gminy Adamów

W dniu 24.11.2023r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Szewni Górnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Adamów. Udział w turnieju wzięło 35 uczestników z Suchowoli i Szewni. W każdej kategorii wiekowej szkoła mogła wystawić po trzech zawodników. Uroczystego otwarcia dokonał pan Adam Kozyra Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej, życząc wszystkim młodym sportowcom miłej zabawy oraz jak najlepszych wyników w turnieju. Wszyscy, którzy stanęli na podium, otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody, które ufundował Wójt Gminy Adamów pan Dariusz Szykuła.

Kl. IV Dziewczęta

1. Nina Goluch SP Suchowola

2. Zuzanna Gradziuk SP Szewnia Górna

3. Amelia Słota SP Suchowola

Kl. IV Chłopcy

1. Maksymilian Pakuła SP Szewnia Górna

2. Fabian Pakuła SP Szewnia Górna

3. Igor Greszta SP Suchowola

Kl. V-VI Dziewczęta

1. Julia Soboń SP Szewnia Górna

2. Maja Artymiak SP Szewnia Górna

3. Natalia Hołys SP Suchowola

Kl.V-VI Chłopcy

1. Adam Piłati SP Suchowola

2. Jakub Gęśla SP Suchowola

3. Krzysztof Kański SP Szewnia Górna

Kl. VII- VIII, Dziewczęta

1. Anna Kołtun SP Szewnia Górna

2. Gabriela Kania SP Suchowola

3. Alicja Krupa SP Szewnia Górna

Kl. VII- VIII, Chłopcy

1. Paweł Sierkowski SP Suchowola

2. Patryk Pakuła SP Suchowola

3. Szymon Stropek SP Szewnia Górna


Szkolny konkurs plastyczny „Sposób na stres”

„Opanuj stres, przegoń smutki

Bo nasz żywot jest za krótki

Wciśnij pozytywny guzik

Ciesz się chwilą, wrzuć na luzik…”

21 listopada miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień w szkolnym konkursie plastycznym „Sposób na stres”. Inicjatywa powstała w ramach akcji „Październik Miesiącem Zdrowia Psychicznego”. Celem konkursu była promocja zdrowia psychicznego i sposobów radzenia sobie z trudnościami i stresorami. Uczniowie w październiku zwrócili szczególną uwagę podczas zajęć na sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami oraz wyrazili swoje pomysły w sposób plastyczny. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wykonano 57 prac. Komisja konkursowa była pod wrażeniem pomysłowości i wykonania rysunków, dlatego każdy uczeń został symbolicznie nagrodzony, a w każdej klasie wyróżniono kilka prac. Nagrody nawiązywały oczywiście do tematyki antystresowej.

Nie przypadkowa była również data rozstrzygnięcia konkursu – 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Dzień ten obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Uczniowie ubrani w symboliczny żółty kolor z przyklejonymi uśmiechami na bluzkach i twarzach odbierali nagrody i wyróżnienia. Pozytywne nastawienie i uśmiech hamują wydzielanie hormonów stresu.

Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.


W świątecznym nastroju

Wciąż jeszcze listopad, a my już poczuliśmy magię świąt. A to dzięki wizycie w fabryce bombek w Nowej Dębie. 28 listopada 2023 r. uczniowie klas V – VIII poznali technikę tworzenia i ozdabiania bombek. Wystawy tematyczne pokazały nam jaki sposób ozdabiania był charakterystyczny dla różnych miejsc i ludzi w przeszłości. Sami również mogliśmy tworzyć własne kompozycje na bromkach, co sprawiło nam szczególną radość.

W zbrojowni rycerskiej w Sandomierzu rekonstruktor średniowiecznego rycerza opowiadał nam o historii Sandomierza oraz zwyczajach rycerskich. Z bliska mogliśmy zobaczyć, a także przymierzyć zbroję oraz inne dodatki ekwipunku średniowiecznego wojownika. Wśród ekspozycji broni podziwialiśmy: piki, halabardy, włócznie, miecze, topory, rapiery, tarcze, hełmy, armaty z XV i XVII wieku, hakownice oraz muszkiety. Zbrojownia odtworzyła również "katownię", w której oglądaliśmy narzędzia tortur: dyby, pręgierz i maski hańbiące. Historie o rycerzach były opowiadane przez prowadzącego barwnym, współczesnym językiem nawiązującym do aktualnych wydarzeń i bohaterów spotykanych na Instagramie czy Facebooku.

Zwiedzaniu Starówki Sandomierza towarzyszyła nam piękna, zimowa sceneria. Wśród obiektów, które podziwialiśmy znalazła się Brama Opatowska, Rynek z Uchem Igielnym. Spacer po Sandomierzu zakończyliśmy, wędrując Wąwozem św. J. Odrowąża.

Wycieczkę do Sandomierza uważamy za bardzo udaną.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu odbył się 17 listopada. Dzieci w tym dniu dowiedziały się jakie są ich prawa oraz obowiązki. Została im zaprezentowana bajka edukacyjna pt. "Moje prawa".

Przedszkolaki wykonały wspólną pracę plastyczną a także brały udział w balonowej zabawie o przysługujących im prawach. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.


Pasowanie na przedszkolaka

            Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w naszej szkole 20 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście, którzy chcieli towarzyszyć dzieciom w tym ważnym dla nich dniu. Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich przez pana dyrektora Adama Kozyrę.

Mali artyści z grupy Biedronki zaprezentowali przygotowane wierszyki, piosenki oraz taniec. Dla większości był to pierwszy taki ważny występ, po którym nastąpił akt pasowania.

Na pamiątkę tak doniosłej chwili, dzieci zostały obdarowane prezentami przygotowanymi przez rodziców.


Dzień Pluszowego Misia

Pluszowe Misie swoje urodziny obchodzą 25 listopada. Z tej okazji w dniu 24 listopada przedszkolaki z obu grup przedszkolnych uczestniczyły w obchodach "ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, duże, kolorowe, puchate i mięciutkie. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.

Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Była gimnastyka oraz zabawy i tańce z misiami. Dzieci obejrzały także trochę zapomnianego Misia Uszatka.

Na zakończenie wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy ,,Przyjaciela misia” i słodkie przekąski. Te cudowne chwile uwieńczyły pamiątkowe zdjęcia z fotobudki.

To był wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, radosnej zabawy i genialnych wspomnień.


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Już po raz kolejny, 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem: "Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy…"            Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości rozpoczęliśmy od samego rana. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym- symbol radości i optymizmu. W tym dniu wszyscy byli dla siebie życzliwi. Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko a życzliwość ma niezwykłą moc, daje wiele radości i zacieśnia więzy między ludźmi. Dlatego klasa III wraz z Panią pedagog przygotowała buźki- uśmiechy dla wszystkich osób, które pojawiły się w szkole. Pierwszy uśmiech dostał Pan Dyrektor i Pani sekretarka.

Uczniowie klas młodszych wykonali też plakat promujący wzajemną życzliwość, który później zawiesili w klasie jako przypomnienie o tym dniu.

Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

Bądźmy życzliwi na co dzień!!!


Spotkanie z policjantem

Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawneto temat spotkania, które miało miejsce 20 listopada 2023r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził asp.szt. Dariusz Kuropatnicki.

Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Policjant mówił o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania zostało wyjaśnione uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu. Policjant ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Spotkanie z policjantem

            20.11.2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Tematem pogadanki była Bezpieczna droga do szkoły.

            Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika lub pobocza oraz prawidłowego przekraczania jezdni. Podkreślił także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.

            Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadali na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Wykazywali się również dobra znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię, jak również znaków drogowych.


Międzygminny Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II – Święty Naszych Czasów”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Kaczórkach. Polegał on na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej na temat życia i pontyfikatu Św. Jana Pawła II. Miał na celu przybliżenie uczniom postaci Św. Jana Pawła II, rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej uczniów oraz prezentację twórczości dzieci i młodzieży.

Jest nam bardzo miło, że wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:

I miejsce - Damian Atrymiak, klasa III

II miejsce - Natan Kolano, klasa I

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


17.11.2023 r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w "Gali Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej". Spotkanie odbyło się w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Widowisko otworzył Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem oraz inicjator budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Pan Tomasz opowiedział nam o największej bitwie kawaleryjskiej XX w., bitwie stoczonej pod Komarowem na polach miejscowości Wolica Śniatycka. Prowadzący zachęcał do rozwijania pasji historycznych oraz upamiętniania ważnych miejsc związanych z naszą historią. Oglądając krótki film „Jak szybko buduje się pomnik”, mieliśmy możliwość prześledzenia etapów tworzenia miejsc pamięci narodowej. Pan Dudek opowiedział pokrótce, jak przebiegały Jego starania o postawienie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Drugą część spotkania uświetnił występ zespołu „Malowani”. Artyści zaprezentowali piosenki kawaleryjskie i patriotyczne. Spotkanie z zespołem wzbogaciły opowieści o kawalerii, koniach, anegdoty i żarty. Pani Urszula Kowalczuk bardzo gorąco zachęcała do rozwijania pasji jazdy na koniu, wskazywała ile można wynieść z kontaktu z tym zwierzęciem. Pani Ula swoje spostrzeżenia zawarła w książce „Koń jaki jest, każdy widzi”. My również dzieliliśmy się swoją wiedzą nt. koni, w tej sprawie zabierały głos Nikola i Zuzia, które od kilku lat uczęszczają na jazdę konną.

Bardzo podobała nam się zaprezentowana lekcja historii., dziękujemy organizatorom za zaproszenie.


W Gminnej Bibliotece Publicznej w Potoczku

13.11.2023 r. zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia 3 występów Teatru Profilaktycznego Kurtyna z Krakowa. Prezentowane przez artystów spektakle były zróżnicowane i dostosowane w swej tematyce do wieku odbiorcy. Opowiadały o uzależnieniach i problemach występujących w domach rodzinnych oraz wskazywały „drogi”, którymi trzeba podążać by ich uniknąć.

Pierwszy spektakl skierowany był do uczniów z klas I – III. Aktorzy przedstawili pełną akcji bajkę pt. „Tajemniczy skrzat”. Bohaterką bajki jest mała, nadpobudliwa dziewczynka o imieniu Lena. Bajka o Lence i skrzacie Franku zwraca uwagę na problemy współczesnych dzieci, które cierpią na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i przebywania na świeżym powietrzu. Najczęściej ich jedyną rozrywką jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na komputerze i konsoli. Uczy, abyśmy patrzyli na innych przez pryzmat ich serca i uczuć, a nie tylko na to, jak wyglądają. Każdy bowiem ma swoją niezwykłą wartość, która nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Przypomina, że szczerość i prawdomówność jest kluczem do budowania prawdziwych relacji. Kiedy mówimy prawdę, pomagamy innym poczuć się bezpieczniej i silniej w naszym towarzystwie.

Przedstawienie pt. „Niewinna gra” przygotowane było dla uczniów klas IV – VI. Spektakl pokazał jak szybko można wkręcić się w wirtualny świat, który tylko pozornie daje poczucie szczęścia. Uczniowie mogli zaobserwować również jak może zmienić się zachowanie osoby uzależnionej od korzystania z telefonu komórkowego, oglądania filmów na YouTube, mediów społecznościowych oraz gier, czego konsekwencją jest zaniedbywanie nie tylko obowiązków domowych, ale również szkolnych. Uczniom bardzo podobał się spektakl, który zakończony został krótką prelekcją na temat uzależnienia od mediów.

Spektakl „Dramat rodzinny” dedykowany uczniom klasy VII i klasy VIII, przedstawiał historię z życia adwokata i jego córki Karoliny oraz zgubny wpływ alkoholu na losy rodziny. Główny bohater nadużywa alkoholu, jego córka to widzi i mimo, że prosi tatę, by nie pił, by nie siadał „po pijaku za kółkiem”, rodzic odrzuca wszystkie rozsądne argumenty córki i trwa przy nieodpowiedzialnym postępowaniu. Zaprezentowana opowieść kończy się tragicznie. Choć ojciec rezygnuje z kierowania autem, wręcza kluczyki do pojazdu córce. Ta, nie chcąc dopuścić, by pijany prowadził samochód, wiezie go do pracy. Wtedy dochodzi do tragedii, małoletnia Karolina śmiertelnie potrąca kobietę. Dramat, który spotkał tę rodzinę, ma następujący finał. Tata Karoliny trafia do więzienia, a dziewczyna do rodziny zastępczej, wujostwa. Karolina korzysta z pomocy psychologa, by uporać ze wspomnieniami wypadku, utrzymuje też stały kontakt z córką potrąconej kobiety. Choć spektakl „Dramat rodzinny” opowiada o smutnych przeżyciach, opisuje też jasne strony kontaktów rodzinnych. Ojciec Karoliny jest w trakcie odbywania kary, nie pije, nawiązał z Nią bliższe relacje, chce zmienić zawód, w więzieniu kończy kurs na kucharza, robi to, o czym marzył w dzieciństwie. Karolina, choć w jest w rodzinie zastępczej, znalazła ciepły dom, z serdecznym i kochającymi bliskimi.

Prezentowane przez „Kurtynę” widowiska teatralne w przystępny i interesujący sposób przedstawiły zagrożenia na jakie narażony jest współczesny młody człowiek oraz wskazały pozytywne wzorce postępowania.


Szkoła do hymnu – 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

            10 listopada 2023 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła do hymnu. Tego dnia odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób włączyliśmy się w uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Następnie swój program poetycko-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy czwartej i szóstej. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość.

            Listopad to miesiąc wyjątkowy dla naszego narodu - symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci poezją patriotyczną, opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.


„Szkoła pamięta”

            Dzień przed Świętem Zmarłych mogliśmy zobaczyć wzruszający i piękny obrazek , gdy uczniowie wykazują szacunek i pamięć dla bohaterów. Widok przedszkolaków i uczniów klas 1 – 3 zapalających znicze przy pomniku, oddając hołd mieszkańcom Szewni i okolic, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny, to prawdziwie wzruszający gest. Chwila ciszy, jaka towarzyszyła temu wydarzeniu, pokazuje ogrom szacunku i refleksji, jakie dzieci potrafią wyrazić wobec bohaterów narodowych.


Ślubowanie uczniów klasy I

            9 listopada 2023 roku, sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Szewni Górnej stała się świadkiem wzruszającej uroczystości ślubowania dzieci z klasy 1 na uczniów.

            Dyrektor Adam Kozyra, używając wielkiego ołówka, dokonał symbolicznego pasowania, po czym wręczył legitymacje szkolne. Wspólnie z wychowawczynią Danutą Grulą, uhonorowali uczniów pamiątkowymi dyplomami i medalami, podkreślając znaczenie tego wyjątkowego momentu.
            Część artystyczna, przygotowana przez uczniów klasy 1, dodatkowo uświetniła ceremonię. Rodzice obdarowali swoje pociechy prezentami, a uczniowie z klasy 2 złożyli serdeczne życzenia i wręczyli urocze upominki.

            W uznaniu za trud włożony w organizację, pan dyrektor i wychowawczyni otrzymali piękne bukiety róż.
            Po oficjalnej części uroczystości, rodzice i uczniowie wspólnie uczestniczyli w przyjęciu, tworząc atmosferę wzajemnej radości i wspólnoty. Ta wyjątkowa chwila zapisze się na długo w pamięci nowych uczniów Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej.


Dzień Dyni

            30 października w oddziale przedszkolnym 0 b odbył się Dzień Dyni. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których dowiedziały się o zdrowych właściwościach, jakie posiada dynia.

            Tego dnia każdy przyniósł do przedszkola własną dynię, którą samodzielnie udekorował. Dużym zainteresowaniem cieszył się strój dyni, w który dzieci się przebierały.

            Był to dzień pełen wrażeń i radości.


Dzień Postaci z Bajek

            6 listopada w murach naszej szkoły gościliśmy księżniczki, kowbojów, Czerwonego Kapturka, Tygryska, Prosiaczka oraz całe mnóstwo innych znamienitych postaci rodem z bajkowych kart i kadrów filmowych. To wszystko za sprawą obchodów Dnia Postaci z Bajek.

            Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.

            To była wyśmienita okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze.


Jesienny ludzik - konkurs

            W oddziale przedszkolnym 0 b został zorganizowany konkurs pt. "Jesienny ludzik". Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia oraz zdolności manualnych.

            Bardzo efektowne prace zostały wyeksponowane na wystawie w sali przedszkolnej. Jako, że poziom był bardzo wysoki, komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników. Wręczenie nagród przez Pana dyrektora nastąpiło 16 października.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.


Międzynarodowy Dzień Chleba

            17 października przedszkolaki z grupy 0 b "Biedronki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Chleba. Dzieci dowiedziały się, że jest to jeden z najstarszych i najpopularniejszych produktów spożywanych przez ludzi. Poznały też etapy produkcji chleba, a co więcej, zamieniły się w piekarzy i upiekły samodzielnie swój chleb. Poznały składniki potrzebne do jego przygotowania, a na koniec ze smakiem go zjadły.


„Razem dla Ojczyzny – od przedszkola do seniora"

Otwarte zawody w biegu i marszu na orientację z okazji 160 Rocznicy Powstania Styczniowego”, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Zamość.

W dniu 29 września w Wólce Wieprzeckiej na trasach biegów przełajowych połączonym z Europejskim Tygodniem Sportu ,,BEACTIVE”, przedszkolaki oraz dzieci i młodzież ze szkół podstawowych rywalizowały na różnych odcinkach biegowych. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I do VI otrzymali pamiątkowe dyplomy, a za I, II, III miejsce okolicznościowe medale oraz drobne upominki.

Wyniki biegów:

Przedszkolaki

I miejsce - Hubert Skrzypa

II miejsce - Filip Kozyra

IV miejsce - Alan Turczyn


KL. I

IV miejsce - Weronika Świergoń

VI miejsce Natalia Pytlowska

KL. II

II miejsce - Hubert Teterycz

VI miejsce - SelikhovMikhailo

Kl. III

II miejsce - Lena Kotlińska

I miejsce - Damian Artymiak


Akcja – sadzenie drzew

               Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dlatego nasza szkoła przystąpiła do akcji sadzenia i dzięki współpracy z Nadleśnictwem Zwierzyniec pozyskała sadzonki drzew.

               Korzystając z pięknej, jesiennej pogody, uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami udali się przed szkołę, aby posadzić drzewka. Dzięki temu dzieci miały okazję osobiście przyczynić się do ochrony przyrody, a posadzone drzewka będą pamiątką dla przyszłych pokoleń.

               Mamy nadzieję, że działania te zainspirują dzieci do dbania o najbliższe otoczenie i uwrażliwią na rolę drzew w środowisku.


Wizyta Koziołka Matołka

Każdy z nas czytał lub słyszał o słynnych Przygodach Koziołka Matołka, który wędrował do Pacanowa. 17 października odwiedził naszą szkołę i spędził czas z przedszkolakami oraz uczniami klas I-III.

               Aktorzy z Agencji Artystycznej „Artconcept” zaprezentowali przedstawienie o Przygodach Koziołka Matołka, oparte na motywach książki Kornela Makuszyńskiego.

Dzieciaki świetnie się bawiły, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach na scenie. Spektakl wprowadzał dzieci w świat przysłów o kozie. Znane przysłowia, tłumaczone były w przystępny sposób i poprzez zabawę uczyły prawidłowych zachowań, współdziałania w grupie, słuchania poleceń nauczycieli i rodziców, koleżeństwa, zachowania zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

               Odbyło się również podkuwanie koziołka, młodzi kowale otrzymali fartuchy, młotki oraz podkowy. Natomiast uczniowie z klasy II i III wzięli udział w quizie, w którym trzeba było podać tytuły znanych książek Kornela Makuszyńskiego. Wszyscy wzięli udział w pociągu do Pacanowa, a na koniec otrzymali pieczątki, które były oznaką przyjęcia do Koła Przyjaciół Koziołka Matołka.

               Spotkanie było udane, a informacje przekazane przez aktorów o pisarzu Kornelu Makuszyńskim, na pewno przydadzą się uczniom w przyszłości.


Wycieczka do Warszawy

               20 października uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego PGE Arena. PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach. Przewodnik oprowadził nas m.in. po strefie zawodniczej, pokazał pomieszczenia odnowy biologicznej, szatnię reprezentacji Polski, Press Room a także zapoznał z zakulisowymi ciekawostkami związanymi z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym.

               W dalszej części wycieczki odbyliśmy spacer z przedownikiem wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, po to by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, a nam uświadamia jak młode osoby walczyły w obronie naszej Stolicy.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także podziwiać znajdujący się tam Pomnik księcia Jana Poniatowskiego.

               Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz Jan, który wygrywaną muzyką przeniósł nas do Warszawy tamtych lat.

               Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej we Francji. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem.

               Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzając przez 2 godziny obiekt, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Największe wrażenie wywarła na nas wystawa - Robot Kopernik - najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie. Ma on twarz Mikołaja Kopernika. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.

               Wycieczka była dla nas niesamowitym przeżyciem. Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Późnym wieczorem wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni do swoich domów. Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.


Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie.
Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny
I osiągnąć to za wszelką cenę.”

M. Skłodowska – Curie

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym Ministerstwem Oświaty Publicznej w Polsce. W tym roku obchodziliśmy 250. rocznicę powołania KEN.

            16 października, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, zebrali się nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkoły, uczniowie, rodzice, przedstawiciel Rady Rodziców oraz Pan Wójt Gminy Adamów – Dariusz Szykuła, by uczcić Dzień Edukacji Narodowej.

            Część oficjalną apelu rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Adam Kozyra, który w słowach skierowanych do zebranych, zwrócił uwagę na rolę nauczyciela w edukacji i wychowaniu kolejnych pokoleń. W przemówieniu, które wygłosił, podziękował wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w staraniach o dobre wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Pracownikom administracji i obsługi podziękował za ciężką pracę na rzecz całej społeczności szkolnej.Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy również z ust Pana Wójta, który wręczył Nagrodę Wójta oraz Przewodniczącego Rady Rodziców, który złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia.

            Jak co roku pracownicy wyróżniający się dobrą pracą, zaangażowaniem i inicjatywą, otrzymali Nagrody Dyrektora.

            Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy piątej. W drugiej części apelu odbył się teleturniej Kocham cię szkoło, w którym brały udział dwie drużyny: uczniów i nauczycieli. Zawodnicy musieli zmierzyć się z pytaniami z różnych kategorii. Finalnie teleturniej wygrała drużyna nauczycieli.

            Ostatnią częścią uroczystości był przygotowany przez uczniów program Mam talent. Wysłuchaliśmy m.in. wiele pięknych piosenek i wierszyków, obejrzeliśmy solowe występy uczniów, był pokaz z piłką przygotowany przez przedszkolaki, układy taneczne.

            Ten dzień był piękny. Pełen radości, pozytywnych emocji i wrażeń.


Witajcie w naszej bajce!

            Kto czytał Akademię Pana Kleksa, ten wie, że jest to bardzo inspirująca lektura. Postanowiliśmy więc z uczniami klasy IV skorzystać z pomysłów zwariowanego nauczyciela Ambrożego i urządziliśmy sobie lekcję KLEKSOGRAFII. Kartka papieru, trochę farbek i mnóstwo wyobraźni to gwarancja udanych zajęć!

            Niestety jak się okazało robienie kleksów to naprawdę… brudna robota. Najbardziej odczuły to stoliki, ale zdarzało się, że nawet ubrania. Kiedy w ruch poszły pędzle, nic nie było w stanie zatrzymać żywiołu. Prace, które wykonali uczniowie, dowiodły niesamowitej wyobraźni, pomysłowości i talentu, gdyż efekty były zadziwiające.

     Wspólnie zastanawialiśmy się, co mogą oznaczać uzyskane kleksy, z czym się kojarzą, co przypominają. Lekcja kleksografii była ciekawym doświadczeniem. Wprowadziła dużo radości, wyzwoliła emocje, uruchomiła inwencje twórcze w młodych umysłach. Warto było poświęcić jedną godzinę lekcyjną na taką zabawę, by zobaczyć, z jaką dumą uczniowie prezentują swe artystyczne dokonania.


Zaelektryzowani w naszej szkole

            3.10.2023 r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja fizyki i chemii przeprowadzona przez grupę Zaelektryzowani z Lublina.

            Prowadzący zaprezentowali widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób.

            W programie znalazły m.in. się zabawy z helem i ciekłym azotem. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Eksperymenty dostarczyły wiele śmiechu oraz sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca.


DZIEŃ CHŁOPAKA

            Z okazji Dnia Chłopaka, 29 września 2023 roku uczniowie z klas IV – VI pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w wyjeździe do kina w Zamościu na film animowany pt. „Kosmici w mojej szkole”.

            Ponadto dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla całej społeczności szkolnej. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I –III bawili się od godz.11.00 do 14.00, natomiast ich starsi koledzy i koleżanki świętowali od godz. 15.00 do 19.00.

            Mamy nadzieję chłopcy, że Wam się podobało! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!

 


GRUPA REKONSTRUKTO

ZAPREZENTOWAŁA POKAZ HISTORYCZNY

            26 września 2023 r. gościliśmy w szkole miłośników historii, którzy opowiadali o dziejach Polaków od czasu zaborów, przez insurekcję kościuszkowską, powstanie listopadowe, po powstanie styczniowe. Rekonstruktorzy zaprezentowali stroje z epoki oraz broń używaną przez powstańców. Uczniowie w prosty sposób dowiedzieli się, jakie były przyczyny upadku Rzeczypospolitej, jak rosła świadomość narodowa chłopów. Wcielali się w walczących, ćwiczyli postawy strzeleckie, pozorowali walki z zaborcami. Dziewczyny odgrywały role sanitariuszek i niosły pomoc rannym powstańcom.

            Pokaz grupy Rekonstrukto był dla nas ciekawą lekcją historii, tym szczególniejszą, że opowiadała o powstaniu styczniowym, które w tym roku obchodziło swoją 160. rocznicę wybuchu.


Międzynarodowy Dzień Kropki

            15 września grupy przedszkolne „0a” i „0b” obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Przesłaniem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia. Oczywiście tego dnia nie zabrakło także ubrań przystrojonych kolorowymi kropkami. Dzieci brały udział w wielu kreatywnych zabawach oraz stworzyły piękne prace plastyczne wypełnione kropkowym motywem.


 z kotem m


    Noc filmowa połączona z noclegiem w szkole

            Tradycją w naszej szkole stały się już noce filmowe połączone ze spaniem w szkole. W tym roku szkolnym pierwszy taki seans odbył się 22 września. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas V.

            Wspólne nocowanie rozpoczęło się o godz. 18.30 w piątek, a zakończyło w sobotę o 9.00 rano. Głównym celem nocy filmowej było obejrzenie produkcji filmowych zaproponowanych przez dzieci, gry oraz zabawy.

            Podczas imprezy wszyscy doskonale się bawili i pomimo późnej pory nikomu nie chciało się spać. Był to czas rozmów, żartów oraz dobrej zabawy

            Z pewnością uczestnikom pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień.

 


21 września 2023 roku, w naszej szkole, uczniowie z klas I – VIII świętowali Dzień Klapka, zmieniając swoje codzienne obuwie po szkole, na klapki, w których zazwyczaj chodzą po domu.

            Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za pomysł świętowania takiego dnia i mamy nadzieję, że zagości on już na stałe w naszym kalendarzu szkolnym.

       


POWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA został zorganizowany 20 września 2023 r. na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy VII.

            Gospodarze spotkania uświadamiali słuchaczom, że każdy uczestnik ruchu, niezależnie od tego czy jedzie pojazdem, czy porusza się pieszo, ma wpływ na bezpieczeństwo własne i innych.

            Dużym zainteresowaniem cieszyło się strażackie stoisko udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gdzie każdy mógł sam przećwiczyć wykonywanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sprzętu policyjnego i strażackiego oraz możliwość siedzenia w samochodzie symulacyjnym WORD-u. Natomiast stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej prezentowało broń i sprzęt żołnierza.

Spotkanie było ciekawą lekcją o bezpieczeństwie, a niektórzy z nas mogli lepiej zgłębić zawodowe zadania strażaków, policjantów oraz żołnierzy.


CO ROKU, W CAŁEJ POLSCE, 20 WRZEŚNIA, PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ SWÓJ DZIEŃ. Tak samo było i dziś u Nas w obu grupach przedszkolnych.

            Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Uczestniczyły w różnych zabawach integracyjnych, muzyczno – ruchowych i plastycznych. Zostały zaproszone do tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci z wykorzystaniem m.in. kolorowych balonów.

Uwieńczeniem dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. W nagrodę za udział we wspólnym świętowaniu, dzieci otrzymały medale i dyplom przedszkolaka.

Życzymy naszym przedszkolakom samych słonecznych dni i radosnych chwil, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.


Akcja Narodowe Czytanie 2023

W piątek, 8 września 2023 r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem i nauczycielami wzięła udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Adamowie z/s w Potoczku.

Tegoroczną lekturą było Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.Powieść ta została wybrana z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku.

Podczas uroczystości naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klasy V, VII i VIII. Czytanie wybranych fragmentów spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy.

Każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie, jak duży wpływ wywiera na życie człowieka oraz jak go kształtuje. Tego typu wydarzania mają nas do czytania przekonywać. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom wszyscy pokochają książki, bo książka to najlepszy przyjaciel człowieka…


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024.Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem do sali gimnastycznej sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Podczas inauguracji Pan Dyrektor - Adam Kozyra powitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz Zastępcę Wójta Gminy Adamów - pana Adama Walczaka.

            Ważnym punktem uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny była Msza Św. celebrowana przez ks. Wiesława Górniaka, po której kolejny raz głos zabrał Pan Dyrektor. W swoim wystąpieniu przypomniał tragiczny moment w historii naszego kraju – wybuch II wojny światowej. Minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ten straszny aspekt historii, oddaliśmy hołd bohaterom.

            Następnie szczególne słowa Pan Dyrektor skierował do najmłodszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzył wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Do tych ciepłych słów dołączył w imieniu Wójta Gminy Adamów – Pan Adam Walczak, odczytując list skierowany do całej społeczności szkolnej, w którym zawarte były życzenia dla uczniów, ich rodziców i wszystkich pracowników szkoły.

            Po oficjalnej części uroczystości uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.

   

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

   
© All Rights Reserved J.G. 2016